Tisková zpráva 2. července 2003, Masarykova univerzita v Brně

PŘÍPRAVA VÝSTAVBY UNIVERZITNÍHO KAMPUSU V BRNĚ - BOHUNICÍCH

Masarykova univerzita je investorem školské části Univerzitního kampusu Bohunice (UKB). V rámci této stavby budou v  sousedství Fakultní nemocnice Bohunice postaveny nové objekty pro Lékařskou fakultu, významnou část Přírodovědecké fakulty a pro Fakultu sportovních studií Masarykovy univerzity. Náklady projektu byly investičním záměrem schváleným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v prosinci 2002 stanoveny na 3,7 mld. Kč. Výstavba bude financována z vlastních prostředků Masarykovy univerzity a prostředků státního rozpočtu poskytnutých částečně jako návratná finanční výpomoc Masarykově univerzitě. Ke krytí těchto nákladů státního rozpočtu využívá Česká republika výhodnou půjčku poskytnutou na základě smlouvy uzavřené v květnu loňského roku Evropskou investiční bankou (EIB). Souběžně s výstavbou kampusu probíhá i rozsáhlý program modernizace stávajících objektů univerzity financovaný ze stejných zdrojů.

Generálním projektantem UKB byla na základě výsledků mezinárodní obchodní veřejné soutěže vybrána akciová společnost A PLUS z Brna, manažerem projektu se stal vítěz mezinárodní obchodní veřejné soutěže akciová společnost BOVIS. Právní služby pro projekt UKB poskytuje Dr. Vít Horáček z advokátní kanceláře Glatzová a spol. Smlouvy mezi těmito klíčovými partnery v projektu UKB a Masarykovou univerzitou jsou uzavřeny.

Výstavba bude realizována ve čtyřech etapách. Po uvolnění staveniště hodlá Masarykova univerzita v rámci první etapy postavit čtyři pavilony určené pro integrované laboratoře biomedicinských technologií (ILBIT), v dalších etapách budou následovat společné výukové prostory a pavilony jednotlivých ústavů a sekcí. Výstavba školské části kampusu má být dokončena v roce 2006. Souběžně, nebo jen s malým časovým odstupem, budou realizována ubytovací zařízení pro studenty, sportovní zařízení a komerční vědeckovýzkumná základna, tyto investice však nebudou financovány Masarykovou univerzitou, ale komerčními investory.

V současné době probíhají intenzivní práce na přípravě projektové dokumentace ILBIT. Byla již dokončena dokumentace pro územní rozhodnutí této části stavby a zahájeno územní řízení, souběžně jsou vedeny práce na dokumentaci pro stavební povolení. Snahou MU je dosáhnout uzavření smlouvy na výstavbu ILBIT na přelomu letošního a příštího roku tak, aby objekty mohly být v příštím roce dokončeny, dosažení tohoto cíle je však podmíněno celou řadou mimořádných opatření a postupů v projektových pracích a bezporuchovým průběhem zadávání příslušné veřejné zakázky. Obdobná situace bude i u ostatních etap projektu.

Masarykova univerzita proto věnuje velkou pozornost přípravě koncepce zadávání veřejných zakázek pro UKB. Rozhodující zakázky budou zadávány obchodními veřejnými soutěžemi přístupnými i zahraničním firmám (podmínka EIB). Nabídky budou vzhledem k výši závazků zhotovitele přesahující úroveň 300 mil Kč stanovenou zákonem o zadávání veřejných zakázek posuzovány a hodnoceny komisí jmenovanou vládou České republiky, její nominace je v současné době připravována.

Kromě etapy ILBIT jsou jako součást přípravy územního řízení vedeny projektové práce na přípravě koncepce celého areálu řešící mj. i širší vztahy kampusu k jeho okolí.

Kontaktní osoba:

Ing.. Jiří Richter