Masarykova univerzita v Brně

Areál Kotlářská – rekontrukce

1. září 2003 začala v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity na Kotlářské ulici, po nezbytných projekčních a přípravných pracích, první etapa rozsáhlé rekonstrukce areálu. Generálním dodavatelem je firma Komfort, a. s. z Brna.  Rekonstrukce je součástí rozsáhlého a ambiciózního Rozvojového programu MU. V této etapě budou rekonstruovány první dva objekty, s jejich předáním do opětovného plného užívání se počítá již v prvním čtvrtletí příštího roku.

Postupné provádění celkové rekonstrukce areálu Přírodovědecké fakulty je plánováno až do konce roku 2006 s celkovou investicí převyšující 0,5 miliardy Kč. Umožní soustředit v areálu Přírodovědecké fakulty všechny obory s výjimkou těch, které budou přemístěny do nově budovaného kampusu MU v Bohunicích. Na Kotlářské tedy zůstanou obory matematika, fyzika, geologie a geografie, v novém kampusu budou umístěny chemie a biologie. Rekonstrukce probíhá za plného provozu fakulty, což klade mimořádné nároky jak na generálního dodavatele, tak i na uživatele.

V rámci rekonstrukce budou obnoveny všechny inženýrské sítě, na současný standard budou přebudovány pracovny, laboratoře, posluchárny i seminární místnosti včetně vybavení nejmodernější audiovizuální technikou. Kromě toho bude přímo v areálu postaveno nové informační centrum, které bude studentům i učitelům poskytovat kompletní informační služby od vlastního vypůjčování odborné literatury a poskytování elektronických informačních služeb, přes vybudování odpovídajícího zázemí pro soustavné studium v podobě studoven až po možnost přípravy vlastních audiovizuálních prezentací.

V průběhu rekonstrukce musí generální dodavatel řešit celou řadu neobvyklých úloh, jako byl například transport a uskladnění unikátní zkamenělé kostry pravěkého dinosaura vážící téměř 1 tunu, jehož cena byla pro účely pojištění odhadnuta na 2 miliony korun, vědecká hodnota je však nevyčíslitelná.

Pozitivním rysem také bude, že Přírodovědecká fakulta zachová po ukončení rekonstrukce dosavadní trend otevírání se veřejnosti. Budou zpřístupněny některé významné sbírkové fondy a zůstane zachován i přístup do Botanické zahrady včetně skleníků.

doc. Josef Zeman

proděkan Přírodovědecké fakulty