Masarykova univerzita v Brně,

útvar pro výstavbu univerzitního kampusu Bohunice

 

Informace pro Akademický senát MU č. 4/2003

o stavu projektu „Univerzitní kampus Bohunice“

 

Na základě podrobné zprávy Jiřího Richtera, výkonného ředitele pro výstavbu UKB, určené vedení MU, dne 30. září 2003 zpracoval pro Akademický senát MU Jan Slovák.

 

Předkládá:     Jan Slovák - zmocněnec rektora pro Program 233 330

Zpráva o stavu projektu „Univerzitní kampus Bohunice“ k 30. 9. 2003

 

1.   Zadání projektu

 Zadání projektu se v posledním čtvrtletí nezměnilo – zůstává v platnosti zadání projektu schválené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. K 18.8.2003 byla zpracována 2. revize dokumentace projektu z ledna 2003 aktualizující informace požadované podmínkami registrace akce.

  

2.   Informace o stavu přípravy projektu

Projektová příprava

Projektová příprava byla v srpnu a září 2003 vedena na dvou hlavních frontách – zpracování dokumentace pro stavební povolení integrovaných laboratoří biomedicinských technologií (ILBIT) jako zahajovací etapy výstavby a příprava dokumentace pro územní rozhodnutí celého kampusu.

Rozhodnutí o umístění stavby ILBIT vydané stavebním úřadem dne 18. července 2003  nabylo právní moci dne 13. srpna 2003. Práce na projektové dokumentaci pro stavební povolení proběhly v souladu s řídícím harmonogramem projektu včetně průběžných konzultací dokumentace s uživateli. Dokumentace pro stavební povolení ILBIT byla generálním projektantem (A PLUS, a. s., Brno) předložena dne 15. září 2003 k závěrečnému projednání, v současné době probíhá připomínkové řízení a úprava dokumentace podle jeho výsledků. Žádost o stavební povolení ILBIT byla podána k 30.9.2003. Bez zbytečného odkladu budou zahájeny rovněž práce na přípravě prováděcích projektů stavby ILBIT.

Pokračovaly rovněž intenzivní práce na dokumentaci pro územní rozhodnutí zbývajících částí školské části kampusu, pro které byl zvolen název „Akademický výukový a výzkumný areál“, ve zkratce AVVA. Na základě aktualizovaného stavebního program UKB z června 2003 zpracoval generální projektant koncepci areálu a návrh situování jednotlivých objektů, který byl opakovaně konzultován s uživateli.

Významným přínosem těchto prací je změna umístění sportovní haly budované jako součást školské části UKB, kterou se podařilo lokalizovat z hlediska jejích vazeb na ostatní části kampusu výhodněji než v původních záměrech. Kompaktnější územně technické řešení areálu přispěje rovněž k úspoře investičních nákladů projektu. Možnou nevýhodou nově navrhovaného řešení je potřeba přemístění územní rezervy pro budoucí rozvoj kampusu – původní rezerva pro dodatečnou výstavbu jednoho pavilonu v prostoru východně od ulice Netroufalky a severně od ulice Kamenice není v novém uspořádání kampusu k dispozici, další možnosti budoucího rozvoje kampusu jsou v jednání. Je možné je orientovat do prostoru uvažovaného Medical Parku. Přes tuto nevýhodu doporučuje výkonný ředitel pro výstavbu UKB nově řešení navržené generálním projektantem akceptovat – přínosy ze začlenění sportovní haly do školské části kampusu podle jeho názoru převažují nad spekulativními úvahami o budoucím časové neurčeném rozvoji kampusu. Navíc flexibilnost konstrukčního řešení kampusu umožňuje v případě budoucí potřeby rozšíření kampusu přenést do nových budov univerzity v Medical Parku provozy odpovídající předpokládanému vědecko výzkumnému a výrobnímu charakteru Medical Parku a uvolněných prostor ve školské části kampusu využít k činnostem s těsnějšími vazbami na další objekty školské části kampusu.

V rámci prací na územně technickém řešení areálu je v současné době řešen i požadavek generálního projektanta na úpravy dispozičních požadavků a velikosti ploch stavebního programu (přemístění vhodných místností do suterénů, optimalizace velikosti místností) s cílem dosáhnout co nejvyššího „provzdušnění“ areálu v úrovni prvního nadzemního podlaží. Úpravy budou alespoň zčásti kompenzovat rozšíření stavebního programu z června 2003.

Dokončení dokumentace pro územní rozhodnutí AVVA a podání návrhu na vydání rozhodnutí o umístění stavby se předpokládá k 10.12.2003.

Uvolnění staveniště

Po úspěšné likvidaci pozůstatků zařízení staveniště z doby výstavby Fakultní nemocnice (jejich vlastníci objekty na základě dohody s MU opustili a zbourali již na jaře tohoto roku) došlo k vážným komplikacím v přípravě demolic zbývajících objektů nacházejících se na staveništi kampusu v prostoru jižně od ulice Kamenice, část těchto objektů je přitom na staveništi ILBIT a brání jeho výstavbě. Jedná se o objekty bývalého zařízení staveniště pro výstavbu nemocnice Bohunice, které se staly majetkem státu spravovaným Fakultní nemocnicí Brno. Objekty jsou s výjimkou skladovacích hal určených k přemístění ve velmi špatném technickém stavu a Fakultní nemocnice Brno je již nevyužívá.

Po projednání ve Správní radě MU byla podepsána darovací smlouva, kterou Fakultní nemocnice Brno dotčené objekty bezplatně převádí na Masarykovu univerzitu. Vzhledem k tomu, že smlouvou je darován státní majetek, podléhá smlouva schválení Ministerstvem financí. Ministerstvo financí žádosti Ministerstva zdravotnictví z 26.6.2003 nevyhovělo a dne 22. srpna 2003 si vyžádalo u MZdr doplňující informace. Část dodatečně požadovaných dokumentů pomohla obstarat Masarykova univerzita, zbývající část podkladů byla zpracována Fakultní nemocnicí Brno a byla již předána Ministerstvu zdravotnictví k dalšímu řízení.

Převod objektů Fakultní nemocnice Brno do majetku Masarykovy univerzity zůstává kritickým předpokladem pro zahájení výstavby ILBIT.

Pozemky pro výstavbu

Pokračuje řízení u Pozemkového fondu o převodu pozemků vlastněných státem a spravovaných Pozemkovým fondem na Masarykovu univerzitu a příprava podkladů pro převod pozemků, u kterých bylo v průběhu přípravy UKB zjištěno, že jsou historickým majetkem jedné z nynějších městských částí.

Pokračovaly práce na řešení restitučních nároků k pozemkům na staveništi kampusu. Dohoda, kterou se restituentka (manželka pana Pavla Kohna) vzdala svých restitučních nároků, je v současné době schvalována opatrovnickým soudem. U druhé skupiny potenciálních restituentů lze z vývoje řešení jiných restitučních sporů oprávněně soudit, že jejich požadavky nebudou uznány za oprávněné.

Pokračovaly také práce na přípravě převodu přístupové komunikace k vrátnici Fakultní nemocnice Brno a komunikací souvisících na město Brno. Potřebné geometrické plány byly zpracovány, schváleny Katastrálním úřadem a Stavebním úřadem, město Brno však podmínilo převod splněním dalších požadavků (stavební úpravy předávaných komunikací a chodníků). Ve vztahu k probíhající a připravované stavební činnosti je splnění těchto podmínek značně náročné a Masarykova univerzita v této souvislosti zvažuje odklad převodu až na dobu po dokončení hlavních stavebních prací.

Masarykova univerzita v průběhu letošního roku opakovaně projevila zájem o získání pozemku na západní hranici staveniště sportovního areálu UKB. Důvodem byla snaha umožnit výhodnější územně technické řešení komplexu sportovní haly MU a atletické haly (jiný investor). Po přemístění sportovní haly MU do prostoru východně od ulice Netroufalky lze atletickou halu dimenzovat v souladu s doporučením FSS i bez využití uvedeného pozemku. Shodou okolností právě v okamžiku, kdy došlo ke změně řešení UKB umožňující takový postup, nabídla ČKA Masarykově univerzitě uvolnění pozemku (zrušení svých zástavních práv) za cca 8 mil. Kč. Pro získání pozemku do vlastnictví MU by kromě vyrovnání s ČKA a vyrovnání s dalším subjektem majícím zástavní právo k danému pozemku  bylo nezbytné dosáhnout převodu pozemku z vlastnictví státu. Řídící komise po obšírné diskusi dospěla k závěru, že je pro Masarykovu univerzitu výhodné pozemek získat i za cenu odkoupení pohledávek, na něž  je zástavní právo k pozemku vázáno, neboť jeho vlastnictví umožní univerzitě získat (ať přímo nebo směnou tohoto pozemku za jiný v rámci kampusu tolik potřebnou rezervu pro případný další rozvoj kampusu. Řídící komise doporučila vedení univerzity dát souhlas se zahájením jednání s ČKA a Pozemkovým fondem o podmínkách převodu.

Napojení staveniště na inženýrské sítě

Jako součást přípravy ILBIT byly úspěšně projednány podmínky napojení prvních čtyř pavilonů na inženýrské sítě, konkrétní smlouvy budou v souladu se stavebním zákonem uzavřeny v souběhu s přípravou dokumentace pro stavební povolení a realizací stavby.

V rámci prací na dokumentaci pro územní rozhodnutí AVVA pokračovala příprava technické infrastruktury kampusu. Na základě průzkumů a hydrometeorologických měření provedených na jaře a v létě tohoto roku byly jednoznačně vymezeny technické podmínky pro odvedení dešťových a odpadních vod z areálu – podmiňující investicí je zkapacitnění kanalizační shybky Riviéra a odlehčovací komory v její blízkosti. Byla potvrzena možnost napojení kampusu na stávající vodovodní a plynárenskou soustavu bez významnějších doprovodných investic. Probíhají jednání o připojení na elektrizační soustavu. V závěrečné fázi jsou práce na koncepci dopravního řešení kampusu, jejichž výsledkem bude návrh dopravních investic v rámci projektu. Zásady postupu prací a koordinace technické infrastruktury byly projednány s Magistrátem města Brna s tím, že podrobné informace budou vedoucím pracovníkům zainteresovaných útvarů magistrátu podány na společném jednání počátkem října.  Na toto jednání naváže diskuse mezi Magistrátem města Brna a Masarykovou univerzitou o optimálním využití příspěvku města Brna (300 mil. Kč) na financování technické infrastruktury, která se po dokončení stane majetkem města (vodovod, kanalizace, veřejné komunikace, veřejné osvětlení) a postupu uvolňování těchto finančních zdrojů.

Příprava souvisících investic

Vlastník rozhodujících pozemků pro výstavbu souvisících investic (ubytovací zařízení, sportovní zařízení, Medical Park) společnost CD XXI pokračuje v intenzivních jednáních s potenciálními investory těchto zařízení. Přes značný zájem řady investorů nedospěla jednání ke konkrétním závěrům. V případě kolejí je zřejmě jedním z důvodů nevyjasněnost budoucí koncepce státní podpory studentského ubytování a z toho vyplývající rizika při investování do těchto zařízení, v ostatních případech vážou potenciální investoři přípravu konkrétních záměrů na zahájení výstavby UKB jako klíčové investice v oblasti a podmínku efektivnosti jejich investic. Bez ohledu na stav těchto jednání jsou investice technické infrastruktury připravovány s respektováním umístění a potřeb budoucích souvisících areálů.

 

3.   Náklady projektu

Předpokládané náklady projektu nebyly v uplynulém období měněny – platí i nadále údaje schválené rozhodnutím o registraci akce v informačním systému ISPROFIN (celkové investiční náklady akce 3 507,5 mil. Kč, neinvestiční náklady 197 mil. Kč). 

Financování projektu je řízeno finančním manažerem projektu Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Po uvolnění zdrojů ze státního rozpočtu včetně prostředků pocházejících z první tranše od Evropské investiční banky probíhá financování projektu plynule a bez problémů. Pracovní postupy přijaté k financování projektu finančním manažerem a Masarykovou univerzitou byly úspěšně ověřeny.

Smlouvou o sdružení uzavřenou v roce 2002 se Magistrát města Brna zavázal poskytnout pro výstavbu Univerzitního kampusu Bohunice 300 mil. Kč, ze kterých bude financováno pořízení objektů technické  infrastruktury, která se po dokončení výstavby stane majetkem města (veřejné komunikace, veřejné osvětlení, vodovody, kanalizace). V prosinci 2002 a únoru 2003 převedlo město pro tyto účely v souladu se smlouvou Masarykově univerzitě celkem 35 mil. Kč. Vzhledem ke stavu přípravy projektu nebylo možno uvedené prostředky v roce 2003 využít, dodatkem smlouvy z 11.7.2003 se proto MMB a MU dohodly na vrácení prostředků zpět na účet města Brna s tím, že čerpání finančních podílů města v původní celkové výši 300 mil. Bude v dalších letech bude upřesněna dalšími dodatky smlouvy v návaznosti na postup přípravy projektu. Masarykova univerzita v souladu s citovaným ujednáním prostředky Magistrátu města Brna vrátila.

 

4.    Rozpočet projektu pro rok 2003

Investiční výdaje projektu v roce 2003 (bez MORFO III) byly předpokládány ve výši cca 148 mil. Kč, neinvestiční výdaje ve výši cca 8 mil. Kč. Uvažovaná skladba předpokládaných investičních nákladů byla následující:

  mil. Kč
Činnost generálního projektanta včetně průzkumných prací  35,0
Činnost manažera projektu 4,0
Činnost právního poradce 3,0
Činnost controllera jakosti a nákladů 0,5
Realizace stavby – přípravné práce UKB 30,0
Vybavení projektového týmu UKB 0,5

Věcně a finančně dosud nespecifikované náklady

(výkup nemovitostí, změny rozsahu přípravných prací aj.)

75,0
celkem 148,0

Porovnání plánovaných nákladů s aktuálním odhadem nákladů za rok 2003 uvedeno v následující tabulce (v mil. Kč).

Položka

Plán

odhad čerpání k 31.12.2003

GP

35,0

35

MP

4,0

4

PP

3,0

5

CJN

0,5

0

Realizace

30,0

0

vybavení PT

0,5

0

Ostatní

75,0

5

Celkem

148,0

49

V roce 2003 (do 19.9.2003) byly na projekt UKB vynaloženy cca 4 mil. Kč, aktuální odhad nákladů stavby k 31.12.2003 činí 49 mil. Kč. Nejvýznamnější rozdíly očekávaného čerpání investičních nákladů oproti plánu z počátku roku 2003 měly následující příčiny: 

  • PP - zvýšení nákladů na činnost právního poradce bylo způsobeno vyšším než původně předpokládaným rozsahem prací při řešení restitučních nároků a při přípravě ILBIT

  • CJN - vzhledem k tomu, že všechny nezbytné činnosti při řízení nákladů a jakosti se podařilo obstarat v rámci výkonu funkce manažera projektu, nebude externí služba manažera jakosti a nákladů obstarávána

  • realizace - první část demolic se oproti původním předpokladům podařilo provést na náklady vlastníků demolovaných objektů bez investičních výdajů ze strany Masarykovy univerzity (úspora cca 1 mil. Kč). Vzhledem ke skluzu vydání souhlasu MF s darovacími smlouvami na objekty FN Brno nebylo zadání veřejné zakázky na druhou část demolic doposud vyhlášeno a i v optimistickém případě dojde k čerpání nákladů (cca 4 mil. Kč) na jejich provedení až na přelomu let 2003 a 2004, s velkou pravděpodobností až v roce 2004. Původně uvažované zahájení výstavby ILBIT v roce 2003 není vzhledem ke skluzu vyhlášení obchodní veřejné soutěže na její dodávku již možné a první platby za plnění této veřejné zakázky přicházejí v úvahu až v roce 2004.

  • vybavení projektového týmu – manažer projektu používá k řízení projektu softwarových prostředků, které má Masarykova univerzita k dispozici, původně uvažovaná částka na nákup speciálního SW (0,5 mil. Kč) proto nebyla čerpána

  • ostatní – oproti původním předpokladům byly dosud veškeré nemovitosti pro výstavbu Masarykovou univerzitou získány bezúplatně a odstupné za vzdání se restitučních nároků k pozemkům bylo Masarykovou univerzitou z metodických důvodů uhrazeno z jiných zdrojů než rozpočtu projektu.  Rezerva na výkup nemovitostí  (70 mil. Kč) proto zatím nebyla čerpána. Odhad potřeby zdrojů na výkup nemovitostí v roce 2003 je závislý na průběhu současných jednání o převodu objektů FN Brno na Masarykovu univerzitu (jedním z možných řešení v případě neschválení darovacích smluv Ministerstvem financí je prodej těchto objektů Masarykově univerzitě) a o převodu pozemků, u kterých bylo dodatečně v průběhu přípravy zjištěno, že nejsou majetkem státu, ale majetkem městské části Bohunice. V odhadu pro rok 2003 je předpokládáno, že objekty budou od státu (FN Brno) odkoupeny za odhadní cenu (2 mil. Kč) a pozemky od města Brna za cenu nepřevyšující hodnotu 2000 Kč/m2. Pozemky využívané doposud zahrádkáři nebude z hlediska potřeb výstavby školské části UKB pravděpodobně nutno uvolňovat (jde o pozemky severně od ulice Kamenice a západně od ulice Netroufalky, tedy v prostoru, který byl původně určen pro výstavbu sportovní haly MU přesunuté nyní na území východně od ulice Netroufalky).

  

5.      Časový plán projektu

Rozhodnutím o registraci akce v informačním systému je jako orientační termín ukončení akce stanoven prosinec 2006, jiné termíny nejsou v dokumentu uváděny.

V srpnu 2003 byl účastníky projektu (investor, manažer projektu, generální projektant) dokončen a schválen řídící harmonogram projektu.

Řídící harmonogram předpokládá předstihovou realizaci celkem čtyř pavilonů školské části UKB, která by umožnila ověření použitých technologií a stavebních postupů a minimalizaci problémů v hlavní části stavby. Pro předstihovou realizaci byly vybrány pavilony určené pro integrované laboratoře biomedicinských technologií (ILBIT).  Masarykova univerzita, vědoma si návaznosti rekonstrukčních prací na stávajících objektech univerzity (podprogram 233 333) na dokončení a zprovoznění ILBIT, usiluje o přípravu této stavby tak, aby mohla být její výstavba zahájena a dílo zprovozněno co nejdříve. Řídící harmonogram projektu proto počítá u této stavby s řadou mimořádných postupů, zejména

  • mimořádnými postupy generálního projektanta při projektování ILBIT

  • mimořádnými postupy manažera projektu při investorské přípravě stavby (extrémní zkrácení lhůt na kontrolu dokumentace a odstranění případných vad a lhůt pro většinu zadavatelských činností v průběhu obchodní veřejné soutěže),

  • bezporuchovým průběhem výběrového řízení na dodávku ILBIT (i neoprávněné a Masarykovou univerzitou kvalifikovaně odmítnuté námitky uchazečů v průběhu řízení by vedly ke skluzu zahájení stavby až o cca 6 měsíců)

  • mimořádnými postupy vládní komise pro posuzování a hodnocení nabídek a MŠMT, MF a EIB (souběh některých činností, extrémní zkrácení lhůt pro posouzení a hodnocení nabídek vládní komisí a pro posouzení dokumentace a vydání souhlasu s uzavřením smlouvy o dílo).

Realizační fáze stavby ILBIT byla zahájena vydáním inzerátu v Obchodním věstníku i věstníku EU shodně dne 1.10.2003. Při úspěšném průběhu soutěže by měla být stavba zkolaudována a předána k užívání v období únor až duben 2005.

Veškeré podklady pro inzerát kromě potřebných odsouhlasení Ministerstvem financí byly k dispozici v souladu s řídícím harmonogram o jeden měsíc dříve, MU však neměla možnost získat souhlas dříve. Tento problém byl podrobně diskutován na 3. kontrolním dnu ze strany MU, MŠMT i MF a v budoucnu by se neměl opakovat. 

Na výstavbu laboratoří naváže „modrá“ etapa stavby. Její věcný rozsah je kompromisem mezi snahou o co nejširší rozvinutí výstavby a dobou potřebnou pro přípravu dokumentace nezbytné k zahájení dané etapy. Cílem projektového týmu UKB je vytvořit předpoklady k jejímu plynulému pokračování v roce 2004. Ani v této etapě se investor nevyhne významným rizikům při jejím zadávání – včasné rozvinutí stavby je např. podmíněno předložením nabídek zpracovaných pouze na základě  projektové dokumentace na stupni pro stavební řízení a ne původně uvažované dokumentaci na stupni realizačním, což může vést k dodatečným úpravám smluvních závazků dodavatelů. Je to však jediná cesta vytvářející předpoklady k dosažení stanovených cílů projektu.

Objemově a věcně nejvýznamnější etapou je etapa „žlutá“ zahrnující převážnou část objektů. Zadání této etapy by mělo proběhnout již ve standardních podmínkách, byť ani v tomto případě nejsou  v časovém plánu k dispozici významnější rezervy.

Výstavba bude zakončena „zelenou“ etapou zahrnující kongresové centrum a sportovní halu, v dalším průběhu projektu bude ještě zváženo sloučení této etapy s etapou žlutou.

Navrhované postupy a lhůty jsou zejména u stavby ILBIT krajně napjaté a extrémně náročné pro všechny účastníky včetně zainteresovaných ministerstev. Podle názoru projektového týmu UKB je však vhodnými organizačními opatřeními a s účinnou podporou vedení obou ministerstev možné vytvořit podmínky pro jejich dodržení. Postupy uvažované v řídícím harmonogramu projektu nejsou v žádném případě v rozporu s požadavky zákona o zadávání veřejných zakázek či s platnými předpisy pro financování. Organizační opatření podmiňující dodržení harmonogramu nejsou obcházením předpisů, ale vytvářením předpokladů k jejich naplnění ve zkrácených lhůtách. K tomu, aby bylo možno provést požadované úkony ve zkrácených lhůtách, navrhla Masarykova univerzita zejména následující opatření:

  • veškeré dokumenty souvisící se schvalovacími procedurami na ústředních orgánech budou investorem a jeho partnery zpracovávány v těsné součinnosti s věcně příslušnými pracovníky MŠMT a MF tak, aby podstatná část jejich obsahu byla kompetentním pracovníkům MŠMT a MF v okamžiku jejich oficiálního předložení již známa

  • v plánu práce věcně příslušných pracovníků MŠMT a MF bude vytvořen prostor k tomu, aby potřebné schvalovací úkony mohly být učiněny bez zbytečného prodlení

  • v průběhu schvalování budou zástupci investora, manažera projektu a v případě potřeby i generálního projektanta operativně k dispozici k odpovědím na dotazy věcně příslušných pracovníků MŠMT a MF a k potřebným vysvětlením dokumentace

 

7.   Nejvýznamnější úkoly v nadcházejícím období

Pro úspěšný postup projektu je ve čtvrtém čtvrtletí nejdůležitější:

  • dokončit převod objektů FN Brno na staveništi UKB Masarykově univerzitě, vyhlásit obchodní veřejnou soutěž na zadání této veřejné zakázky, zadat tuto veřejnou zakázku a zahájit její realizaci

  • vyhlásit obchodní veřejnou soutěž s předkvalifikací na dodávku ILBIT formou obchodní veřejné soutěže a vyhodnotit doklady o kvalifikaci

  • vypracovat výkaz výměr a seznam standardů ILBIT, zkompletovat jimi zadávací dokumentaci ILBIT a vyžádat si u úspěšných zájemců z předkvalifikace předložení nabídek

  • získat stavební povolení ILBIT

  • dohodnout s MMB využití příspěvku města Brna na konkrétní akce technické infrastruktury UKB

  • dokončit dokumentaci pro územní rozhodnutí AVVA a podat návrh na vydání rozhodnutí o umístění stavby

  • projednat koncepci zadávání rozhodujících zakázek s vládní komisí pro posouzení a hodnocení nabídek

  • vyjasnit postup přípravy a realizace souvisících investic UKB

  • dokončit jednání o restitučních nárocích k části pozemků v zájmovém území

 

8.   Ostatní akce – velké rekonstrukce

V navazujících rekonstrukcích došlo k podstatnému pokroku:

  • Morfologické centrum, první velký objekt budoucího UKB bude v souladu s harmonogramem dokončen realizací akce Morfo III a předán k užívání do konce t.r. Kontrolní dny ukazují velkou koncentraci prací před lhůtou dodávky, nicméně dodavatel potvrzuje reálnost dodávky v nasmlouvaných parametrech. Celá akce Morfo III ve stávající realizaci je řešena zatím bez vstupní haly z důvodu  nutnosti  řešit  opláštění  budovy  dle  nových  energetických norem a upřesnění návaznosti na UKB. Bude řešeno dodatkem IZ. Náklady na stav. část se předpokládají ve výši 139 mil. Kč (bez vstupní haly)  a na prvotní vybavení 13 mil. Kč.

  • Joštova – V rámci redislokace fakult a návaznosti na UKB se řeší reko objektu LF Joštova  10 pro účely FSS. Výběr dodavatele 07 - 09/2003, byla vybrána firma ŽS Brno, a.s., rozhodnutí zadavatele je již pravomocné a žádost o vydání rozhodnutí o účasti stát. rozpočtu byla odeslána na MŠMT. Realizace I. etapy do 12/2003 v plánovaném objemu 43 mil. Kč. Problémy k řešení: návaznost na postup přípravy a realizace UKB, nutnost uvolnění prostor pro jednotlivé etapy rekonstrukce.

  • PřF, reko areálu Kotlářská: Jedná se o 2 základní realizační části (fáze) stavby rozdělené do 4 etap. V současnosti hotovo nebo probíhá: Rekonstrukce objektů SO 02 + SO 03 – Sekce věd o Zemi (včetně příslušných areálových rozvodů a úpravy okolních ploch) – kompletní rekonstrukce, vč. kolaudace. Výběr dodavatele 1. části stavby (SO 02 + SO 03) proveden, vítězem je Komfort, a.s., realizace 1. části stavby (SO 02 + SO 03) do 12/2003. Plánovaný objem I. etapy 49,5 mil. Kč. Zahrnuje kompletní realizaci 1. části stavby (SO 02 + SO 03) a  část nákladů na projektové a přípravné práce pro 2. část stavby, tj. zbývající část areálu). To zahrnuje: soutěž na arch. řešení informačního centra 06-10/2003 (výsledky arch. soutěže 11/2003), výběr projektanta na 2. část stavby (mimo dostavbu inf. centra SO 17+SO12) – 06/2003, projekce 2. části stavby (mimo inf. centra -SO17-SO12) – do 11 / 2003, projekce informačního centra 11/2003  –  01/2004.

  • Harmonogram zbývajících prací – areál PřF: II. Etapa zahrnuje výběr dodavatele na 2. část stavby 01-04/2004, a to včetně dostavby informačního centra, zahájení prací na realizaci 2. části stavby – II. etapy (SO 07,  SO 18, SO16 a inf. centra SO17 + SO 12 a veškerých areálových rozvodů a venkovních úprav)  05 - 06/2004 – dokončení 12/2004 kolaudací. III. Etapa + IV. Etapa – postupná realizace objektů podle  HMG uvedeného v IZ. Podle doby dokončení dílčí kolaudace jednotlivých objektů a jejich předávání do užívání. Dokončení rekonstrukce a dostavby celého areálu vč. kolaudací – 12/2006.

  • Další drobnější rekonstrukce probíhají vesměs podle plánu a harmonogramu na všech fakultách MU.

 

Jan Slovák,

2. října 2003