CENTRUM JAZYKOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ

vedoucí: PhDr. Hana Reichová, Ph.D.

Žerotínovo nám. 9, 601 77 Brno, tel.: ++420–5–42 128 376

 http://lingua.muni.cz


Centrum jazykového vzdělávání zajišťuje výuku cizích jazyků nefilologických oborů jednotlivých fakult MU, a to Ekonomicko-správní, Filozofické a Fakulty sociálních studií, Lékařské, Pedagogické, Právnické, Přírodovědecké a Fakulty informatiky.

V sedmi odděleních Centra se učitelé a zahraniční lektoři zaměřují na specifika odborného jazyka a výuku akademických dovedností v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a ruštině. Na Filozofické, Lékařské a Právnické fakultě se věnují výuce odborné terminologie v jazyce latinském. Centrum zajišťuje také kurzy češtiny pro zahraniční studenty a ve spolupráci s odbornými pracovišti organizuje výuku specializovaných předmětů v cizím jazyce.

Důležitou součástí Centra je multimediální Jazyková studovna v budově rektorátu MU, v níž jsou studentům i zaměstnancům univerzity k dispozici mate-riály a výukové programy sloužící k prohlubování znalostí obecného i odborného cizího jazyka: učebnice, slovníky, pracovní listy, také videoprogramy, CD-ROM, DVD mechanika, satelit. Studovna poskytuje možnost samostatného a nezávislého studia nad rámec povinné výuky.

Díky projektu “Rozšíření a modernizace technického vybavení Jazykové studovny“ získalo Centrum jazykového vzdělávání v roce 2000 grant z FRVŠ a za spoluúčasti MU tak bylo možno rozšířit dosavadní prostory Jazykové studovny a modernizovat technologický park. Studovna se tak otevřela většímu počtu zájemců, kteří se zde systematicky připravují jak na výuku v bakalářském, magisterském i doktorském studiu, tak na mezinárodní jazykové zkoušky.

Mnozí učitelé se v rámci odborné a vědecké práce zúčastňují se svými příspěvky mezinárodních konferencí, další se podílejí na grantovém výzkumu, jakým je například “Internacionalizace a evropeizace práva” či “Uprchlické právo v kombinaci s cizím jazykem” na Právnické fakultě. Tento projekt, jehož se účastní i hostující profesoři z Holandska a Belgie a odborníci z praxe, se realizuje ve spolupráci s Katedrou mezinárodního práva. Dalším je “Projekt výuky anglického jazyka pro akademické a odborné účely na pedagogických fakultách”, na kterém spolupracují učitelé CJV na Pedagogické fakultě s Pedagogickou fakultou v Olomouci. Úspěšně se rozvíjí spolupráce CJV a Univerzity Aberystwyth ve Walesu, jež je podporována grantem programu Socrates.

V roce 1997 bylo CJV přijato do CercleS, mezinárodní organizace jazykových pracovišť, což umožňuje zapojení do evropské sítě. V roce 2000 se spolupodílelo na založení České a slovenské asociace učitelů jazykových center na vysokých školách (CASAJC), jež byla přijata za řádného člena CercleS a jejímž posláním je podporovat výuku a výzkum cizích jazyků na vysokých školách na základě aplikace a rozvoje moderních didaktických metod.

CJV pokračuje v intenzivní spolupráci s Britskou radou. Několik učitelů se věnuje metodické práci

ve výuce angličtiny na vysokých školách a podílejí se jako školitelé na seminářích a kurzech pořádaných Britskou radou. Britská rada poskytla Centru v minulých letech významnou grantovou podporu.