Mezinárodní politologický ústav

ředitel: Doc. PhDr. Petr Fiala, Ph.D.

Gorkého 7, 602 00 Brno

Tel./fax: 41 61 52 77


Mezinárodní politologický ústav MU se v roce 2000 již tradičně ve svém působení zaměřil především na rozvoj konferenčních a publikačních aktivit, jejichž většinu realizoval za podpory dvou hlavních zahraničních partnerů: Nadace Konrada Adenauera (Německo) a Nadace Het Parool (Nizozemí).

Na konci března Ústav zahájil několikaměsíční cyklus seminářů ”Rok v NATO”, jehož cílem bylo seznámit odbornou a laickou veřejnost s různými aspekty, ať už přímo či nepřímo souvisejícími, s působením ČR v Severoatlantické alianci. V rámci cyklu mj. zazněly příspěvky Diplomatická agenda NATO (Petr Mooz, MZV ČR), Evropská společná zahraniční a bezpečnostní politika, perspektivy vztahů mezi EU a NATO (Radek Khol, Ústav mezinárodních vztahů, Praha), České politické strany a kosovský konflikt (Miroslav Mareš, Katedra politologie, FSS MU), Kandidatura Slovenska na vstup do NATO (Pavol Lukáč, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, Bratislava).

V březnu také Mezinárodní politologický ústav hostil společně s Katedrou sociologie FSS MU pana Miklóse Vöröse z univerzity v Chicagu, který při té příležitosti přednesl na půdě FSS přednášku na téma Identities and Identity Politics: Perspectives in Anthropology and Cultural Studies.

V polovině května Ústav zorganizoval ve spolupráci s Kabinetem integrované žánrové typologie při Ústavu slavistiky FF MU dvoudenní konferenci Teorie areálových studií v evropských souvislostech, jejímž cílem bylo za účasti odborníků z ČR, SRN a Slovenska zhodnotit perspektivy ustavení nového interdisciplinárního oboru na pomezí politologie, sociologie, kulturologie a filologie.

Dne 30. 5. se uskutečnila konference Národnostní menšiny a menšinová politika v České republice, která tematicky volně navázala na konferenci konanou v roce 1999 o nacionalistických politických stranách v Evropě. Konference, která se setkala se zájmem nejen odborníků, ale také menšinových organizací, se zaměřila na změny v koncepcích menšinových politik v ČR, Maďarsku, Rakousku a na Slovensku v 90. letech.

V průběhu června zorganizoval Mezinárodní politologický ústav kurz Integrace ČR do Evropské unie, který byl koncipován jako jeden z projektů zaměřených na edukaci zaměstnanců státní správy, samosprávy, popřípadě soudnictví v oblasti evropské integrace. Předmětem kurzu byl proto výklad základních problémových okruhů: vývoj evropské integrace, institucionální základy Evropských společenství, jednotlivé pilíře EU podle Maastrichtské a Amsterodamské smlouvy atd. Kurz se setkal s velkým zájmem zejména ze strany představitelů okresních úřadů, kteří ocenili kurz jako vhodný nástroj pro vzdělávání zaměstnanců pracujících v rámci odborů, jež se v budoucnu zaměří na styk s exekutivními orgány EU.

Na tento kurz tematicky navázal jednodenní seminář Strukturální fondy Evropské unie. V jeho rámci německý host dr. Gotthard Sonntag ze saského ministerstva pro hospodářství a práci účastníky seznámil se zkušenostmi někdejších východoněmeckých zemí s nástroji regionální politiky EU.

Ve dnech 29. a 30. 9. zorganizoval MPÚ společně s Českou společností pro politické vědy První celostátní kongres politologů v ČR, který svým rozsahem představoval v ČR zatím ojedinělou akci: na kongresu předneslo příspěvky téměř sto politologů a vědců z příbuzných oborů nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Nizozemska a USA.

U příležitosti kongresu oslavil Mezinárodní politologický ústav také své desetileté jubileum. Ředitel ústavu doc. Petr Fiala ve svém uvítacím projevu mj. sumarizoval činnost ústavu od svého založení v roce 1990 a v této souvislosti připomněl zejména zásluhy jeho zakladatelů dr. Bohanese, prof. Gaďourka (Nizozemsko), dr. Kesslera, dr. Nováka a prof. Povolného (USA).

V listopadu se uskutečnila ve spolupráci s Katedrou ústavního práva a politologie Právnické fakulty MU konference na téma  Základní lidská práva a právní stát v judikatuře ústavního soudu. Cílem konference bylo za účasti předních odborníků z ČR a Slovenska implicitní srovnání rozdílů v judikatuře ústavních soudů v ČR a na Slovensku s ohledem na uplatnění jednotlivých právních doktrín týkajících se aplikace základních lidských práv a jednotlivých koncepcí právního státu.

V roce 2000 Ústav také pokračoval ve vydávání periodik Politologický časopis a Politika v ČR. Dále se rozvíjela koncepce prvního recenzovaného internetového politologického časopisu Středoevropské politické studie (Central European Political Studies Review).

Aktivity MPÚ se zaměřily také na vydávání publikací v rámci jednotlivých edičních řad. V ediční řadě sborníků vyšly publikace Dančák, B. – Šimíček, V. (eds.): Základní lidská práva a právní stát v judikatuře ústavních soudů; Dančák, B. – Fiala, P. (eds.): Národnostní politika v postkomunistických zemích. V ediční řadě monografie ústav vydal např. Fiala, P. – Holzer, J. – Mareš, M. – Pšeja, P.: Komunismus v České republice, a v ediční řadě studie vyšly mj. tituly: Holzer, J. (ed.): Komunistické strany v postsovětských stranicko-politických soustavách; Strmiska, M. (ed.): ”Ozbrojená opozice”. Studie k subverzívnímu terorismu; Baňouch, H. – Fedorko, M. (eds.): Mezinárodní organizace.

Mezinárodní politologický ústav MU tak v roce 2000 pokračoval ve své další profilaci jakožto jedno z významných politologických pracovišť, které přispívá k rozvoji a etablování politologie v ČR. Tuto úlohu také potvrdil jako jeden ze dvou hlavních organizátorů Prvního celostátního kongresu politologů v ČR.