logo_edu.gif (2508 bytes)

  PEDAGOGICKÁ  FAKULTA

   Děkanát PdF, Poříčí 7, 603 00 Brno
   tel.: ++420–5–43 129 111
   fax: ++420–5–43 129 109
   http://www.ped.muni.cz/ 


   Děkan:    Doc. RNDr. Ota Říha, CSc.
      
   Proděkani:    Doc. PhDr. Josef Budiš, CSc.
     Doc. PaedDr. Vladislav Mužík, CSc.
     Doc. Ing. Jiří Strach, CSc.
     Doc. PhDr. Naděžda Krsková, CSc.
      
   Předseda akademického senátu:   Doc. PaedDr. Radek Horáček, Dr. 
   

   Tajemník:  

   Ing. Vlastimil Jarošek

Pedagogická fakulta měla v roce 2000 tři priority:

Všechny tři hlavní úkoly fakulty byly v roce 2000 splněny.

Úkolem fakulty je příprava a výchova kvalitních učitelů všech stupňů a typů škol. Z toho vyplývá i zaměření její vědecké, výzkumné i umělecké čin-nosti. Jedním z ukazatelů jsou získané granty – v r. 2000 pokračovalo řešení výzkumného záměru MSM 144100001 Učitelé a zdraví (Psychologický přístup), byly řešeny 4 projekty GA ČR, 6 FR VŠ, jako spoluřešitelé byli učitelé zapojeni do výzkumu MŠMT ČR (1), FR VŠ (1), IGA MZ ČR (1). Odborné aktivity podpořily i OSF Praha (2), VNJH (2), AKTION (1), Computer Agency, o.p.s. (1). Mezinárodní spolupráce a mobilita byla financována programy KONTAKT, CEEPUS, SOCRATES, PHARE, LEONARDO DA VINCI, TULIPÁN a další.

Z vlastních prostředků podpořila fakulta řešení 23 interních grantů. PdF dobře obstála v programu Podpory rozvoje učitelských vzdělávacích programů a jiných vzdělávacích aktivit vyhlášeném MŠMT ČR

– získáno 27 projektů v celkovém objemu 8 209 tis. Kč.

Fakulta organizovala odborné semináře a vědecké konference. Mezi nejvýznamnější lze zařadit mezinárodní konferenci Učitelé a zdraví III. Úspěch zaznamenala katedra historie objevem nejstarší sakrální architektury při svém archeologickém výzkumu velkomoravského hradiště sv. Hypolita ve Znojmě. Umělecká činnost se rozvíjí zejména na katedrách hudební a výtvarné výchovy. K nejvýznamnějším akcím katedry hudební výchovy patří konference Musica viva in schola a reprezentace PdF MU i MU sborem GAUDEAMUS ve Francii a ve Vídni. Pedagogové katedry výtvarné výchovy uskutečnili 13 samostatných výstav, z toho 1 v Rakousku, a účastnili se 25 kolektivních výstav, z toho 4 zahraničních; významnou akcí byl 3. ročník soutěže Fenomén kniha. Na umělecké činnosti se podílejí také katedry české literatury a tělesné kultury.

V doktorském studiu ve škol. r. 2000/01 studuje v 5 oborech celkem 111 posluchačů; v r. 2000 ukončilo 13 absolventů. Byly předány materiály k akreditaci stávajících oborů (diskrétní matematika, kinantropologie, hudební teorie a pedagogika, pedagogika, teorie výtvarné výchovy). Pro obory habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem byla v r. 2000 ukončena akreditace: PdF MU získala oprávnění konat v oboru pedagogika a hudební výchova habilitační i jmenovací řízení, v oborech výtvarná výchova a kinantropologie habilitační řízení.

Ústřední knihovna PdF MU je profilovaná jako odborná vysokoškolská knihovna, která zajišťuje výpůjční, bibliografické, rešeršní, referenční a reprografické služby. V současné době má ÚK 3 995 registrovaných čtenářů, studovnu ročně navštíví asi 25 000 čtenářů. Ročně je z fondů ÚK zapůjčeno v průměru 61 600 svazků. Knihovní fond ÚK a 21 dílčích fakultních knihoven čítá téměř 160 000 knihovních jednotek. Důležitou službou knihovny je též zprostředkování přístupu k odborným elektronickým zdrojům. Pokračuje se v retrokatalogizaci knihovního fondu ÚK.

Publikační činnost zůstává v podstatě na stejné úrovni, zvýšily se aktivity a publikační činnost v zahraničí. Konkrétní údaje jsou uvedeny v celouniverzitních tabulkách.

V akademickém roce 1999/2000 přešla fakulta v plném rozsahu na kreditový systém studia včetně elektronického zabezpečení veškeré studijní agendy prostřednictvím Informačního systému MU. Zlepšení přístupu studentů i učitelů k Informačnímu systému MU pomohlo otevření nového počítačového centra s 45 počítači.

Těžištěm studia na PdF MU jsou studijní programy učitelství pro ZŠ, v některých případech i pro SŠ nebo pro učitelství na ZUŠ. Vedle učitelských programů realizuje fakulta studium sociální pedagogiky a speciální pedagogiky, a to především v kombinované formě.

V roce 2000 fakulta zahájila přípravné práce na koncepci dvoustupňových studijních programů. Byla rovněž započata jednání s Filozofickou a Přírodovědeckou fakultou MU o spolupráci při zabezpečování a zkvalitňování obsahu studia. Tyto aktivity vyvrcholí v r. 2001.

Zahraniční styky se uskutečnily v roce 2000 ve větší míře než roku 1999. Realizovaly se především prostřednictvím pozvání ze zahraničí, různých grantů nebo mezinárodních programů (Socrates, Leonardo da Vinci, Kontakt, CEEPUS aj.), v menším počtu pak prostřednictvím partnerských smluv mezi MU a zahraničními univerzitami, z kvóty MŠMT nebo AIA a na základě individuálních kontaktů. Celkem bylo uskutečněno 157 výjezdů do 20 zemí, při nichž vycestovalo celkem 204 vědeckopedagogických pracovníků. Cílovými zeměmi byly nejčastěji: Slovensko (47 výjezdů/71 pracovníků), Německo (27/34), Polsko (23/31), Rakousko (21/24), dále Francie, Velká Británie, Slovinsko, Belgie, Holandsko, Maďarsko, Řecko aj. Nejčastější důvody cest byly studijní pobyty (64/79) a účasti na konferencích a seminářích (61/80). Řada pobytů byla využita k přednáškám a vedením seminářů. 12 pracovníků se zúčastnilo zasedání odborných komisí nebo vědeckých rad.

Úspěšně probíhá mobilita studentů v rámci programu SoCrates /Erasmus. Fakulta získala na mobility studentů a učitelů celkem 127 tisíc EUR.

V r. 2000 se celkem 230 studentů zúčastnilo studijních pobytů (z toho 77 v rámci programu

Socrates /Erasmus), seminářů, konferencí, exkurzí a kurzů v zahraničí, nejčastěji v Německu, Rakousku, dále pak v Polsku, Slovensku, Holandsku, USA atd.

Návštěvy významných pracovníků na PdF MU (25 akcí/46 hostů) byly spojeny buď s účastí na odborných setkáních a s realizací společných programů, nebo s přednáškami a odbornými diskusemi, popř. s krátkodobými studijními pobyty. Nejčastěji přijížděli z Německa, Slovenska a Polska.

Na PdF MU se konaly zejména tyto akce se zahraniční účastí: mezinárodní kolokvium EUROSAFE v rámci programu Socrates, mezinárodní vědecké konference “Stredoeurópsky priestor – geografia v kontexte nového regionálneho rozvoja”, “Nové poznatky v kinantropologickém výzkumu 2000” a mezinárodní hudebně vědecká konference MUSICA VIVA IN SCHOLA.

V oblasti ediční činnosti v r. 2000 PdF MU vydala 4 monografie, 4 vědecké sborníky a 30 titulů skript.

V edičním plánu na rok 2001 je plánováno 13 monografií, 7 sborníků, 46 skript.

Osobnosti, kterým byly uděleny čestné doktoráty, medaile, jiná vyznamenání