logo_sci.gif (2515 bytes)

  PŘÍRODOVĚDECKÁ  FAKULTA

   Děkanát PřF, Kotlářská 2, 611 37 Brno
 
   tel.: ++420–5–41 129 111
   fax: ++420–5–41 211 214
   http://www.sci.muni.cz/


  

   do 31. 1. 2000

od 1. 2. 2000

   Děkan:    Prof. RNDr. Rostislav Brzobohatý, CSc.

Doc. RNDr. Jan Slovák, DrSc.

       
   Proděkani:    Doc. RNDr. Jan Celý, CSc. Prof. RNDr. Rostislav Brzobohatý, CSc.
     Prof. RNDr. Jiří Gaisler, DrSc.

Doc. RNDr. Viktor Kanický, CSc.

     Prof. RNDr. Jaroslav Jonas, CSc.

Doc. RNDr. Jana Musilová, CSc.

      

Prof. RNDr. Jiřina Relichová, CSc.

      
   Předseda akademického senátu:    Doc. RNDr. Josef Janyška, CSc.

Doc. RNDr. Pavel Kubáček, CSc.

      
   Tajemník:      Ing. Hana Michlíčková Ing. Hana Michlíčková

Přírodovědecká fakulta sestává z oborů fyzika, chemie, biologie, věd o Zemi a matematika. Tyto obory se navzájem liší metodologickými východisky, vlastními metodami a stupněm vývoje, což se odráží ve výzkumné činnosti a ve výukových programech a zároveň i v různé úrovni formalizace poznatků a jejich integrace do univerzálního pohledu.

V pětiletém magisterském studiu bylo realizováno 7 studijních programů a v tříletém bakalářském studiu 4 studijní obory.

Počet úspěšně vykonaných státních závěrečných zkoušek v magisterském studiu dosáhl v uplynulém roce 271 a v bakalářském studiu 33.

Zvláštní pozornost fakultní veřejnosti se upírá na doktorské studium. Doktorský studijní program v současné době umožňuje další studium absolventům magisterského studia v 35ti oborech. Ve formě prezenční studuje 278 a v kombinované formě 232 doktorandů, celkem 510 studentů. Základním předpokladem doktorského studia je tvůrčí vědecká práce, jejíž výsledky jsou prezentovány na vědeckých odborných konferencích i v podobě kvalitních závěrečných disertačních prací a publikací, které jsou zveřejňovány v renomovaných zahraničních časopisech. Doktorandi se také aktivně podílejí na praktické výuce jednotlivých oborů. Velkým přínosem jsou i zahraniční stáže doktorandů v rámci jejich studia, např. v Německu, Francii, USA, Rakousku, Velké Británii, Rusku a také v rámci různých mezinárodních programů,

např. Socrates/Erasmus, i na základě vlastních kontaktů jednotlivých odborných pracovišť se zahraničními partnery.

Studenti prezenční formy doktorského studia mají přednostně zajištěné ubytování na kolejích MU a je jim poskytováno měsíčně stipendium.

V roce 2000 úspěšně ukončilo a získalo titul Ph.D. 51 studentů, z toho dva cizinci.

Za výborný prospěch a výjimečné výsledky ve výzkumu, publikační činnosti, činnosti organizátorské a pozoruhodné výkony sportovní, které přispěly k dobrému jménu fakulty, udělil děkan studentům 5 cen, jednotlivé sekce pak 23 cen. Odměnu za výjimečný prospěch za celé studium (1,0) obdrželi 3 studenti. Cenu rektora MU pro nejlepší studenty magisterského studia obdržel Jan Strejček za vynikající studijní výsledky, výzkumnou a vývojovou činnost a za přínosnou diplomovou práci. Cenu rektora, vypisovanou pro nejlepší studenty DSP, obdrželi: Mgr. Jiří Czernek – obor fyzikální chemie a Mgr. Robert Hakl – obor matematická analýza.

Pracovníci Přírodovědecké fakulty řešili v roce 2000 více než polovinu všech grantových projektů v rámci Masarykovy univerzity. Odpovídá tomu i objem takto získaných finančních prostředků. Významnou měrou k tomu přispělo 11 Výzkumných záměrů MŠMT řešených na PřF. Přírodovědecká fakulta jako jediná získala finanční prostředky ze zahraničních grantů, které MŠMT zohledňuje v tvorbě rozpočtu pro další kalendářní rok.

Podrobný přehled domácích i zahraničních grantů, vč. získaných finančních prostředků, je uveden v první části této Výroční zprávy, oddíl Výzkum a vývoj.

Za jeden z největších považujeme úspěch v soutěži projektů MŠMT, který umožnil založení Národního centra pro výzkum biomolekul na PřF (prof. Koča).

Ve sklenících botanické zahrady se uskutečnila IV. zahradní slavnost spojená s uvedením knížky a výstavy “Plastiky ze dřeva a kovu” v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a vernisáží výstavy plastik a objektů Zdeňka Macháčka a Milana Michny. Význam této zahradní slavnosti podtrhuje skutečnost, že vedle záštity rektora, poskytl záštitu i primátor města Brna. “Zahradní slavnost” se stává každoroční kulturní tradicí.

Mezi další aktivity botanické zahrady patří i činnost občanského sdružení “Přátelé botanické zahrady”, jež je podnětem k širší spolupráci s veřejností. Sdružení bylo založeno v roce 1996.

V prostorách botanické zahrady byly také uspořádány tři specializované výstavy: výstava masožravých rostlin, prodejní výstava cibulovin a sukulentních rostlin a výstava barevných a postavových kanárů, evropského a exotického ptactva.

Ministerstvo životního prostředí pověřilo botanickou zahradu PřF úkolem přechovávání rostlin zabavených na celnici “Záchranné centrum”. Jedná se o rostliny, které podléhají Washingtonské dohodě.

V prostorách děkanátu PřF působí knihkupectví “Malé centrum”, které zrealizovalo 5. ročník prodejní výstavy zahraniční odborné literatury “EARTH, LIFE & PHYSICAL SCIENCES 2000”.

V budově se rovněž nachází “PF Galerie”, kde byly v roce 2000 instalovány tři výstavy: výstava fotografií RNDr. Rostislava Melichara, pracovníka katedry geologie a paleontologie PřF MU, “Papua Nová Guinea”, výstava fotografií studenta PřF MU Ondřeje Slabého “Metamorfózy přírody” a fotodokumentace z geologické exkurze studentů a pracovníků katedry mineralogie, petrografie a geochemie PřF MU “Mongolsko 2000”.

Vedení fakulty PřF MU uspořádalo dva “Koncerty na schodech”. “Jarní koncert – písně z muzikálů” jehož protagonisty byli studenti 4. ročníku JAMU, obor Muzikálové herectví (ateliér Jany Janěkové) a “Vánoční koncert”, kdy zněly budovou děkanátu PřF koledy a písně z muzikálů v podání Jany Frostové a jejího hudebního doprovodu z Pedagogické fakulty MU.

V areálu Přírodovědecké fakulty se nachází “Ústřední knihovna”, v jejichž prostorách je otevřena centrální půjčovna učebnic a studovna.

Přírodovědeckou fakultu MU navštívila řada významných zahraničních hostů. Účelem jejich návštěvy byla přednášková činnost a výuka. V oblasti výzkumu a vývoje pak činnost v rámci spolupráce mezi pracovišti.

Nově byly uzavřeny dohody o spolupráci mezi PřF MU a zahraničními univerzitami a pracovišti (Univerzita Patras, Řecko; Univerzita Cordoba, Španělsko; Univerzita Szegéd, Maďarsko; Weizman Institute of Science, Izrael).

Mezi nejvýznamnější hosty PřF MU, kromě jiných, patřili Dr. Dominique Sotteau, atašé pro vědu a technologii francouzského velvyslanectví v České republice, Dr. Alfred Bader ze Spojených států amerických, významný průmyslník a mecenáš malířských a chemických projektů, prof. Hans Joachim Breunig z univerzity v Brémách a prof. Jiří Teichmann, Univerzita Montreal, Kanada.

Katedry a pracoviště Přírodovědecké fakulty uspořádaly řadu konferencí, seminářů a sympozií, nezřídka s mezinárodní účastí. Mezi nejvýznamnější z nich patřily: pravidelné setkání českých a zahraničních geologů zabývajících se moravskoslezským palezoikem “Moravskoslezské palezoikum”; plenární zasedání Evropského fóra pro informační společnost

“I.S. Forum EC”; seminář s mezinárodní účastí s přednáškami o nejnovějších poznatcích z oblasti parazitických helmintů “9. České a slovenské helmintologické dny”; mezinárodní Workshop “Kurzy moderních biotechnologií pro úředníky státní správy”; shromáždění matematiků “Brněnské kolokvium z diferenciálních a diferenčních rovnic”; seminář dipterologů z ČR i zahraničí “15. seminář českých a slovenských dipterologů”.

Z významných aktualit Přírodovědecké fakulty uvádíme:

Z pracovníků Přírodovědecké fakulty byli v roce 2000 jmenováni profesorem

Miroslav Bartušek, obor matematická analýza a Miroslav Holík, obor fyzikální chemie.

MU udělila titul Doctor Honoris Causa panu Alfredu Baderovi z USA.

Masarykovou univerzitou byla  roce 2000 udělena Stříbrná medaile prof. RNDr. Jiřímu Teichmannovi, Ph.D., Univerzita Montreal, Kanada.

Další významná ocenění:

Na Přírodovědecké fakultě bylo jmenováno 11 emeritních profesorů.

Mgr. Jakub Častulík (student DSP):

Cena za farmacii udělená francouzským velvyslanectvím v ČR.

Mgr. Luboš Trantírek (student DSP) : Cena prof. Ernsta udělená Německou chemickou společností.

Mgr. Zbyněk Prokop (student DSP): 1. cena za plakátové sdělení na mezinárodní konferenci Environmental Contamination in Eastern Europe.

Mgr. Jan Kmuníček (student DSP): 3. cena za plakátové sdělení na mezinárodní konferenci Environmental Contamination in Eastern Europe.

Mgr. Andrea Jesenská (studentka DSP): “Mladý Československý mikrobiolog za rok  2000”. Uděluje Československá společnost mikrobiologická.

Doc. RNDr. Ondřej Došlý, DrSc.: Cena Matematického ústavu AV ČR za nejhodnotnější publikaci pracovníka MÚ AV ČR v periodiku “Czech Mathematic Journal”.

Prof. RNDr. Jan Gloser, CSc.: Zvláštní cena časopisu Živa za seriál popularizačních článků.

RNDr. Jiří Fajkus, CSc.: Cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR za výzkum.