Katedra UNESCO pro muzeologii a světové dědictví

vedoucí: Prof. JUDr. Vinoš Sofka, Ph.D. h.c.

Kamenice 3, 625 00 Brno

tel.: ++420–5–42 128 372, fax: ++420–5–42 128 396

nebo tel.: ++46–8–792 09 22, fax: ++46–8–758 14 74


Výsledky jednání a práce Katedry v průběhu roku 1999 vytvořily jednoznačně atmosféru pro optimistický vstup do roku 2000. Organizační opatření a posílení pozice Katedry, o nichž rozhodlo vedení MU na jaře 1999, neutuchající zájem o mezinárodní školu muzeologie–ISSOM a o její Transition Project, zaměřený na pomoc postkomunistickým a posttotalitním zemím, a v závěru roku vyslovené uznání práci Katedry a vyjádření plné podpory jejím akcím, učiněné vedením sektoru kultury UNESCO v Paříži, dávaly k takovému postoji plné oprávnění.

Nový rok však přinesl s novým vedením UNESCO i nové přístupy k předkládaným návrhům. Pro realizaci programu Katedry v roce 2000 životně důležitý požadavek o přípěvek z tzv. participačního programu UNESCO se stal zcela bezpředmětným s uplatněním principu, že rozvinuté země (a tedy i ČR) musí krýt navržené programy z vlastních zdrojů. Žádost

Katedry o podporu žadatelům (12) o účast v ISSOM 2000 z East East Programu nadace Open Society Fund Praha, "nasměrovaná" touto nadací na Open Society Institute Budapest s odvoláním na její program letních škol, vyzněla rovněž naplano, když se ukázalo, že se

jedná jen o programy pro mladé univerzitní učitele a nikoliv pracovníky muzeí a památkové péče. Princip samofinancování na MU neumožnil rovněž podporu a letní kurz musel být zrušen.

Příznivé vyřízení žádosti o příspěvek z fondu ministra školství pro vzdělávací činnost v srpnu 2000 však umožnilo, že Katedra mohla i nadále rozvíjet svou činnost, zúčastnit se na některých významných mezinárodních akcí a provést v závěru roku první setkání spolupracujících institucí a expertů, o které usilovala od svého ustavení v roce 1994.

V lednu 2000 se vedoucí Katedry zúčastnil Stockholm International Forum on Holocaust” ve Švédsku. Pro Kancelář prezidenta republiky a informaci prezidenta V. Havla, přítomného na konferenci, vypracoval brífink mediálního ohlasu a diskuse o této konferenci ve Švédsku.

V České republice spolupůsobil v květnu na 5. veletrhu muzeí ČR v Třebíči a na mezinárodním setkání CEICOM, výročním zasedání středoevropských národních výborů ICOM v říjnu 2000 v Praze.

Během roku byl vedoucí Katedry pozván také na dvě zasedání Forum UNESCO: University and

Heritage. Regionální evropský seminář “Training in heritage: new skills and professional profiles” se konal v červenci ve Vicenze – (Itálie) a 5. mezinárodní seminář Forum UNESCO na téma “A living heritage: the shared ethical responsibilities of universities” v prosinci v Byblosu a Beirutu – (Libanon). Zejména zde, v zemi pozvolna se zotavující z dlouholeté války, vzbudil brněnský Transition Project a ohlášené ustavení jeho mezinárodního hnutí v rámci Katedry velký zájem.

Řada osobních setkání s významnými představiteli muzeologie, univerzit a institucí v oblasti dědictví se uskutečnila v souvislosti s uvedenými akcemi, jakož i příležitostně jak v ČR, tak ve Švédsku. Ve spolupráci s nizozemskou nadací Felix Meritis Foundation a

na její náklady byla od 22. 11. do 27.12. na praxi na Katedře UNESCO kurátorka Alexandra Čistjakova z Krasnojarského muzejního centra v Ruské federaci. Její pobyt byl významným projevem upevňování spolupráce Katedry s institucemi na Sibiři a dálném východě Ruska.

Bezesporu nejvýznamnější akcí roku bylo uspořádání výročního zasedání mezinárodního výboru ICOM pro muzeologii (ICOFOM) v Mnichově (26.– 30. 11.) a v Brně (1.– 5. 12.). Spolupořadatelem Katedry bylo mnichovské Museumspädagogisches Zentrum, které je též partnerem Katedry při realizaci jejího programu. Téma symposia bylo v Německu “Museology

and the intangible heritage” a v ČR “The intangible heritage in transitional societies”. Na tato zasedání navazoval bezprostředně “The First Transition Project Workshop” v Brně (5.– 8. 12.).

Brněnské akce mají historický význam, neboť se podařilo poprvé propojit světový muzeologický výbor, složený z předních odborníků reprezentujících všechny kontinenty, se skupinou představitelů významných institucí v Ruské federaci (od Moskvy a Uralu až po Kamčatku), Litvě, Lotyšsku, Norsku, Polsku, Švédsku, České republice a také Argentině, Brazílii, Venezuele a USA, spolupracujících již několik let s Katedrou UNESCO. Ve velmi otevřené a přátelské výměně názorů a zkušeností byla osvětlena naléhavost realizace Transition Project v zemích s posttotalitním procesem svízelných proměn na cestě k demokracii, toleranci a respektu lidských práv.

Výsledkem zasedání a workshopu bylo ustavení Transition Project From oppression to democracy jako mezinárodního hnutí institucí a pracovníků v oblasti dědictví s cílem podporovat proces demokratické transformace ve světě. Toto hnutí je koordinováno Katedrou UNESCO pro muzeologii a světové dědictví v Brně.