SHRNUTÍ

Masarykova univerzita předkládá posedmé výroční zprávu za uplynulý kalendářní a hospodářský rok, v daném případě tedy za rok 2000. Svou strukturou navazuje tato zpráva na předchozí ročníky, takže zahrnuje též inovace, jež byly pojaty do zprávy za rok 1999 ve snaze dostát požadavkům zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách.

Výzkum a vývoj

Na pěti zasedáních konaných v roce 2000 projednala Vědecká rada Masarykovy univerzity 30 návrhů na jmenování profesorem, dále návrhy na udělení čestných vědeckých hodností, Velkých zlatých, zlatých a stříbrných medailí Masarykovy univerzity, 1 návrh na jmenování docentem, návrhy na akreditace a rozšíření akreditace doktorských studijních programů i habilitačních a jmenovacích oborů profesorem, v neposlední řadě pak kvalitativně nové návrhy na Výzkumná centra. Udělila též dvě vědecké hodnosti doktora matematicko-fyzikálních věd a jednu hodnost doktora věd o umění.

V roce 2000 se podstatně zvýšil počet úspěšných profesorských jmenovacích řízení, třebaže věkové průměry profesorů nejsou ještě ani zdaleka ideální. Relativní počet profesorů na MU je 11 %, docentů 25,5 %, odborných asistentů II (Ph.D.) 33 %, odborných asistentů I (bez titulu Ph.D.) 19,5 % a asistentů 3 %. Problémem zůstává poměrně značný počet odborných asistentů bez titulu Ph.D., v kategorii docentů pak skutečnost, že jsou započítáni i ti, jež byli pouze jmenováni bez habilitační práce.

Počty studentů doktorského studia (prezenčního i kombinovaného) nadále rostou, potěšitelná je značná přítomnost studentů zahraničních. Jen mírně vzrostl oproti minulému roku počet absolventů, takže poměr studentů a absolventů tohoto studia se nadále jeví jako nepříznivý.

V rámci institucionálního financování výzkumné a vývojové činnosti došlo k dynamizaci tohoto procesu na fakultách. Počet grantů udělených na Masarykovu univerzitu a zejména objem finančních prostředků se oproti roku 1999 zvýšil. Mezi výkonností jednotlivých fakult existují ovšem stále ještě markantní rozdíly (nejlepší výsledky jsou dosahovány v přepočtu na akademického pracovníka na PřF, FSS a FI, co se týče grantů započitatelných do rozpočtu). Granty byly získávány z celé řady zdrojů, nízký je dosud počet grantů zahraničních. Celkově má v tomto ohledu MU značné rezervy.

Studium

V přijímacím řízení v roce 2000 stále ještě mnohanásobně převažoval počet přihlášených uchazečů (celkem 34 625) nad kapacitou možností přijetí ke studiu, třebaže i tato kapacita rostla (zapsalo se o 7,1% více studentů než v roce minulém, celkem 4 875 studentů), mj., díky tomu, že MU na zvýšený zájem o studium reagovala akreditací nových studijních oborů. V roce 2000 studovalo na MU 21 014 studentů (více než osmiprocentní narůst oproti minulému roku). Důraz byl položen na rozvoj studia bakalářského (v souladu s myšlenkami Boloňské deklarace) a mezioborového. Vzrostl též počet zahraničních studentů (celkem 834, tj. circa 4 % všech řádných studentů, v roce 1999 pouze 3 %). Zlepšily se podmínky pro studium handicapovaných studentů a podstatně se rozšířila nabídka kurzů a doplňujícího studia v rámci Celoživotního vzdělávání.

Dobré výsledky přineslo využívání Informačního systému sloužícího vyučujícím, studentům i studijním oddělením fakult, jehož funkčnost byla v průběhu roku 2000 plně prověřena. Podstatně byl zdokonalen kreditový systém jednotlivých fakult, někde již odpovídající normám ETCS.

Mezinárodní spolupráce a styky s veřejností

Intenzifikaci práce v tomto širokém resortu napomohlo vytvoření dvou specializovaných pracovišť v polovině roku 2000, a to Centra zahraničních studií a Útvaru vnějších vztahů.

V oblasti mezinárodní spolupráce se nadále plynule zvyšovala účast studentů na programu SOCRATES-ERASMUS (proporcionálně rostl též příliv zahraničních studentů přicházejících v rámci tohoto programu), kdežto výměna učitelů dosáhla zřejmě svého momentálního stropu. V rámci programu ERASMUS se realizovaly i projekty mezinárodních učebních osnov atp. Kromě toho participovala MU na dalších 18 mezinárodních programech či projektech. Spolupráce s tradičními partnerskými univerzitami byla obohacena uzavřením nových bilaterálních smluv (Paris XII, Toronto, Linz). Rostla úroveň i kapacita cizojazyčných programů MU (CESP, TESOL TE, Středoevropská hudba, MU – Ohio University Global Learning Community), i když celkově je dosud tato nabídka malá. K účasti na činnosti mezinárodních sítí Utrecht Network a Compostela Group of Universities přistoupilo zapojení MU do východoevropské sítě Báthory Collegium.

Ve sféře vnějších vztahů došlo ke zvýraznění podílu MU na společném projektu brněnských vysokých škol “Brno – univerzitní město”, jehož nejvýznamnějším vyústěním bylo uspořádání mezinárodní konference “Univerzity a Boloňská deklarace – strategie změn” (listopad 2000). Do kompetence Útvaru vnějších vztahů se dostal též provoz nového Kongresového centra MU na Lékařské fakultě (od září do prosince 20 akcí). Do konce roku 2000 působila též v tomto svazku Katedra UNESCO pro muzeologii a světové dědictví, která uspořádala v prosinci v Brně dvě významné mezinárodní muzeologické akce.

Péče o studenty a ediční činnost

Krytí poptávky studentů po ubytování na kolejích se oproti předcházejícímu roku částečně zvýšilo (celkem 4 371 lůžek), takže i při rychle rostoucím počtu studentů MU mohlo být ubytováno 29 % studentů a uspokojeno 68 % žadatelů. Pro akademický rok 2000/2001 byla schválena jednotná kritéria pro ubytování na kolejích. Došlo k obnovování zařízení v kolejích a postupně je na koleje zaváděna internetová síť.

Zatímco v minulém období zájem o stravování v menzách klesal, v roce 2000 došlo opět k mírnému nárůstu počtu vydaných porcí jídel. Správa kolejí a menz se navíc snažila přiblížit své služby též zákazníkům na jednotlivých fakultách.

Na základě stipendijního řádu MU i jednotlivých fakult byla poskytována stipendia studentům ve všech druzích akreditovaných studijních programů. Šlo namnoze o jednorázová (nikoliv tedy pravidelně poskytovaná) stipendia prospěchová, udělovaná za tvůrčí výsledky, sociální, doktorská, poskytovaná cizincům (celkem obdrželo stipendia 1371 posluchačů bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů).

Ediční činnost MU zajišťovaná prostřednictvím Vydavatelství Masarykovy univerzity představovala 282 neperiodických publikací, z čehož 53 % tvořila skripta a 47 % vědecké publikace. Oproti roku 1999 došlo tedy k  nepatrnému nárůstu počtu publikací. Hospodářský výsledek činnosti Vydavatelství MU byl mírně ziskový. Aktivita Poradenského centra MU se zaměřila na poskytování služeb v oblasti studijně-profesního, právního a psychologického poradenství. V prvých dvou oblastech byly služby poskytnuty 978 klientům, v případě psychologického poradenství 150 klientům. Zájem o tyto služby má tedy rostoucí tendenci.

Management

Rok 2000 byl zlomovým obdobím v tom, smyslu, že MŠMT přistoupilo ke změně systému u základní normativní dotace a zavedlo systém přidělování dotací do vzdělávací činnost přes studijní programy; celkový objem neinvestičních prostředků tak nedosáhl potřebné úrovně a bylo nutno změnit povahu přerozdělovacích procesů v rámci univerzity (všem fakultám připadla povinnost zajistit chybějící prostředky vlastními aktivitami). Počáteční rozpis dotací počítal s deficitem cca 50 mil. Kč, takže celkový hospodářský výsledek MU v roce 2000, byť minusový (ve výši 2,236 mil. Kč), lze hodnotit jako relativní úspěch. V nekomplikovanějších případech byl ovšem deficit kryt z rezervy, kterou vytvořilo vedení MU.

Jakkoliv šlo tedy o rok kritický, objevily se náznaky obratu v chování řady fakult. Cenným výsledkem byl zejména nárůst neinvestičních prostředků získaných z účelových projektů, kde meziroční nárůst činil cca 63 mil. Kč při dosažení celoroční výše 163 mil. Kč. Závažným problémem je naproti tomu skutečnost, že rozvoj infrastruktury univerzity generuje poměrně vysoké tempu nárůstu odpisů, které MU jako nezisková organizace musí krýt hlavně z provozních prostředků. Do budoucna se rýsuje klíčový úkol, totiž snížení nákladů a zvýšení výnosů.

Pochopíme-li rok 1990 jako rok završující desítileté údobí novodobého vývoje MU, lze ovšem konstatovat značný rozvoj. Více než dvojnásobně vzrostl počet studentů, přičemž v poměrovém ukazateli ”studenti/zaměstnanci” došlo k nárůstu z 4,46 na 8,29 (to nesporně svědčí o zvýšení efektivity pedagogické činnosti).

V roce 2000 byl věcně splněn plán investic a za nejvýznamnější úspěch lze pokládat zahájení výstavby v lokalitě Bohunice. Úspěšně byla zakončena urbanisticko-architektonická soutěž na univerzitní kampus. V prosinci 2000 uzavřela MU a Město Brno smlouvu na výstavbu technické infrastruktury této lokality (v hodnotě 300 mil. Kč) a v listopadu téhož roku ministr školství potvrdil prioritu výstavby univerzitního kampusu i závazek na její financování formou dlouhodobého úvěru a jeho splácení z prostředků MŠMT.

Akademický senát MU

Po zvládnutí úprav legislativy fakult se AS snažil hledat novou vizi pro vlastní činnost i pro spolupráci s vedením MU. Senát se scházel v pravidelných měsíčních intervalech (mimo prázdninové údobí) a vytvořil několik svých nových komisí (pro rozvoj MU, pro vysokoškolskou didaktiku a pro sociální problematiku). Ekonomická komise iniciovala řadu jednání, mj. analýzu efektivnosti hospodaření s centralizovanými prostředky a řešení otázek spojených s mezifakultní výukou.

Archiv MU

Archivní materiály se člení na 165 fondů vzešlých z činnosti univerzity a jejích součástí, jakož i z činnosti osobností a společností souvisejících historicky s MU. Nově byly od fakult přebírány celky studijních spisů. Rozvoji archivu napomohlo získání nových prostor v adaptované budově Lékařské fakulty (mj. i výstavní síň archivu). V roce 2000 se Archiv podílel na uspořádání řady významných výstav (Masarykova univerzita v dokumentech, Insignie a archiválie brněnských vysokých škol, ad.).

Centrum pro další vzdělávání

Pro resort školství mělo pracoviště akreditováno 36 kurzů nabízených školám prostřednictvím nabídkového katalogu (2 762 účastníků). 1 062 účastníků se přeškolovalo v kurzech vzdělávání pracovníků státní správy. Značně rozsáhlá byla kooperace se zahraničím (němečtí a rakouští lektoři na vícedenních seminářích i celoročních studijních cyklech, tvorba metodických materiálů). Rozvoji činnosti napomohlo zejména to, že v průběhu roku 2000 bylo CDV dislokováno do budovy Lékařské fakulty, což umožnilo podstatně zvýšit počet vzdělávacích aktivit.

Centrum jazykového vzdělávání

V sedmi odděleních Centra se učitelé i zahraniční lektoři zaměřují na výuku angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny. Kromě toho je poskytována výuka češtiny zahraničním studentům. Významnou součástí Centra je multimediální Jazyková studovna, umožňujícím studentům i zaměstnancům univerzity samostatné a nezávislé studium nad rámec povinné výuky. Rozšíření a modernizaci studovny umožnily prostředky získané v roce 2000 jako grant z FRVŠ.

 

Katedra tělesné výchovy MU

Katedra zajišťuje výuku a organizaci tělesné výchovy na fakultách prostřednictvím svých fakultních oddělení a je též garantem činnosti Vysokoškolského sportovního klubu MU (ten rozvíjí aktivitu v 21 sportovních oddílech; členskou základnu tvořilo v roce 2000 na 1860 členů). Na fakultách dochází ke značné diferenciace výuky a studentům je nabízena široká škála disciplín.

Z významných sportovních akcí uveďme Mezinárodní akademické mistrovství ČR jako součást Evropského poháru UNI/FIS v alpském lyžování, akademické mistrovství ČR s mezinárodní účastí v klasickém lyžování a akademická mistrovství ČT ve stolním tenise, golfu a beach volejbalu.

Ústav výpočetní techniky

Základní administrativní databázi MU tvoří tři samostatné centrální databáze provozované na různých serverech a pod různými databázovými stroji: databáze ekonomických a personálně mzdových dat, databáze pro veřejnou internetovou prezentaci MU a databáze studijních a publikačních dat. Prvé dvě databáze jsou integrovány, v roce 2000 se rozpracovala a ověřovala integrace databáze studijních a publikačních dat.

V roce 2000 byl učiněn další krok ke zpřístupnění Internetové prezentace MU též uživatelům mobilních telefonů. Na Lékařské fakultě byl zahájen provoz v Celouniverzitní počítačové studovně MU, kde je v nepřetržitém provozu (24 hodin denně a 7 dnů v týdnu) více než sto osobních počítačů. Na celé univerzitě bylo v provozu více než 2 600 počítačů připojených do univerzitní počítačové sítě.

Mezinárodní politologický ústav

V roce 2000 se rozvíjely konferenční a publikační aktivity, a to za vydatné podpory zahraničních nadací (Nadace Konrada Adenauera, Nadace Het Parool). Semináře, konference a kurzy se zaměřily zvláště na problematiku účasti ČR v NATO, na otázky národnostních menšin, integrace ČR do Evropské unie a lidských práv. V září byl uspořádán První celostátní kongres politologů v ČR, konaný při příležitosti desátého výročí vzniku ústavu. Péčí ústavu byly vydány tematické sborníky i periodika Politologický časopis a Politika v ČR.

Ústav strategických studií

Ústav vydával měsíčník Analýzy & Studie. Navázal styky s univerzitami v Drážďanech a Krakově (v rámci dlouhodobého projektu Středoevropského fóra pro bezpečnost a spolupráci) a zaměřil se na přípravu mezinárodní konference, jež se má v rámci tohoto projektu konat v roce 2001 v Brně.

Informační systém Masarykovy univerzity

Vývoj tohoto systému (is.muni.cz) byl zahájen koncem roku 1998, oficiálně zprovozněn v průběhu roku 1999 a v roce 2000 rozvinut tak, že s ním pravidelně pracovalo na 14 000 uživatelů (nepravidelně pak asi 18 000 osob). Technické inovace dovolily krýt prudký nárůst požadavků na server. Počet přístupů v roce 2000 činil 14 493 632. Během roku 2000 vznikly tyto aplikace: Katalog předmětů, Agenda seminárních skupin, Záznamník učitele, Moje studium, Personální agendy, Studijní evidence, Výzkum a rozvoj, Kontakty a prezentace. Využívání systému si osvojila převážná část studentů a zaměstnanců univerzity.

Fakulty Masarykovy univerzity

Každá z osmi fakult řešila v průběhu roku 2000 specifické problémy ekonomické povahy (úsilí o větší úspornost, o získávání grantů atd.), jakož i základní otázky organizace a modernizace studia (zvyšování počtu studentů, rovněž zahraničních, zdokonalování kreditových systémů, posílení bakalářského studia).

Na Právnické fakultě byla dokončena přestavba studijního plánu v magisterském studijním programu oboru Právo. Byl zaveden vnější kreditový systém umožňující studentům jiných fakult zapisovat si jednotlivé předměty. Podstatně vzrostly a prohloubily se zahraniční styky fakulty.

Lékařská fakulta se výrazně orientovala na výstavbu nového Anatomického ústavu (Brno, Kamenice 3). Vedení fakulty též zpracovalo podklady pro výstavby nových klinik. Zvýšila se publikační činnost a účast na grantových projektech, kde však dochází ke zkreslení výkonnosti fakulty participací jejích členů na projektech realizovaných i ve fakultních nemocnicích jako nositelských organizacích resortu Ministerstva zdravotnictví. Úrovni výuky napomohlo též zahájení provozu v rekonstruovaných prostorách tradiční budovy na Komenského náměstí.

Přírodovědecká fakulta věnovala mimořádnou pozornost rozvoji doktorského studia. Pracovníci fakulty řešili v roce 2000 více než polovinu všech grantových projektů MU a úspěšně získávali též granty zahraniční. Konference pořádané pracovišti fakulty měly vesměs mimořádný zahraniční ohlas. Značnou veřejnou činnost vyvíjela Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty.

Filozofická fakulta se snažila zvýšit kapacitu svých mezinárodních kontaktů i úsilí o získání grantů. Pokračovalo též zdokonalování kreditového systému a přechod studia na model dvou cyklů (s rostoucí úlohou studia bakalářského).

Pedagogická fakulta úspěšně rozvíjela mezinárodní výměnu studentů a zahájila přípravu na vypracování modelu dvoustupňových studijních programů. S Filozofickou a Přírodovědeckou fakultu byly dohodnuty dalekosáhlé kooperace, jež by posloužily zkvalitnění obsahu studia.

Ekonomicko-správní fakulta, “nejstarší z nejmladších fakult MU”, vstoupila v roce 2000 do 10. roku své existence. Úspěšný výstup měla realizace experimentální fáze francouzského studia Veřejné správy (ve spolupráci s univerzitou Rennes 1), kde se připravuje akreditace této aktivity jako studijního oboru.

Fakulta informatiky řešila v roce 2000 přestavbu studia v plném souladu se závěry Boloňské deklarace a realizovala tři nosné dlouhodobé výzkumné záměry. Pokračovala úspěšná konferenční aktivita a důraz byl položen na rozvoj doktorského studia.

Fakulta sociálních studií realizovala dva významné prioritní výzkumné záměry a značně rozšířila své zahraniční kontakty v rovině výzkumu i výměny studentů. Atraktivnost studia na této fakultě se zvýšila díky dalšímu rozšíření kombinovaného studia, včetně otevření nových kombinací. Na fakultě již nyní jasně početně dominuje studium bakalářské.