STUDIUM

doc. MUDr. Zuzana Brázdová, CSc., prorektorka


V roce 2000 pokračovala realizace změn týkající se požadavků vyplývajících ze zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. Statut MU doznal dalších změn mj. v oblasti studijního a zkušebního řádu.

V roce 2000 byla předána panu prof. MUDr. Pavlu Bravenému, CSc. z Lékařské fakulty v rámci Ceny ministra Medaile MŠMT I. stupně za celoživotní tvůrčí pedagogickou činnost a panu prof. PhDr. Jaroslavu Fryčerovi, CSc. z Filozofické fakulty Medaili MŠMT II. stupně za celoživotní tvůrčí pedagogickou činnost. U příležitosti Dne učitelů byla předána Medaile MŠMT I. stupně: prof. JUDr. Petr Hajnovi, DrSc. z Právnické fakulty, prof. MUDr. Ladislavu Pilkovi, DrSc. z Lékařské fakulty, Prof. PhDr. Vladimíru Podborskému, DrSc., prof. PhDr. Dušanu Šlosarovi, CSc., doc. PhDr. Evě Uhrové, CSc. a prof. PhDr. Pavlu Maternovi, CSc. z Filozofické fakulty.

Cenu rektora pro nejlepší studenty magisterského studia na MU v roce 2000 získali: Jan Strejček z Fakulty informatiky, Eva Moravcová a Jan Brázdil z Lékařské fakulty, Tomáš Katrňák z Fakulty sociálních studií a Daniel Polanský z Fakulty informatiky. Cenu rektora pro nejlepšího sportovce MU v roce 2000 získal Lubomír Matera z Pedagogické fakulty.

Statistické údaje o počtech studentů MU přehledně udávají následující tabulky a grafy. Tabulky 1a, 1b a 1c ukazují, že na všech osmi fakultách MU studovalo v r. 2000 celkem 21 014 studentů, tj. o 8,7 % více než v loňském roce. V tomto roce byl kladen důraz na studium bakalářské.

Počty studentů v bakalářském a magisterském studiu za posledních pět let přehledně udává tabulka 2 a graf 1. Pro efektivitu pedagogického výkonu má význam též počet studentů na jednoho učitele. Z tabulky 3 vyplývá, že v posledních letech tento počet na většině fakult MU narůstá, a to při prokazatelně neklesající kvalitě výuky. V přijímacím řízení v r. 2000 podalo přihlášku celkem 34 625 uchazečů. Počet přihlášek opět několikanásobně přesahoval možnosti přijetí: PrF – 10krát, LF – 5krát, PřF – 6krát, FF – 7krát, PdF – 8krát, ESF – 6krát, FI – 3krát, FSS – 11krát; na MU v průměru 7krát. Celkový přehled o přijímacím a přezkumném řízení na MU dává tabulka 4, která však nezahrnuje tzv. studenty-samoplátce a cizince-stipendisty ani absolventy přijaté do doktorského studia.

V r. 2000 se zapsalo na MU o 7,1 % více studentů než v roce minulém. Z počtu přijatých 6 576 se zapsalo ke studiu 4 875, což je 74 %. Toto je způsobeno tím, že řada uchazečů byla přijata na více než jednu fakultu či VŠ. Přehled počtu zapsaných studentů na jednotlivé fakulty MU ukazuje graf 2.

MU dynamicky reagovala na zvýšený zájem o studium akreditováním nových studijních oborů. Nabídka byla takto rozšířena na LF, FF a ESF. Masarykova univerzita podporuje mezioborová studia, jedním z takových je společné studium zdravotních věd na LF a PdF.

Významným ukazatelem domácí i mezinárodní prestiže školy je mj. počet zahraničních studentů. Na MU studuje v řádném studiu celkem 834 zahraničních studentů, tj. 4 % všech řádných studentů. V akademickém roce 2000/2001 studuje na MU o 262 zahraničních studentů více než v roce minulém. Nejvíce je studentů ze Slovenska (461), a dále z Řecka (76). Ostatních 297 studentů pochází z dalších 56 států. Většina fakult MU vyvíjí aktivity vedoucí ke zvýšení celkového počtu zahraničních studentů, a to nabídkou jednotlivých kurzů i celých studijních programů v angličtině, případně v dalších cizích jazycích, prezentací této nabídky na zahraničních reklamních a veletržních akcích i spoluprací se zahraničními agenturami.

Počty absolventů – občanů ČR ukazuje tabulka 5 a počty absolventů – cizinců tabulka 6.

Stejně jako v minulých letech se podílel Útvar pro studium Rektorátu MU společně se studijními odděleními jednotlivých fakult na přípravě a organizaci dvou významných akcí zaměřených na pomaturitní vzdělávání: Gaudeamus 2000 v Brně a Prezentace moravských vysokých a vyšších odborných škol ve Zlíně. Pro uchazeče o studium na MU byla opět zpracována brožura “Informace o studiu na MU v akademickém roce 2001/2002” a informační materiály všech 8 fakult MU.

Útvar pro studium RMU se podílel na přípravě 13. zasedání výboru EFOS (European Federation of Older Students at the Universities), které proběhlo ve dnech 18. – 19. 5. 2000 na MU (poprvé v ČR).

Celoživotní vzdělávání

V rámci své vzdělávací činnosti poskytuje MU podle § 60 zákona 111/1998 Sb. o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, programy celoživotního vzdělávání. Tyto programy jsou orientované na výkon povolání nebo zájmově:

Univerzita třetího věku – v rámci celouniverzitních aktivit zahájil v r. 2000 další Základní kurz U3V a dále pokračovaly Základní kurz, Kurz praktické gerontologie a Klub absolventů U3V. Na přednáškové činnosti U3V se podílejí všechny fakulty MU. Celkem navštěvuje přednášky v rámci U3V 553 posluchačů.

Centrum pro další vzdělávání – základem činnosti pracoviště byla realizace inovačních, specializačních, rozšiřujících a doplňujících kurzů, akreditovaných MŠMT ČR určených pracovníkům škol, školských zařízení a pracovníkům státní správy.

Pro pracovníky škol a školských zařízení bylo realizováno celkem 146 kurzů pro 2 762 účastníků.

Na základě uzavřené smlouvy mezi MU a Ministerstvem vnitra ČR bylo zahájeno vzdělávání pracovníků státní správy. V 36týdenních kurzech odborné způsobilosti bylo proškoleno 1 062 účastníků.

Pro učitele cizích jazyků a pracovníky pedagogických center byly uspořádány 3 mezinárodní konference.

PrF – celoživotní vzdělávání není určeno jen absolventům právnických fakult, ale i široké veřejnosti

– zaměřuje se na seznamování zájemců s aktuálními změnami v právní úpravě. Účastníky pořádaných akcí jsou advokáti a notáři, zaměstnanci státní správy a samosprávy, zaměstnanci katastrálních a pozemkových úřadů, pedagogové středních škol, právníci z podnikatelských subjektů a daňový poradci a auditoři. V roce 2000 se uskutečnilo 19 akcí, kterých se zúčastnilo celkem 815 osob.

LF – ve spolupráci s IPVZ v Praze a IDVZP v Brně se učitelé LF podílejí na postgraduálním vzdělávání lékařů a středních zdravotnických pracovníků, jak ve výuce, tak při zkoušení atestací. Kromě toho fakulta organizuje přípravný kurz z chemie, fyziky a biologie pro uchazeče o studium na této fakultě.

PřF organizuje přípravný kurz z matematiky pro uchazeče o studium na této fakultě.

FF pořádá rozšiřující studium speciální pedagogiky a studium školního a výchovného poradenství pro absolventy VŠ a doplňující pedagogické studium k získání učitelské způsobilosti. Dále fakulta organizuje specializační studium památkové péče a ochrany kulturního dědictví (ve spolupráci s Fakultou architektury VUT), studium školního managementu a kurzy japonštiny a novořečtiny, pro cizince Letní školu slovanských studií.

PdF organizuje doplňující pedagogické studium a studium k rozšíření učitelské kvalifikace pro základní a střední školy v různých předmětech.

ESF pořádá přípravné kurzy z matematiky, ekonomie a cizích jazyků pro uchazeče o studium a odborné kurzy pro jednotlivé obory kombinovaného studia.

V rámci celoživotního vzdělávání jsou od akademického roku 2000/2001 realizovány dva studijní obory a to peněžnictví se specializací stavební spoření a management.

Do prvního semestru celoživotního vzdělávání bylo přijato prostřednictvím přijímacích zkoušek 43 účastníků ve specializaci stavební spoření, 93 účastníků ve studijním oboru management.

FI organizuje přípravný kurz z matematiky pro uchazeče o studium a rozšiřující studium výpočetní techniky pro střední školy pro absolventy VŠ.

V průběhu roku 2000 bylo na fakultě připraveno 9 nových kurzů určených pro celoživotní vzdělávání učitelů v rámci zvyšování informační gramotnosti. Tyto kurzy byly na podzim 2000 předloženy k akreditaci MŠMT.

Inovace již uskutečňovaných studijních programů

PrF

V uplynulém akademickém roce byl dopracován a poprvé plně realizován (tj. ve všech ročnících) nový studijní program v magisterském prezenčním studiu, obor Právo. Nedošlo k zásadním inovacím, pokračovalo se v plánované inovaci, která byla završena.

LF

V rámci jednotlivých oborů magisterského a bakalářského studia proběhly dílčí inovace ve smyslu rozšíření nabídky volitelných předmětů, vhodnějšího uspořádání předmětů z hlediska návazností a modernizace obsahové náplně.

Došlo k podstatnému rozšíření doktorského studia, v němž studuje 376 doktorandů (prezenční stu-dium 83, kombinované studium 283, přerušeno 10). Byly připraveny podklady pro reakreditaci 21 oborů doktorského studijního programu, zásadně byl inovován Statut a Organizační řád doktorského studijního programu, bylo dokončeno obsahové přepracování výuky společné pro všechny obory doktorského studia včetně personálního.

PřF

Obsahová inovace uskutečňovaných studijních programů je trvalou součástí pedagogické činnosti na Přírodovědecké fakultě MU. Zejména obsah specializovaných předmětů, profilujících studijní obory, je průběžně aktualizován v souladu s novými výsledky příslušných vědních disciplin.

Výrazná inovace studijních programů, v souvislosti s nadcházející akreditací fakulty v roce 2002, je ve stadiu přípravy. K dispozici jsou v současnosti základní koncepční dokumenty na jednotlivých sekcích, formulované v souladu s Dlouhodobým záměrem fakulty. Podrobnější dokumentace je připravována pro aktualizaci dlouhodobého záměru, k níž dojde v dubnu 2001.

FF

V rámci přípravy reakreditací se naprostá většina nastávajících magisterských programů postupně transformuje na bakalářské a navazující magisterské studium a je nově definován jejich obsah.

PdF

Všechny programy byly v roce 2000 přizpůsobeny kreditovému systému studia.

ESF

V roce 2000 probíhaly organizační přípravy na inovaci studijních programů spočívající v systémovém zavádění výuky problematiky odvětví práva, která jsou důležitá pro zaměření realizovaných studijních programů a studijních oborů na fakultě a to jak v prezenčním, tak v kombinovaném studiu. Vyvrcholením tohoto procesu bylo zřízení nové Katedry práva od 1. 1. 2001. Tento proces byl nutný i z toho důvodu, že fakulta se postupně zaměřuje na rozšíření výuky specializované k přípravě absolventů pro výkon funkcí v institucích veřejné správy v prezenčním studiu a na zkvalitnění vzdělání pracovníků působících ve veřejné správě v kombinovaném studiu.

S výše uvedeným procesem souvisí i přechod současného dvousemestrálního studijního programu Veřejná správa, který je realizován společně s Univerzitou Rennes I. ve francouzském jazyce na navazující magisterské studium od roku 2001/2002. Procesem přípravy v roce 2000 procházely i nově připravované bakalářské studijní programy zařazené do prezenční formy studia od roku 2001/2002: Národní hospodářství, Veřejná ekonomika, Regionální rozvoj a správa, Finanční podnikání a Podnikové hospodářství.

FI

Fakulta inovuje studijní programy průběžně, v návaznosti na rychlý rozvoj oboru i podle aktuálních možností. Do studijních programů jsou zařazovány přednášky externích odborníků. Nové předměty jsou zařazovány dynamicky, nejpozději před zahájením daného semestru.

Nové bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy

PrF

Nebyly akreditovány žádné nové studijní programy.

LF

V ak. roce 2000/2001 nebyly otevřeny nové studijní programy, z doktorských programů byla přiznána v r. 2000 akreditace v oboru Oftalmologie.

PřF

Vzhledem k probíhající přípravě na akreditaci fakulty v roce 2002 nebyla v kalendářním roce 2000 podána žádná žádost o novou akreditaci, ani o rozšíření akreditace některého ze stávajících studijních programů. Přírodovědecká fakulta se připojila, jakožto spolupracující instituce, k žádosti o rozšíření akreditace studijního programu Matematika akreditovaného na Slezské univerzitě v Opavě, o studijní obor Matematická fyzika.

FF

Akreditační komisí MŠMT byl schválen nový doktorský studijní obor Literární komparatistika, další nové doktorské studijní obory věnované areálovým studiím a žánrové typologii byly k akreditaci podány.

PdF

Nejsou žádné nové studijní programy.

ESF

Od akademického roku 2000/2001 byla zahájena výuka doktorského studia ve studijním programu Ekonomika a management a studijním oboru Podniková ekonomika a management.

FI

V roce 2000 nebyly zavedeny nové studijní programy. Vzhledem k plánované přestavbě studia podle Boloňského modelu byly zahájeny práce na přípravě nových studijních programů pro akreditaci v roce 2002.

FSS

Nejsou žádné nové studijní programy.

 

Hodnocení nabídky studijních oborů s ohledem na uplatnění absolventů na trhu práce

PrF

Magisterské studium oboru Právo je koncipováno jako program, který vzdělává absolventa s jednotným všeobecným profilem. Důvodem je právě jeho uplatnitelnost ve všech oblastech práva. I když dnes nabídka na trhu práce není již pro absolventy PrF tak atraktivní, jako byla před několika lety, nejsou z praxe signalizovány zatím žádné vážné problémy s uplatněním.

Bakalářské kombinované obory jsou specializované a jsou zaměřeny na požadavky konkrétní praxe (oblast místní správy, oblast sociálního zabezpečení apod.). Ani zde zatím nejsou známky o neuplatnitelnosti absolventů. Zájem o tyto výrazně praktické obory, vhodné právě k doplnění kvalifikace pro lidi z praxe, je značný a převyšuje možnosti fakulty.

LF

Podle dostupných informací absolventi téměř ve všech případech získají místo, ne vždy s možností specializovat se dle svých představ a ne vždy v místě svého bydliště.

PřF

V žádném z oborů nemají podle těchto informací absolventi s uplatněním potíže, naopak v některých oborech se možnosti uplatnění výrazně zlepšují (například Fyzika).

FF

Široká nabídka více než 40 studijních oborů umožňuje dobré uplatnění absolventů v nejrůznějších školských, kulturních, mediálních a psychologických zařízeních a v orgánech státní správy.

PdF

Absolventi učitelství i sociální nebo speciální pedagogiky nacházejí uplatnění ve svých resortech nebo v oblasti manažerství, absolventi učitelství cizích jazyků jako překladatelé.

ESF

V roce 2000 zaznamenala fakulta zvýšenou poptávku o absolventy připravené na výkon funkcí v institucích veřejné správy prostřednictvím studijních oborů Veřejná ekonomika a Regionální rozvoj a správa. Tento proces souvisí s přípravou jednotného vzdělávacího systému pracovníků veřejné správy, na jehož koncepci se fakulta již několik let podílí. Poptávka po absolventech ostatních studijních oborů (a jejich uplatnění na trhu práce) vykazuje již několik let setrvalý stav odpovídající výsledkům sociologického průzkumu absolventů jednotlivých fakult, který je realizován v rámci MU.

FI

Fakulta nabízí v současné době 2 bakalářské a 2 magisterské studijní obory. Absolventi všech oborů nacházejí velmi dobré uplatnění na trhu práce a patří mezi odborníky vyhledávané i v zahraničí.

FSS

Informace tohoto druhu nemá fakulta k dispozici.

 

Uplatnění nových forem studia

PrF

Na fakultě je využíváno formy prezenční a kombinované. Distanční studium dosud zavedeno není.

LF

Nové formy studia nebyly zaváděny. Co se týče nových forem výuky, v řadě, zejména teoretických předmětů, se rozšiřuje využívání multimediálních forem výuky.

PřF

Za “nový” lze považovat pouze způsob studia, umožněný důslednou aplikací kreditového systému, který poměrně výrazně umožňuje studentům vytvářet svůj odborný profil v rámci studijního programu podle vlastního zájmu. Nově je na fakultě realizováno víceoborové studium. Preferovaným a tradičně podporovaným typem víceoborového studia je studium učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední školy, které se děje v rámci studijních programů jednotlivých vědních disciplin (matematika, fyzika, chemie, biologie, vědy o zemi), nikoli již pod studijním programem Učitelství pro střední školy.

FF

Zvyšování počtu posluchačů přináší v některých studijních oborech širší využívání internetu jako informačního média a používání písemných forem prověřování znalostí (eseje, samostatné písemné práce, testy).

PdF

Nebyly zavedeny nové formy studia.

ESF

V roce 2000 byl nastartován cílený proces postupného přechodu (řádově v období tří let) studijních oborů realizovaných v kombinovaném studiu na čistou distanční formu. Za tím účelem byly v roce 2000 realizovány přípravné práce související se zřízením Centra distančního a celoživotního vzdělávání, které bylo v souladu se závěry vedení fakulty a fakultního akademického senátu ustaveno k 1. 1. 2001.

FI

Nebyly zavedeny nové formy studia.

FSS

Již druhým rokem organizuje fakulta dvě formy studia: prezenční a kombinovanou.

Studijní neúspěšnost na vysoké škole

PrF

Všeobecně je možné říci, že stoupl počet studentů neúspěšných na počátku studia (mezi prvým a druhým ročníkem). Z tohoto důvodu došlo i k navýšení počtu studentů přijímaných do prvého ročníku.

LF

9 % u prezenčního studia, 1 % u kombinovaného studia.

PřF

Studijní neúspěšnost v roce 2000 činila cca 10 procent. V tomto počtu jsou studenti, kteří zanechali studia, případně jim bylo studium ukončeno podle příslušného paragrafu studijního a zkušebního řádu. Většinu (více než tři čtvrtiny) neúspěšných studentů tvoří studenti v prvém roce studia (zanechali studia bezprostředně po zápisu, resp. jim bylo studium ukončeno pro neplnění studijních povinností prvého roku studia).

FF

V loňském roce neúspěšně ukončilo studium cca 150 posluchačů.

PdF

V loňském roce ukončilo neúspěšně v prezenčním bakalářském a magisterském studiu 165 studentů, v kombinovaném bakalářském a magisterském studiu 57 studentů.

ESF

Studijní neúspěšnost vykazuje na fakultě již po několik let stejné parametry spočívající v tom, že v průběhu 1. ročníku prezenčního magisterského studia je ne-úspěšných cca 50 studentů ze tří set a v průběhu

2. – 4. ročníku pak cca 20 studentů ze sedmi set. V kombinovaném bakalářském studiu je neúspěšných v prvním ročníku cca 200 studentů ze čtyř set zapsaných a ve druhém ročníku cca 20 studentů. V tomto případě se většinou jedná o rodinné a pracovní důvody.

FI

Vzhledem k vysoké vzájemné prostupnosti magisterských a bakalářských studijních programů mají studenti velmi dobrou příležitost na úspěšné zakončení některé z nabízených forem studia.

FSS

Studijní neúspěšnost je v bakalářském studium cca 22 %, v magisterském studiu 3 %

Možnost studia handicapovaných uchazečů

PrF

Vzhledem k charakteru právnického studia je možnost studia handicapovaných uchazečů vysoká. V současné době zde studují dva studenti (jeden nevidomý, jeden pohybově omezený). V prvém případě jde o studenta, který je již ve čtvrtém ročníku. Problémy žádné nebyly, i když je nutné říci, že přes veškerou snahu univerzity i fakulty, je hlavní finanční a materiální zátěž na studentovi samém (nutnost speciální techniky pro studium). Zkušenosti s tímto studentem jsou vynikající, jde o jednoho z nejlepších studentů fakulty. V letošním roce byl vybrán komisí pro studium v USA. Druhý student je v prvém ročníku, zkušenosti budou vyhodnoceny po prvém ročníku studia.

LF

Handicapovaní studenti mohou na LF studovat. V letošním roce byl ke studiu fyzioterapie přijat nevidomý student.

PřF

Na Přírodovědecké fakultě studují tělesně postižení pouze v ojedinělých případech. V rámci studijních programů však existují obory, které jsou pro handicapované studenty schůdné. Výjimkou jsou obory chemické nebo biologické, zahrnující řadu praktických předmětů, které nejsou vhodné například pro studenty s postižením zraku.

FF

Na fakultě jsou i ve spolupráci s univerzitním centrem Teiresias vytvořeny podmínky pro studium handicapovaných studentů v řadě oborů. V současné době na fakultě studuje 7 tělesně postižených studentů.

PdF

Fakulta každoročně přijímá mimo pořadí několik studentů se změněnou pracovní schopností, kteří úspěšně vykonali přijímací zkoušky. Fakultu např. absolvovala tělesně postižená studentka na vozíčku. V současné době na fakultě studuje 5 neslyšících studentů a 2 nevidomé studentky. V posledních letech MŠMT poskytovalo finanční prostředky pro usnadnění studia handicapovaných studentů.

ESF

Fakulta vytvořila v rámci celouniverzitní iniciativy podmínky pro přijímací zkoušky a studium handicapovaných studentů. V současné době studují na fakultě dva slabozrací studenti v prezenčním typu a jeden tělesně postižený student na vozíčku v kombinovaném typu studia.

FI

Na fakultě mohou bez problémů studovat handicapovaní studenti. Pro pohybově postižené studenty jsou zajištěny bezbariérové přístupy do všech výukových prostor, zrakově postiženým studentům poskytuje individuální podporu Středisko pro pomoc nevidomým a slabozrakým studentům.

FSS

Zprovozněním budovy J, v níž fakulta investovala do zařízení umožňující bezbariérový vstup, získali handicapovaní uchazeči možnost nelimitovaného studia na FSS.

Využívání kreditového systému

PrF

Fakulta dosud využívá kreditový systém jako pouze tzv. vnější kreditový systém.

LF

Kreditový systém je primárně využíván především pro mezinárodní výměny studentů v rámci programu

SoCrates-Erasmus.

PřF

Hodnocení studia na Přírodovědecké fakultě je plně podřízeno kreditovému systému. Kvalita studia je souběžně hodnocena klasifikační stupnicí, klasifikace a kreditová hodnota studia jsou nezávislé.

FF

Kreditový systém se na fakultě plně osvědčil, využití všech jeho předností na víceoborovém filologickém studiu je ovšem limitováno maximálním počtem týdenních vyučovacích hodin.

PdF

Všechny studijní programy jsou realizovány v kreditovém systému.

ESF

Kreditový systém studia byl na fakultě zaveden již v roce 1992. Od akademického roku 1999/2000 byl tento systém adaptován na všeobecně v Evropě užívaný systém ECTS, aby tak bylo umožněno srovnávat náročnost studia na ESF MU a ekonomických fakultách jiných evropských vysokých škol a také umožňovat bezproblémové přechody studentů v rámci těchto fakult a škol.

FI

Od akademického roku 1999/2000 používá FI kreditový systém podle norem ETCS.

FSS

Kreditový systém je na fakultě s úspěchem využíván již několik let k plné spokojenosti všech učitelů i studentů.

 

 

Tab.1a – Stav studentů – občanů ČR na MU k 31. 10. 2000

 

Řádné (diplomové) studium

Ostatní

Celkem

Fakulta

prezenční

kombinované

celkem

formy

studenti

 

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

studia

MU

LF

185

1 251

60

1 496

89

0

280

369

274

1 251

340

1 865

0

1 865

FF

239

2 280

113

2 632

71

30

392

493

310

2 310

505

3 125

344

3 469

PrF

0

2 001

2

2 003

153

1

72

226

153

2 002

74

2 229

0

2 229

FSS

584

303

58

945

237

24

59

320

821

327

117

1 265

0

1 265

PřF

137

1 791

266

2 194

0

0

204

204

137

1 791

470

2 398

0

2 398

FI

370

963

59

1 392

0

0

12

12

370

963

71

1 404

3

1 407

PdF

59

2 215

46

2 320

630

1029

70

1 729

689

3 244

116

4 049

581

4 630

ESF

0

1 191

34

1 225

953

0

50

1 003

953

1 191

84

2 228

136

2 364

RMU

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

553

553

Celkem

1 574

11 995

638

14 207

2 133

1 084

1 139

4 356

3 707

13 079

1 777

18 563

1 617

20 180

 

Tab. 1b – Stav studentů – cizinců na MU k 31. 10. 2000

 

Řádné (diplomové) studium

Fakulta

prezenční

kombinované

celkem

 

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

LF

7

256

12

275

6

0

6

12

13

256

18

287

FF

10

48

5

63

3

0

21

24

13

48

26

87

PrF

0

173

1

174

0

0

0

0

0

173

1

174

FSS

22

3

3

28

8

0

3

11

30

3

6

39

PřF

1

38

13

52

0

0

2

2

1

38

15

54

FI

10

66

2

78

0

0

2

2

10

66

4

80

PdF

0

4

1

5

2

0

1

3

2

4

2

8

ESF

0

86

5

91

7

0

7

14

7

86

12

105

Celkem

50

674

42

766

26

0

42

68

76

674

84

834

 

Tab. 1c – Stav studentů na MU k 31. 10. 2000

 

Diplomové studium

Ostatní

Celkem

Fakulta

obč. ČR

cizinci

celkem

formy

studenti MU

LF

1865

287

2 152

0

2 152

FF

3125

87

3 212

344

3 556

PrF

2229

174

2 403

0

2 403

FSS

1265

39

1 304

0

1 304

PřF

2398

54

2 452

0

2 452

FI

1404

80

1 484

3

1 487

PdF

4049

8

4 057

581

4 638

ESF

2228

105

2 333

136

2 469

RMU

 

0

0

553

553

Celkem

18 563

834

19 397

1617

21 014

 

 

Tab. 2 – Studenti Masarykovy univerzity 1)

Šk.rok

1996/97

1997/98

1998/99

1999/2000

2000/2001

Fak.

DES3)

DAS2)

Celk.

DES

DAS

Celk.

DES

DAS

Celk.

PS4)

KS5)

Celk.

PS4)

KS5)

Celk.

LF

1560

0

1560

1577

0

1577

1660

25

1685

1769

234

2003

1496

369

1865

FF

2674

186

2860

2675

125

2800

2291

135

2426

2556

452

3008

2632

493

3125

PrF

2249

26

2275

2256

101

2357

2245

148

2393

2179

272

2451

2003

226

2229

FSS

           

529

0

529

798

137

935

945

320

1265

PřF

1684

1

1685

1842

0

1842

1842

0

1842

2162

194

2356

2194

204

2398

FI

506

0

506

711

1

712

904

0

904

1202

15

1217

1392

12

1404

PdF

2141

519

2660

2135

839

2974

2441

1034

3475

2287

1287

3574

2320

1729

4049

ESF

877

335

1212

984

655

1639

1171

760

1931

1238

973

2211

1225

1003

2228

MU

11691

1067

12758

12180

1721

13901

13083

2102

15185

14191

3564

17755

14207

4356

18563

1) pouze diplomové, tj. bakalářské a magisterské studium – občané ČR i cizinci

2) DAS – studium dálkové a distanční

3) DES – denní studium

4) PS – prezenční studium

5) KS – kombinované studium

 

Graf 1

 Tab. 3 – Počet studentů na jednoho učitele MU

Fak./Šk. rok

1993/94

1994/95

1995/96

1996/97

1997/98

1998/99

1999/00

2000/01

LF

5,35

5,19

6,33

5,86

5,89

6,41

6,74

7,07

FF

14,01

13,23

14,38

19,24

18,49

18,29

20,36

19,03

PrF

33,18

33,87

33,37

35,05

33,63

33,03

34,24

32,57

FSS

          

28,95

29,83

35,46

PřF

10,14

9,08

9,98

10,22

11,43

11,34

11,71

12,03

FI

 

50

19,93

25,92

29,41

35,10

30,01

30,83

PdF

11,87

10,62

11,28

14,85

17,40

20,11

21,21

18,75

ESF

21,65

20,43

22,90

21,88

28,98

32,99

36,16

37,71

MU

10,70

10,50

11,79

13,57

14,63

15,66

16,62

15,58

 

Tab. 4 – Rozbor přijímacího řízení pro akademický rok 2000/2001

Fakulta

Forma studia

Přihlášeno

Dostavilo se

Uspělo

Uspělo v %

Přijato děkanem

Autore-medura

Odvolání

Přijato rektorem

Přijato celkem

Zrušilo přijetí

K zápisu

Zapsalo se

Plán zapsaných

PrF

PS

4422

3540

1016

28,70

471

66

580

1

538

28

510

453

 

 

KS + Dis.

642

543

116

21,36

51

0

97

0

51

0

51

49

 

 

Celkem

5064

4083

1132

27,72

522

66

677

1

589

28

561

502

500

LF

PS

2074

1601

759

47,41

525

24

287

6

555

161

394

394

 

 

KS + Dis.

227

197

114

57,87

36

8

36

7

51

0

51

51

 

 

Celkem

2301

1798

873

48,55

561

32

323

13

606

161

445

445

425

PřF

PS

3158

2476

1268

51,21

785

123

274

50

958

291

667

526

 

 

KS + Dis.

0

0

0

0,00

0

0

0

0

0

0

0

0

 

 

Celkem

3158

2476

1268

51,21

785

123

274

50

958

291

667

526

550

FF

PS

3999

3151

1082

34,34

654

114

583

3

771

81

690

570

 

 

KS + Dis.

89

65

60

92,31

46

0

7

0

46

0

46

42

 

 

Celkem

4088

3216

1142

35,51

700

114

590

3

817

81

736

612

528

PdF

PS

5709

4421

1859

42,05

733

107

1063

56

896

143

753

627

 

 

KS + Dis.

2790

2294

1356

59,11

409

39

569

14

462

15

447

410

 

 

Celkem

8499

6715

3215

47,88

1142

146

1632

70

1358

158

1200

1037

955

ESF

PS

2433

1869

718

38,42

490

0

273

1

491

161

330

314

 

 

KS + Dis.

1952

1566

1138

72,67

431

0

338

1

432

0

432

406

 

 

Celkem

4385

3435

1856

54,03

921

0

611

2

923

161

762

720

650

FI

PS

1363

1105

727

65,79

727

4

16

0

731

 

731

510

 

 

KS + Dis.

0

0

0

0,00

0

0

0

0

0

 

0

0

 

 

Celkem

1363

1105

727

65,79

727

4

16

0

731

0

731

510

450

FSS

PS

3874

3305

867

26,23

349

10

810

23

382

41

341

315

 

 

KS + Dis.

1893

1595

343

21,50

182

30

308

0

212

2

210

208

 

 

Celkem

5767

4900

1210

24,69

531

40

1118

23

594

43

551

523

395

MU

PS

27032

21468

8296

38,64

4734

448

3886

140

5322

906

4416

3709

 

 

KS + Dis.

7593

6260

3127

49,95

1155

77

1355

22

1254

17

1237

1166

 

 

Celkem

34625

27728

11423

41,20

5889

525

5241

162

6576

923

5653

4875

4453

1999

 

33037

25748

8189

31,80

5289

674

4488

102

6065

857

5208

4552

4611

Nárůst

4,81

7,69

39,49

29,53

11,34

-22,11

16,78

58,82

8,43

7,70

8,54

7,10

-3,43

 

Tab. 5 – Absolventi Masarykovy univerzity – občané ČR 1)

   1996 1997 1998 1999 2000

Fak.

DES

DAS

Celk.

DES

DAS

Celk.

DES

DAS

Celk.

PS

KS

Celk.

PS

KS

Celk.

LF

264

1

265

247

2

249

263

0

263

211

10

221

274

17

291

FF

238

119

357

273

76

349

297

39

336

171

16

187

286

61

347

PrF

225

89

314

366

30

396

417

25

442

382

7

389

359

74

453

FSS

           

21

0

21

64

1

65

93

5

98

PřF

264

26

290

297

19

316

302

25

327

302

25

327

312

38

350

FI

45

1

46

38

2

40

44

0

44

42

0

42

85

0

85

PdF

460

202

662

504

126

630

380

232

612

393

287

680

398

440

838

ESF

122

4

126

281

28

309

286

57

343

142

103

245

188

147

335

MU

1 618

442

2 060

2 006

283

2 289

2010

378

2388

1707

449

2156

1 995

782

2 797

1) Bakalářské, magisterské a doktorské studium

Tab. 6 Absolventi MU – cizinci

Fak./Rok

1995

1996

1997

1998

1999

2000

LF

8

12

14

14

24

19

FF

1

4

5

3

10

6

PrF

4

4

1

8

22

32

FSS

1

0

3

PřF

5

6

2

7

0

5

FI

0

1

0

2

0

0

PdF

0

1

1

0

4

1

ESF

0

0

0

1

1

2

MU

18

28

23

36

61

68

 

Graf 2

 

Tab. 7 – Studijní neúspěšnost na MU

  

Studium

Fakulta

prezenční

Kombinované

Celkem

  

celkem

neúspěšní

tj. %

celkem

neúspěšní

tj. %

celkem

neúspěšní

tj. %

LF

1 496

118

7,89

369

10

2,71

1 865

128

6,86

FF

2 632

152

5,78

493

3

0,61

3 125

155

4,96

PrF

2 003

77

3,84

226

24

10,62

2 229

101

4,53

FSS

945

103

10,90

320

40

12,50

1 265

143

11,30

PřF

2 194

235

10,71

204

6

2,94

2 398

241

10,05

FI

1 392

229

16,45

12

5

41,67

1 404

234

16,67

PdF

2 320

187

8,06

1 729

32

1,85

4 049

219

5,41

ESF

1 225

40

3,27

1 003

241

24,03

2 228

281

12,61

Celkem

14207

1141

8,03

4356

361

8,29

18563

1502

8,09