Vážení čtenáři,

Masarykova univerzita předkládá veřejnosti sedmou výroční zprávu o činnosti Masarykovy univerzity za uplynulý kalendářní a hospodářský rok. Jsou zde prezentovány základní parametry činnosti univerzity v roce 2000 spolu se srovnáním jejich vývoje s předchozími lety.

V oblasti vysokoškolského vzdělávání se Masarykova univerzita soustředila na poskytování vzdělání v širokém spektru studijních profilací, které odpovídají velkému zájmu veřejnosti o univerzitní typ studia i možnostem, které se jeho absolventům otevírají na trhu práce. V roce 2000 byl obecně očekáván menší objem poptávky o studium u nových absolventů středních škol, kde došlo k působení efektu slabší populační kohorty vycházející ze středních škol v důsledku předchozího zavedení devátých tříd na konci základní školy. Efekt tohoto jevu se na poptávce o studium na univerzitě podle očekávání kvantitativně neprojevil. Univerzita zaznamenala stejný celkový počet přihlášek ke studiu a přijímací řízení svými výsledky nijak nevybočovalo z kvantitativních charakteristik předchozích let. Potvrdila se tak očekávání, která takovou situaci předvídala a která vycházela z toho, že reservoár neuspokojené poptávky o univerzitní studium je stále značně velký, a to navzdory skutečnosti, že tempo růstu celkového počtu studujících na Masarykově univerzitě je vyšší než nárůst, který je nastavován jako nejvýše akceptovaný z hlediska financování vysokých škol ze strany ministerstva. Rozvoj univerzity odpovídá obecným deklaracím o potřebě rozvoje většího růstu podílu absolventů terciárního vzdělání ve struktuře obyvatelstva České republiky, prodlužování průměrné doby studia obyvatel ČR (vládou schválené strategické materiály z dubna 1999 hovoří o potřebě zvýšit do roku 2005 průměrnou dobu studia občanů ČR o 2 roky, což v meziročních nárůstech odpovídá spíše parametrům nárůstu počtů nových posluchačů na MU než omezením, která by odpovídala hranicím financování nastaveným pravidly přidělování státních dotací na vzdělávací činnost). Významný je také proces postupné úpravy struktury studijních programů ve shodě s požadavky Boloňské deklarace a začleňování našich vysokoškolských institucí do budovaného společného prostoru pro vysokoškolské vzdělávání i výzkum v Evropě.

Masarykova univerzita se ve své činnosti orientuje na vysoký podíl vlastní badatelské činnosti ve všech oblastech svého působení. Trvá tlak na systematické zvyšování objemu i kvality výzkumné činnosti odpovídající institucionálnímu financování výzkumu a vývoje prostřednictvím výzkumných záměrů, tvůrčí činnosti v grantových projektech a také v souvislosti s aktivitami tří nově zřízených výzkumných center, na jejichž činnosti se MU podstatně podílí. Z hlediska celkového dopadu těchto aktivit je zde podstatný nejen vlastní přímý výstup výzkumných aktivit projevující se v počtech publikací domácích i zahraničních, ale především sekundární působení spolu se samozřejmým podílem původní výzkumné činnosti navázané na vzdělávací činnost na všech úrovních a s důrazem na rozvoj doktorského studia i zvyšování jeho úspěšnosti z hlediska procenta úspěšných absolventů.

Prioritním rozvojovým zájmem Masarykovy univerzity je vybudování kampusu v areálu v Bohunicích. V závěru roku 2000 proběhla mezinárodní architektonická soutěž na celkové řešení uvažovaného areálu a porota sestavená podle odborných hledisek respektujících obecné požadavky České komory architektů vybrala k ocenění několik návrhů, které se stanou východiskem dalších prací. V půlce roku byla rovněž ukončena rekonstrukce historické budovy na Komenského náměstí, do které se dočasně vrací část pracovišť Lékařské fakulty, ale zejména se v ní vytváří základ nových aktivit MU, ať již na poli rozvoje celoživotního vzdělávání nebo v souvislosti s nově vybudovanou počítačovou studovnou, která zmírňuje obecně nedostatečné podmínky přístupu studentů k moderním nástrojům komunikace na bázi Internetu a informačních a komunikačních technologií obecně.

Tato zpráva svojí strukturou navazuje s drobnými modifikacemi vycházejícími ze znění zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, který povinnost publikovat výroční zprávu ukládá všem veřejným vysokým školám v České republice.

 

                                                                                                                                    Jiří Zlatuška

                                                                                                                                        rektor