Centrum regionÁlnÍho rozvoje

 

Vedoucí: RNDr. Václav Toušek, CSc.

 

 

V rámci vědecko-výzkumní činnosti v roce 2001 ukončilo Výzkumné centrum regionálního rozvoje (VCRR) tři výzkumné projekty – zakázky pro orgány veřejné správy:

 

Značného ohlasu u veřejnosti získal „Návrh územně správního členění České republiky podle správních obvodů pověřeních obci III. stupně“. Zadavatelem projektu byl odbor reformy veřejné správy Ministerstva vnitra ČR. Výzkumným centrem zpracovaný návrh obsahoval nejen výběr 179 pověřených obcí, ale také vymezení jejich správních obvodů. Pro výběr pověřených obcí byla rozhodující tři kritéria, a to jejich postavení ve veřejné správě v minulosti, současná vybavenost obcí zařízeními veřejné správy, zdravotnictví, sociální péče a středního školství a nakonec spádovost obyvatelstva za prací a službami do těchto obcí. Návrh Výzkumného centra byl ministerstvem a vládou ČR rozšířen na 193 pověřených obcí a poté byl v souvislosti s projednáváním zákonů k reformě veřejné správy předán PS Parlamentu České republiky.

 

Dalším výzkumným projektem bylo zpracování studie „Regionální turistický produkt Srdce jižní Moravy“. Zadavatelem projektu bylo sdružení 7 venkovských mikroregionů v okresech Blansko, Brno-venkov a Vyškov, zástupcem zadavatele byl Obecní úřad Jedovnice (do projektu bylo dále zapojeno dalších 12 měst a 26 obcí v uvedených 3 okresech). Projekt byl podán jako pilotní projekt v rámci Programu obnovy venkova a byl spolufinancován Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Projekt se obsahově skládá se dvou částí. První analytická část soustředila všechny nezbytné informace a podklady pro zpracování regionálního turistického produktu (geografický popis území, analýza a hodnocení turistické nabídky, služeb a informací, terénní šetření ubytovací infrastruktury a návštěvnosti). Druhá syntetická část obsahuje koncepční postup  pro podporu rozvoje cestovního ruchu v uvedeném regionu (návrh priorit a opatření v oblasti turistické infrastruktury, turistické organizační struktury, návrhy turistických programů a tras, marketingová podpora cestovního ruchu). Jako rozhodující a finální výstup je zhotovení Turistického produktu Srdce jižní Moravy v internetové podobě –  tedy jako turistického informačního systému (komplexní turistická nabídka regionu ve věcném a prostorovém kontextu). Celý produkt je představen na internetové adrese www.tismorava.cz. Podoba produktu není konečná. VCRR připravilo věcnou, technickou a grafickou strukturu a vložilo informační databázi. Další aktualizace a doplňování (texty, fotografie, cizojazyčné verze) budou po dohodě zpracovávat Turistická informační centra v regionu. Produkt byl úspěšně ve své demoverzi předveden na Regiontour 2002 v Brně.

 

Třetí projekt „Analýza a hodnocení návštěvnosti Jihomoravského kraje“ byl zpracován VCRR na objednávku Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Řešení spočívalo v provedení terénního anketárního šetření  ve 36 hlavních turistických střediscích Jihomoravského kraje na jedné straně a v syntetickém vyhodnocení získaných informací na straně druhé. Studie v rozsahu 45 stran (včetně databáze) byla již využita při řešení Strategie rozvoje cestovního ruchu Jihomoravského kraje.

 

Pozitivně lze hodnotit skutečnost, že většina projektů VCRR je koncipována jako aplikační výzkumy se zapojením studentů a mladých vědeckých pracovníků do jejich řešení. Jde především o studenty a doktorandy oboru Regionální rozvoj a správa (ESF MU) a oboru Geografie (PřF MU). V pedagogické činnosti se pracovníci centra podíleli na výuce DSP nejen na mateřských, ale i spolupracujících fakultách. Výzkumné centrum bylo spoluorganizátorem IV. mezinárodního kolokvia o regionálních vědách (Znojmo, červen 2001). Na tomto fóru bylo umožněno představit své dosavadní vědecko-výzkumné poznatky celkem 16 doktorandům.