CENTRUM ZAHRANIČNÍCH STUDIÍ

ředitel: PhDr. Thomas Donaldson Sparling

 

Rok 2001 byl prvním rokem existence Centra zahraničních studií jako samostatného útvaru na Rektorátě MU. Zkušenosti získané v tomto roce vedly k rozhodnutí vytvořit z Centra od 1. 1. 2002 samostatnou účetní jednotku.

 

Činnost Centra zahraničních studií spadá do pěti oblastí: mezinárodní spolupráce, cizojazyčné programy, prezentace v zahraničí, aktivity v rámci mezinárodních sítí a jiné činnosti.

 

1. MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

Zapojení do mezinárodních programů

Program SOCRATES

Školní rok 2000/2001

 

Účast MU v programu ERASMUS se ve školním roce 2000/2001 výrazně zvýšila. Počet studentů MU, kteří odcestovali do ciziny (244), byl ve srovnání s rokem 1999/2000 o 73 % vyšší a počet učitelů (49) vzrostl o 48 %. Počet zahraničních studentů, kteří v rámci tohoto programu přijeli do Brna, se však zvýšil jen mírně – z 51 v roce 1999/2000 na 56. V důsledku nedostačující nabídky kursů v cizích jazycích nemůžeme pravděpodobně předpokládat, že se tato situace v budoucnosti podstatně zlepší. Zdá se, že jediný způsob, jak situaci změnit, je prosazení celouniverzitní politiky prosazující zavedení dostatečného počtu kurzů v cizích jazycích (zejména v angličtině).   

 

Školní rok 2001/2002

 

V tomto akademickém roce očekáváme ve srovnání s loňským rokem menší nárůst studentů, kteří se zúčastní programu ERASMUS (kolem 20 %); tento trend se bude zřejmě projevovat i v následujících letech. U učitelů je situace podobná (nárůst v roce 2001/2002 bude činit asi 25 %).

 

Kromě studentské a učitelské mobility na MU probíhaly v rámci programu Erasmus dva projekty CDA1 a CDI 2 (rozvoj mezinárodních učebních osnov), Intenzivní program v oblasti životního prostředí a projekt na zavedení Evropského kreditního systému (ECTS).

Na PdF MU v současnosti probíhají tři projekty COMENIUS.

V akademickém roce 2000/2001 probíhaly čtyři projekty v rámci LEONARDO v oblastech vyučovacích pomůcek při výuce obchodní terminologie (CDV), speciální pedagogiky (PdF), managementu ve zdravotnictví (LF) a zeměpisu (PřF - stáže absolventů).

V akademickém roce 2000/2001 byly schváleny dva nové projekty (na FF a PdF).

V roce 2001 se na MU uskutečnila spolupráce se zahraničními univerzitami v rámci 11 schválených projektů CEEPUS.  V porovnání s rokem 2000 je to o jeden projekt více.

Spolupráce s partnerskými univerzitami

Také v roce 2001 pokračovala tradiční výměna učitelů v rámci tzv. družebních partnerských univerzit (Wroclaw, Szeged, Katowice, Poznaň, Řezno, Vídeň, Greifswald, Bratislava).

Bilaterální smlouvy

V roce 2001 sestavilo CZS ve spolupráci s fakultami seznam veškerých bilaterálních smluv na MU (jak celouniverzitních, tak na úrovni individuálních fakult). Cílem této aktivity bylo zjistit, které ze smluv plní svou funkci, což v budoucnosti umožní lépe směrovat politiku MU vzhledem k spolupráci se zahraničními univerzitami.  V průběhu roku uzavřela MU nové bilaterální smlouvy se čtyřmi univerzitami - Vysokou školou ekonomickou v Krakově, Phillipsovou univerzitou v Marburgu, Arizonskou univerzitou  a Univerzitou Kansai Gaidai (Japonsko).

Jiné stipendijní evropské pobyty

V rámci zvláštních dohod byla studentům poskytnuta stipendia do Drážďan, Greifswaldu, Řezna, Varšavy, Wroclaw a Utrechtu.

 

Výměny na úrovni fakult/kateder/ústavů

Existuje také celá řada mobilitních projektů necelouniverzitního charakteru (celosemestrální, krátkodobé, celoroční, letní školy, aj.), které zajišťují mobilitu desítek studentů a učitelů ročně. Tyto projekty, které zahrnují spolupráci jak ve východní a západní Evropě, tak v USA, se však centrálně neevidují. Díky novému rozvojovému programu MŠMT „Program podpory mobility studentů“ však CZS získalo prostředky na vyslání 31 studentů, kteří byli do takových projektů zahrnuti.  Kromě evropských zemí studenti vycestovali také např. do USA, Brazílie, Turecka, Indie, Indonésie.

 

2. CIZOJAZYČNÉ  PROGRAMY

Velice důležitým úkolem CZS je příprava a koordinace kursů pro zahraniční studenty v cizích jazycích (hlavně v angličtině).  V roce 2001 proběhly dva takové programy.

Tento jednosemestrální program se koná každý semestr. Semináře v rámci programu jsou vyučovány v angličtině pedagogy ze tří fakult (FF, FSS, ESF) a týkají se ekonomie, politologie, sociologie a české kultury. Programu se účastní platící studenti z USA a (za snížený poplatek) studenti ze zemí bývalého socialistického bloku. Kromě toho navštěvují kurzy studenti, kteří na MU přijíždějí v rámci programu SOCRATES, pro něž jsou semináře v programu CESP téměř jedinou možností mít nějakou výuku ve světovém jazyku na MU. V roce 2001 se CESPu zúčastnilo 47 studentů.

Tento jednosemestrální program, zaměřený na přípravu učitelů angličtiny vyučujících cizince, umožňuje účastníkům získat mezinárodně uznávané osvědčení pro výuku angličtiny „CELTA“, které vydává univerzita v Cambridge.  MU je jednou z pouhých čtyř univerzit v Evropě, které získaly na tento program akreditaci. Programu se účastní jak zahraniční, tak i naši studenti (ti za kurs neplatí).  Dosud program vedli dva zkušeni pedagogové z Polska, kteří měli za úkol školit místní učitele; od jarního semestru 2002 budou mít na starosti TESOL TE dva naši učitelé.

 

Kromě těchto dvou programů probíhá na MU i dvojjazyčný francouzsko-český vzdělávací program v oboru evropská veřejná správa.  Podle původního plánu tento dvousemestrální program, který končí udělením diplomu, měl být v roce 2001 nahrazen dvouletým magisterským studiem. Ukázalo se však, že v České republice zatím chybí bakalářské programy, které by potenciální uchazeče na toto studium připravily; proto bylo rozhodnuto pokračovat ještě nějakou dobu s tímto unikátním programem v nezměněné podobě.

 

3. PREZENTACE V ZAHRANIČÍ

Jednou z priorit CZS je zviditelnit Masarykovu univerzitu na nejdůležitějších mezinárodních vzdělávacích veletrzích.  V tomto roce se CZS účastnilo dvou takových veletrhů, v Philadelphii (NAFSA: Association of International Educators) a v Tampere (EAIE – European Association for International Education).

 

NAFSA – na veletrhu v Philadelphii v květnu 2001 koordinovalo CZS MU informační stánek s podporou Fullbrightovy komise,  IIE (International Institute for Education), Středoevropské univerzity a 10 dalších vysokých škol ze střední a východní Evropy a z USA.

EAIE – zástupce CZS reprezentoval MU na každoroční konferenci EAIE ve finském Tampere, kde se mimo jiné zúčastnil přednášek na téma internacionalizace univerzit a managementu mezinárodních útvarů. Pomohl také propagovat Utrecht Network a tím i MU při pravidelné službě na informačním stánku této sítě.

 

4. AKTIVITY V RÁMCI MEZINÁRODNÍCH SÍTÍ

Na každoročním setkání členských univerzit Utrecht Network byla zahájena spolupráce se sítí Utrecht

Network – American Midwest Universities s cílem začlenit MU do programu studentské mobility.

 

Díky zapojení MU do výměny „MAUI“ mezi členskými univerzitami Utrecht Network a sedmi australskými univerzitami přijela na MU studovat první studentka z Univerzity Western Sydney. V rámci dohody mezi univerzitami UN také přijely dvě norské studentky z Univerzity v Bergenu jako platící účastnice programu CESP. Další dva studenti přijeli v rámci výměnného projektu UN.

MU je nadále zastoupená ve Výkonném výboru CG. Na každoročním valném shromážděním byla udělena Cena GC pí Carle del Ponte z tribunálu na vyšetřování zločinů v bývalé Jugoslávii. GC také sestavil několik tematických sítí, do kterých se zapojila i MU. Zástupkyně CZS koordinovala jednu ze sítí (výměna administrativních pracovníků na úrovni GC).

Zástupkyně CZS se zúčastnila semináře o evropských programech pořádaného Skupinou Compostela v Bruselu při Evropske komisi.

MU koordinuje ediční a publikační aktivity CG, mimo jiné byla pověřená redakcí sborníků z konferencí, které reagovaly na udělení dvou cen (sborník o V. Havlovi a o Bachovi a současnosti – oba sborníky rediguje podepsaný a budou vydány na náklady CG v Brně).

Tato nová síť je jediná, která umožňuje výměnu a spolupráci v tomto regionu, kde EU neposkytuje stipendijní pobyty. Pokračoval projekt výměn mezi studenty MU, varšavské univerzity  a vilniuské univerzity.

Jiné činnosti

Důležitým úkolem CZS v tomto roce byla příprava návštěvy skupiny poradců ze Salzburského semináře, kteří přijeli, aby po dvou letech znovu posoudili činnost MU v různých oblastech a doporučili směr dalšího vývoje univerzity. Jejich pozitivní zpráva byla publikována v Univerzitních novinách 12/2001.

 

V průběhu roku došlo k viditelnému zkvalitnění služeb, které CZS poskytuje zahraničním studentům.

Orientační program, který probíhá na začátku každého semestru, se rozšířil a obsahově obohatil a byl poprvé nabídnut všem zahraničním studentům na MU. V každém semestru byly připraveny čtyři zájezdy (tuzemské i zahraniční). Pro zahraniční studenty bylo sestaveno několik nových publikací.

Nová webová stránka CZS zavedená v roce 2001 poskytuje širokou škálu informací o MU v angličtině pro zahraniční studenty a učitele. Pokračuje práce na nové webové strance v češtině.

 

Programy EU pro vzdělání a přípravu na povolání

Program

SOKRATES-ERASMUS

SOKRATES

LEONARDO

 

 

Comenius

Grundtvig

Lingua

Minerva

 

Počet  projektů

4

3

1

 

 

7

Počet vyslaných studentů

280

 

 

 

 

6

Počet přijatých studentů

59

 

 

 

 

 

Počet vyslaných ak. prac.

57

1

2

1

 

1

Počet přijatých ak. prac.

18

1

 

 

 

1

 

Ostatní programy

Program

Ceepus

Aktion

Ostatní

Počet  projektů

11

12

55

Počet vyslaných studentů

56

35

50

Počet přijatých studentů

18

 

31

Počet vyslaných akademických pracovníků

15

13

40

Počet přijatých akademických pracovníků

12

13

29

Poznámka: Ve sloupci Ostatní uveďte všechny programy vysoké školy, které není možno jinak zařadit. (např. KONTAKT, NATO, aj.)

  

Další studijní pobyty v zahraničí

Program

Vládní stipendia

Přímá meziuniverzitní spolupráce

 

 

v Evropě

mimo Evropu

Počet vyslaných studentů

1

46

9

Počet přijatých studentů

37

27

6

Počet vyslaných akademických pracovníků

 

133

11

Počet přijatých akademických pracovníků

5

109

11

Poznámka: Do počtu přijatých akad. prac. prosím uveďte i zahr. lektory, které neplatí MU (např. Fulbrightova komise, Instituto Cervantes, atd.)