logo_fi.gif (1978 bytes)

  FAKULTA INFORMATIKY
 

   Děkanát FI, Botanická 68a, 602 00 Brno

   tel.: ++420–5–41 512 111
   fax. ++420–5–41 212 568
   http://www.fi.muni.cz/


      
   Děkan:   Doc. RNDr. Luděk Matyska, CSc.  
       
   Proděkani:    Doc. Ing. Jan Staudek, CSc.  
    Doc. Ing. Pavel Zezula, CSc.  
    Doc. Ing. Jiří Sochor, CSc.  
         
   Předseda akademického senátu:    Doc. PhDr. Karel Pala, CSc.  
         
   Tajemník:   RNDr. Lenka Bartošková

 

V roce 2001 pokračovaly na Fakultě informatiky práce na přípravě přestavby studia a jeho uvedení do plného souladu se závěry Boloňské deklarace. V současné době se dokončují akreditační materiály důsledně  dvoustupňového základního studia, v jehož rámci bude fakulta nabízet dva bakalářské a dva návazné odborné magisterské studijní programy společně s magisters­kým programem studia učitelství. Cílem je pokrýt stále rostoucí poptávku po absolventech jak s hlubokými teoretickými znalostmi, tak i po absolventech orientovaných více prakticky a schopných své znalosti bezprostředně využít v praxi. Doktorandské studium zůstává bez významných změn. Obsahově konečná verze akreditačních materiálů byla schválena vědeckou radou fakulty v listopadu 2001.

V oblasti výzkumu a vývoje akademičtí pracovníci Fakulty informatiky úspěšně pokračovali v aktivní badatelské činnosti zahrnující oblasti, které v převažující části navazují na bezprostředně úspěšné projekty realizované v rámci grantů na národní i mezinárodní úrovni. Nově byly inicializovány aktivity v mezinárodních projektech 5. Rámcového programu EU v oblasti zpracování přirozeného jazyka.

Do třetího roku řešení vstoupily tři dlouhodobé výzkumné záměry fakulty: „Nesekvenční modely výpočtů“, „Interakce člověka s počítačem, dialogové systémy a asistivní technologie“ a „Aplikace počítačového zpracování obrazu v mikroskopii“. Tyto záměry spolu s oblastí bezpečnosti informačních systémů představují těžiště výzkumu na fakultě. Pokračoval rovněž výzkum v oblasti digitálních knihoven prostřednictvím projektů programu EU IST. V této oblasti je  fakulta jedním z hlavních řešitelů projektu Multimediální digitální knihovny na podporu výzkumu, SCHOLNET  (IST-1999-20664), a dále je členem „Network of Excellence“ v oblasti digitálních knihoven, DELOS NoE (IST-1999-12262). Dalšími mezinárodními projekty, které se na Fakultě informatiky řeší, jsou BALKANET (IST-2000-29388), QUIPROCONE (IST-1999-29064) a projekt Volkswagen-Stiftung (I/75 946).

Dalšími oblastmi, ve kterých akademičtí pracovníci fakulty aktivně výzkumně pracují, jsou zejména: teoretická informatika, systémy založené na specifikacích, softwarové inženýrství a metodologie programování, počítačové sítě, elektronická sazba a příprava publikací, vědecké výpočty a vizualizace dat, informační systémy, multimediální a expertní systémy a dopady rozvoje IT obecně. Fakulta informatiky je přímým řešitelským pracovištěm jednoho komplexního projektu GAČR orientovaného na výzkum ve vir-tuální realitě. Kromě toho akademičtí pracovníci Fakulty informatiky řešili celkem 12 projektů Grantové agentury ČR, z toho 5 jako spoluřešitelé, 6 projektů Fondu rozvoje vysokých škol, z toho 1 jako spoluřešitel, 5 pro­jektů zahraničních a další 3 projekty, které nespadají do žádné z uvedených kategorií. Získané granty představovaly celkový objem téměř 18 milionů Kč.

Výzkumná činnost na fakultě je velice těsně svázána se specializovanými výzkumnými laboratořemi, které jsou provozovány zejména z grantových prostředků a které výrazně podporují jak aplikační, tak i experimentální výzkum. V roce 2001 provozovala Fakulta informatiky „Laboratoř zpracování přirozeného jazyka“, „Laboratoř interakcí člověka s počítačem“, „Laboratoř dialogových systémů“, „Laboratoř cytometrie s vysokým rozlišením“ a „Laboratoř paralelních a distribuovaných systémů“. Na výzkumných aktivitách těchto laboratoří se vedle akademických pracovníků a studentů v doktorském studiu mají možnost ve značné míře podílet i nejlepší studenti magisterského studia. Ve výzkumu fakulta rovněž úzce spolupracuje s Ústavem výpočetní techniky MU, zejména v oblasti digitálních knihoven, počítačových sítí a vědeckých výpočtů a vizualizací.

Fakulta informatiky je jedinou školou v  ČR, která je aktivním členem evropského konsorcia Euromasters in Language and Speech – v letošním roce se fakulta stala organizátorem letní školy EM. Této letní školy se zúčastnilo 22 studentů a 15 pedagogů převážně ze zemí Evropské unie. Fakulta také již tradičně organizovala konferenci DATASEM – nově přejmenovanou na DATAKON, jež je hlavní národní konferencí v oblasti databázových a informačních systémů.

Fakulta pokračovala v pořádání Informatického kolokvia, které je zaměřeno na prezentaci nejnovějších výsledků výzkumu a vývoje v informatice. V rámci kolokvia předneslo své příspěvky 12 zahraničních a 13 českých lektorů. Třináct pracovníků fakulty rovněž aktivně participovalo na přípravě mezinárodních konferencí a kongresů. Studenti FI se zúčastnili týmové soutěže STEP AHEAD (2. místo) a soutěže ACM Central Europe Programming Contest (17. místo).

Studium na Fakultě informatiky MU je koncipováno jako studium univerzitního typu stavící na vědecké průpravě a teoretických základech oboru. Systém studia na Fakultě informatiky je v maximální míře otevřený vzhledem ke studentům a možnostem volby průchodu studiem i konečného zaměření podle indivi-duálních zájmů.

Fakulta v současné době poskytuje vzdělání v rámci studijních programů na bakalářské, magisterské i doktorské úrovni. Řada předmětů studijních programů je organizována v součin­nosti s Přírodovědeckou fakultou MU (zejména matematika), ve studiu učitelských kombinací se pak jedná o mezifakultní studium. Studenti odborného studia mají jako hlavní studijní obor informatiku s výběrem konkrétního zaměření (specializace). Od akademického roku 2002/2003 budou uchazeči se středoškolským vzděláním přijímáni výhradně do bakalářských studijních programů, na něž naváží magisterské studijní programy otevřené i absolventům bakalářského studia jiných fakult a vysokých škol (především s podobným zaměřením jako je studium na FI). Naopak získaný bakalářský titul studentům umožňuje rovněž přechod na vyšší formy studia na jiných vysokých školách v České republice nebo v zahraničí.

Doktorské studium informatiky představuje vrchol studijní nabídky FI MU, a je mu proto přikládána značná důležitost. Zájem o tuto formu studia neustále narůstá. V současné době má fakulta 51 studentů doktorského studia v prezenční formě a 15 studentů v kombinované formě. V roce 2001 měla fakulta 3 úspěšné absolventy doktorského studia. Fakulta se snaží vytvářet studentům co nejlepší podmínky pro zapojení do výzkumných projektů a očekává vědecké výsledky v podobě kvalitních disertačních prací a publikací zveřejňovaných v renomovaných zahraničních časopisech nebo recenzovaných sbornících.

Ve všech formách výuky fakulta používá kreditní systém studia zahrnující v sobě kombinaci předmětů povinných pro zvolený typ studia, povinně-volitelných předmětů, předmětů specializací a rovněž volitelných předmětů zapisovaných studenty podle jejich vlastních odborných či zájmových preferencí. Volitelné a do jisté míry i ostatní předměty je možno vybírat z nabídky i ostatních fakult MU.

V oblasti mezinárodní spolupráce pokračovala fakulta v již tradičně bohatých kontaktech s četnými zahraničními pracovišti. Dvacet dva pracovníků fakulty bylo činných ve výborech mezinárodních konferencí, ve výborech mezinárodních profesionálních společností (IFIP, IEEE CZ, TUG, ACM Chapter CZ, VLDB, EDBT a ERCIM) a redakčních radách odborných periodik. Sedmnáct pracovníků fakulty bylo pozváno na studijní a přednáškové pobyty v zahra­ničí, na fakultě působili 2 zahraniční přednášející. Pracovníci fakulty uskutečnili celkem 134 zahraničních cest, z nichž většinu tvořila aktivní účast na mezinárodních konferencích a seminářích. Fakultu navštívilo 15 zahraničních hostů.

I v roce 2001 pokračovala aktivní a dlouhodobá spolupráce v oblasti teoretického výzkumu s City University London (U.K.), univerzitou v Namuru (Belgie) a Technickou univerzitou v Mnichově (SRN). Aktivní je spolupráce s univerzitami v Oxfordu (U.K.) a v Heidelbergu (SRN) při řešení problematiky analýzy obrazů v cytometrii. Rozvíjela se  spolupráce s partnery v Itálii, Německu, Švédsku, Francii a Řecku v rámci projektu SCHOLNET. Úspěšně se rozvíjí spolupráce sítě DELOS NoE, do níž jsou zapojeny desítky významných pracovišť nejen v Evropě, ale i v USA.

Pracovníci fakulty publikovali v r. 2001 celkem 163 prací, 89 v zahraničí a 74 v tuzemsku. Byly publikovány 4 monografie v zahraničí, 124 prací v recenzovaných sbornících nebo časopisech. Ostatní práce představují studijní materiály, případně příspěvky, které mají popularizační charakter.

Osobnosti, kterým byly uděleny čestné doktoráty, medaile a jiná ocenění

Cenou rektora MU za vynikající studijní výsledky byl oceněn student Jan Obdržálek. Cenu děkana FI MU za vynikající studijní výsledky dostali studenti Martin Nečesal, Jan Strejček, David Svoboda a Zdeněk Uher.