logo_med.gif (2271 bytes)

  LÉKAŘSKÁ FAKULTA

   Děkanát LF, Komenského nám. 2, 662 43  Brno

   tel.: ++420–5–42 126 111
   fax: ++420–5–42 126 200
   http://www.med.muni.cz/


 

  

 

Děkan:

Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.

 

  

  

 

Proděkani:

Doc. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.

 

 

Prof. MUDr. Nataša Honzíková, CSc.

 

 

Prof. MUDr. Libor Páč, CSc.

 

 

Doc. RNDr. Eva Táborská, CSc.

 

 

Doc. MUDr. Jiří Vítovec, CSc.

 

 

Prof. MUDr. RNDr. Svatopluk Čech, DrSc.

 

 

 

 

Předseda akademického senátu:

Doc. MUDr. Jindřich Vomela, CSc.

 

 

 

 

Tajemník:

Ing. Jiří Krška

 

 

Ing. Blanka Sochorová (od 1. 9. 2001)

 

 

V roce 2001 byl otevřen nový Anatomický ústav v Brně, Kamenice 3. Výuka v nových prostorách byla zahájena v podzimním semestru 2001/2002. V návaznosti na ukončení první etapy rekonstrukce budovy na Kamenici 3 byly zahájeny práce na výškové části budovy. Zde byly otevřeny dva ústavy – Centrum biostatistiky a analýz jako společný ústav PřF a LF a Výzkumné centrum pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii (PřF). Do nových prostor vybudovaných ve FN Brno, pracoviště Bohunice, byl umístěn II. patologicko-anatomický ústav, který byl přemístěn z nevyhovujících prostor ve FN Brno – pracoviště Dětská nemocnice Černopolní. V rámci racionalizace výukových a vědecko-výzkumných programů došlo ke sloučení I. a II. gynekologické kliniky. Zástupci fakulty se celý rok zúčastňovali přípravy další etapy výstavby kampusu v Bohunicích.

V roce 2001 proběhlo před Vědeckou radou Lékařské fakulty 8 profesorských řízení a 7 habilitací. Všechna řízení byla úspěšná a byla předána k dalšímu řízení Vědecké radě Masarykovy univerzity.        

Lékařská fakulta předložila ke schválení ve Vědecké radě LF MU, Vědecké radě MU a Akreditační komisi návrh na rozšíření bakalářského studijního programu ”Ošetřovatelství” o dva obory “Porodní asistentka” a “Všeobecná sestra”. LF rovněž podala po projednání ve vědecké radě Akreditační komisi žádost o akreditaci jmenovacího oboru Anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie. Žádosti o akreditaci bylo vyhověno.

V oblasti vědecko-výzkumné práce větších kooperujících týmů byla rozvíjena čtyři témata výzkumných záměrů v oblasti neurověd, kardiovaskulárních onemocnění, onkologie,včetně onkologické bioinformatiky a molekulární patofyziologie nejzávažnějších chorob. Publikační aktivita i participace na grantových projektech se dále u zaměstnanců LF dělí do dvou různých resortů školství a zdravotnictví v různých proporcích a hodnocení aktivit pouze za LF uměle snižuje skutečné výsledky lékařských pracovních kolektivů ve vědecko-výzkumné i publikační činnosti. V roce 2001 se nicméně podařilo po řadě jednání s vedením nemocnic v míře dosud nebývalé podávat návrhy společných projektů LF jako řešitele se spoluřešitelstvím fakultních nemocnic. Přesto tvoří výčet grantových projektů LF jen část výzkumné problematiky lékařů, která je rozvíjena zaměstnanci LF také ve fakultních nemocnicích.

Na LF MU bylo v roce 2001 kromě již zmíněných 4 výzkumných záměrů MŠMT řešeno 13 projektů Grantové agentury ČR, 10 projektů Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví a 16 projektů Fondu rozvoje vysokých škol, dále pak 8 projektů v programu podpora zdraví, 1 projekt COST, dalších 7 rozvojových projektů u MŠMT, 1 v programu Leonardo, 1 u Institutu Danone a 1 projekt zahraniční. Celkem tak bylo řešeno 62 projektů a na dalších 18 projektech participovali zaměstnanci LF MU jako spoluřešitelé. Další desítky projektů jsou ovšem zejména u Interní grantové agentury řešeny lékaři v rámci fakultních nemocnic.

Zaměstnanci LF MU jsou členy výborů odborných společnosti ve 172 případech v tuzemsku a 38 v zahraničí. Škola má 26 zástupců v českých a 2 zástupce v mezinárodních grantových agenturách. Na organizaci mezinárodních sjezdů a konferencí pořádaných v ČR se přímo podílelo 58 zaměstnanců LF a 13 v zahraničí. Jako redaktoři domácích odborných časopisů a sborníků působilo 137 zaměstnanců LF, dalších 14 v zahraničí. Pozvání k přednáškám na tuzemských odborných akcích obdrželi zaměstnanci LF v roce 2001 435krát, 130 pozvánek dostali ze zahraničí. Na studijní pobyty byli pozváni 39krát do zahraničí, 3krát u nás. Na mezinárodních sjezdech předsedali 99krát v tuzemsku a 62krát v zahraničí. Zaměstnanci LF obdrželi v roce 2001 38 cen a čestných uznání za odbornou práci.

V pedagogické oblasti byly rozvíjeny činnosti zaměřené na podpoření integrace se systémem evropských vysokých škol, současně byla věnována pozornost zajištění přiměřené kvality výuky. V klinických oborech studia lékařství byl kladen důraz na rozvoj klinických dovedností a praktických postupů, hlavně s ohledem na primární péči. Mezi povinně volitelné předměty byla zařazena Klinická farmakologie. Byla zásadně rozšířena výuka Intenzivní medicíny v V. ročníku všeobecného lékařství.

Byla provedena změna kurikula v 1. a 2. ročníku všeobecného lékařství a stomatologie. Cílem bylo dosáhnout rovnoměrnější zátěže posluchačů v těchto ročnících a zlepšit obsahovou návaznost mezi předměty. Zkoušky z  biologie, lékařské chemie a biofyziky byly ustaveny jako bariérové. U stomatologického směru byla rozšířena výuka stomatologické propedeutiky. Mezi volitelné předměty prvního ročníku byly zařazeny úvod do teoretické biologie, základy chemie a základy výpočetní techniky, ve 2. ročníku výběrové přednášky z embryologie a teratologie. Kromě tradičního studia lékařských věd pokračovalo na LF studium v bakalářských programech Specializace ve zdravotnictví a v navazujícím magisterském studiu Zdravotních věd.  Ke studiu na LF podalo přihlášky celkem 3079 uchazečů, dostavilo se 2476, přijato bylo 798 a zapsalo se 545 studentů. 

Lékařská fakulta otevřela několik programů Celoživotního vzdělávání orientovaných na paralelní studium předmětů prvních ročníků akreditovaných studijních programů na LF MU v souladu s ust. 60 zák. č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění novely, tj. zák. č. 147/2001 Sb. V rámci studia PCŽV je možno absolvovat teoretickou i praktickou výuku předmětů zařazených v prvních ročnících akreditovaných magisterských a bakalářských studijních programech, resp. ve čtvrtém ročníku navazujících magisterských programů.

Byl rozpracován a na MŠMT zaslán grantový projekt na zavedení dvoustupňového větveného studia Biomedicíny.

Kontinuálně pokračovalo hodnocení ankety obrážející názory studentů na kvalitu výuky, která je studentům předkládána při příležitosti ukončení výuky jednotlivých předmětů. Výsledky této ankety se pravidelně na svých jednáních zabývá kolegium děkana a závěry jsou projednávány s vedoucími ústavů.   

V roce 2001 studovalo na LF MU v doktorském studijním programu Všeobecné lékařství a stomatologie celkem 441 doktorandů ( z toho v prezenčním studiu 119, v kombinovaném 322). 26 doktorandů úspěšně složilo doktorskou zkoušku, obhájilo disertační práci a získalo akademický titul Ph.D., 7 doktorandů disertace odevzdalo a bylo zahájeno řízení k obhajobě.

V roce 2001 se na LF MU uskutečnily také poslední obhajoby kandidátských disertačních prací (CSc.), kterých bylo celkem 7.

Prvního ročníku sekce Medifórum, ustavené v rámci Kongresu MEFA 2001 speciálně pro doktorandy, se z LF MU zúčastnilo 7 studentů; doktorand MUDr. Petr Müller získal 2. cenu v celostátní soutěži Cena za lékařství 2001, kterou organizovaly Laboratoires Fournier a Francouzské velvyslanectví. Cenu rektora pro nejlepší studenty doktorských studijních programů z LF MU získaly MUDr. Lenka Špinarová, Ph.D. a MUDr. Kateřina Kaňková, Ph.D. a Marcel Štelcl (6.r.VL) byl oceněn druhým místem mezi posluchači magisterského studia na MU. Akreditační komise při MŠMT projednala a schválila reakreditaci všech 22 oborů, v nichž LF MU poskytuje postgraduální vzdělání.

Dne 16. 5. 2001 se uskutečnila 45. Fakultní Studentská vědecká konference. Ve 4 sekcích bylo přihlášeno a předneseno 56 prací 76 autorů.

V roce 2001 se na LF MU uskutečnily také poslední obhajoby kandidátských disertačních prací (CSc.), kterých bylo celkem 7.

Na Lékařské fakultě pokračuje studijní program v anglickém jazyce pro zahraniční studenty, který je obsahově identický se studiem v českém jazyce. Ve školním roce 2000/2001 studovalo v anglickém jazyce 103 zahraničních studentů, 27 studentů ukončilo studium úspěšně promocí.

Fakulta plnila průběžně závazky ve vědě a vzdělávání podle 12 smluv podepsaných se 4 institucemi v USA a různými zeměmi Evropy. Naši učitelé vycestovali v souhrnu na 255 zahraničních služebních cest (214krát do Evropy, 41krát do zámoří). Z toho připadlo 61 % na aktivní účast na odborných konferencích, 8% na studijní pobyty. V ostatních případech šlo o pracovní pobyty partnerské spolupráce, o přednáškové pobyty, o kurzy a školení, o účast na oponentním řízení.

Rovněž pregraduální studenti vycestovali do zahraničí, zúčastnili se prázdninových odborných praxí v zahraničních nemocnicích. Celkem 23 posluchačů vycestovalo prostřednictvím mezinárodní studentské organizace (IFMSA). V rámci programu SOCRATES bylo vysláno 8 studentů jak ve školním roce 2000/2001, tak ve školním roce 2001/2002 ke studiu na lékařských fakultách ve Vídni, Halle, Berlíně a Dijonu. V r. 2001/2002 nastoupili na LF 3 zahraniční studenti v rámci programu Socrates.      

Celkem bylo zaměstnanci LF MU publikováno 1064 odborných prací v tuzemských časopisech a sbornících, dalších 404 prací v zahraničí. Zaměstnanci LF byli autory nebo spoluautory 34 tuzemských a 3 zahraničních monografií, 60 příspěvků do tuzemských skript. Bylo vydáno také 146 populárně-vědeckých a osvětových publikací.

Lékařská fakulta pokračuje v ediční činnosti. Časopis Scripta Medica, ve kterém jsou publikovány původní vědecké práce v angličtině, vychází v nové redakční úpravě šestkrát ročně. V edici Acta Facultatis Medicae vyšla 1 původní vědecká monografie, v Edici kontinuálního vzdělávání v medicíně vyšly 4 tituly.

Ocenění našich učitelů na úrovni republiky a v zahraničí:

Čestné členství ve společnosti:

Medaile České lékařské společnosti:

Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy I. stupně:

Uznání Vědecké rady interní grantové agentury

Čestná medaile univerzity ve Wroclav:

Medaile Univerzity Palackého v Olomouci

Ceny za publikační činnost:

Cena rektora za vynikající tvůrčí čin:

Ocenění vědecké práce mladých pracovníků: