MezinÁrodnÍ politologickÝ Ústav

 

ředitel: Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D.

 

Mezinárodní politologický ústav pokračoval i v roce 2001 v rozvíjení tradičních konferenčních a publikačních aktivit, sloužících k rozvoji vědecké úrovně a spolupráce v české politologii a ostatních společenských vědách. I v roce 2001 realizoval Mezinárodní politologický ústav většinu těchto aktivit s finanční podporou hlavních zahraničních partnerů, kterými jsou německá Nadace Konrada Adenauera a nizozemská Nadace Het Parool.

 

V průběhu března uspořádal MPÚ kurs pro zaměstnance veřejné správy "Integrace České republiky do Evropské unie", který měl za cíl prohloubení znalostí o politickém vývoji Evropské unie, její struktuře a agendě. Vedle toho se posluchači kursu seznámili se základními principy regionální politiky Evropské unie, respektive se specifickou problematikou využívání prostředků ze Strukturálních fondů Evropské unie. Referujícími byli nejen čeští, ale také zahraniční odborníci. Z Masarykovy univerzity v seminářích kursu přednášeli Petr Fiala, Markéta Pitrová, Miroslav Mareš a Adam Rakovský, dále Michal Tomášek (PrF UK, Komerční banka), Luděk Zahradníček (MZV ČR) či Gotthard Sonntag (SRN).

 

Na konci dubna uspořádal ústav dvoudenní mezinárodní kolokvium na téma "Areál-sociální vědy-filologie. Na cestě k evropské integraci", který volně navazoval na seminář "Teorie areálových studií v evropských souvislostech" z května 2000. Za účasti Jiřího Gazdy (FF MU), Reinharda Iblera (Philitts-Universität, Marburg, SRN), Ivo Pospíšila (FF MU) a Márie Kusé (FF UK, Bratislava) byly probírány možnosti utváření nového oboru areálových studií s ohledem na otázky propojování metodologických přístupů filologie, lingvistiky a sociálních věd.

 

Počátkem června se konal seminář "Postoj Evropské unie k blízkovýchodnímu konfliktu". Referent Ernst Ludwig Ehrlich (SRN) se soustředil na aktuální otázky izraelsko-arabských rozhovorů a na způsoby a možnosti angažování Evropské unie v těchto jednáních. Pozornost byla věnována především aktuálním i potenciálním formám mediace konfliktu ze strany Unie nebo jejích členských zemí.

 

Ve dnech 24. a 25. října zorganizoval MPÚ za účasti politologů, sociologů, právníků i politiků z České republiky, Polska, Slovenska a SRN odbornou mezinárodní konferenci na téma "Konzervativně-liberální a křesťanské politické strany v Evropě". Tématicky navázala tato konference částečně na konferenci "Křesťanské a konzervativní politické strany" konanou v listopadu 1996. Konference byla věnována problematice ideové identity, programové orientace a postavení v rámci stranického spektra stran konzervativní, liberální a křesťanskodemokratické provenience v evropských stranických systémech. Tématicky byla rozdělena do tří bloků. První blok se zabýval problematikou identity těchto stran a to nejen na úrovni jednotlivých národních stranických systémů, ale také v rovině Evropské lidové strany. Druhý blok byl orientován na komparaci postavení těchto stran ve vybraných zemích EU a střední a jihovýchodní Evropy. Třetí blok byl věnován problematice konzervativních, liberálních a křesťanskodemokratických stran v českém politickém systému.

 

V listopadu využil ústav hostování Leszka Zasztowta (Varšavská universita), odborníka na problematiku moderních dějin střední a východní Evropy k uspořádání seminářů na téma "Vzájemné relace Ruska a Evropy" a "Současná ruská zahraniční a bezpečnostní politika ve vztahu k Evropské unii".

 

Vedle těchto akcí uspořádal MPÚ ještě řadu odborných seminářů a kolokvií menšího rozsahu.

 

Ediční aktivity

Ústav pokračoval i v tomto roce ve vydávání odborných periodik Politologický časopis a Politika  v ČR. Vyšlo také jedno tištěné a čtyři on-line čísla odborného politologicky zaměřeného časopisu Středoevropské politické studie.

 

V ediční řadě Sborníky vyšly v roce 2001 tituly - Michal Kubát (ed.): Východní rozšíření Evropské unie a Břetislav Dančák, Vojtěch Šimíček (eds.): Deset let Listiny základních práv a svobod v právním řádu ČR a Slovenska. V ediční řadě Studie byly vydány například tituly Maxmilián Strmiska: Challenges of Consolidation and the Post-Communist Party Systems; Petr Fiala - Markéta Pitrová (eds): Rozšiřování ES/EU; Petr Suchý (ed.): Zahraniční politika USA v devadesátých letech dvacátého století; Petr Fiala - Miroslav Mareš (eds.): Evropské politické strany; Miroslav Novák: Jakou demokracii pro nové demokracie?; Pavel Pšeja (ed.): Zahraniční politika České republiky vůči zemím Blízkého Východu, Zakavkazska a Střední Asie.

 

Činnost Mezinárodního politologického ústavu v roce 2001 tedy byla ve znamení dalšího rozvíjení politologického výzkumu a vzdělávání v českém prostředí a v rozvíjení spolupráce na poli politologie a dalších společenských věd nejen v rámci české, ale i středoevropské vědecké komunity a širší odborné veřejnosti.