logo_edu.gif (2508 bytes)

  PEDAGOGICKÁ  FAKULTA

   Děkanát PdF, Poříčí 7, 603 00 Brno
   tel.: ++420–5–43 129 111
   fax: ++420–5–43 129 109
   http://www.ped.muni.cz/ 


 

do 31. 1. 2001

od 1. 2. 2001

 

 

 

Děkan:

Doc. RNDr. Otta Říha, CSc.

Doc. PaedDr. Vladislav Mužík, CSc.

 

 

 

Proděkani:

Doc. PhDr. Josef Budiš, CSc.

Doc. PhDr. Evžen Řehulka, CSc.

 

Doc. PhDr. Naděžda Krsková, CSc.

Doc. MUDr. Marie Havelková, CSc.

 

Doc. PaedDr. Vladislav Mužík, CSc.

Doc. RNDr. Josef  Trna, CSc.

 

Doc. Ing. Jiří Strach, CSc.

PhDr. Jiří Němec, Ph.D. (od 1. 3. 2001)

 

 

 

Předseda akademického senátu:

Doc. PaedDr. Radek Horáček, Ph.D.

 

 

 

Tajemník:

Ing. Vlastimil Jarošek

Ing. Radovan Pospíchal

Pedagogická fakulta se v roce 2001 zaměřila především na racionalizaci své hospodářské činnosti, na akreditaci studijních programů a na zvýšení tvůrčího výkonu vědecko-pedagogických pracovníků. Lze konstatovat, že uvedené úkoly úspěšně splnila. Dobrý výsledek v oblasti hospodaření byl docílen snížením počtu pracovníků téměř o 50 osob a zvýšením výnosů (zejména díky aktivitě v grantové oblasti) o více než 33 mil. Kč. Tyto kroky zvrátily předchozí nepříznivý vývoj fakulty v oblasti hospodaření, umožnily fakultě skončit rok 2001 s kladným hospodářským výsledkem a vytvořily základ pro další efektivní vývoj fakulty.

Zaměření vědecké, výzkumné i umělecké činnosti vyplývalo z hlavního poslání fakulty, jímž je příprava učitelů. V roce 2001 pokračovalo řešení výzkumného záměru Učitelé a zdraví (psychologický přístup) a úspěšně proběhlo jeho hodnocení na úrovni zadavatele (MŠMT). Dále bylo řešeno 7 projektů GA ČR, 21 projektů FR VŠ, 3 výzkumné projekty MŠMT (LP, LS a DVPP), 1 projekt MZ (Podpora zdraví) a 53 rozvojových programů MŠMT. Spoluřešitelsky byli pracovníci fakulty zapojeni do 3 projektů MŠMT, 2 projektů GA ČR, 2 projektů GA AV ČR, 1 projektu FRVŠ, 1 projektu IGA MZ ČR; v zahraničí pak do 1 projektu AV SRN a 1 projektu VEGA – SR. Odborné aktivity podpořilo i zapojení do projektů OSF Praha (1), VNJH (3), AKTION (4). Mezinárodní spolupráce a mobilita byla financována programy NATO, KONTAKT, CEEPUS, SOCRATES, PHARE, LEONARDO DA VINCI, Jean Monnet Project aj. Z vlastních prostředků podpořila fakulta 25 projektů. Je možno konstatovat, že v porovnání s rokem 2000 se více než 2,5krát zvýšil počet přijatých mimofakultních projektů a velmi výrazně se zvýšil počet navržených projektů (124 v r. 2000, 321 v r. 2001).

Fakulta tradičně organizovala odborné semináře a vědecké konference. Mezi nejvýznamnější patřily mezinárodní konference Učitelé a zdraví IV (byla realizována v souvislosti s výzkumným záměrem) a

Computer Based Learning in Science, kterou zabezpečovala katedra didaktických technologií za účasti odborníků z Austrálie, Kanady, USA, Nového Zélandu, V. Británie, Německa a dalších evropských zemí.

Mnohé katedry uskutečňovaly studentské vědecké konference. Nedílnou součástí práce byla realizace kurzů, seminářů a přednášek pro učitele z praxe a další odbornou veřejnost.

Umělecká činnost se rozvíjela zejména na katedrách hudební a výtvarné výchovy. K nejvýznamnějším akcím katedry výtvarné výchovy patřily mezinárodní sympozium PAPÍR´01, vědecká konference Multimedia ve výtvarné výchově se sympoziem a dílnou i tradiční spolupráce s Uprchlickým táborem v Zastávce u Brna. Členové katedry realizovali 6 samostatných výstav, účastnili se 25 kolektivních výstav (z toho 4 v zahraničí), významná byla též realizace autorského 16mm filmu PYLON v Anglii i příprava a realizace mezinárodní soutěže Fenomén kniha. Členové katedry hudební výchovy uskutečnili 81 koncertů v ČR a 36 v zahraničí (Polsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Španělsko, Rakousko, Slovinsko aj.), 13 nahrávek, z toho 4 zahraniční (Slovenský rozhlas, Radio classic Espanol, natáčení CD v Rakousku a Německu), 5 sólových recitálů a 4 hudební díla velkých forem (mj. premiéra opery prof. M. Košuta IFIGENIE v ND v Brně). Významná byla reprezentace fakulty a celé univerzity v ČR a v zahraničí sborem GAUDEAMUS pod vedením A. Vacka.

V doktorském studiu studovalo v akademickém roce 2001/2002 v 5 oborech celkem 128 studentů a své studium v r. 2001 úspěšně ukončilo 13 studentů. Vědecká rada fakulty schválila materiály k žádosti o akreditaci doktorského studijního programu v oboru speciální pedagogika. V průběhu roku 2001 byla zahájena 4 habilitační a 1 jmenovací řízení, před vědeckou radou fakulty se uskutečnila 2 habilitační a 1 jmenovací řízení.

V ústřední knihovně fakulty bylo v r. 2001 registrováno 5195 čtenářů, zapůjčeno na 64 tisíc svazků, studovna poskytla své služby 26 000 zájemců. Knihovní fond ústřední knihovny a 20 dílčích katedrálních knihoven měl téměř 160 tisíc knihovních jednotek. Důležitou složkou práce knihovny bylo zprostředkování přístupu k odborným elektronickým zdrojům. Pokračovala retrokatalogizace knihovního fondu fakulty do automatizovaného systému Tinlib.

Publikační činnost fakulty zůstala na úrovni předchozího roku, zvýšil se však počet přednášek. Konkrétní údaje jsou uvedeny v celouniverzitních přehledech.      

V roce 2001 vzrostl počet zahraničních kontaktů. Ty se realizovaly především na základě grantových projektů, pozvání ze zahraničí nebo mezinárodních programů (Socrates/Erasmus,  Aktion, CEEPUS aj.). Vmenším počtu se uskutečnily vzájemné návštěvy prostřednictvím partnerských smluv mezi MU a zahraničními univerzitami z kvóty MŠMT, AIA nebo na základě individuálních jednání. Celkem byly uskutečněny 172 výjezdy do 22 zemí, při nichž vycestovalo celkem 241 vědeckopedagogických pracovníků. Cílovými zeměmi byly nejčastěji Slovensko (46 výjezdů 

/76 pracovníků), Rakousko  (35/60), Německo (27/31), Polsko (21/24), dále Francie, Itálie, Velká Británie, Švýcarsko, Holandsko, Maďarsko, Litva, Ukrajina, USA aj. Obvyklé důvody cest byly studijní pobyty a jednání o spolupráci, exkurze, umělecké nebo sportovní akce (96/135) a účasti na kongresech, sympoziích, konferencích a seminářích (68/98). Řada pobytů byla využita k přednáškám, vedení seminářů a výuce rakouských studentů. Osm pracovníků fakulty se v zahraničí účastnilo zasedání odborných komisí nebo vědeckých rad. V r. 2001 vycestovalo na zahraniční studijní pobyty, semináře, konference, exkurze a kurzy také 156 studentů.

Návštěvy významných pracovníků na fakultě (29 akcí/55 hostů) byly spojeny buď s účastí na odborných setkáních a s realizací společných programů, nebo s přednáškami a odbornými diskuzemi, popř. s krátkodobými studijními pobyty. Nejčastěji přijížděli hosté z Německa, Slovenska a Polska. Se zahraniční účastí se na fakultě konaly zejména tyto akce: mezinárodní konference “Žánrové kontexty v literatuře pro mládež”, “Role tělesné výchovy a sportu v transformujících se zemích středoevropského reigonu”, “5. mezinárodní konference o výuce pomocí počítačů a využití počítačů ve světě”, mezinárodní workshop a výstava pořádaná katedrou výtvarné výchovy.

V roce 2001 bylo uzavřeno 26 smluv týkajících se výměny učitelů a studentů v rámci programu Sokrates – Erasmus. Na fakultě studovali v rámci těchto smluv studenti z Holandska, Německa, Finska a Francie. Pro rok 2002 bylo vyjednáno 22 nových kontraktů.

Významnou událostí bylo pro fakultu akreditační řízení. V naprosté většině případů bylo fakultě uděleno právo realizovat studijní programy v dosavadní šíři. Zásadní změnou bylo prodloužení všech magisterských studijních programů učitelství na pět let. V souladu s Boloňskou deklarací rozhodlo vedení fakulty o přípravě nových pětiletých studijních programů učitelství v podobě dvoustupňového studia. Tyto programy budou v roce 2002 předloženy k akreditaci.

V souvislosti s novelou zákona o vysokých školách byla rozšířena kapacita stávajících programů celoživotního vzdělávání. Nově byl zaveden paralelní program celoživotního vzdělávání v oboru speciální pedagogika. Fakulta tak mohla uspokojit více než 200 dalších uchazečů o studium tohoto oboru. Počet účastníků celoživotního vzdělávání se zvýšil na 951.

Vedle programů učitelství realizovala fakulta i neučitelské studijní programy, a to zejména v kombinované formě studia. Jednalo se především o obory sociální pedagogika a speciální pedagogika ve studijním programu Pedagogika. Ke konci roku 2001 bylo do neučitelských studijních programů zapsáno 1 168 studentů.

Počátkem roku 2001 vypověděla fakulta na pokyn rektora smlouvu o spolupráci Institutu mezioborových studií Brno, který do té doby organizačně zajišťoval kombinovanou formu studia sociální pedagogiky. Garanci studia převzala nově ustanovená katedra sociální pedagogiky, která zahájila práci na nových akreditačních materiálech pro zmíněný obor.

V uplynulém roce se rozvíjely i studentské aktivity. Na fakultě vzniklo studentské občanské sdružení TIQ, bylo obnoveno vydávání studentského časopisu s novým názvem Sborovna a provoz zahájil studentský klub Suterén.

V roce 2001 obdržely významné osobnosti fakulty následující ocenění: