logo_sci.gif (2515 bytes)

  PŘÍRODOVĚDECKÁ  FAKULTA

   Děkanát PřF, Kotlářská 2, 611 37 Brno
 
   tel.: ++420–5–41 129 111
   fax: ++420–5–41 211 214
   http://www.sci.muni.cz/


    

 

   Děkan:

Doc. RNDr. Jan Slovák, DrSc.

 

 

   

 
   Proděkani:

Prof. RNDr. Rostislav Brzobohatý, CSc.

 
 

Doc. RNDr. Viktor Kanický, CSc.

 
 

Doc. RNDr. Jana Musilová, CSc.

 
 

Prof. RNDr. Jiřina Relichová, CSc.

 
  

 

 
   Předseda akademického senátu:

Doc. RNDr. Pavel Kubáček, CSc.

 

  

 

 
   Tajemník:  

Ing. Hana Michlíčková

 

Přírodovědecká fakulta sestává ze sekcí fyzika, chemie, biologie, věd o Zemi a matematika. Tyto sekce se navzájem liší metodologickými východisky, vlastními metodami a stupněm vývoje, což se odráží ve výzkumné činnosti a ve výukových programech a zároveň i v různé úrovni formalizace poznatků a jejich integrace do univerzálního pohledu.

V pětiletém magisterském studiu bylo realizováno 7 studijních programů a v tříletém bakalářském studiu 6 studijních programů.

Počet úspěšně vykonaných státních závěrečných zkoušek v magisterském studiu dosáhl v uplynulém roce 208 a v bakalářském studiu 48.

Zvláštní pozornost fakultní veřejnosti se upírá na doktorské studium. Doktorský studijní  program v současné době umožňuje další studium absolventům magisterského studia v 35ti oborech. Ve formě prezenční studuje 309 a v kombinované formě 218 doktorandů, celkem 527 studentů. Základním předpokladem doktorského studia je tvůrčí vědecká práce, jejíž výsledky jsou prezentovány na vědeckých odborných konferencích  i v podobě kvalitních závěrečných disertačních prací a publikací, které jsou zveřejňovány v renomovaných zahraničních časopisech. Doktorandi se také aktivně podílejí na praktické výuce jednotlivých oborů. Velkým přínosem jsou i zahraniční stáže doktorandů v rámci jejich studia, např. v Německu, Francii, USA, Rakousku, Velké Británii, Itálii a také v rámci různých mezinárodních programů, např. Socrates/Erasmus, Leonardo da Vinci, Marie Curie Fellowship, i na základě vlastních kontaktů jednotlivých odborných pracovišť se zahraničními partnery.

Studenti prezenční formy doktorského studia mají přednostně zajištěné ubytování na kolejích MU a je jim poskytováno měsíčně stipendium.

V roce 2001 úspěšně ukončilo a získalo titul Ph.D. 37 studentů doktorských studijních programů. Doktorské studium úspěšně ukončily v zahraničí 3 studentky, Mgr. Markéta Munzarová - obor Fyzikální chemie, Mgr. Pavla Sitková - obor Organická chemie a Mgr. Martina Gonyševová - obor Antropologie.

Za výborný prospěch a výjimečné výsledky ve výzkumu, publikační činnosti a studiu a také za pozoruhodné výkony sportovní, které přispěly k dobrému jménu fakulty, udělil děkan studentům 8 cen, jednotlivé sekce pak 20 cen. Cenu rektora, vypisovanou pro nejlepší studenty doktorských studijních programů,  obdrželi:  Mgr. Iveta Matějusová, Ph.D. - obor Parazitologie, Mgr. Robert Mařík, Ph.D. - obor Matematická analýza a Mgr. Jakub Častulík, Ph.D. - obor Organická chemie.

Pracovníci Přírodovědecké fakulty řešili v roce 2001 více než polovinu všech grantových projektů v rámci Masarykovy univerzity. Odpovídá tomu i objem takto získaných finančních prostředků.

Podrobný přehled domácích i zahraničních grantů, vč. získaných finančních prostředků, je uveden v první části této Výroční zprávy, oddíl Výzkum a vývoj.

Za jeden z největších úspěchů považujeme založení Národního centra pro výzkum biomolekul, jehož ředitelem je prof. Jaroslav Koča. Centrum bylo slavnostně představeno veřejnosti v září roku 2001.

Nově bylo také zřízeno Centrum biostatistiky a analýz, které je společným badatelským a pedagogickým pracovištěm Přírodovědecké a Lékařské fakulty MU. Vedoucí tohoto pracoviště je Mgr. Ladislav Dušek, Dr.

Ve sklenících botanické zahrady se uskutečnila „Vzahradní slavnost  spojená s uvedením knížky a výstavy ,Dílo Vladimíra Drápala a Mistrů umělecké litiny´ v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity“. Význam této zahradní slavnosti podtrhuje skutečnost, že vedle záštity rektora poskytl záštitu i primátor města Brna. “Zahradní slavnost“ je  každoroční kulturní tradicí.

Mezi další aktivity botanické zahrady patří i činnost občanského sdružení „Přátelé botanické zahrady“, jež je podnětem k širší spolupráci s veřejností.  Sdružení bylo založeno v roce 1996.

V prostorách botanické zahrady byly také uspořádány tři specializované  výstavy: prodejní výstava masožravých rostlin, doplněná kaktusy a dalšími sukulentními rostlinami, prodejní výstava cibulovin a sukulentních rostlin a výstava exotického ptactva.

Ministerstvo životního prostředí pověřilo  botanickou zahradu PřF úkolem přechovávání rostlin zabavených na celnici „Záchranné centrum“. Jedná se o rostliny, které podléhají Washingtonské dohodě.

V prostorách budovy vrátnice PřF působí knihkupectví „Malé centrum“, které v měsíci listopadu uskutečnilo prodejní výstavu učebních textů a odborné literatury.

V budově děkanátu se nachází „PF Galerie“, kde byly v roce 2001 instalovány tři výstavy:  fotodokumentace z geologické exkurze studentů a pracovníků katedry mineralogie, petrologie a geochemie PřF MU „Mongolsko 2000“, fotografie Mgr. Lenky Zajíčkové, Ph.D. – fotodokumentace evropských metropolí, horských scenérií a dalších  krás přírody. V pořadí poslední byla výstava fotografií RNDr. Aleny Žákovské, Ph.D. a Milana Daňka „Irian Jaya – hory, pralesy a lidé Nové Guineje“.

Vedení fakulty PřF MU uspořádalo již tradiční „Koncerty na schodech“. „Jarní koncert – písně z muzikálů“, jehož  protagonisty byli budoucí absolventi JAMU, obor Muzikálové herectví (ateliér Jany Janěkové) a „Vánoční koncert“, kdy zněly budovou děkanátu PřF písně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a vánoční a muzikálové skladby v podání studentů I. a III. ročníku oboru muzikálového herectví JAMU v Brně.

V areálu Přírodovědecké fakulty se nachází „Ústřední knihovna“, v jejichž prostorách je otevřena centrální půjčovna učebnic a studovna.

Přírodovědeckou fakultu MU navštívila řada významných zahraničních hostů. Účelem jejich návštěvy byla přednášková činnost a výuka. V oblasti výzkumu a vývoje pak činnost v rámci spolupráce mezi pracovišti.

Mezi nejvýznamnější hosty PřF MU, kromě jiných, patřil Dr. Alfred Bader ze Spojených států amerických, Doctor Honoris Causa MU z roku 2000 v oboru chemických věd. Dr. Bader je významný průmyslník a mecenáš chemických a malířských projektů. Přijetí Dr. Badera se mimo jiné týkalo koncipování smlouvy, jež zajišťuje financování Stolce Josefa Loschmidta (Josef Loschmidt Chair) na Katedře organické chemie PřF MU pro profesora fyzikální a organické chemie, což umožní pozvat ke spolupráci špičkového odborníka ze zahraničí.

Katedry a pracoviště Přírodovědecké fakulty uspořádaly řadu konferencí, seminářů a sympozií, nezřídka s mezinárodní účastí. Mezi nejvýznamnější z nich patřily: celoroční popularizačně-osvětová akce pro nadané studenty středních škol „7. ročník Korespondenčního semináře z fyziky“; 5. Československá konference věnovaná problematice znečišťování ovzduší a jeho vlivu na všechny složky prostředí „Ovzduší 2001“; tradiční jednodenní konference, přednášky a postery týkající se moderních poznatků v oblasti biochemie a molekulární biologie - „5 setkání biochemiků a molekulárních biologů“; 4. pracovní konference „Přírodovědecké metody v archeologii a antropologii“, pravidelný seminář s mezinárodní účastí s přednáškami o nejnovějších poznatcích z oblasti parazitických helmintů „10. České a slovenské helmintologické dny“; Mezinárodní interdisciplinární informativní pracovní seminář o výzkumech a jejich výsledcích především z oboru geologie, geomorfologie, archeologie a fyto- a zoopaleontologie „Kvartér 2001“; 22. Letní škola „Historie matematiky“ určena vědeckým pracovníkům, přednášejícím a posluchačům doktorského studia matematiky.

Z významných aktualit Přírodovědecké fakulty uvádíme:

Další významná ocenění: