MANAGEMENT

               

Ing. František Gale, kvestor

 

Rokem 2001, který ve výroční zprávě hodnotíme, vstupujeme na Masarykově univerzitě do druhého desetiletí, v němž budeme podobně jako v létech 1991 – 2000 sledovat vybrané ekonomické ukazatele s cílem zhodnotit chování univerzity jako celku i jejich jednotlivých částí.

 

Tabulková a grafická část této kapitoly dozná od příštího roku změn, které jsou vyvolány nutností zabývat se aktuálními problémy. Považujeme za účelné zachovat potřebnou úroveň srovnávání a současně dodržet kontinuitu, která dokumentuje trendy v ekonomickém chování univerzity. Proto sledované vývojové řady od roku 2002 posuneme. Za základ pro další  období bude sloužit rok 1995, který je v mnoha směrech klíčovým v posledním desetiletí.

 

V roce 1995 skončila etapa financování VVŠ ČR, a tudíž i Masarykovy univerzity do té doby charakterizovaná meziročním růstem tehdy příspěvků na činnost školy. Naše univerzita dosáhla v roce 1995 nejvyšší úrovně neinvestičních prostředků na studenta (49,64 Kč / studenta). Účelové dotace na odpisy majetku naposledy v r. 1995 kryly jejich výši. Od roku 1996 doznaly sledované ukazatele  značného  rozkmitání. Tento vývoj byl důsledkem dlouhodobého hledání proporcí a forem ve financování VVŠ z úrovně resortu po uplatnění tzv. ekonomických „balíčků“.

 

Důsledkem výše popsaného vývoje od r. 1996 do r. 2000  včetně, byla řada nutných, mnohdy nepopulárních opatření, které vedení univerzity muselo pro zvládnutí situace na MU zavést zejména v létech 1999 a 2000.

 

Výsledky hospodaření za r. 2001 zřetelně prokazují, že opatření z centra univerzity byla správná a ve svém důsledku účinná.

 

Dosáhnout změny v ekonomickém chování organizace, která dnes představuje třetí největší vysokou školu ČR a největší univerzitu v Brně není věcí krátkodobou a mnohá opatření začínají přinášet efekty až se značným zpožděním.

 

Přesto již z výroční zprávy za r. 2000 bylo možné vysledovat u řady ukazatelů změnu pozitivním směrem.

 

Rok 2001, který současně hodnotíme pak definitivně prokazuje, že byl opět na univerzitě stabilizován jak ekonomický, tak odborný a organizačně – technický vývoj. Takové zjištění je zvláště významné ve fázi závěrečných rozvojových aktivit MU (výstavba kampusu),  které  v  r. 2001 byly zahájeny. Vývoj sledovaných ukazatelů je zřejmý z tabulek a grafů v další části kapitoly management.

 

V krátkém komentáři proto zdůrazním pouze klíčová čísla a jejich srovnání.

Nejdůležitějším konstatováním hodnotícím ekonomickou úspěšnost uplynulého roku je kladný hospodářský výsledek, který činí 38 449 000 Kč a byl vytvořen ve všech druzích činností, které naše univerzita vykonává a zajišťuje.

Proti r. 2000, kdy naopak byla univerzita ve ztrátě – 2,236 mil. Kč, je to výsledek pozoruhodný.

Nejcennějším zjištěním je však fakt, že kladného výsledku hospodaření dosáhly všechny fakulty a další sledovaná pracoviště MU. To je skutečnost, která ve srovnání s komentáři posledních let kvalitativně mění situaci na naší škole.

Připočteme-li výnos z prodeje objektu soudního lékařství ve výši 15 mil. Kč, činí HV před zdaněním 53,449 mil. Kč. Nutno však konstatovat, že částku 15 mil. Kč fakticky univerzita získá až po naplnění splátkového kalendáře dohodnutého s odkupující organizací – nemocnicí U sv. Anny.

 

Hospodářský výsledek roku 2001 významným způsobem ovlivnila výnosová položka RMU, která představuje 18 mil. Kč a je  výsledkem   účelné    práce s aktivy  MU a spoluprací s financující KB Brno.

Druhým výsledkem hodným zdůraznění je HV SKM, který představuje 4,1 mil. Kč. Vzhledem k problematice kolejí a provozu menz na MU, které dofinancovávají i některé problematické provozy (např. Cikháj – školící středisko), je dosažený výsledek dobrým základem pro rok 2002, kdy plánujeme řadu kvalitativních změn (internet do kolejí – rozšíření, rozšíření kreditního  systému i zahájení změn v technologii vyvařování).

 

Stejně významným výsledkem je hospodaření fakult. Došlo k zásadním změnám i na fakultách, které v minulých létech byly ekonomicky problémové (LF, PdF, FF). Dosažené HV fakult umožní v roce 2002 přistoupit k dlouho připravovaným koncepčním opatřením, která již souvisejí s výstavbou UKB (univerzitního kampusu). Např. vytváření FRIM potřebným k financování Programu rozvoje technické a prostorové infrastruktury MU.

 

Do budoucna bude cílem managementu Masarykovy univerzity řešení poklesu výdajů na údržbu majetku v roce 2001.

Konečně je nutné ocenit i HV CDV, které ač svým rozsahem nevelké pracoviště MU, dosahuje trvale pozoruhodných výsledků. Vzhledem k orientaci na CŽV (celoživotní vzdělávání) jsou hospodářské výsledky z roku 2001 na tomto pracovišti dobrým argumentem pro rozvoj  centra na Masarykově univerzitě.

 

Na úspěšných výsledcích roku 2001 má podíl řada faktorů. Jedním ze základních je celková politika univerzity směrem k resortu, v rámci něhož se podařilo dosáhnout úrovně normativních i účelových dotací, které výrazně překročily rok 2000.

 

V oblasti dotace na vzdělávací činnost to bylo 666.108.000 Kč / rok 2001, dotace na nespecifikovaný vědecký výkon činila 93.417.000 Kč / rok 2001, dotací na provoz kolejí a menz jsme získali 52.223.000 Kč / rok 2001.

Základní dotace normativního charakteru však netvoří celý objem výnosů MU.

Díky aktivitám MU v oblasti grantů, aktivit v hlavní činnosti, doplňkové činnosti i aktivitám fakult  směřujícím  ke  získání   účelových nenormativních dotací z MŠMT činil celkový výnos MU v   roce 2001 celkem 1,405 mld. Kč.

Ze srovnání celkového výnosu MU a normativních dotací je zřejmý poměr výnosů na MU v roce 2001:

z norm.  dotací celkem

0,807 mld. Kč

57,4 %

z ostatních zdrojů celkem

0,598 mld. Kč

42,6 %

Celkové výnosy 

1,405 mld. Kč

100,0 %

 

Samostatnou kapitolou hodnocení rozpočtového období roku 2001 je oblast investic, které v podmínkách Masarykovy univerzity představují stavební investice, pořizování strojů, zařízení a přístrojové techniky, rozvoj HW a SW, včetně počítačových sítí a v neposlední řadě rekonstrukce a modernizace stávajícího majetku univerzity.

 

V roce 2001 byly dokončeny dvě stavby, které svým charakterem již naplňují vrcholovou fázi rozvoje infrastruktury naší univerzity plánovanou na období 2001 – 2006.

 

V lokalitě Kamenice 3 – Bohunice byla v září 2001 předána do užívání I. část Morfologického centra – Anatomický ústav LF MU v celkové hodnotě 136 mil. Kč. Toto klíčové pracoviště Lékařské fakulty vybavené na špičkové evropské úrovni položilo základ pro budoucí lokalizaci fakulty do blízkosti Fakultní nemocnice Bohunice.

 

S FN Bohunice jsme společně vybudovali a uvedli do provozu v pololetí loňského roku Patologicko-anatomický ústav. Stavební část zajistila FN Bohunice a MU provedla vybavení náročnou technologií v hodnotě téměř 6 mil. Kč.

 

Třetím pracovištěm uvedeným v roce 2001 do provozu v rozvojovém území MU v Bohunicích byl ústav ekotoxikologie PřF MU. Tímto pracovištěm se poprvé na univerzitě naplňuje vize vedení univerzity i obou fakult, představující propojení odborných ústavů LF a PřF.               

 

Další významnou stavbou roku 2001 v hodnotě 86,6 mil. Kč byla nová fakultní knihovna v areálu na Arne Nováka 1, která bude sloužit především Filozofické fakultě, ale také Fakultě sociálních studií.

 

Z řady menších stavebních investic zmíním pouze tři, které charakterizují zavedenou praxi na univerzitě, tj. trvale zlepšovat podmínky jednotlivých pracovišť stávajících i při nové výstavbě.

 

Především to byla komplexní rekonstrukce a modernizace hlavní budovy CDV ve Šlapanicích za  21,5 mil. Kč. V této lokalitě, dostupné z Brna trolejbusovou dopravou, má univerzita pracoviště celoživotního vzdělávání, které po rekonstrukci snese i přísná měřítka EU. Pro úplnou spokojenost chybí dokončit rekonstrukci ubytovacího zařízení.

 

Druhou významnou rekonstrukcí byla I. část rekonstrukce centra MU v Kounicově paláci v hodnotě 8,2 mil. Kč, kde bylo nezbytné řešit problémy instalací,  výtahu (nákladního) i energeticky významné výměny oken. II. etapa  je naplánovaná a finančně zajištěna v roce 2002.

 

Třetí zdůrazněnou akcí, která svým významem přesahuje rámec MU, jsou investice do modernizace počítačové sítě univerzity a internetizace kolejí. Jenom optokabelové sítě si vyžádaly 11,1 mil. Kč.

 

K výše vytypovaným příkladům investic je možné připojit celou řadu drobnějších akcí, které zajišťovaly jak fakulty, ÚVT, tak především odborné útvary rektorátu MU a které v součtu za rok 2001 doplňují celkový objem vynaložených stavebních investic na 218,4 mil. Kč v roce 2001.

 

Kromě stavebních akcí byla po dlouhé době univerzitě přidělená účelová dotace na stroje a zařízení ve výši cca 22 mil. Kč.

 

V rámci této dotace a z účelových investic grantů bylo na fakulty a ústavy MU pořízeno v loňském roce nezanedbatelné množství špičkové technologie a přístrojů, včetně počítačové techniky, čímž byl částečně smazán dluh z minulých let, kdy většina investic plynula do rozvoje stavební a prostorové infrastruktury.

 

V hodnocení roku 2001 je nezbytné věnovat pozornost stěžejní rozvojové iniciativě a tou je příprava  výstavby kampusu v Brně – Bohunicích.

 

Kromě předstihových investic, o nichž byla zmínka  výše, byl rok 2001 charakterizován rozsáhlou a náročnou prací na přípravě dokumentů pro zabezpečení financování a získání garancí státu na realizaci našeho programu rozvoje.

 

Zajistit podporu více jak čtyřmiliardovému projektu na MŠMT, MF ČR, ve vládě, poslaneckých klubech, rozpočtovém a školském výboru parlamentu, stejně jako mezi představiteli českých vysokých škol, rady vysokých škol i města Brna nebyl úkol jednoduchý.

Dosažený výsledek:

Byl projednán Program rozvoje materiálně-technické základny MU v Brně a získal číslo 333 330.

Program byl rozdělen do dvou podprogramů:

Podprogram 333 331 – výstavba UKB v Bohunicích.

Podprogram 333 332 – rekonstrukce a modernizace stávajících objektů MU v Brně.

 

V závěru roku byl komplexní materiál po mnoha peripetiích spočívajících ve vyjasňování legislativních, organizačních, finančních i technických problémů připraven pro projednání v úrovni resortů, vlády a Parlamentu ČR. Očekáváme, že rok 2002 bude rokem masivní projektové přípravy a zahájení vlastní realizace.

 

Rok 2001 byl na MU však mnohem bohatší, připomeneme-li výsledky dosažené v oblasti vědy a výzkumu a rozvojových programů fakult případě výzkumných center. Nejvýstižněji lze dokumentovat vývoj na následujících tabulkách a grafech, které jsou v další části stati o managementu uvedeny. Ohlédneme-li se za rok 2001, lze s uspokojením konstatovat, že závěry z rozborů hospodaření za rok 2000 i úkoly nastíněné v loňské výroční zprávě byly nejenom splněny, ale v mnoha směrech i překročeny. Úkolem roku 2002 bude tento trend udržet.

 

Tab. 1 – Vývoj počtu studentů na zaměstnance v letech 1991 – 2001

 

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

Počet studentů

9 728

10 575

11 544

11 629

12 837

15 401

16 741

18 026

 18 785

21 014

23 543

Počet zaměstnanců

2 182

 2 232

 2 309

 2 309

 2 275

 2 435

 2 458

2 477

2 497

2 534

2 482

Student/zaměstnanec

4,46

4,74

5,00

5,04

5,64

6,32

6,81

7,28

7,52

8,29

9,49

 

 

 

 

Tab. 2 – Statistika zaměstnanců a studentů – rok 2001

 

Zaměstnanci

Diplomoví studenti

Všichni studenti

Fakulta

Akad.

Ostatní

Celkem

Počet

Stud. /

Stud. /

Stud. /

Počet

Stud. /

Stud. /

Stud. /

 

 

 

 

 

Akad.

Ostatní

Celkem

 

Akad.

Ostatní

Celkem

LF

283,3

211,6

494,9

2 359

8,32

11,15

4,77

2 380

8,40

11,25

4,81

FF

166,9

79,6

246,5

3 781

22,65

47,50

15,34

4 031

24,15

50,64

16,35

PrF

71,2

56,4

127,6

2 569

36,08

45,55

20,13

2 624

36,85

46,52

20,56

FSS

38,9

43,3

82,2

1 720

44,22

39,72

20,92

1 791

46,04

41,36

21,79

PřF

211,4

295,8

507,2

2 585

12,23

8,74

5,10

2 585

12,23

8,74

5,10

FI

39,4

50,8

90,2

1 561

39,82

30,73

17,34

1 566

39,95

30,83

17,40

PdF

209,7

92,6

302,3

4 039

19,27

43,62

13,37

4 918

23,64

53,11

16,27

ESF

63,4

58,1

121,5

2 562

40,35

44,10

21,07

2 969

46,76

51,10

24,42

Ostatní

76,1

202,8

278,9

0

0

0

0

679

8,90

2,43

2,43

SKM

0

230,3

230,3

0

0

0

0

0

0

0

0

Celkem

1 160,3

1 321,3

2 481,6

21 176

18,25

16,03

8,53

23 543

20,29

17,82

9,49

 


 

Tab. 3 – Vývoj neinvestičních prostředků na studenta v letech 1991 – 2001 v tis. Kč

 

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

Neinv. dotace MŠMT

296 420

312 950

425 123

518 252

637 285

728 155

751 761

851 717

879 955

924 597

1 127 938

Počet studentů

9 728

10 575

11 544

11 629

12 837

15 401

16 741

18 026

18 875

21 014

23 543

Neinvestice / student

30,47

29,59

36,83

44,53

49,64

47,28

44,91

47,25

46,62

44,00

47,91

 

 

 

Tab. 4 – Neinvestiční prostředky získané z projektů celkem v letech 1992 až 2001 v tis. Kč.

Fakulta

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

LF

173

3 286

6 346

6 994

12 474

13 962

13 449

21 642

27 318

43 237

FF

0

2 196

2 034

4 660

4 786

6 794

2 290

5 946

10 176

22 855

PrF

28

10

0

88

78

207

251

148

458

1 098

FSS

 

 

 

 

 

 

3 354

5 851

13 344

19 788

PřF

2 187

7 743

10 733

10 437

17 067

22 507

32 649

51 297

79 343

97 433

FI

 

 

310

2 870

934

523

3 656

7 875

13 591

16 134

PdF

2 930

1 196

2 021

900

984

1 756

1 966

2 477

11 001

22 176

ESF

386

80

157

1 048

1 282

1 496

1 952

1 884

2 493

4 292

Ostatní

 

7 888

15 134

24 631

15 133

4 027

8 683

3 578

5 300

7 209

 

 z toho:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RMU

0

0

0

500

170

316

156

156

386

3 128

ÚVT

0

0

0

21 460

14 212

2 900

7 840

3 290

3 745

3 337

CJV

 

 

 

 

 

 

 

 

393

0

CDV

0

0

0

2 671

751

811

687

132

776

744

Celkem

5 956

22 399

36 735

51 628

52 738

51 272

68 250

100 698

163 024

234 222

 

 

Tab. 4a – Neinvestiční prostředky získané z projektů V a V (CEP) v letech 1998 až 2001

Fakulta

1998

1999

2000

2001

LF

10 260

18 884

25 368

39 168

FF

1 938

4 888

7 697

13 978

PrF

226

138

411

765

FSS

3 225

5 710

12 324

19 511

PřF

28 687

48 462

70 056

84 846

FI

3 531

7 608

12 541

13 506

PdF

0

1 315

1 762

2 400

ESF

629

1 812

2 168

2 584

Ostatní

856

3 339

3 331

2 752

 

z toho:

 

 

 

RMU

156

0

386

411

ÚVT

0

3 183

2 945

2 341

CDV

700

156

0

0

Celkem

49 352

92 156

135 658

179 510

 

 

Tab. 5 –  Investiční prostředky získané z projektů celkem v letech 1992 až 2001 v tis. Kč.

Fakulta

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

LF

0

1 260

2 500

9 526

3 823

1 832

2 879

6 468

6 868

7 715

FF

0

352

519

1 524

1 499

1 123

1 380

2 746

4 568

1 889

PrF

0

0

0

75

40

594

55

0

0

0

FSS

 

 

 

 

 

 

1 325

476

724

1 049

PřF

305

2 353

5 690

5 245

45 521

19 298

21 737

24 343

46 169

52 334

FI

 

 

40

2 170

3 140

1 689

7 923

3 095

3 135

3 798

PdF

187

233

188

221

138

340

610

187

665

486

ESF

0

45

157

33

0

0

611

0

0

1 106

Ostatní

0

10 049

19 153

19 903

28 665

17 077

31 327

9 320

4 145

968

 

z toho:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RMU

0

0

0

0

30

0

100

0

0

0

ÚVT

0

0

0

19 713

28 635

17 077

31 227

9 320

4 145

968

CDV

0

0

0

190

0

0

0

0

0

0

Celkem

492

14 292

28 090

38 697

82 826

41 953

67 847

46 635

66 274

69 345

 

 

Tab. 5a – Investiční prostředky získané z projektů V a V (CEP) v letech 1998 až 2001

Fakulta

1998

1999

2000

2001

LF

390

5 753

6 423

4 936

FF

171

2 176

4 487

1 555

PrF

55

0

0

0

FSS

1 265

431

510

1 049

PřF

13 889

19 686

42 573

50 036

FI

7 910

2 838

2 535

2 538

PdF

87

40

50

41

ESF

33

0

0

0

Ostatní

30 196

7 393

500

314

                   z toho:

 

 

 

 

RMU

0

0

0

0

ÚVT

30 196

7 393

500

314

CDV

0

0

0

0

Celkem

53 996

38 317

57 078

60 469

 

 

 

 

 

 

Tab. 6 – Mzdové prostředky získané z projektů celkem v letech 1993 až 2001 v tis. Kč

( 1999, 2000, 2001 – nelimit.)

Fakulta

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

LF

82

834

995

1 644

3 448

3 487

5 578

7 327

8 949

FF

88

932

1 405

1 286

1 845

711

1 945

2 590

6 544

PrF

0

0

15

41

42

78

43

71

194

FSS

 

 

 

 

 

1 419

2 949

3 909

5 077

PřF

238

1 510

2 375

3 440

5 971

8 071

17 693

21 809

28 026

FI

 

0

75

40

106

1 186

3 681

5 089

5 219

PdF

655

754

146

184

334

629

714

1 146

3 531

ESF

137

12

519

294

415

670

578

625

1 871

Ostatní

1 810

948

1 528

693

504

557

930

923

2 704

            z toho:

 

 

 

 

 

 

 

 

RMU

0

30

0

80

30

30

49

81

1 041

ÚVT

38

188

 

275

170

158

879

771

1 466

CDV

1 772

730

1 528

338

304

369

2

71

197

Celkem

3 010

4 990

7 058

7 622

12 665

16 808

34 808

43 489

62 115

 

 

Tab. 6a –  Mzdové prostředky čerpané z projektů V a V (CEP) v letech 1998 až 2001

Fakulta

1998

1999

2000

2001

LF

3 391

5 466

7 171

7 432

FF

590

1 819

2 588

3 274

PrF

0

38

71

127

FSS

1 333

2 482

3 894

5 023

PřF

7 641

16 493

21 610

24 080

FI

1 186

3 498

4 951

4 239

PdF

0

504

1 113

639

ESF

306

543

616

827

Ostatní

392

775

923

1 036

               z toho:

 

 

 

 

RMU

42

0

81

112

ÚVT

0

756

771

        924

CDV

350

19

71

0

Celkem

14 839

31 618

42 937

46 677

 

 

Tab. 7 – Výnosy z doplňkové činnosti v letech 1991 až 2001 v tis. Kč (do r. 1998 bez SKM)

Fakulta

1993

1994

1995

1996

1997

1998

    1999

2000

2001

LF

5 610

19 816

29 949

32 617

37 071

43 351

8 863

3 979

3 451

FF

1 804

4 003

3 293

1 946

2 422

3 890

677

599

991

PrF

9 686

19 030

14 083

20 698

18 083

20 416

3 825

3 441

3 910

FSS

 

 

 

 

 

375

231

349

152

PřF

7 240

8 786

9 349

9 254

9 712

14 773

17 107

15 026

17 049

FI

 

 

 

691

180

163

448

0

0

PdF

1 456

465

860

1 376

1 185

1 190

3 315

998

705

ESF

1 274

2 924

3 478

2 526

3 087

3 078

5 579

4 383

3 393

SKM

 

 

 

 

 

 

17 373

21 919

25 330

Ostatní

5 671

11 319

24 184

31 089

27 955

29 459

24 243

20 851

15 128

Celkem

32 741

66 343

85 196

100 197

99 695

116 695

81 661

71 545

70 109

 

Poznámka:

Změna metodiky v roce 1999 – část výkonů vykázaných do roku 1998 v doplňkové činnosti je od roku 1999 vykázána v mimorozpočtových výkonech hlavní činnosti. Podle současné metodiky by výnosy doplňkové činnosti činily např. v roce 1998 58 944 tis. Kč.


 

Tab. 8 – Vývoj financí z účelových prostředků celkem na akademického pracovníka

v letech 1992 – 2001 v tis. Kč

 

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

Prostř. z grantů

6 448

39 701

69 815

97 383

135 564

93 225

136 097

147 333

229 298

303 567

Počet akad. pracov.

1 049

1 079

1 107

1 089

1 135

1 145

1 151

1 195

1 192

1 160

Grant / akad.

6,15

36,79

63,07

89,42

119,44

81,42

118,26

123,29

192,36

261,70

 

 

 

 

Tab. 9 – Vývoj prostředků získaných z dopl. činnosti na zaměstnance v letech 1991 – 2001 v tis. Kč

 

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

Prostř. z dopl. činnosti

28 070

35 583

32 741

66 343

85 196

100 197

99 695

116 695

81 661

71 545

70 109

Počet zaměstnaců

2 182

2 232

2 309

2 309

2 275

2 435

2 458

2 477

2 497

2 534

2 482

Dopl. činnost / zaměst.

12,86

15,94

14,18

28,73

37,45

41,15

40,56

47,11

32,70

28,23

28,25

 

 

 

Tab. 10 – Zaměstnanci MU v letech 1991 – 2001 ( akademičtí pracovníci )

 

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

LF

314,4

322,1

320,1

309,3

305,0

290,5

294,7

293,7

303,6

304,6

283,3

FF

173,2

175,7

179,4

183,8

188,6

186,6

191,7

170,3

171,3

168,8

166,9

PrF

57,8

62,5

69,5

71,3

73,3

70,5

74,7

76,5

74,0

73,8

71,2

FSS

 

 

 

 

 

 

 

24,3

32,7

36,8

38,9

PřF

200,4

211,0

208,4

202,5

195,3

200,0

195,9

196,8

211,7

203,8

211,4

FI

 

 

 

6,6

20,7

24,5

28,3

28,7

43,4

48,1

39,4

PdF

193,5

197,7

205,5

225,8

232,5

233,5

227,0

219,4

214,6

216,4

209,7

ESF

8,6

13,2

21,2

29,9

47,2

57,0

58,3

60,4

61,9

61,9

63,4

Ostatní

54,2

67,0

75,0

78,2

72,6

72,7

74,1

80,8

82,0

77,4

76,1

Celkem

1 002,1

1 049,2

1 079,1

1 107,4

1 135,2

1 135,3

1 144,7

1 150,9

1 195,2

1 191,6

1 160,3

 

 

Tab. 11 – Zaměstnanci MU v letech 1990 – 2001 ( neakademičtí pracovníci )

Fakulta

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

LF

277,4

268,5

271,1

267,0

269,6

269,0

269,8

238,8

221,7

221,6

211,6

FF

88,5

88,5

93,7

93,2

88,1

92,9

96,3

86,0

84,2

83,5

79,6

PrF

57,2

54,0

66,9

65,3

80,5

72,9

69,1

66,8

64,5

61,5

56,4

FSS

 

 

 

 

 

 

 

21,3

21,9

32,5

43,3

PřF

223,7

226,9

234,5

232,8

245,3

247,8

264,5

277,9

276,7

294,5

295,8

FI

 

 

 

 

19,7

36,1

41,0

54,0

48,2

49,0

50,8

PdF

105,9

102,1

101,1

103,3

112,9

117,3

116,7

112,0

112,2

113,0

92,6

ESF

29,6

26,5

27,4

29,7

40,5

45,5

39,2

47,4

55,6

55,3

58,1

Ostatní

179,9

196,3

196,4

180,5

187,7

189,5

193,0

187,3

194,4

203,3

202,8

SKM

217,7

220,0

230,6

226,2

217,8

228,3

224,2

235,1

222,3

228,0

230,3

Celkem

1 179,9

1 182,8

1 219,7

1 202,0

1 262,1

1 299,3

1 313,8

1 326,6

1 301,7

1 342,2

1321,3

 

 

 

 

Tab. 12 – Rozpočtované neinvestiční prostředky v letech 1991 až 2001 v tis. Kč

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

296 420

312 950

425 123

518 252

637 285

728 155

751 761

851 717

909 626

966 978

1 178 674

 

 

Tab. 13 – Náklady na údržbu objektů MU v letech 1991 až 2001 v tis. Kč

 

Rok

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

Částka

9 451

17 061

19 738

22 155

21 192

41 023

48 685

63 833

66 458

73 833

49 682

 

 

 

 

Tab. 14 – Vývoj nemovitého majetku v letech 1991 až 2001 v tis. Kč

 

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

172 768

198 978

214 478

232 465

410 972

490 902

556 326

811 241

1 260 731

1 498 516

1 733 608

 

 

 

 

Tab. 15 – Vývoj movitého majetku MU v letech 1991 až 2001 v tis. Kč

 

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

372 787

418 367

461 685

506 541

614 659

728 618

828 203

938 231

1 154 398

1 280 595

1 463 130

 

 

 

 

 

 

 

Tab. 16 – Tvorba odpisů na MU v letech 1992 – 2001 v tis. Kč

 

 

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

Tvorba odpisů celkem

35 220

47 605

46 025

54 675

73 598

89 169

100 144

125 535

136 815

133 044

Dotace na odpisy

10 000

36 355

13 588

54 435

55 397

60 801

57 544

0

0

0

 


 

Věková struktura akademických pracovníků vysoké školy

 

Věk

Pedagogičtí pracovníci

Vědečtí pracovníci

 

profesoři

docenti

odb.asist.

asistenti

lektoři

 

do 29 let

161

181

17

17

30 – 39 let

28

99

55

8

8

40 – 49 let

29

130

186

58

34

4

50 – 59 let

55

100

87

24

23

3

60 – 69 let

42

47

14

5

2

3

nad 70 let

42

15

3

3

1

6

 

Počet externích a interních pracovníků vysoké školy (Fyzické a přepočtené počty)

 

Pracovníci

Pedagogičtí pracovníci

Vědečtí pracovníci

 

profesoři

docenti

odb.  asist.

asistenti

lektoři

 

interní

Fyzické osoby

168

320

550

326

85

35

 

Přepočtení 

131,5

291,5

385,5

249,4

79,9

22,5

externí

Fyzické osoby

31

156

361

391

626

 

Přepočtení 

0,6

2,1

5,6

4,9

7,4