STUDIJNÍ A PEDAGOGICKÁ  ČINNOST

 

Prof. MUDr. Zuzana Brázdová, DrSc., prorektorka

Fakulta sportovních studií

Rok 2001 byl pro Masarykovu univerzitu v Brně významným rokem, mimo jiné i proto, že v říjnu akademický senát schválil zřízení nové, v pořadí deváté, fakulty. Po letech příprav tak vznikla Fakulta sportovních studií (FSpS MU), která vychází z osmdesátiletých tradic sportovně tělovýchovného vzdělávání ve městě Brně. Právě vzniklá fakulta bude poskytovat vzdělání budoucím učitelům tělesné a sportovní výchovy pro potřeby škol všech stupňů, odborníkům pro výchovné aktivity v sociální oblasti a oblasti volného času, trenérům a odborníkům pro potřeby sportu včetně udělování trenérských licencí ve vybraných sportovních odvětvích. FSpS nabízí také studijní programy zaměřené na regeneraci a výživu ve sportu i v běžném životě, fakulta pokračuje v dlouhodobém projektu integrace handicapované mládeže se zdravou populací. Veškerý vzdělávací proces je realizován dvoustupňově s důrazem na prostupnost bakalářského a magisterského studia na různých vysokých školách.  Nová fakulta Masarykovy univerzity bude z povahy svého zaměření propagovat ve všech edukačních procesech atributy zdravého způsobu života.

 

Ceny rektora za rok 2001

Cenu rektora pro nejlepší studenty magisterského studia na MU v roce 2001 získali Radim Charvát z Právnické fakulty, Jan Obdržálek z Fakulty infor- matiky, Marcel Štelcl z Lékařské fakulty a Petr Štědroň z Filozofické fakulty. Cenu rektora pro nejlepšího sportovce MU v roce 2001 obdržel Filip Ospalý z Ekonomicko-správní fakulty.

 

Celoživotní vzdělávání

V akreditovaných studijních programech

Lékařská fakulta:

V rámci celoživotního vzdělávání bylo možno absolvovat teoretickou i praktickou výuku předmětů zařazených v prvních ročnících akreditovaných magisterských a bakalářských studijních programů, resp. ve čtvrtém ročníku navazujících magisterských programů:

a) paralelní studium předmětů 1. ročníku akreditovaných magisterských studijních programů Všeobecné lékařství a Stomatologie,

b) paralelní studium předmětů 1. ročníku akreditovaného bakalářského studijního programu Specializace ve zdravotnictví (obory Léčebná rehabilitace a fyzioterapie, Optika a optometrie, Výživa člověka, Ošetřovatelství),

c) paralelní studium předmětů 4. ročníku akreditovaného magisterského studijního programu Specializace ve zdravotnictví (obor Zdravotní vědy, směry Výživa člověka, Léčebná rehabilitace a fyzioterapie).

Kromě toho bylo na Lékařské fakultě v rámci celoživotního vzdělávání možné mimořádné studium dvou teoretických předmětů za semestr, předměty bylo možno vybírat z nabídky předmětů akreditovaných studijních programů prvního nebo druhého ročníku.

Filozofická fakulta:

Celoživotní vzdělávání v akreditovaných studijních programech probíhalo jako studium jednotlivých předmětů jednotlivých studijních oborů v rámci rozvrhu jejich prezenčního studia na FF MU a bylo organizováno po semestrech. Studenti si mohli zapisovat předměty oborů Bulharský jazyk a literatura, Český jazyk a literatura, Filozofie, Francouzský jazyk a literatura, Historie, Italský jazyk a literatura, Klasický řecký jazyk a literatura, Makedonský jazyk a literatura, Muzeologie, Novořecký jazyk a literatura, Obecná jazykověda, Polský jazyk a literatura, Portugalský jazyk a literatura, Psychologie, Ruský jazyk a literatura, Slovenský jazyk a literatura, Slovinský jazyk a literatura, Srbský jazyk a literatura, Španělský jazyk a literatura, Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury, Ukrajinský jazyk a literatura. Pro akademický rok 2002/2003 se připravuje obdobná nabídka.

 

Právnická fakulta:

V akademickém roce 2001/2002 bylo vyhlášeno celoživotní vzdělávání v  akreditovaném magisterském studijním programu Právo a právní věda, obor Právo.  Právnická fakulta předpokládá pokračování této formy i pro další akademické roky.

 

Fakulta sociálních studií:

V roce 2001 FSS otevřela možnost studia v celoživotním vzdělávání, které probíhá formou kombinovaného studia hrazeného účastníkem a nevede k získání vysokoškolského diplomu. Za určitých podmínek je účastník CŽV přijat do diplomové formy bakalářského (kombinovaného) studia.

 

Přírodovědecká fakulta:

Celoživotní vzdělávání v akreditovaných studijních programech nebylo realizováno.

 

Fakulta informatiky:

V akreditovaných studijních programech neorganizovala žádné placené kurzy celoživotního vzdělávání a pro další akademický rok tento typ vzdělávání neplánuje.

 

Pedagogická fakulta:

V roce 2001 bylo celoživotní vzdělávání realizováno v akreditovaném studijním programu Speciální pedagogika v bakalářské a magisterské formě.

 

Ekonomicko-správní fakulta:

V roce 2001 bylo realizováno celoživotní vzdělávání v akreditovaných studijních programech Hospodářská politika a správa a Ekonomika a management.

 

V neakreditovaných studijních programech

 

Lékařská fakulta:

Pořádala přípravné kurzy z chemie, fyziky a biologie pro uchazeče o studium.

 

Filozofická fakulta:

Organizovala následující studijní programy:

Evropský jazyk a literatura: placené šestisemestrové prezenční studium pro absolventy SŠ;

Školní management: placené čtyřsemestrové kombinované specializační studium pro ředitele a učitele škol;

Speciální pedagogika: placené čtyřsemestrové kombinované specializační studium pro absolventy VŠ učitelských směrů; 

Doplňující pedagogické studium: placené kombinované studium pro absolventy odborného magisterského studia fakult univerzitního typu k získání učitelské způsobilosti.

 

Právnická fakulta:

Nabízela rozmanité vzdělávací možnosti v neakreditovaných programech. Vzdělávací a ediční středisko PrF MU  každoročně představuje veřejnosti širokou škálu kurzů a vzdělávacích programů. Ty jsou vždy pro akademický rok uveřejněny v katalogu nabídky vydávané tímto střediskem.  Jsou zaměřeny jak profesně, tak i například pro studenty středních škol.

Z nabídky programů realizovaných v roce 2001 lze uvést například následující:

Za zmínku rovněž stojí kurzy na objednávku, realizované pro specializované skupiny zájemců. Nejvýraznější akcí byl Kurz práva pro daňové poradce objednaný Komorou daňových poradců.

Přírodovědecká fakulta:

Pořádala kurzy pro další vzdělávání učitelů.

 

Fakulta informatiky:

Organizovala pro uchazeče o studium přípravný kurz z matematiky a pro absolventy VŠ pak rozšiřující studium výpočetní techniky pro střední školy.

Od října 2001 spolupracuje FI s CDV MU na 9 akreditovaných kurzech  celoživotního vzdělávání učitelů v rámci zvyšování informační gramotnosti. Výuka probíhá převážně distanční formou přípravy pomocí elektronických verzí materiálu. Znalosti jsou potom prověřovány během soustředění.

 

Pedagogická fakulta:

V roce 2001 byly realizovány následující programy:

Rozšíření učitelské kvalifikace pro absolventy magisterského studia učitelství: AJ, NJ, FJ pro učitele 1. st. ZŠ;

Rozšíření učitelské kvalifikace pro absolventy magisterského studia učitelství o další (třetí a další) aprobační předmět: AJ, NJ, Speciální pedagogika, Ze aj.;

Rozšíření učitelské kvalifikace pro absolventy magisterského studia učitelství pro ZŠ na další stupeň školy – SŠ: AJ, CJ, De, FJ, HV, Ma, OV, TV, VV;

Doplňující pedagogické vzdělávání pro mistry odborného výcviku;

Vychovatelství pro absolventy SŠ;

Doplňující pedagogické vzdělávání ČJ pro pedagogické pracovníky-cizince;

Doplňující pedagogické vzdělávání ČJ pro učitele 1. st. (cizince);

Doplňující navazující vzdělávání pro odbornou výuku;

Doplňující vzdělávání učitelství odborných předmětů.

 

Na ostatních fakultách v roce 2001 vzdělávání v neakreditovaných studijních programech neprobíhalo.

 

Inovace již uskutečňovaných studijních programů

 

Lékařská fakulta:

V rámci jednotlivých oborů magisterského a bakalářského studia  proběhly dílčí inovace náplně ve smyslu rozšíření nabídky volitelných předmětů, vhodnějšího uspořádání předmětů z hlediska návazností a modernizace obsahové náplně. Byla provedena změna kurikula v 1. a 2. ročníku oborů Všeobecné lékařství a Stomatologie. Cílem bylo dosáhnout rovnoměrnější zátěže posluchačů v těchto ročnících. 

 

Filozofická fakulta:

Na základě reakreditace a nové akreditace studijních programů a oborů FF MU, která proběhla v roce 2001, byla struktura všech studijních programů a oborů (s výjimkou magisterského studia psychologie) transformována na bakalářské a navazující magisterské studium. V této podobě je také vypsáno přijímací řízení na rok 2002/2003.

 

Právnická fakulta:

V rámci základního akreditovaného  magisterského studijního programu Právo a právní věda, obor Právo byly zpřesněny podmínky týkající se závěru studia. Byl rozšířen počet předmětů, ze kterých lze konat státní závěrečnou zkoušku.

V roce 2001 se podařilo rozšířit nabídku povinně volitelných předmětů studovaných v cizím jazyce (angličtina, němčina, francouzština). Byl zaveden jako pravidelný povinně volitelný předmět „Cases of European Court of Justice“, který vedle věcné stránky reflektuje  problematiku odborně jazykovou. Rozšířena byla i nabídka oddělení jazyků, které vedle tradiční výuky povinného odborného jazyka začalo nabízet (s možností zápisu i pro studenty z jiných fakult MU) předměty specializované. Jako příklad lze uvést Úvod do ústavního systému Francie a frankofonních zemí (francouzsky), Francouzské soudnictví a řízení před francouzskými soudy (francouzsky), Current

International and Domestic Issues, La francais de la jurisprudence, Zivilrecht in Fallen.

Na právnické fakultě působili v pravidelné výuce i zahraniční lektoři. Mimo dílčích přednášek se jednalo o ucelený kurz prof. Welse na téma „Úvod do práva USA“  a dva kurzy Dr. Grossiho týkající se „Vybraných problémů obchodního práva USA“ a „Vybraných problémů duševního práva USA“. Tyto kurzy byly vedeny rodilými mluvčími v angličtině. Všechny kurzy byly nabízeny i mimo půdu právnické fakulty. Konkrétně o poslední dva kurzy byl zájem ze strany studentů ESF.

     V průběhu podzimního semestru byla připravována tzv. vnitřní akreditace předmětů v rámci magisterského studia. Jejím cílem je jak získání uceleného přehledu o pedagogickém působení jednotlivých vyučujících, tak i získání přehledu o vnitřních rezervách ve výuce na PrF MU.

 

Přírodovědecká fakulta:

V průběhu roku 2001 byla připravována reakreditace studijních programů realizovaných na fakultě. Podklady důsledně respektují koncepci třístupňového studia (bakalářské, magisterské, doktorské). Předpokládá se, že akreditace stávajících programů bude prodloužena pouze na omezenou dobu, aby byla dána možnost současným studentům dokončit studium v programech, do nichž byli přijati. Od akademického roku 2003/2004 budou studenti přijímáni výhradně do bakalářských nebo navazujících magisterských programů. Dalším podstatným aspektem nově akreditovaného studia je posílení studia víceoborového, a to jak zaměřeného na učitelství, tak nově i bez tohoto zaměření.

 

Fakulta informatiky:

Pokračovala v postupném přechodu stávajících pětiletých studijních programů na dvoustupňový model a ve výrazných úpravách tříletých bakalářských programů. Od roku 2002 přejde FI na systém studia podle nově akreditovaných programů. Stávající programy nebudou reakreditovány, ale budou nahrazeny novými.

 

Pedagogická fakulta:

Ve studijním programu Speciální pedagogika bylo zrušeno pětileté magisterské studium a dále zůstává studium dvoustupňové dle boloňského modelu.

 

Ekonomicko-správní fakulta:

Uskutečněné inovace vycházely z procesu interního akreditačního řízení všech studijních programů a oborů, které sloužilo jako přípravný proces pro akreditaci ESF MU akreditační komisí MŠMT. Akreditací prošla ESF úspěšně a obhájila všechny realizované studijní programy i obory diplomových forem studia pro období dalších tří let počínaje rokem 2003. Byly tak také splněny podmínky pro pokračování všech studijních programů doktorského studia a habilitačního a profesorského řízení.

Do studijních plánů všech programů (oborů) diplomového studia byla systémově zavedena výuka předmětů s právní a správní problematikou. S tímto procesem souviselo i zřízení samostatné katedry práva na ESF MU.

Pro akademický rok 2001/2002 byl zpracován a senátem schválen inovovaný „Studijní a zkušební řád“ společný pro prezenční i kombinované studium (doposud existovaly na ESF tyto řády dva pro každou z forem studia). Prostřednictvím této inovace a akreditačního procesu byly do kombinované formy studia zavedeny ve větším rozsahu obdobné fakultně povinné předměty jako ve studiu prezenčním. Tyto inovace se realizovaly s cílem zvýšení kvality kombinovaného studia a připravení podmínek pro propojení diplomového studia a celoživotního vzdělávání v akreditovaných studijních programech.

Inovace ve výuce jazyků spočívala v zavedení povinnosti studovat anglický jazyk jako jeden ze dvou cizích jazyků.

Další individuální úpravy studijních plánů jednotlivých studijních oborů reagovaly na měnící se podmínky trhu práce.

 

Ostatní fakulty konstatují, že se studijní programy a obory osvědčily z hlediska formy i obsahu, a proto je nebylo nutné v průběhu roku 2001 inovovat.

 

Nové bakalářské a magisterské  studijní programy

 

Lékařská fakulta:

V roce 2001 nebyly otevřeny nové studijní programy.

Byly připraveny a k akreditaci odeslány podklady pro nové bakalářské obory Všeobecná sestra a Porodní asistentka. K akreditaci je připravován bakalářský studijní obor Kosmetika.

Byl rozpracován a na MŠMT zaslán grantový projekt na zavedení dvoustupňového studia  Biomedicíny.

 

Filozofická fakulta:

V roce 2001 nebyly akreditovány žádné nové studijní programy.

Právnická fakulta:

V průběhu roku 2001 nebyly zavedeny žádné nové studijní programy. Nicméně fakultě se zdařila úspěšná reakreditace stávajících oborů. Změna nastala pouze v reakreditaci rigorózního řízení, kdy stávající akreditace v členění na obory dle akreditace v doktorandském  studiu byla akreditační komisí změněna na akreditaci rigorózního řízení v oboru Právo. Příslušné změny Statutu na Právnické fakultě byly na podzim 2001 na úrovni AS PF MU završeny. Platnost změny se očekává v návaznosti na jednání AS MU od 1. 4. 2002.

 

Fakulta sociálních studií:

V roce 2001 nebyly akreditovány žádné nové studijní programy.

 

Přírodovědecká fakulta:

V roce 2001 probíhala příprava akreditace, nově zřizovanými programy jsou Biochemie a Biologie člověka.

 

Fakulta informatiky:

Pro akreditaci v roce 2002 připravila FI nové studijní programy:

tříleté bakalářské programy – Informatika, Aplikovaná informatika, Informatika + druhý obor;

dvouleté navazující magisterské programy – Informatika, Aplikovaná informatika a Učitelství výpočetní techniky na středních školách v kombinaci s druhým oborem.

Fakulta již nadále nebude otevírat žádný pětiletý magisterský studijní program. Navazující magisterské studijní programy jsou určeny nejen vlastním absolventům bakalářských studijních programů, ale budou otevřeny i zájemcům s ukončeným bakalářským vzděláním v přírodovědných, ekonomických, technických a případně dalších oborech.

 

Pedagogická fakulta:

V průběhu roku 2001 nebyly akreditovány žádné nové studijní programy.

 

Fakulta sportovních studií:

Na konci roku 2001 byl akreditován bakalářský studijní program Tělesná výchova a sport se studijními obory Animátor pohybových aktivit, Regenerace a výživa ve sportu, Tělesná výchova a sport, navazující magisterský studijní program Tělesná výchova a sport se studijními obory Tělesná výchova a sport, Učitelství tělesné výchovy pro základní a střední školy a magisterský studijní program Tělesná výchova a sport se studijními obory Učitelství tělesné výchovy pro základní školy a Učitelství tělesné výchovy pro střední školy.

 

Ekonomicko-správní fakulta:

V souladu s dlouhodobými záměry univerzity i fakulty byly do prezenční formy studia nově zavedeny bakalářské studijní programy (obory) a navazující magisterské studijní programy (obory) obdobné jako ve studiu magisterském, tj. hospodářská politika a správa a ekonomika a management. Tento proces bude dále inovován s využitím výsledků akreditačního řízení a požadavku trhu práce od akademického roku 2002/2003.

 

Uplatnění absolventů MU

V rámci projektu Fondu rozvoje VŠ  „Uplatnění absolventů Masarykovy univerzity 1997 – 2000 v praxi“ věnovala MU velkou pozornost zjišťování průkazných informací o uplatnění svých absolventů. Průzkum byl zaměřen na absolventy magisterského studijního programu – prezenční forma, kteří ukončili studium v letech 1997 až 2000 včetně na stávajících 8 fakultách MU.

Základní soubor tvořili všichni absolventi těchto fakult se stálým bydlištěm na území České republiky, celkem se jednalo o 6492 absolventů. Ze základního souboru byl – vzhledem k našim finančním možnostem – vybrán výběrový soubor o velikosti 5500 absolventů. Mechanismus výběru měl logiku, která je zřejmá z následujících dvou tabulek:

 

Absolventi MU podle ročníků a fakult

r. 1997

r. 1998

r. 1999

r. 2000

CELKEM

Lékařská fakulta

185

187

157

207

736

Filozofická fakulta

254

248

188

272

962

Právnická fakulta

342

415

380

355

1492

Fakulta sociálních studií

 

28

31

41

100

Přírodovědecká fakulta

262

270

258

269

1059

Fakulta informatiky

33

44

40

55

172

Pedagogická fakulta

255

369

372

374

1370

Ekonomicko-správní fakulta

138

133

143

187

601

CELKEM

1 469

1 694

1 569

1 760

6 492

 

Podíly náhodně vybraných absolventů MU podle ročníků a fakult

r. 1997

r. 1998

r. 1999

r. 2000

CELKEM

Lékařská fakulta

1,00

1,00

0,80

0,80

0,90

Filozofická fakulta

1,00

1,00

0,80

0,80

0,90

Právnická fakulta

0,85

0,85

0,70

0,70

0,77

Fakulta sociálních studií

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

Přírodovědecká fakulta

1,00

1,00

0,80

0,80

0,90

Fakulta informatiky

1,00

1,00

1,00

1,00

1,00

Pedagogická fakulta

0,85

0,85

0,70

0,70

0,77

Ekonomicko-správní fakulta

1,00

1,00

0,80

0,80

0,90

 

 

Přehled o návratnosti dotazníků podává následující tabulka:

Tabulka hodnot

Fakulty MU

Rozeslaných dotazníků

Navrácených dotazníků

Návratnost

Lékařská fakulta

662

412

62,2

Filozofická fakulta

866

496

57,3

Právnická fakulta

1 149

637

55,4

Fakulta sociálních studií

100

58

58,0

Přírodovědecká fakulta

953

537

56,3

Fakulta informatiky

172

92

53,5

Pedagogická fakulta

1 055

679

64,4

Ekonomicko-správní fakulta

541

297

54,9

Mezifakultní studium

 

139

 

Celkem

5 498

 3 348

60,9

 

Z vyhodnocení získaných odpovědí vyplynula pro MU řada významných poznatků, které může MU i jednotlivé fakulty využít pro inovaci studijních programů. Pro celkovou informaci uvádíme závěry z průzkumu, celková zpráva o vyhodnocení průzkumu je k dispozici na MU na www stránkách Poradenského centra pro studenty MU na adrese:  http://www.rect.muni.cz/pcentrum/uplatn.html.

 

Tři čtvrtiny (74,4 %) všech absolventů MU z let 1997 – 2000 jsou zaměstnaní absolventi, zbývající čtvrtinu pak tvoří buď nezaměstnaní anebo – převážně – nepracující z jiných důvodů (vojenská služba, civilní služba, mateřská dovolená, postgraduální a jiné další studium, pobyt v zahraničí apod.). Nezaměstnaných jsou mezi všemi absolventy jen necelá 2 %, což je asi čtyřikrát méně než v populaci ČR.

 

Téměř devadesát procent (88,2 %) absolventů získá pracovní místo již do 4 měsíců po absolutoriu, nejsnáze získávají práci informatici a naopak nejhůře mladí lékaři. Získání práce hodnotí jako velmi obtížné zhruba každý dvacátý absolvent (5 %) a jako obtížné pak zhruba každý čtvrtý (28 %), obtížnější bylo také získat zaměstnání pro dívky (36 %) než pro chlapce (27 %). Při hledání zaměstnání se absolventi spoléhají zejména na vlastní síly (63% absolventů), 16 % dostalo nabídku, aniž museli místo hledat, a 15 % pomohli rodiče a známí (tuto pomoc častěji než ostatní využívali mladí absolventi FSS, dále již „tradičně“ lékaři a právníci – u dvou posledních skupin svou roli zde jistě sehrává jak rodinná tradice v těchto povoláních, tak i síť vytvořených konexí).

 

Necelých 60 % absolventů pracuje ve státních firmách či institucích (jsou to zejména absolventi LF a PdF, PřF a FF), více než pětina absolventů působí v českých soukromých firmách (jsou to častěji zejména absolventi FI, ESF, PrF a FSS) a každý desátý absolvent pracuje u zahraniční firmy (nejčastěji to jsou absolventi ESF a FI).

 

Ekonomové, podobně jako právníci a informatici působí v oblasti služeb pro podniky, peněžnictví a pojišťovnictví, zpracovatelském průmyslu a sféře obchodu, informatici nadto i ve výzkumu a vývoji a ve školství, absolventi FSS ve školství, veřejné a státní správě a službách pro podniky, filozofové –  vzhledem k multioborovosti fakulty – kromě školství působí „téměř všude“, převažuje zde však oblast školství, lékaři zůstávají svému oboru ze všech nejvěrnější – ve zdravotnictví jich působí 96 %. Z pedagogů pracuje 81% absolventů ve školství a je samozřejmě spíše akademickou otázkou, zda je to „moc“ nebo „málo“, doménou právníků je veřejná správa a služby pro podniky, přírodovědci kromě školství nacházejí uplatnění zejména ve výzkumu a vývoji, výrazně větší část z nich se však věnuje dalšímu zvyšování své kvalifikace – celkem 25 %.

 

Téměř tři čtvrtiny absolventů (73 %) působí v oborech, pro které se během studia na vysoké škole připravovali, vyšší fluktuaci do oblastí mimo vystudovaný obor můžeme pozorovat u absolventů FF, ESF, FSS a PřF. Taktéž tři čtvrtiny absolventů (75%) pracují na místech vyžadujících vysokoškolské vzdělání ve vystudovaném oboru, poněkud podprůměrné hodnoty dosahují u tohoto kritéria absolventi FF, FSS, ale zejména ESF. Při hledání zaměstnání kladli absolventi důraz zejména na to, aby mohli uplatnit nabyté vzdělání, přitahovala je zajímavá práce a také možnost dalšího osobního rozvoje a seberealizace.

 

Mezi absolventy jednotlivých fakult existuje poměrně značná mzdová diferenciace, a to jak u nástupních, tak i aktuálních mezd; značná diferenciace samozřejmě také existuje i mezi oběma pohlavími.

  

Vystudovaná fakulta

Hrubý nástupní plat

Hrubý nástupní plat – muži

Hrubý nástupní plat – ženy

Hrubý aktuální plat

Hrubý aktuální plat – muži

Hrubý    aktuální plat – ženy

Ženy nástupní plat v % platu mužů

Ženy aktuální plat v % platu mužů

FI

17587

18931

11485

31458

34853

16308

60,7

46,8

ESF

14163

14959

13387

24055

26707

21447

89,5

80,3

PrF

10467

10798

10051

17174

18254

15877

93,1

87,0

FSS

10788

11761

10152

15690

17489

14360

86,3

82,1

MU - průměr

9593

10804

8864

15060

18232

13089

82,0

71,8

FF

9180

9620

9027

13270

14038

12991

93,8

92,5

LF

7189

7653

6921

12721

14593

11570

90,4

79,3

PřF

8224

8607

7971

11882

13195

11037

92,6

83,6

PdF

8086

9384

7815

11332

14677

10586

83,3

72,1

 

Výška nástupních i aktuálních platů je shodně ovlivňována šesti faktory, mezi něž patří pohlaví absolventa, typ podniku (organizace), kam absolvent nastupuje s tím, že státní podniky skýtají nejmenší výdělky (12 116 Kč), a naopak nejlépe platí zahraniční firmy (30 086 Kč). Dále se výše platů velice silně odvíjí od toho, ve kterém hospodářském odvětví absolventi působí: podhodnocen je státní sektor, zejména školství, ale také zdravotnictví, výzkum a vývoj. Naopak vysoké platy existují v peněžnictví a pojišťovnictví, dopravě, skladování, poštách a telekomunikacích, službách pro podniky (poradenství, zpracování dat, reklama apod.), obchodu a zpracovatelském průmyslu. Například aktuální platy absolventů pracujících v peněžnictví představují dvojnásobek platů absolventů pracujících ve školství a 2,2násobek platů lékařů.

 

V práci tráví nejméně času absolventi PdF a FF (38 a 40 hodin za týden), a naopak výrazně nejvíce pak mladí lékaři – v průměru 54 hodin, kteří v důsledku toho pobírají nejnižší hodinovou mzdu (57.- Kč/hod., zatímco ekonomové dosahují 120 Kč/hod. a informatici dokonce 162 Kč/hod.).

 

Aktuální hodnocení vlastních mezd vyznívá negativně asi u dvou třetin absolventů, ale mezi fakultami existují poměrně velké rozdíly; nejvíce nespokojení jsou mladí lékaři a učitelé (88 % resp. 77 % nespokojených), a naopak nejspokojenější jsou ekonomové a informatici. Zhruba jedna osmina absolventů (13 %) má ještě další, vedlejší pracovní poměr, nejčastěji to jsou filozofové (téměř každý čtvrtý), informatici a pedagogové. Zajímavý je také poměrně živý zájem absolventů o práci v zahraničí, který se již delší dobu drží kolem 14 % ze všech absolventů.

 

V aktuálním zaměstnání jsou mladí absolventi nejvíce spokojení s tím, že mohou vykonávat zajímavou práci a díky tomu se také realizovat a uplatnit tak nabyté vzdělání, a naopak nejméně spokojení jsou s možností „udělat kariéru“ a se svými platy; zde je nespokojenost celkově nejvyšší.

Pokud bychom chtěli vytvořit žebříček fakult podle toho, jak jsou jejich absolventi celkově spokojení se svým aktuálním zaměstnáním, pak bychom dostali následující pořadí: 1. FSS, 2. FI, 3. PrF, 4. LF, 5. ESF, 6. PdF, 7. FF a na posledním místě se pak umístila 8. PřF.

Byl vytvořen model celkového uplatnění absolventů Masarykovy univerzity v praxi, do něhož bylo zahrnuto celkem 10 faktorů, jako jsou například celková spokojenost se zaměstnáním, spokojenost s výškou platu, perspektivnost a prestiž zaměstnání a další. Takto konstruovaný výsledný žebříček uplatnění absolventů má následující podobu – nejlepšího uplatnění dosahují absolventi Fakulty sociálních studií, Právnické fakulty a Fakulty informatiky, a naopak relativně horšího pracovního uplatnění pak absolventi Filozofické fakulty, Přírodovědecké fakulty a Pedagogické fakulty.
 

Pořadí

Fakulta

Suma 10 faktorů[1]

1.

FSS

1,280

2.

PrF

0,689

3.

FI

0,647

4.

LF

0,361

5.

ESF

0,297

6.

FF

-0,248

7.

PřF

-0,693

8.

PdF

-0,712

 

Z dlouhodobého hlediska při srovnání s hlavními hodnotami z výzkumů absolventů 1993–95, 1996  dochází ke zlepšení indikátorů uplatnění absolventů vysokoškolského studia obecně, to samozřejmě také platí i o absolventech Masarykovy univerzity:

Uvedené trendy jsou z části důsledkem celospolečenského růstu významu vysokoškolského vzdělání, z části důsledkem zlepšení „výkonu“ fakult MU.

 

Za potěšitelné je možné považovat například fakt, že se v posledních osmi letech zvyšuje spokojenost absolventů s tím, co jim Masarykova univerzita během studia „dala do života“, i to, že celkem 86% absolventů by opakovaně volilo stejnou vzdělávací dráhu – a tedy i MU – a vlastně jen 8 % z absolventů by volilo jinou vysokou školu. Přes obecně pozitivní trend je třeba věnovat pozornost rozdílům v uplatnění absolventů i v hodnocení studia, jež jsou zjišťovány podle jednotlivých fakult.

 

Celkově, z pohledu na aktuální stav a očekávaný vývoj trhu práce v ČR, je pozice absolventů Masarykovy univerzity dobrá, stav nezaměstnanosti mezi absolventy je relativně nízký a vzhledem k očekávanému vývoji nejsou na místě žádné zvláštní obavy.

 

Na druhé straně jsou zřejmé určité rezervy v náročnosti studia. Za prospěšné považujeme poradenské aktivity pro studenty, které jim pomáhají orientovat se na trhu práce a zejména se připravit na počáteční období adaptace v praxi, kdy ještě pracovní činnost a uplatnění neodpovídá jejich představám a je na nich, jak toto období dokážou využít pro získání zkušeností, skloubení těchto se svými znalostmi a dovednostmi, a postupně se prosadit.

 

Možnost studia studentů s postižením

 

Na Masarykově univerzitě péči o zrakově postižené studenty zprostředkovává Středisko pro pomoc nevidomým a slabozrakým studentům, které je metodicky i technicky nápomocno fakultám již při přípravě přijímacích zkoušek pro uchazeče s postižením zraku a které významně usnadňuje přístup nevidomých a slabozrakých studentů ke studijní literatuře.

 

Lékařská fakulta:

V akademickém roce 2001/2002 studuje obor fyzioterapie jeden nevidomý student.

Filozofická fakulta:

Na FF MU v současné době studuje sedm posluchačů s postižením, fakulta umožňuje těmto studentům studium za upravených podmínek ve všech studijních oborech. Příslušné ústavy a katedry zabezpečují obsahovou a formální stránku studia těchto posluchačů i ve spolupráci s příslušným centrem MU. Pro asistenční služby a nákup pomůcek jsou využívány prostředky z účelové dotace MŠMT.

 

Právnická fakulta:

Studijní oddělení eviduje čtyři studenty s postižením. Jeden student, s postižením hybnosti, studuje s výjimkou některých úlev bez problémů. Tři nevidomí studenti studují v pátém a prvním ročníku. Student pátého ročníku Radim Charvát, držitel Ceny rektora pro nejlepšího studenta magisterského studia

na MU za rok 2001,  byl vyslán na stáž na J. M. Law School do Chicaga. Problémy, které nastaly v průběhu prvního ročníku u dvou studentek, se podařilo odstranit díky výborné práci Střediska pro pomoc nevidomým a slabozrakým studentům.

 

Fakulta sociálních studií:

Část výukových prostor je na FSS bezbariérových. V současné době  na FSS studuje jeden student s postižením hybnosti a dvě nevidomé studentky.

 

Přírodovědecká fakulta:

V akademickém roce 2001/2002 studují na Přírodovědecké fakultě tři posluchači s postižením.

 

Fakulta informatiky:

Pro pohybově postižené studenty jsou zajistěny bezbariérové přístupy do všech výukových prostor, zrakově postiženým studentům poskytuje individuální podporu celouniverzitní Středisko pro pomoc nevidomým a slabozrakým studentům.

 

Pedagogická fakulta:

V akademickém roce 2001/2002 na PdF studuje 24 studentů s tělesným postižením, kteří jsou v péči Katedry speciální pedagogiky, fakulta jim zapůjčuje počítače a všemi dostupnými prostředky jim pomáhá.

 

Ekonomicko-správní fakulta:

Studentů s postižením se hlásí na ESF velmi malý počet (řádově dva až tři ročně). Pro všechny jsou předem připraveny odpovídající podmínky přijímacího řízení a v případě přijetí jim fakulta zajišťuje technickou pomoc při studiu.

Statistické údaje o počtech studentů MU udávají následující tabulky a graf. Tabulky 1a, 1b a 1c ukazují, že na všech osmi fakultách MU studovalo  v roce 2001 celkem 23 543 studentů a účastníků ostatních forem studia, tj. asi o 12 % více než v loňském roce. V roce 2001 byl kladen velký důraz na rozvoj studia v bakalářských studijních programech.

Počty studentů v bakalářském a magisterském studiu za posledních pět let přehledně udává tabulka 2 a graf 1. Pro efektivitu pedagogického výkonu má význam též počet studentů na jednoho učitele. Z tabulky 3 vyplývá, že v posledních letech tento počet na většině fakult MU narůstá, a to při prokazatelně neklesající kvalitě výuky.

Celkový přehled o přijímacím a přezkumném řízení na MU dává tabulka 4, která však nezahrnuje studenty – samoplátce, cizince – stipendisty a uchazeče přijaté do doktorského studia. Počty absolventů – občanů ČR ukazuje tabulka 5 a počty absolventů – cizinců tabulka 6, v tabulce 7 jsou po fakultách uvedena neúspěšná studia. Tabulky 8 – 12 dělí počty studijních programů a oborů, studentů, absolventů a neúspěšných studentů dle skupin oborů.

 

Tab.1a – Stav studentů a účastníků ostatních forem studia – občanů ČR na MU k 31.  10.  2001

 

Řádné (diplomové) studium

Ostatní

Celkem

Fakulta

prezenční

kombinované

celkem

formy

studenti

 

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

studia

MU

LF

190

1 298

89

1 577

129

0

315

444

319

1 298

404

2 021

21

2 042

FF

346

2 476

131

2 953

185

89

411

685

531

2 565

542

3 638

250

3 888

PrF

0

2 089

1

2 090

257

0

63

320

257

2 089

64

2 410

55

2 465

FSS

670

349

71

1 090

437

46

72

555

1 107

395

143

1 645

71

1 716

PřF

131

1 880

286

2 297

0

0

217

217

131

1 880

503

2 514

0

2 514

FI

533

860

50

1 443

0

0

15

15

533

860

65

1 458

5

1 463

PdF

60

1 891

30

1 981

580

969

57

1 606

640

2 860

87

3 587

879

4 466

FSpS

0

369

25

394

0

0

17

17

0

369

42

411

0

411

ESF

35

1 259

44

1 338

1017

0

54

1 071

1 052

1 259

98

2 409

407

2 816

RMU

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

679

679

Celkem

1 965

12 471

727

15 163

2 605

1 104

1 221

4 930

4 570

13 575

1 948

20 093

2 367

22 460

  

Tab. 1b – Stav studentů – cizinců na MU k 31.  10.  2001

 

Řádné (diplomové) studium

Fakulta

prezenční

kombinované

celkem

 

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

LF

12

292

23

327

7

0

4

11

19

292

27

338

FF

30

79

4

113

7

0

23

30

37

79

27

143

PrF

0

158

1

159

0

0

0

0

0

158

1

159

FSS

36

13

6

55

17

0

3

20

53

13

9

75

PřF

2

41

25

68

0

0

3

3

2

41

28

71

FI

18

81

1

100

0

0

3

3

18

81

4

103

PdF

0

8

0

8

3

24

0

27

3

32

0

35

FSpS

0

5

1

6

0

0

0

0

0

5

1

6

ESF

1

129

6

136

10

0

7

17

11

129

13

153

Celkem

99

806

67

972

44

24

43

111

143

830

110

1 083

 

Tab. 1c – Stav studentů a účastníků ostatních forem studia na MU k 31.  10.  2001

 

Diplomové studium

Ostatní

Celkem

Fakulta

obč. ČR

cizinci

celkem

formy

studenti MU

LF

2 021

338

2 359

21

2 380

FF

3 638

143

3 781

250

4 031

PrF

2 410

159

2 569

55

2 624

FSS

1 645

75

1 720

71

1 791

PřF

2 514

71

2 585

0

2 585

FI

1 458

103

1 561

5

1 566

PdF

3 587

35

3 622

879

4 501

FSpS

411

6

417

0

417

ESF

2 409

153

2 562

407

2 969

RMU

0

0

0

679

679

Celkem

20 093

1 083

21 176

2 367

23 543

 

Graf 1

Tab. 2 – Studenti Masarykovy univerzity 1)

Šk.

rok

1997/98

 

1998/99

1999/2000

2000/2001

2001/2002

Fak.

DES 3)

DAS 2)

Celk.

DES 3)

DAS 2)

Celk.

PS 4)

KS5)

Celk.

PS4)

KS5)

Celk.

PS4)

KS5)

Celk.

LF

1577

0

1577

1660

25

1685

1769

234

2003

1496

369

1865

1577

444

2021

FF

2675

125

2800

2291

135

2426

2556

452

3008

2632

493

3125

2953

685

3638

PrF

2256

101

2357

2245

148

2393

2179

272

2451

2003

226

2229

2090

320

2410

FSS

 

 

 

529

0

529

798

137

935

945

320

1265

1090

555

1645

PřF

1842

0

1842

1842

0

1842

2162

194

2356

2194

204

2398

2297

217

2514

FI

711

1

712

904

0

904

1202

15

1217

1392

12

1404

1443

15

1458

PdF

2135

839

2974

2441

1034

3475

2287

1287

3574

2320

1729

4049

1981

1606

3587

FSpS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

394

17

411

ESF

984

655

1639

1171

760

1931

1238

973

2211

1225

1003

2228

1338

1071

2409

MU

12180

1721

13901

13083

2102

15185

14191

3564

17755

14207

4356

18563

15163

4930

20093

1) pouze diplomové, tj. bakalářské a magisterské studium – občané ČR i cizinci

4) PS – prezenční studium 

2) DAS – studium dálkové a distanční

5) KS – kombinované studium 

3) DES – denní studium

 

 

Tab. 3 – Počet studentů na jednoho učitele MU

Fak./Šk. rok

1994/95

1995/96

1996/97

1997/98

1998/99

1999/00

2000/01

2001/02

LF

5,19

6,33

5,86

5,89

6,41

6,74

7,07

8,32

FF

13,23

14,38

19,24

18,49

18,29

20,36

19,03

22,65

PrF

33,87

33,37

35,05

33,63

33,03

34,24

32,57

36,08

FSS

 

 

 

 

28,95

29,83

35,46

44,22

PřF

9,08

9,98

10,22

11,43

11,34

11,71

12,03

12,23

FI

50

19,93

25,92

29,41

35,10

30,01

30,83

39,82

PdF

10,62

11,28

14,85

17,40

20,11

21,21

18,75

17,28

ESF

20,43

22,90

21,88

28,98

32,99

36,16

37,71

40,35

MU

10,50

11,79

13,57

14,63

15,66

16,62

16,28

18,25

 

Tab. 4 – Rozbor přijímacího řízení

Fakulta

Forma studia

Přihlášeno

Dostavilo se

Uspělo

Uspělo v %

Přijato děkanem

Autore-medura

Odvolání

Přijato rektorem

Přijato celkem

Zrušilo přijetí

K zápisu

Zapsalo se

Plán zapsaných

PrF

PS

3705

3071

1108

36,08

501

142

638

7

650

35

615

520

 

 

KS

553

477

162

33,96

154

0

63

1

155

1

154

153

 

 

Celkem

4258

3548

1270

35,79

655

142

701

8

805

36

769

673

650

LF

PS

3286

2679

1172

43,75

647

101

360

1

749

253

496

496

 

 

KS

250

202

102

50,50

49

0

40

0

49

4

45

45

 

 

Celkem

3536

2881

1274

44,22

696

101

400

1

798

257

541

541

517

PřF

PS

4538

3804

1589

41,77

1042

283

479

0

1325

364

961

666

 

 

KS

0

0

0

0,00

0

0

0

0

0

0

0

0

 

 

Celkem

4538

3804

1589

41,77

1042

283

479

0

1325

364

961

666

650

FF

PS

4481

3787

1698

44,84

939

75

1103

7

1021

90

931

784

 

 

KS

797

610

331

54,26

205

3

189

1

209

5

204

189

 

 

Celkem

5278

4397

2029

46,15

1144

78

1292

8

1230

95

1135

973

800

PdF

PS

6853

5683

3008

52,93

801

152

1724

17

970

126

844

648

 

 

KS

1172

987

682

69,10

175

53

331

10

238

15

223

219

 

 

Celkem

8025

6670

3690

55,32

976

205

2055

27

1208

141

1067

867

855

ESF

PS

3084

2402

862

35,89

600

0

394

5

605

186

419

419

 

 

KS

1640

1298

936

72,11

438

0

329

33

471

33

438

427

 

 

Celkem

4724

3700

1798

48,59

1038

0

723

38

1076

219

857

846

800

FI

PS

2334

1952

874

44,77

844

22

42

0

866

21

845

506

 

 

KS

0

0

0

0,00

0

0

0

0

0

0

0

0

 

 

Celkem

2334

1952

874

44,77

844

22

42

0

866

21

845

506

500

FSS

PS

3881

3369

1256

37,28

450

13

479

1

464

59

405

338

 

 

KS

1784

1411

438

31,04

293

3

166

1

297

20

277

268

 

 

Celkem

5665

4780

1694

35,44

743

16

645

2

761

79

682

606

663

MU

PS

32162

26747

11567

43,25

5824

788

5219

38

6650

1134

5516

4377

 

 

KS

6196

4985

2651

53,18

1314

59

1118

46

1419

78

1341

1301

 

 

Celkem

38358

31732

14218

44,81

7138

847

6337

84

8069

1212

6857

5678

5435

2000/2001

 

34624

27728

11423

41,20

5889

525

5241

162

6576

923

5653

4875

4453

Nárůst

 

10,78

14,44

24,47

8,76

21,21

61,33

20,91

-48,15

22,70

31,31

21,30

16,47

22,05

 

Tab. 5 – Absolventi Masarykovy univerzity – občané ČR 1)

 

 

1997

1998

1999

2000

2001

Fak.

DES 2)

DAS 3)

Celk.

DES 2)

DAS 3)

Celk.

DES 2)

DAS 3)

Celk.

PS 4)

KS 5)

Celk.

PS 4)

KS 5)

Celk.

LF

247

2

249

263

0

263

211

10

221

274

17

291

268

24

292

FF

273

76

349

297

39

336

171

16

187

286

61

347

267

31

298

PrF

366

30

396

417

25

442

382

7

389

359

74

453

316

62

378

FSS

 

 

 

21

0

21

64

1

65

93

5

98

123

3

126

PřF

297

19

316

302

25

327

302

25

327

312

38

350

267

22

289

FI

38

2

40

44

0

44

42

0

42

85

0

85

144

2

146

PdF

504

126

630

380

232

612

393

287

680

398

440

838

412

472

884

ESF

281

28

309

286

57

343

142

103

245

188

147

335

179

140

319

MU

2 006

283

2 289

2 010

378

2 388

1 707

449

2 156

1 995

782

2 797

1 976

756

2 732

1) Bakalářské, magisterské a doktorské studium

2) DES – denní studium

3) DAS – studium dálkové a distanční

4) PS – prezenční studium

5) KS – kombinované studium

 

Tab. 6 Absolventi MU – cizinci

 

Fak./Rok

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

LF

8

12

14

14

24

19

27

FF

1

4

5

3

10

6

2

PrF

4

4

1

8

22

32

19

FSS

1

0

3

0

PřF

5

6

2

7

0

5

2

FI

0

1

0

2

0

0

2

PdF

0

1

1

0

4

1

1

ESF

0

0

0

1

1

2

0

MU

18

28

23

36

61

68

53

 

Tab. 7 – Studijní neúspěšnost na MU

 

 

Studium

Fakulta

prezenční

kombinované

Celkem

 

celkem

neúspěšní

tj.%

celkem

neúspěšní

tj.%

celkem

neúspěšní

tj.%

LF

1 577

127

8,05

444

10

2,25

2021

137

6,78

FF

2 953

190

6,43

685

11

1,61

3638

201

5,53

PrF

2 090

56

2,68

320

16

5,00

2410

72

2,99

FSS

1 090

108

9,91

555

42

7,57

1645

150

9,12

PřF

2 297

298

12,97

217

24

11,06

2514

322

12,81

FI

1 443

242

16,77

15

3

20,00

1458

245

16,80

PdF

1 981

218

11,00

1 606

51

3,18

3587

269

7,50

FSpS

394

4

1,02

17

 

0,00

411

4

0,97

EsF

1 338

67

5,01

1 071

51

4,76

2409

118

4,90

Celkem

15163

1310

8,64

4930

208

4,22

20093

1518

7,55

 

Tab. 8 – Počty studijních programů a oborů vysoké školy

Skupiny oborů

Kód skupiny

kmen. oborů

Studijní programy/obory

Celkem stud.prog./oborů

 

 

bak.

mag.

dokt.

 

Přírodní vědy a nauky

11 až 18

8

24

14

40

7

40

29

104

Technické vědy a nauky

21 až 39

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeměděl.-les.a veter.vědy a nauky

41 až 43

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravot.,lékař.a farm.vědy a nauky

51 až 53

1

4

3

3

2

22

6

29

Společenské vědy, nauky a služby

61,65,67,71-74

11

47

22

94

7

29

40

170

Ekonomie

62

3

11

6

16

3

4

12

31

Právo, právní a veřejnosprávní činnost

68

1

7

1

1

1

14

3

22

Pedagogika, učitelství a sociál.péče

75

3

9

11

71

2

3

16

83

Obory z oblasti psychologie

77

1

1

2

2

1

5

4

8

Vědy a nauky o kultuře a umění

81, 82

1

9

2

17

1

4

4

30

Celkem

11 až 82

29

112

61

244

24

121

114

477

 

Tab. 9 – Počty studentů vysoké školy

Skupiny oborů

Kód skupiny

kmen. oborů

Studenti ve studijním programu

Celkem

 

 

bak.

mag.

dokt.

studenti

Přírodní vědy a nauky

11 až 18

684

2 809

606

4 099

Technické vědy a nauky

21 až 39

 

 

 

 

Zeměděl.-les.a veter.vědy a nauky

41 až 43

 

 

 

 

Zdravot.,lékař.a farm.vědy a nauky

51 až 53

338

1 590

431

2 359

Společenské vědy, nauky a služby

61,65,67,71-74

1 302

2 896

581

4 779

Ekonomie

62

1 063

1 388

111

2 562

Právo, právní a veřejnosprávní činnost

68

257

2 247

65

2 569

Pedagogika, učitelství a sociál.péče

75

739

2 954

73

3 766

Obory z oblasti psychologie

77

147

403

83

633

Vědy a nauky o kultuře a umění

81, 82

183

118

108

409

Celkem

11 až 82

4 713

14 405

2 058

21176

  

Tab. 10 – Počty absolventů vysoké školy

Skupiny oborů

Kód skupiny

kmen. oborů

Absolventi ve studijním programu

Celkem

studenti

 

 

bak.

mag.

dokt.

 

Přírodní vědy a nauky

11 až 18

118

260

39

417

Technické vědy a nauky

21 až 39

 

 

 

 

Zeměděl.–les.a veter.vědy a nauky

41 až 43

 

 

 

 

Zdravot., lékař.a farm.vědy a nauky

51 až 53

 

 

 

 

Společenské vědy, nauky a služby

61,65,67,71-74

121

468

52

641

Ekonomie

62

138

178

3

319

Právo, právní a veřejnosprávní činnost

68

55

335

7

397

Pedagogika, učitelství a sociál.péče

75

209

694

7

910

Obory z oblasti psychologie

77

10

53

6

69

Vědy a nauky o kultuře a umění

81, 82

11

14

7

32

Celkem

11 až 82

662

2 002

121

2 785

 

Tab. 11 – Počty neúspěšných studentů vysoké školy

Skupiny oborů

Kód skupiny

kmen. oborů

  Neúspěšní studenti ve stud. programu

 Celkem

studenti

 

 

bak.

mag.

dokt.

 

Přírodní vědy a nauky

11 až 18

150

362

43

555

Technické vědy a nauky

21 až 39

 

 

 

 

Zeměděl.-les.a veter.vědy a nauky

41 až 43

 

 

 

 

Zdravot.,lékař.a farm.vědy a nauky

51 až 53

 

 

 

 

Společenské vědy, nauky a služby

61,65,67,71-74 

124

292

24

440

Ekonomie

62

47

62

9

118

Právo, právní a veřejnosprávní činnost

68

4

57

11

72

Pedagogika, učitelství a sociál.péče

75

18

264

2

284

Obory z oblasti psychologie

77

7

16

2

25

Vědy a nauky o kultuře a umění

81, 82

14

7

3

24

Celkem

11 až 82

364

1 060

94

1 518

 

Tab. 12 – Zájem uchazečů o studium na vysoké škole

 

Skupiny oborů

Kód skupiny

kmen. oborů

 

 

 

Podaných přihlášek 1)

Přihlášených 2)

Přijetí 3)

Přijatých 4)

Zapsaných 5)

Celkem

11 – 82

38 358

33 462

8 069

7 675

5 678

Přírodní vědy a nauky

11 až 18

6 776

5 076

2 016

1 879

1 140

Technické vědy a nauky

21 až 39

0

0

0

0

0

Zeměděl.-les.a veter.vědy a nauky

41 až 43

0

0

0

0

0

Zdravot.,lékař.a farm.vědy a nauky

51 až 53

3 544

3 054

810

753

539

Společenské vědy, nauky a služby

61,65,67,71-74 

7 572

7 122

1 586

1 562

1 243

Ekonomie

62

4 542

4 397

1 174

1 132

872

Právo, právní a veřejnosprávní činnost

68

4 270

4 205

814

800

656

Pedagogika, učitelství a sociál.péče

75

8 436

6 709

1 329

1 236

961

Obory z oblasti psychologie

77

2 926

2 615

226

199

173

Vědy a nauky o kultuře a umění

81, 82

292

284

114

114

94

 

1)       Počet všech podaných přihlášek

2)       Počet uchazečů o studium. Údaj celkem vyjadřuje počet fyzických osob, ve skupinách oborů jsou zahrnuty vícenásobné přihlášky.

3)       Počet kladně vyřízených přihlášek.

4)       Počet přijatých uchazečů. Údaj celkem vyjadřuje počet fyzických osob ve skupinách oborů jsou zahrnuti vícenásobně přijatí.

5)       Počet přijatých studentů, kteří se zapíší ke studiu.


[1] Kladné hodnoty znamenají relativně lepší uplatnění, záporné pak relativně horší uplatnění absolventů.