ZAMĚŘENÍ VÝZKUMU A VÝVOJE

 

Lékařská fakulta

Výzkum na LF MU byla zaměřen do celé řady medicínských oborů především na úrovních preklinické a klinické, kde zároveň prolínal s výzkumnými aktivitami medicínské praxe v resortu zdravotnictví podporovanými účelovými granty Interní grantové agentury MZ ČR.  Čtyři hlavní výzkumné záměry na LF MU podporované účelovými granty MŠMT byly věnovány molekulární genetice častých polygenně podmíněných chorob, rizikům kardiovaskulárních onemocnění a jejich včasné diagnostice a léčbě, komplexu otázek v oblasti neurověd souvisejících s plasticitou centrálního nervového systému a problematice zhoubných nádorů z pohledu účinků genotoxických látek a progrese maligního onemocnění. Významnou částí výzkumných aktivit LF MU se stala také bioinformatika, ať již jde o parametrizaci medicínských záznamů a jejich biostatistická zpracování, nebo o uvádění moderních informačních přístupů do výuky medicíny, což bylo především cílem úkolů řešených s podporou grantů Fondu rozvoje vysokých škol.

 

Filozofická fakulta:

Výzkum a vývoj se na Filozofické fakultě MU uplatňuje v souladu s vědecko-pedagogickým zaměřením fakulty. Badatelská činnost je již tradičně zaměřena na celou širokou škálu oborů, které jsou na fakultě akreditovány (psychologie a pedagogické vědy, humanitní studia, historické vědy, uměleckohistorická studia, uměleckoteoretické a estetické vědy, jazykovědné a literárněhistorické obory). Nově byly definovány klíčové badatelské projekty a soustředěny do Centra pro práci s patristickými, středověkými a renezančními texty (výzkumné centrum – podíl), Centra archeologických výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku (VV záměr) a na témata Codex hymnologicus Bohemiae – Katalog nápěvů jednohlasého repertoáru latinské a české duchovní lyriky 14. – 18. století, Literární komunikace v žánrovém a srovnávacím aspektu a Filozofie ve 20. století  a Centrum pro výzkum společnosti, civilizace a umění na Moravě ve středoevropském kontextu.   

           

Právnická fakulta:

Právnická fakulta MU se ve své vědeckovýzkumné činnosti zaměřuje především na problematiku práva Evropských společenství a harmonizaci práva ČR s právem ES, na otázky reformy veřejné zprávy a rozhodovacích procesů, na právní aspekty ochrany lidských práv, na ústavní soudnictví, reformu soukromého a trestního práva a soutěžní právo.

 

Fakulta sociálních studií:

Výzkumná a vývojová činnost navazuje kontinuálně na úkoly řešené v předchozích letech, jako jsou transformace společnosti, etnika, minority, marginalizované skupiny, Děti, mládež, rodina – vývojové trendy, sociální vztahy a souvislosti, poradenství, sociální a intervenční programy. Sociologická, politologická a psychologická reflexe identity. Politická teorie, politické systémy, evropská integrace. Demografické trendy, sociální politika a sociální programy, humanitní aspekty problematiky životního prostředí.

 

Na fakultě bylo vytvořeno výzkumné centrum „Centrum výzkumu vývoje osobnosti v etnických a sociálních kontextech“, jehož činnost je zaměřena na výzkum utváření osobnosti v etnických a sociálních kontextech, zjišťuje empirickou a kvalitativní metodologií vliv společenských podmínek na sociální, psychický a tělesný vývoj dětí a mládeže, na rodinu a na soužití různých etnik a minorit. Výzkumy směřují k navržení programu prevence negativních jevů a nerovnoměrného vývoje dětí a mládeže v interetnické komunikaci.

 

Přírodovědecká fakulta:

Přírodovědecká fakulta, která je svým zaměřením fakultou výzkumnou s mnoha obory, věnuje velkou pozornost rozvoji výzkumu ve spojení s výukou studentů. Jsou to tradiční obory jako fyzika, chemie, biologie, geologie, geografie a matematika.  Výzkum je intenzivně rozvíjen v rámci 11 výzkumných záměrů MŠMT, z nichž tři jsou v oblasti fyzikálních věd a po dvou v oblastech matematických, chemických, biologických a geologicko-geografických věd. Významným přínosem pro výzkum na PřF bylo zřízení Národního centra pro výzkum biomolekul s interdisciplinárním zaměřením z oblasti chemie, biochemie, biologie a matematického modelování.

 

Fakulta informatiky:

Zaměření výzkumu a vývoje fakulty a spolupráce s AV ČR se v porovnání s předchozími lety nezměnilo. Pokračuje zaměření na teoretickou informatiku,  paralelní a distribuované systémy, kvantové počítače, superpočítání, elektronickou sazbu, grafiku a virtuální realitu, počítačové zpracování přirozeného jazyka, asistivní technologie, softwarové inženýrství, enviromentální systémy.

 

Pedagogická fakulta:

Zaměření  vědecké, výzkumné i umělecké činnosti fakulty vyplývá z jejího hlavního úkolu, jímž je příprava a výchova učitelů všech stupňů a typů škol, orientuje se zejména na oblast vzdělávání a pedagogických disciplín.

 

Ekonomicko-správní fakulta:

Zaměření vědeckovýzkumné činnosti fakulty vychází z oborové struktury a profilace fakulty a ovlivňuje dlouhodobé výzkumné zaměření jednotlivých oborů.

V současnosti je orientováno zejména na ekonomické teorie, transformační proces české ekonomiky, efektivnost ve veřejném sektoru, organizační struktury podniku a podnikové ekonomiky, veřejná správa a veřejné rozpočty, regionální rozvoj a jeho ekonomické aspekty, finanční systém ČR a jeho transformace.

 

Ústav výpočetní techniky:

Ústav výpočetní techniky vyvíjí výzkumnou a vývojovou činnost v oblasti informačních technologií s dlouhodobým výzkumným zaměřením na výzkum v oblastech digitálních knihoven, včetně servisu pro knihovny. ÚVT dále v podstatné míře zajišťuje provoz, rozvoj, koordinaci a služby v nasazování informačních technologií na MU a zejména provoz a rozvoj akademických počítačových sítí a jejich zapojení do síťové infrastruktury vyšší úrovní.

 

Mezinárodní politologický ústav:

Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity je samostatným vědeckým pracovištěm, které se od svého založení roce 1990 zaměřuje na studium problematiky politického, sociálního, ekonomického a právního vývoje společnosti. Jako univerzitní interdisciplinární instituce svou činností přispívá ke kultivaci a rozvoji společenskovědních oborů a k jejich zpřístupnění odborné a širší zainteresované veřejnosti. Ústav se aktivně podílí na formování současné podoby politické vědy tím, že iniciuje a realizuje vlastní výzkumné projekty, pravidelně zveřejňuje výsledky svého výzkumu v periodických i neperiodických publikacích, koordinuje a organizuje konání odborných konferencí, seminářů a přednášek na aktuální společenská témata. Mezinárodní charakter získal díky spolupráci zakladatelů z České republiky a zahraničních partnerů ze Spojených států amerických a Nizozemí.

 

Ústav strategických studií:

Ústav strategických studií je celouniverzitní vědeckovýzkumné, expertní a školící pracoviště, které se rovněž podílí na vysokoškolské vzdělávací činnosti. Úkolem ÚSS je zpracovávat přehledové a prognostické materiály, zejména v oblastech politiky, sociologie, sociální psychologie, demografie, ekonomie, ekologie, vojenství, vnější a vnitřní bezpečnosti a práva pro oblast České republiky a země okolního regionu.

ÚSS úzce spolupracuje především s fakultami MU, jinými vysokými školami a jinými institucemi působícími v této oblasti v České republice i v zahraničí. ÚSS pořádá konference a semináře z oboru své činnosti. ÚSS se rovněž podílí na uskutečňování doktorských studijních programů.

 

Centrum regionálního rozvoje:

Centrum regionálního rozvoje ukončilo ve sledovaném roce 3 výzkumné projekty  –  zakázky pro orgány veřejné zprávy („Návrh územně správního členění ČR podle správních obvodů pověřeních obci III. stupně“, „Regionální turistický produkt Srdce jižní Moravy“ a „Analýza a hodnocení návštěvnosti Jihomoravského kraje“).

Projekty byly koncipovány  jako aplikační výzkumy se zapojením studentů a mladých vědeckých pracovníků.

 

Mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji

 

Lékařská fakulta

Mezinárodní spolupráce LF byla rozvíjena především v bilaterálních spolupracích a kontaktech jednotlivých ústavů a klinik. Několik mladých odborníků  z LF pracovalo v rámci dlouhodobých stáží na špičkových pracovištích v USA, západní Evropě a Austrálii. Publicitu i další rozvojovou spolupráci na Mayo Clinic v Rochesteru v  USA  i jinde v zahraničí získalo originální řešení monitorace a modelování fyziologických funkcí digitální grafickou stanicí ANNA-MI2, vyvinutou kolektivem I. kardioangiologické kliniky FN U sv. Anny.

Nově byla zahájena spolupráce s univerzitními pracovišti v Montrealu v problematice neurověd. Tradičně se rozvíjela účast pracovišť LF MU v mezinárodních programech medicínské epidemiologie a prevence.

 

Filozofická fakulta:

Poměrně rozsáhlá a značně rozvinutá je dnes na FF spolupráce se zahraničními univerzitními partnery. Vyzvednout je možné především budování spolupráce v oboru slavistika, klasická filologie a mykénologie, v oboru historie apod.

Každý obor na Filozofické fakultě má dnes institucionalizovány své specificky konkrétní vazby na obdobné obory zahraničních univerzit. Tyto kontakty jsou uskutečňované prostřednictvím přímé univerzitní spolupráce, v rámci bilaterálních fakultních smluv, individuální spoluprací s univerzitními pracovišti celé Evropy i USA. Výzkumná spolupráce probíhá i s řadou evropských vědeckých neuniverzitních institucí. 

 

Právnická fakulta:

Pracovníci fakulty se podílejí na řešení zahraničních projektů (Kation, Ceepus, Open Society Found, Rakouský ústav pro východní a jihovýchodní Evropu), spolupracují s Právnickou fakultou Univerzity v Salzburgu na projektu "Ochrana lidských práv: Srovnání a integrace českého práva s právem Evropské unie". Akademičtí pracovníci se aktivně zúčastnili mezinárodních konferencí a pracovali v mezinárodních odborných organizacích. Fakulta má uzavřenou smlouvu o spolupráci s The John Marshall School Chicago.

 

Fakulta sociálních studií:

Spolupráce se uskutečňuje formou zapojení do programů Evropské unie a formou společných grantových projektů. Jde např. o projekty Komise EU v rámci programu Jean Monnet, nadace Open Society Fund, Open Society Institute, programu Phare, apod. Na základě bilaterálních smluv se zahraničními fakultami se uskutečňují výměnné pobyty učitelů a studentů, odborné stáže, přednášky. Pracovníci fakulty jsou členy redakčních rad zahraničních odborných časopisů, komisí expertů, odborných společností, podílejí se na organizování mezinárodních konferencí.

 

Přírodovědecká fakulta:

Mezinárodní spolupráce se uskutečňuje ve formě personálních výměn, společných výzkumných programů,  konferencí, stáží mladých pracovníků, společných publikací. Dále se realizují reciproční zastoupení v oborových radách DSP, vědeckých radách institucí, účast pracovníků jako oponentů na oponentních řízeních, participace fakultních pracovníků na práci redakčních rad odborných časopisů apod. Pracovníci fakulty se podílejí na výzkumných projektech programů EU INCO-COPERNICUS, KONTAKT, CEEPUS, Geografical Information Systems International Group, TEMPUS, ERASMUS, LEONARDO DA VINCI, Barrande NATO - Science for Peace, Fogaarty atd.

 

Fakulta informatiky:

Došlo k rozšíření mezinárodní spolupráce především zapojením pra­covníků fakulty do projektů 5. RP EU. V současné době je Fakulta informatiky MU nositelem dvou projektů IST, jmenovitě SCHOLNET a BALCANET. Fakulta dále externě spolupracuje s třemi dalšími projekty 5. RP EU a je rovněž členem sítě „Network of Excellence on Digital Libraries“.

 

Pedagogická fakulta:

Mezinárodní spolupráce jednotlivých kateder se rozvíjí v návaznosti na předchozí léta zejména s pedagogickými (ale i ostatními) fakultami a dalšími školami a institucemi na Slovensku a ve většině evropských zemí, jako jsou ústavy akademie věd SR a vědeckými ústavy evropských zemí a mezinárodní odborné společnosti v Evropě, USA, Japonsku, Jihoafrické republice a dalších zemích. Kontakty fakulty se zahraničními institucemi, zejm. školami, se uskutečňovaly i formou pobytů našich učitelů i studentů v zahraničí a současně také přijetím zahraničních hostů na PdF, a to zejména prostřednictvím programů SOCRATES, CEEPUS a při dalších příležitostech (pořádání konferencí). Významnou součástí práce fakulty je umělecká činnost kateder hudební a výtvarné výchovy, jejichž členové realizovali v zahraničí v průběhu roku 2001 výstavy a mnohé koncerty. Významným úspěchem je 1. místo Pěveckého sboru MU Gaudeamus na soutěži v Lindenholzhausenu v Německu.

 

Ekonomicko-správní fakulta:

Zahraniční spolupráce fakulty se uskutečňuje zvláště formou kontaktů orientovaných na vysoké školy v Evropě, USA a Kanadě formou výměnných pobytů akademických pracovníků a studentů (programy Tempus, Erasmus-Socrates, CEEPUS, MIBP, PECO AKTION, Fulbrightova nadace a Akademické informační centrum.). Je členem mezinárodní organizace ICEG, vyvíjí spolupráci s 12 zahraničními fakultami. V rámci spolupráce s Ekonomickou univerzitou v Bratislavě a Akademií ekonomičnou v Krakově  je uskutečňován společný výzkum a vydávány publikace a studijní materiály.

 

 

Spolupráce s Akademií věd, resortními výzkumnými útvary a nevládním sektorem

 

Lékařská fakulta:

LF má přímé vazby především k Biofyzikálnímu ústavu AV ČR, s nímž ho pojí společná problematika molekulární biologie a genetiky. V roce 2001 byla také zřízena v Masarykově onkologickém ústavu, který je specializovaným resortním ústavem MZ ČR, jako v jednom z prvních ústavů tohoto typu Klinika komplexní onkologické péče a  výzkumné kapacity při LF MU byly posíleny o laboratoř prediktivní onkologie. Řada klinik LF spolupracovala s  mezinárodními farmaceutickými firmami v oblasti klinického hodnocení nových léčiv a materiálů.

 

Filozofická fakulta:

     Základní spolupráce ve výzkumu ČR probíhá mezi ústavy FF a jednotlivými ústavy Akademie věd ČR. Výčet zahrnuje prakticky všechny ústavy FF a jim odpovídající akademická pracoviště. Spolupráce se přitom týká účasti ve vědeckých radách, práce na společných grantech, případně na velkých syntetických a encyklopedických projektech, vydávaných AV ČR.

     Trvalá je rovněž historicky vzniklá a pokračující spolupráce s pracovišti Slovenské akademie věd (SAV), např.: Ústav experimentálnej psychológie SAV v Bratislavě, Společenskovedný ústav SAV v Košicích, Kabinet sociálnej a biologickej komunikacie SAV v Bratislavě (Psychologický ústav), Archeologický ústav SAV v Nitře (Ústav archeologie a muzeologie), Ústav dejín umenia SAV v Bratislavě (dějiny umění) apod.

      Na Filozofické fakultě má své sídlo a je s ní velmi úzce spojená nejstarší dosud existující vědecká společnost v českých zemích "Matice moravská". Cílem tohoto sdružení je rozvíjet a podporovat vědecké poznání minulosti se zřetelem k dějinám Moravy, českých zemí a střední Evropy. Sdružení každoročně vydává dvě čísla Časopisu Matice moravské  a  obnovilo vydávání vlastních publikací. Vedle vydavatelské práce pořádá sdružení na půdě FF veřejné odborné přednášky.

Rozsáhlou síť spolupráce s pedagogickými institucemi udržuje zejména Pedagogický ústav FF (např. Školský úřad v Brně - odbor školství Krajského úřadu, Národní vzdělávací fond, Ústav informací ve vzdělávání, Institut pedagogicko - psychologického poradenství ČR, Pedagogické centrum Brno, Česká pedagogická společnost, Metodická centra v Brně, Prešově, Banské Bystrici, apod).

 

Právnická fakulta:

Právnická fakulta MU získala grant z prostředků Grantové agentury AV ČR - "Právní regulace financí a majetku územních samosprávných celků".

Pracovníci fakulty spolupracují s ústředními soudními orgány (Ústavní soud, Nejvyšší soud a další), s Ministerstvem zahraničních věcí  se podílejí na řešení problematiky mezinárodního a evropského práva, pro ústřední státní orgány zpracovali řadu expertíz.

 

Fakulta sociálních studií:

V kontextu řešení jednotlivých témat a programů spolupracují jednotlivá pracoviště s ústavy Akademie věd ČR (Psychologický ústav AV ČR, Sociologický ústav AV ČR). Spolupráce s nevládními organizacemi se týká především řešení otázek sociální prevence a intervence, života minorit, rómského etnika, tvorby a ochrany životního prostředí. Běžné jsou společné aktivity se sesterskými pracovišti na jiných univerzitách - konference, společné publikace, reciproční zastoupení v oborových radách PGS, vědeckých radách institucí, účast na oponentních řízeních, participace fakultních pracovníků na práci redakčních rad odborných časopisů, recenzní činnost pro tyto časopisy.

 

Přírodovědecká fakulta:

Tyto spolupráce probíhaly jako personální výměny, společné výzkumné programy, společné konference, stáže mladých pracovníků, společné publikace, reciproční zastoupení v oborových radách DSP, vědeckých radách institucí, účast pracovníků jako oponentů na oponentních řízeních, participace fakultních pracovníků na práci redakčních rad odborných časopisů a recenzní činnost pro tyto časopisy. Spolupráce zejména v programech doktorského studia je realizována na základě smluv s ústavy AV ČR: Biofyzikální ústav, Hydrobiologický ústav, Astronomický ústav, Ústav Ondřejov, Ústav biologie obratlovců, Ústav analytické chemie, Ústav fyzikální metalurgie, Ústav přístrojové techniky a jinými pracovišti (Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Masarykův onkologický ústav).

Nově byly v doktorském studijním programu spoluakreditovány ústavy AV ČR:

 

Fakulta informatiky:

V zaměření výzkumu a vývoje fakulty a spolupráce s AV ČR nedošlo v porovnání s předchozími lety ke změnám. Pracovníci fakulty nadále spolupracují s mimouniverzitními organizacemi VaV (Biofyzikální ústav AV ČR,  Ústav pro jazyk český AV ČR, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Fakultní nemocnice Brno).

 

Pedagogická fakulta:

Jednotlivé katedry PdF spolupracují s následujícími ústavy AV ČR a dalšími organizacemi: Psychologický ústav AV ČR Brno i Praha, Ústav fyziky materiálů AV ČR Brno, Mikrobiologický ústav AV ČR Praha, Ústav molekulární genetiky AV ČR Praha, Biofyzikální ústav AV ČR Brno, Ústav biologie obratlovců AV ČR Brno, Ústav přístrojové techniky AV ČR Brno, Geonika – Ústav AV ČR, Historický ústav AV ČR Praha, Ústav pro jazyk český AV ČR, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Historický ústav Armády ČR, Goethe-Institut Praha, Kultur-Kontakt Brno (nevládní německá, resp. rakouská organizace pro podporu výuky němčiny a německých, resp. rakouských tradic), pedagogicko-psychologické poradny a speciální školy, Česká dyslektická společnost, Jednota českých matematiků a fyziků (vědecká společnost AV Praha), Česká asociace rusistů, Společnost přátel východu, organizace Veronica Brno (ekologie) a Lipica, Středisko ekologické výchovy Chaloupky (Okříšky u Třebíče), Rezekvítek (sdružení pro ekologickou výchovu a ochranu přírody Brno), CHKO Moravský kras, Úřad městské části Brno – Královo Pole (projektu ekologické výchovy STROM života), Český rozhlas.

 

Ekonomicko-správní fakulta:

Formou spolupráce na grantech spolupracuje fakulta s AV ČR  – Národohospodářským ústavem a Ústavem teorie informace a automatizace  a dále s Obchodní a hospodářskou komorou Brno a významnými podnikatelskými subjekty (Kooperativa, a.s., Zbrojovka Brno).

 

 

Hodnocení výzkumných záměrů a výzkumných center.

 

Lékařská fakulta:

Čtyři výzkumné záměry na LF MU v oblasti molekulární patologie polygenně podmíněných chorob, kardiovaskulárních onemocnění, neurověd a onkologie  byly hodnoceny jak na základě ročních zpráv, tak i v rámci mezinárodní evaluace jejich zadání a struktury. Všechny čtyři záměry získaly kladné hodnocení a podpora jejich řešení na LF MU pokračuje. Výzkumné záměry na LF MU pokrývají i nadále problematiku nejčastějších patologických stavů  a onemocnění  v  hlavních oblastech medicíny a přispívají v nich významnou měrou k rozvoji nových metod i technologií na LF MU.

 

Filozofická fakulta:

Pracovníci fakulty řeší 2 výzkumné záměry: „Centrum archeologických výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku“ a „Codex hymnologicus Bohemiae - Katalog nápěvů jednohlasého repertoáru latinské a české duchovní lyriky 14. - 18. století“.

    Vedené fakulty usiluje o těsnější spolupráci uvnitř badatelské obce tak, aby byly splněny podmínky pro získání dalších výzkumných záměrů.

    Filozofická fakulta je spoluřešitelským pracovištěm výzkumného centra „Centrum pro práci s patristickými, středověkými a renezančními texty“, které se zabývá patristickými, středověkými a renesančními texty s cílem připravit edice latinských bohemikálních rukopisů a  komentovat díla evropské křesťanské kultury. Průběžné hodnocení , které se  uskutečnilo na pracovišti v Brně, bylo mimořádně úspěšné. Projekt byl shledán unikátním nejen v ČR, ale i v evropském rámci.

 

Fakulta sociálních studií:

Výzkumný záměr „Děti, mládež a rodina v transformaci” pokračoval v r. 2001 čtvrtým rokem. Bylo zpracováváno celkem deset dílčích témat, která se týkají psychologických a sociologických otázek vývoje dítěte, života v rodině a utváření osobnosti u členů mladé generace (adolescenti, mladí dospělí, mladé rodiny). Všechny dílčí projekty i celý výzkumný záměr prošly  úspěšně průběžným oponentním řízením.

Výzkumný záměr „Etnika, menšiny a marginalizované skupiny“ pokračoval čtvrtým rokem. Integrujícím teoretickým konceptem přístupu k tématu je dimenze sociálního vyloučení -  sociálního začlenění, pojímaná v jeho aspektech kulturních, sociálních, ekonomických, politologických, psychologických a v neposlední řadě sociálně-politických. V rámci plnění VZ se podařilo vybudovat na FSS MU v Brně ojedinělé pracoviště, které se zabývá interdisciplinárně a relativně komplexně problematikou sociální exkluze, a to v kontextu dalších sociálních problémů.

     Druhým rokem pokračuje na FSS MU činnost „Centra výzkumu vývoje osobnosti v etnických a sociálních kontextech“. Centrum koordinuje činnost celkem pěti  výzkumných sekcí: Institutu pro výzkum dětí, mládeže a rodiny na FSS MU, pracovního týmu v Oddělení preventivní a sociální pediatrie VÚZD v Brně, výzkumné sekce na Fakultě  humanitních studií UK v Praze, výzkumné sekce etno- a sociolingvistické analýzy v Ústavu pro jazyk český AV ČR v Praze a výzkumné sekce ve společnosti Point, s.r.o. v Praze. Všechny výzkumné sekce splnily úkoly, které byly pro loňský rok, a celkové plnění projektu centra bylo v průběžném oponentním řízení za r. 2001 hodnoceno jako vynikající.

 

Přírodovědecká fakulta:

Výzkumné záměry přispěly významnou měrou k posílení výzkumné složky fakulty. Zejména to byla skutečnost, že jejich trvalou součástí se stalo celkem 6 projektů "Posílení výzkumu na VŠ ("250")". Na jejich základě zřídila PřF dvě nová výzkumná stálá akademická pracoviště, v rámci sekce biologie "Laboratoř funkční genomiky a proteomiky", na fyzikální sekci "Laboratoř fyziky plazmatu a plazmových zdrojů".

Všechny výzkumné záměry jsou začleněny do organizační struktury fakulty jako samostatné jednotky. Dosažené výsledky jsou každoročně oponovány a závěry jsou schvalovány VR fakulty i MU. Všechny řešené VZ a jejich výstupy jsou hodnoceny oponenty velmi kladně.

     „Centrum pro výzkum biomolekul“ je hospodářsky samostatnou  jednotkou fakulty zaměřenou převážně na výzkum a výuku v doktorském studiu spojenou s výzkumem. Přidružená pracoviště jsou umístěna na Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně a Biofyzikálním ústavu AV ČR v Brně. Svým organizačním uspořádáním odpovídá ústavům AV ČR. Zásadní oblastí výzkumu je studium vztahu struktury biomolekul a jejich biologické funkce, a to na různých úrovních. Centrum je především významným metodickým pracovištěm. Klíčové metody v Centru rozvíjené jsou spektroskopie nukleární magnetické rezonance (NMR) a počítačové modelování a simulace. V těchto oblastech disponuje Centrum špičkovým vybavením. Kromě výše uvedených jsou v Centru používány také biochemické a mikrobiologické metody, metody molekulární biologie a bioinformatiky, proteinového inženýrství a v neposlední řadě krystalografie biomakromolekul. Svými projekty se výzkum v Centru dotýká nukleových kyselin, bílkovin, cukrů, supramolekul, malých organických molekul a konglomerátů výše uvedených molekul. Ke směrům potenciálních praktických výstupů výzkumu Centra patří vývoj léčiv (rakovina, salmonelóza), ochrana životního prostředí (odbourávání halogenovaných uhlovodíků) či speciální analytické materiály (supramolekulární chemie). Jak hodnocení uskutečněné ministerstvem školství, tak průběžné hodnocení plnění výzkumných záměrů projednaná vědeckou radou fakulty  byla kladná a na jejich základě bylo doporučeno pokračovat v řešení všech výzkumných záměrů.

 

Fakulta informatiky:

Fakulta je nositelem tří výzkumných záměrů: „Nesekvenční modely výpočtů“, „Využití počítačové analýzy obrazu v optické mikroskopii“ a „Interakce člověka s počítačem, dialogové systémy a asistivní technologie“. Oponentní řízení všech našich záměrů bylo kladné a všichni oponenti doporučili ve výzkumu pokračovat.

 

Pedagogická fakulta:

Na PdF MU v Brně je řešen výzkumný záměr „Učitelé a zdraví (Psychologický přístup)“. Jeho přínos je v rovině teoretické, kde bylo rozvinuto nové téma na pomezí pedagogické psychologie a psychologie zdraví, jehož originalita je pozitivně hodnocena při návštěvách v Polsku, Ukrajině, Rakousku a Švýcarsku. Každoročně jsou organizovány konference s mezinárodní účastí Učitelé a zdraví, z nichž jsou pravidelně vydávány sborníky, které jsou distribuovány nejen v ČR, ale i na řadu evropských univerzit. V rovině praktické je v rámci výzkumného záměru pravidelně pořádáno kolem 20 odborných seminářů pro učitele; zástupci škol a školských institucí jsou zváni na konferenci Učitelé a zdraví. Jedním z plánovaných vyústění výzkumného záměru je zřizování psychologických poraden pro učitele, jejichž činnost se již experimentálně spouští. Ohlasy na výzkumný záměr Učitelé a zdraví jsou již také v odborném psychologickém tisku. Na úrovni zadavatele, tj. MŠMT ČR, byl hodnocen tento výzkumný záměr jako dobrý.

 

Ekonomicko-správní fakulta:

Výzkumný záměr „Faktory efektivnosti rozvoje regionů ČR“ – v průběhu roku 2001 byly řešeny následující etapy:

  1. Prostorové faktory efektivnosti regionálních rozvojových projektů.

  2. Vztah transformace veřejné správy a rozpočtové soustavy – faktory efektivnosti financování vybraných aktivit s akcentem na regionální úroveň a odvětví veřejného sektoru.

Vědecká rada projednala dosažené výsledky a doporučuje pokračování podle plánovaného rozsahu.

 

 

Využití institucionálních prostředků na nespecifikovaný výzkum

 

Institucionální prostředky na nespecifikovaný výzkum byly na fakultách využity především ke zvýšení technologické úrovně  přístrojového vybavení, podporu účasti akademických pracovníků na mezinárodních. vědeckých konferencích, na nákup literatury, k výzkumu přímo spojenému s výukou. Na Pedagogické fakultě pak byly částečně použity pro financování fakultních projektů VaV a na podporu studentských aktivit v této oblasti.