SPOLUPRÁCE S AKADEMIÍ VĚD ČR, REZORTNÍMI VÝZKUMNÝMI ÚTVARY

A NEVLÁDNÍM SEKTOREM

Lékařská fakulta:

LF udržuje přímé vazby především s Biofyzikálním ústavem AV ČR v Brně, s nímž ji pojí společná problematika molekulární biologie a genetiky.

V roce 2002 byly nejen posíleny vazby Masarykova onkologického ústavu k LF MU dalším propojením výuky onkologie a onkologického výzkumu, nýbrž také zřízena další Klinika traumatologie v Úrazové nemocnici jako státním nemocničním zařízení mimo okruh fakultních nemocnic. Pracoviště je na špičkové úrovni v úrazové chirurgii a intenzivní traumatologické péči a unikátní celorepublikový význam má především jeho spinální jednotka, včetně rehabilitační péče pro nemocné s míšním poraněním.

Součástí odborné práce celé řady klinik je napojení na klinické testování nových léčiv  léčebných režimů ve spolupráci s mezinárodními farmaceutickými formami. V roce 2002 vznikl v Centru biostatistiky a analýz a na LF koncept samostatného managementu klinických studií pro vlastní potřeby i formou akademického podnikání (contract research facility). V závěru roku se zástupci LF spolu s reprezentací MU začali podílet  na vzniku Jihomoravského inovačního centra při Krajském úřadu s předpokladem budoucí podpory regionální správy akademickému rozvoji a podnikání. LF úspěšně obhájila svůj díl přípravných úkolů projektu Medipark v rámci evropského projektu INTERPRISE, na němž spolupracovala s magistrátem města Brna.

Filozofická fakulta:

Základní spolupráce ve výzkumu ČR probíhala stejně jako loni mezi ústavy FF a jednotlivými ústavy Akademie věd ČR. Výčet zahrnuje prakticky všechny ústavy FF a jím odpovídající akademická pracoviště. Spolupráce se přitom týká účasti ve vědeckých radách, práce na společných grantech, případně na velkých syntetických a encyklopedických projektech vydávaných AV ČR.

Trvalá je rovněž historicky vzniklá a pokračující spolupráce s pracovišti Slovenské akademie věd (SAV), např.: Ústav experimentálnej psychológie SAV v Bratislavě, Společenskovedný ústav SAV v Košicích, Kabinet sociálnej a biologickej komunikacie SAV v Bratislavě (Psychologický ústav), Archeologický ústav SAV v Nitře (Ústav archeologie a muzeologie), Ústav dejín umenia SAV v Bratislavě (dějiny umění) apod.

Právnická fakulta:

Na fakultě je řešen čtyřletý grantový projekt „ Právní regulace financí a majetku územních samosprávných celků“ podporovaný Grantovou agenturou AV ČR.

Pracovníci fakulty spolupracují s ústředními soudními orgány ČR (Ústavní soud, Nejvyšší soud), s Ministerstvem zahraničních věcí ČR se podílejí na řešení problematiky mezinárodního a evropského práva, pracují v rozkladových komisích ministerstev a pro ústřední orgány zpracovávají  řadu expertíz.

Fakulta sociálních studií:

V kontextu řešení jednotlivých témat a programů spolupracují jednotlivá pracoviště s ústavy Akademie věd ČR (Psychologický ústav AV ČR, Sociologický ústav AV ČR, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí ČR). Spolupráce s nevládními organizacemi se týká především řešení otázek sociální prevence a intervence, života minorit, rómského etnika, tvorby a ochrany životního prostředí.

Běžné jsou společné aktivity se sesterskými pracovišti na jiných univerzitách – konference, společné publikace, reciproční zastoupení v oborových radách PGS, vědeckých radách institucí, účast na oponentních řízeních, participace fakultních pracovníků na práci redakčních rad odborných časopisů, recenzní činnost pro tyto časopisy.

Přírodovědecká fakulta:

Tyto spolupráce probíhaly formou společných výzkumných projektů, recipročním zastoupením ve vědeckých radách institucí, účastí pracovníků jako oponentů na oponentních řízeních, na práci redakčních rad odborných časopisů a recenzní činností pro tyto časopisy.

Spolupráce zejména v programech doktorského studia je realizována na základě smluv s ústavy AV ČR: Biofyzikální ústav, Hydrobiologický ústav, Astronomický ústav, Ústav Ondřejov, Matematický ústav Praha, Ústav makromolekulární chemie Praha, Ústav biologie obratlovců, Ústav analytické chemie, Ústav fyzikální metalurgie, Ústav přístrojové techniky a jinými pracovišti – Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Masarykův onkologický ústav aj., z nichž mnohé mají udělenu spoluakreditaci pro konkrétní obory DSP.

Fakulta informatiky:

V zaměření výzkumu a vývoje fakulty a spolupráce s AV ČR nedošlo v porovnání s předchozími lety ke změnám. Pracovníci fakulty nadále spolupracují s mimouniverzitními organizacemi VaV (Biofyzikální ústav AV ČR, Ústav pro jazyk český AV ČR, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, Fakultní nemocnice Brno).

Pedagogická fakulta:

Spolupráce PdF MU s ústavy AV ČR a dalšími mimouniverzitními vědeckými institucemi je oborově značně pestrá, což je dáno mnohooborovým zaměřením Pedagogické fakulty. Jedná se o spolupráci na řešení odborné problematiky související současně s učitelským vzděláváním i o zcela vědeckou práci mj. i při řešení grantových úkolů. Jde např. o Psychologický ústav, Biofyzikální ústav, Ústav fyziky materiálů, Ústav přístrojové techniky, Mikrobiologický ústav, Ústav molekulární genetiky, Ústav biologie obratlovců, Historický ústav, Ústav pro jazyk český, Ústav pro českou literaturu; ze zahraničních ústavů lze uvést Ústav makromolekulární biotechnologie AV v Jeně – participace na projektu EU – studium základních životních procesů buňky na modelu mikroorganizmu, International Institut für Leseforschung und Kinderliteratur Wien, Geistenwissenschaftliches Zentrum für Kultur und Geschichte Ostmitteleuropas Leipzig, Instytut Języka Polskiego Krakow, Historický ústav SAV v Bratislavě – účast na projektu VEGA, Chemický a Geografický ústav SAV Bratislava. Z dalších institucí lze jmenovat spolupráci s Historickým ústavem Armády ČR, Goethe-Institut Praha, Jednotou českých matematiků a fyziků, Českou asociací rusistů.

Spolupráce kateder fakulty se úspěšně rozvíjí i s organizacemi zabývajícími se vzděláváním a výchovou na nejrůznějších úrovních: Kultur-Kontakt Brno (nevládní německá, resp. rakouská organizace pro podporu výuky němčiny a německých, resp. rakouských tradic), pedagogicko-psychologické poradny a speciální školy, Česká dyslektická společnost, CHKO Moravský kras, organizace Veronica Brno, Lipica, Rezekvítek (ekologická výchova). V zahraničí jednotlivá pracoviště pedagogické fakulty rozvíjejí spolupráci s následujícími institucemi: Collegium Carolinum München, Internationale Jugendbibliothek München, IBBY (International Board on Books for Young People), Svenska barnbooks institutet Stockholm, The International Institute for Children´s Literature Osaka v Japonsku, Severoamerická asociace učitelů češtiny (USA), Department of Information Science Pretoria – Jihoafrická republika, Commission on Mathematical Instruction a další.

Fakulta sportovních studií:

Fakulta pokračovala v realizaci posledního roku projektu Interní grantové agentury Ministerstva zdravotnictví ČR ve spolupráci s I. dětskou interní a onkologickou klinikou Fakultní nemocnice Brno „Screening toxické kardiomyopatie po cytostatické léčbě v dětství“.

Společně s Českou kinantropologickou společností a Českou společností tělovýchovného lékařství organizovala mezinárodní vědecké konference „Role tělesné výchovy a sportu v transformujících se zemích středoevropského regionu“ a „Medicína a sport“.

Ekonomicko-správní fakulta:

Spolupráce s AVČR  se uskutečňuje s Národohospodářským ústavem, Ústavem teorie informace a automatizace, a to  formou spolupráce na grantech. Nadále pokračuje spolupráce s útvary státní správy jako jsou Krajský úřad Jihomoravského kraje, Obchodní a hospodářská komora Brno, Regionální rozvojová agentura Jižní Morava v Brně a Ústav územního rozvoje, Brno.