ZAMĚŘENÍ VÝZKUMU A VÝVOJE NA MASARYKOVĚ UNIVERZITĚ 

Lékařská fakulta:

Oblast výzkumné činnosti je v okruhu působnosti LF MU rozvíjena již tradičně jak v sektoru školství, tak i v sektoru zdravotnictví účastí členů akademické obce v preklinických a klinických projektech nemocnic.

LF MU jako nositelka grantů je tak omezena převážně na okruh teoretických biomedicínských témat, případně sociopreventivních a dalších neklinických oborů. To sice nikterak nesnižuje medicínskou výzkumnou kapacitu v Brně, ale formálně snižuje výnosy a tvůrčí výkon LF ve srovnání s ostatními fakultami bádajícími výhradně ve školském sektoru.          

Na LF MU zůstávají pilíři výzkumné činnosti čtyři hlavní výzkumné záměry orientované na molekulární patogenezi hlavních civilizačních chorob, na onemocnění srdce a cév, problematiku zhoubných nádorů a oblast neurověd. Implementaci moderních výukových metod a trendů z oblasti bioinformatiky zajišťovaly rozvojové programy MŠMT.

V roce 2002 se rozvinula kvalitativně nová iniciativa směřující ke koncentraci nejvyspělejších a perspektivních programů biomedicínského výzkumu na vytváření inovačního prostředí a podporu akademického podnikání v oblasti biomedicíny. Tato strategie, rozvíjená v úzké spolupráci s Přírodovědeckou fakultou a harmonizující postup také s nově vzniklým regionálním inovačním centrem a záměry VUT, vedla k založení iniciativy INBIT (Inkubátory biomedicínských technologií). K té se v první fázi přihlásilo padesát dva pracovišť, laboratoří a týmů z obou fakult a s jasně definovanými výzkumnými a inovačními cíli i řadou nadstandardních technologií. Ve druhé fázi je tato iniciativa východiskem pro realizaci projektu Medipark jako centra špičkových a inovačních biomedicínských technologií v novém univerzitním kampusu.

Filozofická fakulta:

Vědecko-výzkumná práce na FF MU se tradičně rozvíjela v řadě různých oborů v rámci jednotlivých fakultních ústavů od klinické psychologie přes obory historické až po obory sociálně vědné, filozofické a filologické. Všechny tyto humanitní disciplíny se navzájem přirozeně liší svým metodologickým zakotvením, technikami a přístupy užívanými ve výzkumu i rozdílným stupněm propojení domácí vědecké práce s mezinárodními partnery. To se nakonec odráží i v různé podobě formalizace vědeckých poznatků a jejich rozdílné míry integrace do celoevropských badatelských center.

Vedle zpracování institucionalizovaných témat došlo na FF k výrazně novému posunu při přípravě kvalitně zpracovaných návrhů dalších výzkumných projektů, což se projevilo v roce 2002 v mimořádně zvýšeném počtu obdržených grantových prostředků. Celkem  bylo řešeno 67 výzkumných projektů, což je početně dvakrát více, než tomu bylo před dvěma lety, roku 2000.

Přes  rozšíření počtu projektů, opírajících se o finanční grantovou podporu, tvoří výčet udělených grantů sice významnou, ale přece jen pouze dílčí část celkové tvůrčí kapacity Filozofické fakulty. Svědčí o tom mimo jiné i výstupy ve formě monografií, odborných studií a účasti akademických pracovníků fakulty na mezinárodních vědeckých konferencích a sympoziích. Počet vědeckých výstupů se i zde, oproti dvěma předchozím rokům, radikálně zvýšil.

Právnická fakulta:

Právnická  fakulta MU se ve své vědeckovýzkumné činnosti zaměřuje na problematiku práva Evropských společenství a harmonizaci práva ČR s právem ES, na otázky reformy veřejné zprávy a rozhodovacích procesů, na právní aspekty ochrany lidských práv, na ústavní soudnictví, reformu soukromého a trestního práva a soutěžní právo.

Fakulta podporuje rovněž studentskou vědeckou odbornou činnost, a to pořádáním každoročních soutěží studentských prací.

Fakulta sociálních studií:

Vědecko-výzkumné aktivity se soustředily na tyto oblasti: transformace společnosti, etnika, minority, marginalizované skupiny. Dále na oblasti – děti, mládež, rodina, jejich vývojové trendy, sociální vztahy a souvislosti, poradenství, sociální a intervenční programy. A nakonec oblasti jako sociologická, politologická a psychologická reflexe identity; politická teorie, politické systémy, evropská integrace; demografické trendy, sociální politika a sociální programy a humanitní aspekty problematiky životního prostředí.

Přírodovědecká fakulta:

Přírodovědecká fakulta, která je svým zaměřením fakultou výzkumnou s mnoha obory, věnuje velkou pozornost rozvoji výzkumu ve spojení s výukou studentů. Jsou to tradiční obory jako fyzika, chemie, biologie, geologie, geografie a matematika.  Výzkum je intenzivně rozvíjen v rámci jedenácti výzkumných záměrů MŠMT, z nichž tři jsou v oblasti fyzikálních věd a po dvou v oblastech matematických, chemických, biologických a geologicko-geografických věd.

Významným přínosem pro výzkum na PřF bylo zřízení Národního centra pro výzkum biomolekul s interdisciplinárním zaměřením z oblasti chemie, biochemie, biologie a matematického modelování.

Fakulta informatiky:

Zaměření výzkumu a vývoje a spolupráce s AV ČR se v porovnání s předchozími lety nezměnilo. Pokračuje orientace na teoretickou informatiku, paralelení a distribuované systémy, kvantové počítače, superpočítání, elektronickou sazbu, grafiku a virtuální realitu, počítačové zpracování přirozeného jazyka, asistivní technologie, softwarové inženýrství, enviromentální systémy.

Pedagogická fakulta:

Na PdF MU nedošlo oproti předchozímu roku k zásadní změně zaměření výzkumu a vývoje – stále vyplývá z hlavního úkolu fakulty, jímž je příprava a výchova učitelů všech stupňů a typů škol, proto se

orien­tuje zejména na oblast vzdělávání a pedagogických disciplín.

Fakulta sportovních studií:

Fakulta sportovních studií MU se zaměřuje na badatelskou činnost ve vědním oboru kinantropologie. Výzkumem se sleduje rozšíření poznatků v kinantropologii a jejich speciálních oborů, zvyšování úrovně studia na fakultě a transformace poznatků do praxe ve sportu a školní tělesné výchově osob zdravých a i zdravotně oslabených, všech věkových kategorií i výkonnostních úrovní.

Výzkum se orientuje na tři základní oblasti kinantropologie: strukturální a vývojovou kinantropologii, sociální, kulturní a pedagogickou kinantropologii a lékařskou kinantropologii.

Ekonomicko-správní fakulta:

V současnosti je výzkumné zaměření fakulty orientováno zejména na empirickou analýzu a teoretické souvislosti transformačního procesu ekonomiky ČR, vývoj ekonomického myšlení na Moravě, hodnocení efektivnosti daňové soustavy, vliv monetární politiky a vnějších šoků na malou otevřenou ekonomiku, transformaci peněžního sektoru v ČR, vývoj peněžně ekonomických vztahů na Moravě, finanční systém ČR (analýza a srovnání s jinými evropskými ekonomikami), perspektiva dalšího vývoje, organizační struktury podniku a podnikové ekonomiky, využití lidských zdrojů firmy; rozvoj finančního řízení firmy v podmínkách evropské ekonomické integrace, efektivnost ve veřejném sektoru, veřejná správa a veřejné rozpočty, regionální rozvoj a jeho ekonomické aspekty, územně orientovaný informační systém, investiční aktivity vybraných měst, veřejný sektor a kapitálový trh.