Centrum pro další vzdělávání učitelů 

vedoucí: head:  PhDr. Jan Beran

Pellicova 43, 662 13 Brno, tel. 43 211 865, fax 33 82 19


V roce 1996 byla činnost CDVU orientována na oblast pedagogicko organizační a oblast výzkumnou. V oblasti pedagogicko organizační šlo především o podpůrné aktivity, související s vnitřní transformací základních a středních škol. Centrum spolupracovalo s fakultami MU, externími spolupracovníky z praxe, příslušnými odbory MŠMT ČR, ČŠI, ŠÚ, a také se zahraničními institucemi.

Hlavní úkoly pracoviště byly realizovány těmito formami a prostředky:    
 
1. Vzdělávací kurzy   

Celkem bylo akreditováno 159 kurzů, které byly nabízeny školám prostřednictvím celouniverzitního nabídkového katalogu.

Cílem bylo přispět ke gradaci profesního růstu učitelů. 

V 530 dnech proškolilo CDVU 6 970 učitelů. Na základě podnětu MŠMT ČR realizovalo Program "Sociální prevence, prevence kriminality a drogových závislostí". Vzdělávacího cyklu se zúčastnilo 170 účastníků.   

Letní prázdninové aktivity:   

V průběhu letních prázdnin uspořádalo pracoviště celkem 6 kurzů, kterých se zúčastnilo 232 účastníků.
 

2. Výzkumná činnost (resortní výzkum):   

Do výzkumu "Obecná škola po třetím roce ověřování" bylo zahrnuto celkem 130 škol, na kterých je tento program ověřován.

Do výzkumu "Občanská škola po druhém roce ověřování" bylo zahrnuto 50 škol.

Oba tyto výzkumy patří vzhledem ke svému rozsahu a délce ověřování (5 let) k největším a nejrozsáhlejším resortním výzkumům v ČR. Výzkumy byly úspěšně obhájeny s doporučením, aby v nich bylo pokračováno v dalších dvou letech.
 

3. Rozvojové programy:   

V rámci Fondu rozvoje vysokých škol byly řešeny a úspěšně obhájeny čtyři programy:

  1. Příprava učitele k řešení aktuálních problémů ve výuce MAT na ZŠ    
  2. Zdokonalování dovedností učitelů zeměpisu ve výuce regionů Jižní Moravy
  3. Příprava tzv. cvičného učitele němčiny pro potřeby pedagogické praxe studentů Pedagogické a Filozofické fakulty v Brně
  4. Další vzdělávání učitelů angličtiny / mentorů.   
     

4. PHARE:

- Modern School Management (PHARE VET CZ93O5)

- Odborný jazyk v němčině a angličtině

(PHARE VET CZ93O5-O4-O1-OO3)

V rámci programu PHARE je pracoviště zapojeno do řešení dvou projektů. Projekty jsou určeny pro 19 vybraných integrovaných středních škol. V těchto programech je CDVU MU partnerem University Helsinki a Goethe Institutu Praha.

Mezinárodní spolupráce:

Vydána společná publikace s univerzitou v Oxfordu, v Leuvenu a v Krakově shrnující závěry z programu TEMPUS (Oxford Studies in Comparative Education "Developing Schools for Democracy in Europe"). Nově zahájeny projekty v oblasti školského managementu s univerzitou v Helsinkách, dále s univerzitou v Oxfordu a EDSAL v Londýně (tvorba kurikula). Pokračovaly přípravné práce na projektu školského managementu s KOMPACT GROUP Hertogenbosch Holandsko. Proběhla příprava tzv. moderátorů v projektu se zemí Severní Porýní - Westfálsko, kteří uskutečnili první semináře školského managementu pod vedením německých lektorů. V rámci spolupráce s Ministerstvem školství a kultury Vídeň a KulturKontaktu ve Vídni bylo uskutečněno 47 vícedenních seminářů, které byly částečně sponzorovány rakouskou stranou. Nadále pokračuje vybavování rakouské odborné metodické knihovny za finanční podpory KulturKontaktu. Rovněž Pedagogický ústav ve Vídni a Pedagogický ústav v Hollabrunu se podílejí na vybavování knihovny a zajišťování recipročních seminářů, kurzů a vzájemných hospitací především v oblasti jazykové výuky. Nově byl zahájen projekt PHARE v němčině a angličtině pro učitele odborných škol (ve spolupráci Goethe - Institut a British Council). Pokračuje výměna zkušeností, materiálů, práce na společných metodických materiálech s metodickým centrem Szombatelly, Göyer, Bratislava, dále s univerzitou v Grazu a s nadací Viribus Unitis ve Švýcarsku. Nově zahájena spolupráce s Pedagogickou akademií v Dillingen.

Za významné podpory rakouských partnerů byla uspořádána mezinárodní konference "Také školy se mohou učit" (Autonomní rozvoj škol, hledání nových perspektiv), která vycházela z úspěšného projektu spolupráce s univerzitou Innsbruck a Vídeň.

Publikační činnost:   

V edici CDVU byly vydány 3 odborné publikace v celkovém nákladu 2 300 výtisků a 22 metodických materiálů v nákladu 2 800 výtisků.

Vzdělávací středisko CDVU:   

Na zajištění uváděných aktivit se podílelo vzdělávací středisko ve Šlapanicích, ve kterém byly pořádány kromě vzdělávacích kurzů i významné konference, pořádané nejen CDVU, ale i fakultami MU a vědeckými společnostmi.