FAKULTA INFORMATIKY

Botanická 68a, 602 00 Brno

tel. 41 512 111 , fax. 41 212 568



Prof. RNDr Jiří Zlatuška, CSc.

děkan


Proděkani:

Doc. RNDr. Renata Ochranová, CSc.

Doc. Ing. Jan Staudek, CSc.

Předseda akademického senátu: 

RNDr. Luděk Matyska, CSc.

Tajemník:

Ing. Jana Foukalová

Fakulta informatiky zahájila rok 1996 stěhováním do budovy na Botanické 68a, která se od konce ledna stala jejím sídlem. Působení v této budově mělo částečně provizorní charakter - činnost byla v provizorních dislokacích pracoven i improvizovaných učeben tak, aby bylo co nejjednodušší zahájení rekonstrukčních prací podle připravovaného projektu, jakmile budou k dispozici potřebné finanční prostředky. Od podzimu byla zahájena práce na výstavbě dvou velkých učeben ve dvorním traktu, které by měly být na podzim 1997 připraveny pro výuku tak, aby odpadla nutnost půjčovat velké posluchárny pro převážnou část výuky v nižších ročnících. 

Byla posílena výpočetní kapacita fakulty tak, že nyní dosahuje poměru zhruba osmi studentů na jeden počítač (většinou pod systémem Unix) připojený na síť v počítačových laboratořích. Vnitřní síť byla povýšena na ATM switch zvyšující kapacitu některých kritických částí sítě a v závěru roku byl posílen základní výpočetní server fakulty na počítač Sun Enterprise, který by měl odstranit nejslabší místo současné výpočetní kapacity na FI MU.

Studium informatiky na Fakultě informatiky MU je koncipováno jako studium univerzitního typu, stavící na vědecké průpravě a teoretických základech oboru. Toto pojetí dovoluje vychovávat absolventy, kteří nejsou úzce orientováni jen na praktické zvládnutí konkrétních nástrojů či metod v současné době se v praxi vyskytujících, ale naopak dovedou rozumět podstatě používaných nástrojů a systémů, dovedou se v nich samostatně orientovat a nečiní jim potíže osvojit si nové a modernější systémy, které se neustále objevují. Z naší i zahraniční praxe je potvrzeno, že dobrá znalost teoretického zázemí umožňuje dobrou adaptibilitu absolventů na tyto rychlé změny prostředí, ve kterém po absolvování působí. Průprava zaměřená pouze prakticky má omezenou cenu, protože extrémně rychle zastarává. Tím se univerzitní charakter studia stává zárukou toho, že se absolventi dostávají do výhodné pozice na trhu práce a mohou tvůrčím způsobem reagovat na převratné změny, které s sebou rozvoj tohoto oboru přináší.

Pro zvolenou koncepci univerzitního studia je důležité začlenění předmětů volitelných specializací. Fakulta informatiky buduje systém studia, který je v maximální míře otevřený vzhledem ke studentům a možnostem volby jejich zaměření podle individuálních zájmů. Fakulta od školního roku 95/96 používá kreditní systém studia zahrnující v sobě kombinaci předmětů povinných pro zvolený typ studia, předmětů specializací a doplnění zapisovaných předmětů studenty samými podle svých vlastních odborných preferencí. Tento systém se plně osvědčil a prochází jen drobnými modifikacemi upravujícími některé mezní podmínky. Pro jeho snazší uplatnění byl na Fakultě informatiky zprovozněn administrativní systém na bázi Intranetu, který podstatnou měrou usnadňuje většinu činností spojených s administrativou studia jak ze strany studentů, tak i učitelů v prostředí velmi různorodých verzí studia realizovaných jednotlivými studenty.   Fakulta informatiky se snaží stavět na komplexním pojetí informatiky jako oboru spojujícího řadu oblastí od čisté teorie po prakticky realizované systémy. Cílem je vybudovat skutečně široce koncipované studium moderního typu s všestrannými možnostmi uplatnění absolventů.

Fakulta v současné době poskytuje vzdělání v rámci studijních programů na bakalářské, magisterské i doktorandské úrovni. Řada předmětů studijních programů je organizována v součinnosti s Přírodovědeckou fakultou (zejména matematika, ale kromě toho i předměty obecného základu studia), ve studiu učitelských kombinací se pak jedná o mezifakultní studium.

Akademičtí pracovníci Fakulty informatiky pracují aktivně ve výzkumu, zahrnujícím oblasti, které navazují na bezprostředně úspěšné projekty realizované v rámci grantů na národní úrovni (Grantová agentura ČR, Akademická iniciativa IBM) i účasti v běžících projektech v oblasti mezinárodní (Esprit BRA, Copernicus, Tempus, Comenius) a další projekty mezinárodní spolupráce (Copernicus, COST, Esprit). Fakulta informatiky byla přímým řešitelským pracovištěm 8 grantů v celkovém finančním objemu téměř 3,9 milionů Kč. Dále fakulta participovala s ÚVT MU na řešení grantu Fondu rozvoje VŠ - Superpočítačová centra, kterého se účastnilo v r. 1996 dalších pět vysokých škol. Celkový rozpočet je 30 miliónů korun, na MU zůstal majetek za více jak 6 miliónů. Mezi hlavní dosažené cíle patří fakt, že projekt buduje infrastrukturu vysokých škol a že bylo dosaženo významné posílení výkonu instalovaných počítačů (cca čtyřnásobek v celkovém výkonu oproti roku 1995).

Sedmnáct pracovníků fakulty je činných ve výborech mezinárodních konferencí, ve výborech mezinárodních profesionálních společností a v redakčních radách. Devět pracovníků fakulty bylo pozváno na studijní a přednáškové pobyty v zahraničí a na fakultě působili 2 zahraniční přednášející. Fakulta informatiky v r. 1996 pořádala dvě mezinárodní konferece: SOFSEM'96, orientovanou na teorii, a Goedel'96, která je především zaměřená do oblasti logiky. Skupina studentů FI MU se úspěšně zúčastnila mezinárodní akce

Jeden pracovník FI MU pracuje ve funkci člena redakční rady časopisu AXIS (The UCISA Journal of Academic Computing and Information System). Další pracovníci FI MU pracují ve funkci členů programových výborů mezinárodních konferencí: Goedel'96, SOFSEM'96, DATASEM'96, MFCS'96, ICDT'97, MFCS'97. Konečně pracovníci FI MU pracují i ve funkci členů výborů mezinárodních sdružení ERCIM, IEEE Computer Society a TUG a pracovních skupin TWMGLC a ISO/IEC JTC1 SC27 - Security Techniques subcommittee.

Pracovníci fakulty v r. 1996 publikovali 116 v tuzemsku a 31 prací v zahraničí, z toho 68 prací v recenzovaných sbornících nebo v časopisech s impakt faktorem. Ostatní práce měly popularizační charakter, charakter skript, učebnic apod.