PEDAGOGICKÁ FAKULTA

Děkanát PdF, Poříčí 7, Brno 603 00

tel. 43 129 111, fax. 43 129 109, 43 129 457




Doc. RNDr. Josef Janás, CSc. ( do 31. 1. 1996 )

Doc. RNDr. Ota Říha, CSc ( od 1. 2. 1996 )

děkan

Proděkani:

Doc. PhDr. Naděžda Krsková, CSc.

Doc. PaedDr. Vladislav Mužík, CSc.

Doc. Ing. Jiří Strach, CSc.  do 31. 1. 1996

Prof. PhDr. Rudolf Šrámek, CSc.  od  1. 2. 1996

Doc. RNDr. Václav Viktora, CSc.

Předsedkyně akademického senátu:

PhDr. Hana Dvořáková

Tajemník:

Ing. Vlastimil Jarošek

 

Rok 1996 byl rokem oslav 50. výročí založení fakulty. Příprava učitelů pro 1. a 2. stupeň základní školy a "svobodné bádání a pěstování věd pedagogických a jejich pomocných oborů" se před 50 lety staly hlavním úkolem nově vzniklých pedagogických fakult. V plnění tohoto úkolu spatřuje fakulta své základní poslání i dnes, přičemž zejména v kombinaci s výchovami fakulta připravuje učitele v pětiletém magisterském studiu i pro školy střední. Na počest 50. výročí založení fakulty bylo uspořádáno 10 vědeckých konferencí, 21 seminářů a sympozií a řada dalších akcí jako jsou koncerty, výstavy, sportovní akademie a turnaje. Tyto akce daly oslavám 50. výročí založení fakulty smysl a obsah, neboť vytvořily příležitosti k představení výsledků vědeckovýzkumné a umělecké činnosti, k výměně zkušeností a vzájemnému poznávání.

Vědeckovýzkumná a umělecká činnost preferuje poslání fakulty - připravit učitele vysokých morálních, odborných a metodických kvalit. Toto úsilí jasně dokumentovala mezinárodní konference "Cesty k tvořivé škole", kterou vyvrcholily oslavy 50. výročí trvání PdF MU. Kromě této společné prezentace výsledků vědeckovýzkumné a umělecké činnosti realizovaly prakticky všechny katedry a ústavy semináře, mezinárodní konference a sympozia, které se zaměřily úžeji na problematiku jednotlivých oborů.

V uměleckých oborech se vedle Pěveckého sboru MU výrazně prosadili sóloví interpreti (V. Richter - zpěv, P. Hala - klavír, I. Bartoš - varhany, M. Slávik - housle), a to doma i na řadě vystoupení v zahraničí, stejně tak výtvarníci, kteří vystavovali doma i v cizině. Ústav tělesné kultury organizoval mezinárodní gymnastické závody Euroteam, pokračoval ve spolupráci s postiženými dětmi z Ústavu sociální péče na Kociánce, která vyústila ve společném vystoupení na slavnostní tělovýchovné akademii v BOBY Centru, pořádané k 50. výročí PdF.

Počet grantů zůstává ve srovnání s minulým rokem v podstatě stejný a nutno dodat, že je nízký (3 granty MŠMT, 1 Grantové agentury, 6 Fondu rozvoje, 2 zahraniční z TEMPUSu).

V roce 1996 studovalo na fakultě 3 462 studentů, což je o 5,77 % více než v roce 1995. Fakulta organizovala v pěti oborech doktorandské studium, magisterské studium je tradičně zaměřeno na obor učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů s aprobací pro základní školy a nižší ročníky gymnázií a na obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ, kde si všichni studenti 1. ročníku povinně volí specializaci ze 13 možností. Ve studijních předmětech, které získaly akreditaci pro 3. stupeň škol, jsou studenti připravováni i pro učitelství na středních a základních uměleckých školách. Všechny typy magisterského učitelského studia jsou zpravidla dvoupředmětové.

Kromě magisterského studia probíhalo na fakultě jednopředmětové bakalářské studium angličtiny, němčiny a francouzštiny, bakalářské studium speciální pedagogiky a několik směrů nediplomových doplňujících studií. Zahájeno bylo denní bakalářské studium sociální pedagogiky se zaměřením na volný čas a některá rozšiřující studia umožňující získat aprobaci pro vyšší stupně škol.  V roce 1996 došlo ke kvalitativnímu i kvantitativnímu zintenzivnění zahraničních styků. Pracovníci PdF se různým způsobem podíleli na realizaci smluv mezi MU a univerzitami v Řezně, Poznani, Katovicích, Vratislavi a Vídni (např. fyzika, filozofie, obč. výchova aj.) a rozvíjeli, popř. nově navázali styky s řadou jiných univerzit a pracovišť. Cílových zemí, kam byl zájem směřován, je celkem 22, nejvíce byly navštíveny Slovensko, Německo, Polsko, Rakousko. Hlavním účelem výjezdů byla účast na mezinárodních kongresech (v Anglii, Kanadě, Německu, Švýcarsku), konferencích a seminářích, z nichž některé byly pořádány za spoluúčasti PdF. Tematicky významný podíl (10) tvoří účast na společných výzkumných projektech (např. katedry fyziky, filozofie, obč. výchovy, historie), dále to byla pracovní setkání s přípravou společných sborníků, s diskusemi nad studijními plány (anglistika, romanistika, chemie), didaktickými problémy, náplní doktorandského studia ap. V některých projektech plní PdF funkci koordinačního centra (např. katedra historie v evropském výzkumu historického vědomí mládeže v Evropě aj.). Pracovníci kateder bohemistiky a speciální pedagogiky byli pozváni na zahraniční univerzity ke speciálním přednáškám a seminářům, celkový počet výjezdů do zahraničí byl 152.

Příznivě se vyvíjely možnosti stáží a studijních pobytů studentů v zahraničí (např. na katedře speciální pedagogiky, ústavu tělesné kultury, romanistiky), třebaže poptávka převyšuje realizovatelné nabídky. Celkově vycestovalo 40 studentů. 

PdF navštívilo 60 hostů ze zahraničí. Jejich pobyt byl obvykle spojen s přednáškou (spec. pedagogika, rusistika, anglistika aj.), s diskusí o stavu výuky (romanistika) i výzkumů (fyzika). Část hostí se zúčastnila konferencí pořádaných fakultou (fyzika, pedagogika, psychologie, výtvarná výchova, těl. kultura, ÚLM aj.). Významné byly návštěvy z Francouzského velvyslanectví a z Ministerstva školství Francie. Fakultu navštívili pánové Alain Michel (hlavní inspektor Ministerstva školství Francie) a André-Yves Portnoff, kteří jsou pověřeni vypracováním osnovy pro zajišťování výsledků výuky francouzštiny jako cizího jazyka na zahraničních školách. V rámci družebních dnů MU s Univerzitou Adama Mickiewicze v Poznani fakultu navštívil její prorektor pro všeobecné záležitosti Prof. Przemyslaw Hauser a proděkan PdF UAM Prof. Kazimierz Przyszczypkowski. Slavnostního shromáždění k 50. výročí založení PdF se zúčastnili děkani všech pedagogických fakult v ČR a hosté z družebních univerzit a fakult z Bratislavy, Nitry, Trnavy, Vídně a Drážďan.

Publikační činnost dosahuje ve srovnání s minulým rokem nárůstu. Přibylo původních vědeckých prací v recenzovaných sbornících, původních prací v excerpovaných časopisech, ostatních původních prací. PdF vyvíjela i vlastní ediční činnost. Celkem bylo vydáno 55 titulů (5810 stran), z toho 7 sborníků, 1 monografie a 47 skript. Vydaná skripta jsou určena především studentům PdF, některá z nich se však úspěšně uplatňují i na jiných fakultách v ČR, zvláště pedagogických.

Ústřední knihovna PdF spravovala knihovní fond o 126193 svazcích, který je zčásti umístěn v 21 dílčích knihovnách na katedrách a ústavech PdF. Bylo zakoupeno 3979 nových svazků, 5536 svazků bylo odepsáno.

Dne 7.11.1996 udělila Masarykova univerzita na návrh vědecké rady Pedagogické fakulty MU čestný doktorát věd o umění prof. PhDr. Antonínu Tučapskému, který v letech 1947 až 1951 studoval na Pedagogické a Filozofické fakultě MU a který je dnes celosvětově uznávanou osobností hudebního života. Jeho dílo je neodmyslitelně spjato s Pěveckým sdružením moravských učitelů, jehož sbormistrem byl v letech 1964 až 1973, a s kterým dosáhl četných úspěchů doma i v zahraničí. Protože byl v období tzv. normalizace diskriminován a bylo mu bráněno v umělecké činnosti, odešel v r. 1975 do Anglie, kde působí jako profesor hudebně teoretických předmětů na Trinity College of Music v Londýně. Na koncertu, uspořádaném na počest 50. výročí založení fakulty a čestného doktoranda, byla přednesena některá jeho díla Pěveckým sborem MU a Pěveckým sdružením moravských učitelů.