Ústav výpočetní techniky

ředitel: Doc. RNDr. V. Račanský, CSc.

Botanická 68 a, 601 77 Brno, tel. 41 512 210, 111

Činnost Ústavu výpočetní techniky v roce 1996 spojitě navazovala na předcházející léta. Za nejvýznamnější považujeme přestěhování ústavu do nové lokality Botanická 68a, kam byl rovněž přemístěn hlavní uzel počítačové metropolitní sítě, který zajišťuje napojení akademického Brna na CESNET. Metropolitní síť byla rozšířena a zkvalitněna. Ústav výpočetní techniky ve spolupráci s VUT Brno nyní provozuje metropolitní síť, která má mimo jiné 20 km optických vláken a zařízení, která umožňují vysokorychlostní přenosy a vytváření virtuálních sítí (ATM). Na MU je nyní napojeno a registrováno více než 1.500 počítačů. Ústav úspěšně provozuje superpočítačové centrum, jehož kapacity jsou plně využívány zejména Přírodovědeckou fakultou a Fakultou informatiky.

Na ústavu zahájila činnost nová skupina WWW a multimediální systémy, které mimo jiné připravuje internetovou presentaci MU obsahující přehledové informace o zaměstnancích, studentech, studiu, vědeckovýzkumné činnosti, publikacích atd.  

Většina výše uvedených činností byla realizována prostřednictvím grantů, na které pracovníci ústavu - koordinátoři projektů získali 44,3 mil. Kč.

Dále se v roce 1996 ÚVT výrazně podílel na centralizaci řízení školy a fakultních knihoven. 

 

Knihovnicko-informační centrum

vedoucí: RNDr. M. Bartošek, CSc.

Botanická 68 a, 601 77 Brno, tel. 41 512 214

KIC bylo zřízeno rozhodnutím rektora v únoru 1996 jako celouniverzitní útvar pro koordinaci a rozvoj knihovnicko- informačních služeb. Má tři kmenové pracovníky, zaměstnance ÚVT a dále jako členy ředitele fakultních knihoven. Činnost KIC se soustředila na několik okruhů. Prvním byla automatizovaná katalogizace fondů systémem TINLIB. Přírustky již všechny fakulty zpracovávají tímto jednotným způsobem. Započalo se s jmennou katalogizací a byly učiněny první kroky v koordinaci věcného zpracování dokumentů. Dvě fakulty (ESF a FI) s poměrně malými fondy již mají dokončenou retrokatalogizaci. Na ostatních byl tento proces zahájen. Obecná potíž je v nedostatku pracovních sil pro tento časově náročný proces. 

Druhá oblast je budování centrálních informačních systémů. KIC zajišťovalo provoz Souborného katalogu MU, přístupného sítí Internet (dosud 67.000 jednotek). Byl obhájen projekt FRVŠ "CD-ROM server MU v Brně" a koncem roku byl již server instalován. Z rozpočtu KIC pak bylo pořízeno 7 klíčových titulů. Tím byl položen základ univerzitního databázového centra. V rámci WWW serveru ÚVT byla zpřístupněna první verze knihovnické WWW stránky, jíž se knihovny MU prezentují na Internetu.

Třetí okruh činnosti KIC bylo zvyšování kvalifikace knihovníků celou řadou školení, přednášek, seminářů i zahraničních pobytů. Pracovníci KIC též připravili návrh systemizace knihovnických míst na MU. KIC MU je zastoupena v hlavních knihovnických aktivitách ČR. Dr M.Bartošek, vedoucí KIC, je menažerem projektu MOLIN (Moravské regionální knihovnické sítě) , dotovaného Mellonovou nadací. Také MU získala z tohoto projektu na počítačové dovybavení značné prostředky.