Mezinárodní spolupráce

Prof. PhDr. Jiří Šrámek, CSc., prorektor

Útvar pro zahraniční vztahy

Na základě kvót přidělených Masarykově univerzitě Ministerstvem školství vycestovalo v rámci mezinárodních kulturních dohod 50 pracovníků a studentů na studijní pobyty a jazykové kursy. Cestovné hradilo zahraniční oddělení rektorátu a MŠMT ČR cestovné koncem roku zrefundovalo. 

Uskutečnila se též každoroční výměna pracovníků na základě bilaterálních dohod s univerzitami ve Vídni, Řeznu, Szegedu, Vratislavi, Poznani a Katovicích. MU vyslala 29 pracovníků, kterým zahraniční oddělení rektorátu hradilo polovinu cestovného. Bylo přijato 33 pracovníků, kterým bylo uhrazeno ubytování a diety.

V říjnu navštívila MU delegace akademických funkcionářů poznaňské univerzity, vedená rektorem prof. Jurgou. Účelem návštěvy bylo vyhodnocení dosavadní spolupráce a vytýčení dalších perspektiv. Spolu s oficiální delegací přijel také univerzitní pěvecký sbor, který uspořádal koncert v aule MU. 

Mimořádně významnou událostí i z hlediska politického byla instalace busty T. G. Masaryka v atriu Vídeňské univerzity. Busta, jejímž autorem je akademický sochař Vincenc Makovský, je darem MU partnerské Vídeňské univerzitě, na které TGM působil jako soukromý docent. Busta byla slavnostně odhalena rektory obou univerzit 21. listopadu 1996. Poté následovalo společné sympozium na téma TGM - vysokoškolský učitel a vizionářský politik. Byla vydána česko-německá brožurka "T. G. Masaryk a Vídeňská univerzita". Na celou akci velkou měrou přispěla KB Praha a KB Brno. 

Členům vedení univerzity byly poskytovány všechny potřebné služby spojené s jejich zahraničními služebními cestami. Pro všechny pracovníky a studenty, jejichž cesty do zahraničí byly devizově kryté z prostředků MU, grantů apod., byly zajišťovány devizové prostředky včetně následného vyúčtování finančních prostředků po návratu z cesty. V porovnání s rokem 1995, kdy se uskutečnilo 810 devizově krytých cest, stoupl jejich počet v roce 1996 na 930.

Byla zajištěna úhrada členských příspěvků za členství MU v mezinárodních organizacích jako je IAU, CRE, skupina univerzit Compostela Group.

Pokračovala spolupráce s Evropskou univerzitou Viadrina ve Frankfurtu nad Odrou. V letním semestru 1996 zde byli na studijním pobytu čtyři studenti Právnické fakulty. O studium projevili zájem i studenti Ekonomicko-správní fakulty, takže v zimním semestru 1996/97 odjeli ke studijnímu pobytu čtyři studenti práva a tři studenti ekonomiky.

Byla zahájena výměna studentů mezi MU a EMA univerzitou v Greifswaldu. Univerzita v Greifswaldu poskytuje pro 1 studenta MU stipendium na 1 semestr. MU recipročně přijala jednoho studenta greifswaldské univerzity, kterému bylo uhrazeno studium českého jazyka v Kabinetu češtiny na FF.

Univerzita v Utrechtu nám v rámci přímé spolupráce poskytla 3 stipendia pro naše studenty k účasti na letním kurzu "Holandská kultura a společnost". Obdobně univerzita v Lipsku umožnila třem studentům - postgraduantům účast na jazykovém kurzu němčiny pro negermanisty. 

Již tradičně se MU zúčastnila 11. Informačního veletrhu o studiu a volbě povolání, který se každoročně v měsíci březnu koná ve Vídni.

Jako jedna z prvních středo- a východoevropských univerzit byla Masarykova univerzita přijata za člena Utrechtské sítě, což je jedna z nejlépe pracujících univerzitních sítí v Evropě.

V rámci mezinárodního členství ve skupině univerzit Compostela byl začátkem července uspořádán v Brně týdenní intenzívní seminář nazvaný "Nacionalismus a populismus v Evropě", kterého se zúčastnilo 15 studentů a 8 přednášejících.

Styky s veřejností
Masarykova univerzita převzala záštitu nad konáním 18. Světového kongresu Společnosti pro vědy a umění, který se uskutečnil koncem srpna. Kongres připravovala MU spolu s brněnskou pobočkou SVU a reklamní agenturou SNIP prakticky celý rok a zúčastnilo se ho 500 členů SVU z ČR a ze zahraničí a dalších zájemců.

V červnu byl uspořádán vzpomínkový akt k 35. Výročí úmrtí prof. Karla Engliše, tvůrce originální teleologické teorie národohospodářské a prvního rektora Masarykovy univerzity. Se svým projevem vystoupil František Vencovský, profesor Vysoké školy ekonomické v Praze a předseda Společnosti Karla Engliše, který se zabývá problematikou měnové politiky a historií ekonomického myšlení.

Pozornost byla zaměřena také na produkci a novelizaci propagačních tiskovin o univerzitě. Z řady periodických tiskovin byla vydána stručná informační brožurka o fakultách v angličtině, Výroční zpráva za rok 1996 a Kalendář významných akcí v roce 1996. Při příležitosti konání různých akcí byly zajišťovány pozvánky a další potřebné materiály (novoročenky apod.).

Pravidelně každé čtvrtletí byla uspořádána tisková konference, na které byli novináři a redaktoři informováni o aktuálních problémech univerzity a o významných akcích, které se na univerzitě připravují. 

1x měsíčně byla zpracovávána pro Univerzitní noviny rubrika Akademické aktuality a současně byli čtenáři informováni o významných akcích pořádaných zahraničním oddělením MU. Denně byl prováděn pro vedení MU i jednotlivých fakult monitoring tisku a byly tak podány aktuální informace z oblasti školství a vědy. Akce pořádané Masarykovou univerzitou byly fotograficky dokumentovány, přičemž příslušná fotodokumentace byla po zpracování předána do univerzitního archívu.

V závěru roku byl uspořádán pro univerzitní i brněnskou veřejnost vánoční koncert, na kterém vystoupil Pěvecký sbor pedagogické fakulty . Při této příležitosti se konalo také setkání vedení školy s představiteli významných brněnských institucí a spolupracujících firem, kterým bylo vyjádřeno poděkování za podporu univerzity.