logo_fi.gif (1978 bytes)

  FAKULTA INFORMATIKY
 

   Děkanát FI, Botanická 68a, 602 00 Brno

   tel.: ++420–5–41 512 111
   fax. ++420–5–41 212 568
   http://www.fi.muni.cz/


   
   Děkan:   Doc. RNDr. Luděk Matyska, CSc.
   
   Proděkani:    Doc. Ing. Jan Staudek, CSc.
   Doc. RNDr. Luboš Brim, CSc.
   Doc. RNDr. Jan Slovák, CSc.
    
   Předseda akademického senátu:    Doc. PhDr. Karel Pala, CSc.
    
   Tajemník:    Ing. Jana Foukalová

V roce 1999 uplynulo pět let od založení Fakulty informatiky. Fakulta si toto malé výročí připomněla v září, kdy za účasti čelných představitelů MU a dalších institucí oficiálně otevřela nově rekonstruovanou budovu na Botanické. Fakulta tak po pěti letech provizorií získala důstojné prostory pro svoji činnost. K dispozici má užitnou plochu přes 5000 m2, 13 poslucháren s celkovou kapacitou 862 míst, počítačovou halu a počítačové učebny se 150 počítači. Celkové náklady na rekonstrukci přesáhly částku 80 milionů Kč.

Mezi pro fakultu nejvýznamnější akademické události roku 1999 bezesporu patří udělení čestných hodností doktorů informatiky Prof. Ch. Bennettovi a Prof. N. Wirthovi, dvěma předním osobnostem světové informatiky.

Rok 1999 byl pak na fakultě rovněž rokem intenzívní práce na přípravě nových právních předpisů fakulty, počínaje statutem fakulty a konče studijními a zkušebními řády všech forem studia, tak jak si to vyžádal nový zákon o vysokých školách.

V oblasti výzkumu a vývoje akademičtí pracovníci Fakulty informatiky úspěšně pokračovali v aktivní badatelské činnosti, zahrnující oblasti, které navazují na bezprostředně úspěšné projekty, realizované v rámci grantů na národní úrovni i účasti v běžících projektech v oblasti mezinárodní. Do prvního roku řešení vstoupily tři dlouhodobé výzkumné záměry v informatice: “Nesekvenční modely výpočtů”, “Interakce člověka s počítačem, dialogové systémy a asistivní technologie” a “Aplikace počítačového zpracování obrazu v mikroskopii”. Tyto záměry spolu s oblastí bezpečnosti informačních systémů představují těžiště výzkumu na fakultě. Další oblasti, ve kterých akademičtí pracovníci fakulty aktivně výzkumně pracují, jsou zejména: teoretická informatika, systémy založené na specifikacích, softwarové inženýrství a metodologie programování, počítačové sítě, elektronická sazba a příprava publikací, vědecké výpočty a vizualizace dat, informační systémy, multimediální systémy a dopady rozvoje IT obecně. Fakulta informatiky byla přímým řešitelským pracovištěm jednoho komplexního projektu GAČR orientovaného na výzkum ve virtuální realitě a dvou dlouhodobých grantů z programu rozvoje vědy MŠMT ČR zaměřených na aplikace spojené s přirozeným jazykem a komunikaci v něm a na zpracování prostorových obrazů odrážejících genetické informace v buňkách. Akademičtí pracovníci Fakulty informatiky řešili celkem 10 grantů GAČR z toho 4 jako spoluřešitelé, 3 granty z Fondu rozvoje vysokých škol a 5 grantů ostatních, včetně zahraničních. Získané  granty představovaly celkový objem téměř 9 milió- nů Kč.

Výzkumná činnost na fakultě je velice těsně svázána se specializovanými výzkumnými laboratořemi, které jsou provozovány zejména z grantových prostředků a které výrazně podporují zvláště aplikační a experimentální výzkum. K již existujícím laboratořím (Laboratoř zpracování přirozeného jazyka, Laboratoř interakcí člověka s počítačem, Laboratoř fonetiky, Laboratoř akustiky a Laboratoř cytometrie s vysokým rozlišením), přibyla v loňském roce Laboratoř paralelních a distribuovaných systémů. Na výzkumných aktivitách těchto laboratoří se vedle akademických pracovníků a studentů v doktorském studiu mají možnost ve značné míře podílet i nejlepší studenti magisterského studia.

Jako již tradičně, organizovala i v roce 1999 fakulta mezinárodní konferenci SOFSEM, která patří mezi nejvýznamnější informatické konference v České republice. Další velmi významnou akcí pořádanou fakultou byla konference DATASEM, hlavní národní konference v oblasti databázových a informačních systémů.

Fakulta pokračovala v pořádání Informatického kolokvia, které je zaměřeno na prezentaci nejnovějších výsledků výzkumu a vývoje v informatice. V rámci kolokvia předneslo své přednášky 15 zahraničních hostů. Pracovníci fakulty rovněž aktivně participovali na 24 významných mezinárodních konferencích
a kongresech konaných v zahraničí a na 18 obdobných akcích v ČR. V září 1999 přivítala fakulta účastníky Středoevropské olympiády v informatice (CEOI), mezinárodní soutěže 20 týmů středoško
lských studentů ze stejného počtu zemí.

Studium na Fakultě informatiky MU je koncipováno jako studium univerzitního typu, stavící na vědecké průpravě a teoretických základech oboru. Systém studia na Fakultě informatiky je v maximální míře otevřený vzhledem ke studentům a možnostem volby jejich zaměření podle individuálních zájmů.

Fakulta v současné době poskytuje vzdělání v rámci studijních programů na bakalářské, magisterské i doktorské úrovni. Řada předmětů studijních programů je organizována v součinnosti s Přírodově- deckou fakultou MU (zejména matematika), ve studiu učitelských kombinací se pak jedná o mezifakultní studium. Studenti odborného studia mají jako hlavní studijní obor informatiku s vedlejším oborem zaměření (specializací). Fakulta informatiky umožňuje absolvovat studium odborné informatiky ve dvou formách – buď v praktičtěji zaměřeném bakalářském studiu nebo v náročnějším a teoretičtěji zaměřeném magisterském studiu. Základní kursy se pro obě tyto formy ze značné míře překrývají a je umožněn pružný způsob přechodu mezi nimi, který byl v uplynulém roce ještě lépe uzpůsoben případným potřebám studentů nabídkou speciálních bakalářských forem některých předmětů. Magisterské studium předpokládá splnění jistých kvalifikačních předpokladů ke konci třetího ročníku, které zároveň umožní získání bakalářského titulu i studentům, kteří pokračují dál ve studiu magisterském (získaný bakalářský titul studentům umožňuje rovněž přechod na vyšší formy studia na jiných vysokých školách doma nebo v zahraničí).

Mimořádná pozornost byla v uplynulém roce věnována doktorskému studiu informatiky, kterému přikládá fakulta značnou důležitost. Zájem o tuto formu studia neustále narůstá. Fakulta se snaží vytvářet studentům co nejlepší podmínky pro zapojení do výzkumných projektů a očekává vědecké výsledky v podobě kvalitních disertačních prací a publikací, zveřejňovaných v renomovaných zahraničních časopisech nebo recenzovaných sbornících.

Ve všech formách výuky fakulta používá kreditní systém studia zahrnující v sobě kombinaci předmětů povinných pro zvolený typ studia, předmětů specializací a volitelných předmětů zapisovaných studenty samými podle jejich vlastních odborných preferencí.

V oblasti mezinárodní spolupráce pokračovala fakulta v již tradičně bohatých kontaktech s četnými zahraničními pracovišti. Dvacet dva pracovníků fakulty bylo činných ve výborech mezinárodních konferencí, ve výborech mezinárodních profesionálních společností (IFIP, IEEE CZ, TUG, ACM Chapter CZ a ERCIM) a redakčních radách odborných periodik. Deset pracovníků fakulty bylo pozváno na studijní a přednáškové pobyty v zahraničí a na fakultě působilo pět zahraničních přednášejících. Pracovníci fakulty uskutečnili celkem na 63 zahraničních cest, z nichž většinu tvořila aktivní účast na mezinárodních konferencích a seminářích. Fakultu navštívilo 31 zahraničních hostů.

I v roce 1999 pokračovala aktivní a dlouhodobá spolupráce v oblasti teoretického výzkumu s City University London (U.K.), univerzitou v Namuru (Belgie) a Technickou univerzitou v Mnichově (SRN). Velice úspěšná byla rovněž spolupráce s RAL (Ratherford Appleton Laboratory, U.K.) v rámci programu COPERNICUS na řešení projektu STRADIWARE. Pokračovala spolupráce na projektu EC EuroWordNet 2 (EC Telematics) s univerzitami v Amsterodamu, Pise, Sheffieldu a dalšími. Aktivní je spolupráce s univerzitami v Oxfordu (U.K.)
a v Heidelbergu (SRN) při řešení problematiky analýzy obrazů v cytometrii.

Pracovníci fakulty publikovali v r. 1999 celkem
98 prací, 52 v zahraničí a 46 v tuzemsku. Bylo p
ublikováno 12 monografií (9 v zahraničí), 48 prací v recenzovaných sbornících nebo časopisech s impakt faktorem. Ostatní práce měly popularizační charakter, charakter skript apod.

 

Osobnosti, kterým byly uděleny čestné doktoráty, medaile a jiná ocenění

Prof. RNDr. Jozef Gruska, DrSc. obdržel Medaili ministra školství mládeže a tělovýchovy ČR 1. stupně. Cenou rektora MU za vynikající studijní výsledky byl oceněn Petr Macháček. Za mimořádné výsledky v magisterském studiu byli cenou děkana Fakulty informatiky oceněni Mgr. Robert Goliáš, Mgr. Jan Dvořák, Mgr. Antonín Rozsypal a Mgr. Jakub Mrázek.