logo_med.gif (2271 bytes)

  LÉKAŘSKÁ FAKULTA

   Děkanát LF, Joštova 10, 662 43  Brno

   tel.: ++420–5–42 126 111
   fax: ++420–5–42 126 200
   http://www.med.muni.cz/


   Děkan:    Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
   Proděkani:    Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc.  
   Prof. MUDr. Nataša Honzíková, CSc.
   Prof. MUDr. Libor Páč, CSc.
   Doc. RNDr. Eva Táborská, CSc.
   Doc. MUDr. Jiří Vítovec, CSc.
   Předseda akademického senátu:    Doc. MUDr. Jindřich Vomela, CSc.
   Tajemník:    Ing. Jiří Krška

V roce 1999 proběhla úspěšná akreditace LF. Výsledky akreditace jsou příznivé a zahrnují i akreditaci postgraduálního studia, habilitačního a profesorského řízení.

Po organizační stránce byly realizovány určité změny. Byla zřízena dvě nová pracoviště: Univerzitní onkologické centrum (UOC), které koordinuje všechny zájemce zabývající se onkologií v rámci jihomoravského regionu, a Klinika geriatrie, ošetřovatelství a rodinného lékařství, která vznikla z potřeb současné stárnoucí populace.
V rámci restitucí bylo nutné přemístit obě stomatologické kliniky do nových prostor. Pod
ařilo se diferencovat profil obou klinik a zajistit tak v budoucnosti jejich efektivnější využití. Klinika ústní, čelistní a obličejové chirurgie (KÚČOCH) byla umístěna od listopadu 1999 v nově rekonstruovaných prostorách FNB v Bohunicích, pro Stomatologickou kliniku se provádí rekonstrukce prostorů ve FN u svaté Anny, předpokládaná doba přestěhování této kliniky je plánována na jaro r. 2000.

V oblasti vědy a výzkumu měla nejvýraznější podporu prioritní problematika v rámci řešených výzkumných záměrů oblasti neurověd, kardiologie, studium otázek civilizačních chorob a onkologie založená na bázi organizovaného propojení studia základního výzkumu a výzkumu klinického. Vysoká výzkumná aktivita školy
i v další medicínské tematice je patrná též z ce
lkového počtu publikací v domácím a zahraničním tisku, počtu monografií a učebních textů. Grantová agentura ČR udělila řešitelům výzkumných projektů LF MU v roce 1999 – devět grantů (z toho 2 ve spolupráci), Interní grantová agentura MZ ČR udělila 49 grantů (z toho 5  ve spolupráci). Tradičně se pracovníci školy účastní plnění projektů Fondu rozvoje VŠ, v roce 1999 jich bylo 11. Celkem bylo v uplynulém roce řešeno 76 projektů (včetně 4 výzkumných záměrů a 1 v rámci Posílení výzkumu na VŠ).

V oblasti výukové bylo pokračováno ve změnách směřujících k větší vertikální prostupnosti studia a přizpůsobení se evropským trendům. V rámci zavádění celouniverzitního informačního systému byl založen Katalog předmětů vyučovaných na LF.

Ve studijním programu všeobecného lékařství byla mezi klinické předměty zařazena klinická farmakologie jako povinně výběrový předmět, v předpromoční praxi vnitřního lékařství byla povolena možnost zařazení týdenní stáže na jiné interní klinice.

Kromě tradičního studia lékařských věd pokračovalo na LF studium v bakalářských směrech fyzioterapie, optika – optometrie, výživa člověka a ošetřovatelství.

Byly přepracovány studijní předpisy (přijímací, studijní, disciplinární a stipendijní řád), aby odpovídaly ustanovením zákona č. 111 o vysokých školách.

Pokračovalo hodnocení ankety odrážející názory studentů na kvalitu výuky, která je studentům předkládána při příležitosti ukončení výuky jednotlivých předmětů. Výsledky této ankety se pravidelně na svých jednáních zabývalo kolegium děkana a závěry byly projednávány s vedoucími ústavů.

Byly zavedeny studijní průkazy studentů a jmenovky pro studenty.

Stipendium za vynikající prospěch (studijní průměr 1,0 v průběhu celého studia) získali při příležitosti ukončení studia na LF 3 studenti: Radek Kroupa, Jolana Müllerová, Jitka Vršková.

V oblasti sociální zůstává stále neuspokojivě vyřešeno ubytování studentů LF na kolejích. Pro ubytování studentů 1.– 6. ročníku bylo LF přiděleno v akademickém roce 1999/2000 336 míst, přičemž celkový počet žádosti dosáhl čísla 713. Při přidělování míst na kolejích byl důsledně dodržován pořadník vytvořený na základě bodového systému, v němž byl preferován prospěch, sociální situace žadatele a vzdálenost od místa bydliště.

Průběžně fakulta plnila závazky mezinárodní spolupráce ve vědě a vzdělávání na základě 12 smluv podepsaných se 4 institucemi v USA a dále v nejrůznějších zemích Evropy. Celkem naši učitelé vycestovali na 363 zahraničních služebních cest ( 304 v Evropě, 59 do zámoří). Z toho se jednalo v 57 % o aktivní účast na odborných konferencích, v 8 % o studijní pobyty.
V ostatních případech šlo o pracovní pobyty z
aložené na partnerské spolupráci, o přednáškové pobyty, o kurzy a školení, o oponentury.

Pracovníci LF jsou členy asi 100 mezinárodních vědeckých a nevládních organizací, ve 13 mezinárodních vědeckých společnostech jsou členy výborů, v 9 mezinárodních vědeckých společnostech jsou čestnými členy.

Také naši pregraduální studenti dostali příležitost k prázdninovým odborným praxím v zahraničních nemocnicích. Celkem 10 studentů se zúčastnilo odborné letní praxe na základě fakultních smluv s Univerzitou v Dijonu, Francie a 15 posluchačů vycestovalo s malou finanční podporou fakulty prostřednictvím mezinárodní studentské organizace (IFMSA) a 1 student prostřednictvím projektu nadace W.I.S.E.

Publikační činnost pracovníků školy, zahrnující publikace in extenzo v domácím a zahraničním tisku byla vysoká a jména časopisů, ve kterých byly uveřejněny, svědčí o jejich patřičné úrovni. Celkem bylo publikováno in extenzo v domácím tisku 967 článků,
v zahraničním 266 článků. Vydáno bylo 18 m
onografií a 44 učebních textů. Lékařská fakulta pokračuje ve vydávání časopisu Scripta Medica, ve kterém jsou publikovány původní vědecké práce v angličtině. Časopis je excerpován. V edici Acta Facultatis Medicae byly v tomto roce vydány 4 původní vědecké monografie. Byla založena nová “Edice kontinuálního vzdělávání v medicíně”, ve které vyšly 3 tituly.

V roce 1999 byli v rámci MU oceněni:

Na celorepublikové a mezinárodní úrovni byli oceněni:

Čestným členstvím v odborných společnostech byli oceněni:

Uznání za publikační činnost obdrželi:

za knihu Paliativní medicína, Praha, Grada publishing 1998;

– Cena nakladatelství Grada 98 za nejlepší publikaci roku – Paliativní medicína

– Cena předsednictva ČLS JEP za r. 98 za knihu Podpůrná léčba v onkologii

spol. pro neurovědy za publikace v r. 1998;

gické společnosti (Hennerova cena) za nejlepší práci v oboru neurologie v tuzemském časopise

– Cena prof. P. Ježka udělená Čs. hepatolog. společností ČLS JEP za publikaci v kolektivu v r. 98 ;

práci publikovanou v čas. Česká urologie 98.

Cenu z Nadačního fondu Dr. P. Janssena obdrželi:

vědeckou práci v r. 98;

cena pro obor hematologie za knihu Hematologické choroby nízkého stupně malignity, MU Brno 1997;

cena za nejlepší vědeckou práci v oboru neurologie;

Cilag Award Foundation za práci SSRI – léky prvé volby.

V rámci mezinárodních kongresů byli oceněni:

Grants Awards of American Society hypertension;

Young Investigator Travel Grant Awards of European Society of Cardiology; Young Investigator Travel Grant Awards of European Society of Hypertension;
1. místo v soutěži autorů do 35 let “Nadace srdeční rytmus” (VI. české symposium o arytmiích a kardiostimulaci) za přednášku

– Poster of Day Award, XI. ICEMGCN;

ší přednášku (mzn. Kongres spondylo-chirurgie Ústí nad Labem).