logo_sci.gif (2515 bytes)

  PŘÍRODOVĚDECKÁ  FAKULTA

   Děkanát PřF, Kotlářská 2, 611 37 Brno
 
   tel.: ++420–5–41 129 111
   fax: ++420–5–41 211 214
   http://www.sci.muni.cz/


   Děkan:    Prof. RNDr. Rostislav Brzobohatý, CSc.
  
   Proděkani:    Doc. RNDr. Jan Celý, CSc.
   Prof. RNDr. Jiří Gaisler, DrSc.
   Prof. RNDr. Jaroslav Jonas, CSc.
   
   Předseda akademického senátu:    Doc. RNDr. Josef Janyška, CSc.
  
   Tajemník:      Ing. Hana Michlíčková

 
Přírodovědecká fakulta sestává z oborů přírodovědných (fyziky, chemie, biologie a věd o zemi), matematiky a antropologie. Tyto obory se navzájem liší metodologickými východisky, vlastními metodami a stupněm vývoje, což se odráží ve výzkumné činnosti a ve výukových programech a zároveň i v různé úrovni formalizace poznatků a jejich integrace do univerzálního pohledu.

V pětiletém magisterském studiu bylo realizováno 7 studijních programů v odborném studiu a 14 kombinací ve studijním programu Učitelství pro střední školy.

Počet úspěšně vykonaných státních závěrečných zkoušek v magisterském studiu dosáhl v uplynulém roce 264 a v bakalářském studiu 34.

Na Přírodovědecké fakultě byly otevřeny čtyři bakalářské programy bez návaznosti na magisterské studium: Užitá fyzika se zaměřením na astrofyziku, lékařskou fyziku a měření a testování; Aplikovaná matematika a geografie; Buněčná a molekulární diagnostika a Geologie spolu s muzeologií.

Zvláštní pozornost fakultní veřejnosti se upírá na doktorské studium, v němž je v současné době akreditováno 35 oborů v nichž studuje celkem 427 studentů, prezenčním způsobem studuje 233 doktorandů, z toho 9 cizinců, 194 pak studuje v kombinované formě, z toho 4 cizinci. Od doktorandů se očekávají vědecké výsledky v podobě kvalitních disertačních prací a publikací, zveřejněných v renomovaných zahraničních časopisech, je od nich vyžadována též kvalifikovaná pomoc v praktické výuce. Prezenčním doktorandům je poskytováno stipendium a jsou přednostně ubytováváni na kolejích. V roce 1999 ukončilo studium obhajobou disertační práce a státní doktorskou zkouškou 47 nových doktorů, z toho 1 cizinec.

Za výborný prospěch a vyjímečné výsledky ve výzkumu, publikační činnosti, činnosti organizátorské a pozoruhodné výkony sportovní, které přispěly k dobrému jménu fakulty, udělil děkan studentům 5 cen, jednotlivé sekce pak 29 cen. Odměnu za vyjímečný prospěch za celé studium (1,0) obdrželi 3 studenti. Cenu rektora MU pro nejlepší studenty magisterského studia obdržel Zdeněk Dolníček za vynikající studijní výsledky a za přínosnou diplomovou práci. Cenu rektora, vypisovanou pro nejlepší studenty DSP, obdrželi: Mgr. Roman Hilscher – obor matematická analýza, Mgr. Eva Fadrná – obor organická chemie
a Mgr. Roman Pantůček – obor molekulární a
buněčná biologie.

Učitelé a vědečtí pracovníci Přírodovědecké fakulty MU řešili celkem 71 grantů GAČR, 27 grantů z Fondu rozvoje vysokých škol, 10 grantů MŠMT ČR, 5 grantů ostatních resortů včetně AV ČR. Dále 25 zahraničních grantů, z toho 19 EU. Z řad pracovníků PřF MU uspěli 4 pracovníci v soutěži Grantové agentury ČR na projekty pro absolventy doktorského studia – POST-DOC. Tuzemské granty představují celkový objem Kč 50,8 mil., zahraniční granty činí v přepočtu cca. Kč 2,7 mil. Řeší se 11 výzkumných záměrů MŠMT ČR.

Učitelé a vědečtí pracovníci publikovali za uplynulý rok 13 monografií, z toho 4 v zahraničí. Počet ryze vědeckých prací vydaných v excerpovaných časopisech dosáhl čísla 272, z čehož 211 bylo zveřejněno v zahraničí.

Ve sklenících Botanické zahrady PřF se uskutečnila III. zahradní slavnost “Sklo a příroda”, která byla spojená se slavnostním uvedením publikace prof. Jaroslava Svobody “Člověk a sklo. Význam této zahradní slavnosti podtrhuje skutečnost, že vedle záštity rektora, poskytl tentokrát záštitu i primátor města Brna. Zahradní slavnost se stává každoroční kulturní tradicí.

V rámci výstavy “ Horti Komplex 99”, udělilo výstaviště Flora Olomouc Botanické zahradě PřF MU “ Čestné uznání za obohacení odborné náplně výstavy ”.

Mezi další aktivity Botanické zahrady PřF patří založení občanského sdružení “Přátelé Botanické zahrady PřF”, jenž je podnětem k širší spolupráci s veřejností.

V prostorách Botanické zahrady PřF byly také uspořádány tři specializované výstavy : “Brno – Proflora – Svět květů, svět krásy a svět lásky” , prodejní výstava cibulovin a sukulentních rostlin a výstava barevných a postavových kanárů, evropského a exotického ptactva.

Ministerstvo životního prostředí pověřilo Botanickou zahradu PřF úkolem přechovávání rostlin zabavených na celnici. Jedná se o rostliny, které podléhají Washingstonské dohodě.

V prostorách děkanátu PřF působí knihkupectví “Malé centrum”, které zrealizovalo prodejní výstavu zahraniční odborné literatury "EARTH, LIFE & PHYSICAL SCIENCES 1999".

V budově se rovněž nachází “PF Galerie”, kde byly v roce 1999 instalovány dvě výstavy. Výstava Ing. Jana Lastomírského z Fakulty výtvarného umění VUT v Brně, pod názvem “Vaňkovka” a výstava kreseb, fotografií a řezbářských prací studenta 5. ročníku PřF MU, obor Anorganická chemie, Lukáše Richtery.

Vedení fakulty PřF MU uspořádalo, k výročí 17. listopadu, “Koncert na schodech”. Protagonisty tohoto koncertu byli studenti 3. ročníku JAMU, obor Muzikálové herectví (ateliér Jany Janěkové). Budovou děkanátu PřF tak zazněly písně z repertoáru Suchého, Šlitra, Voskovce a Wericha.

V areálu Přírodovědecké fakulty se nachází “Ústřední knihovna”, v jejichž prostorách je otevřena centrální půjčovna učebnic a studovna.

Přírodovědeckou fakultu MU navštívila řada významných zahraničních hostů. Mezi nimi Dr. Dominique Sotteau, Atašé pro vědu a technologii francouzského velvyslanectví v České republice, nositel Nobelovy ceny za chemii prof. Jean-Marie Lehn z univerzity Strasbourg, který měl přednášku na Mezinárodní chemometrické konferenci "Chemometrics V.", jejímž pořadatelem byla MU, Dr. Alfred Bader ze Spojených států amerických, významný průmyslník
a mecenáš malířských a chemických projektů,
prof. Serge Morand z univerzity v Perpignanu, který je ř
editelem výzkumu CNRS na uvedené univerzitě.

Katedry a pracoviště Přírodovědecké fakulty uspořádaly řadu konferencí, seminářů a sympozií, nezřídka s mezinárodní účastí. Mezi nejvýznamnější
z nich patřily: Pracovní zasedání skupiny Mammals Group projektu Stage 3, “Kvartér 99”, “Borůvkovo matematické sympozium” (vědecká konference, poř
ádaná při příležitosti stého výročí narození prof. Otakara Borůvky), "Chemometrics V", “Mezinárodní sympózium Polární sekce ČGS”, “Ovzduší 99”.

Z významných aktualit Přírodovědecké fakulty uvádíme:

 

Masarykovou univerzitou byly v roce 1999 udě leny tyto medaile:

Další medaile byly uděleny: