Centrum pro další vzdělávání

vedoucí: PhDr. Jan Beran

Pellicova 43, 602 00 Brno, tel.: ++420–5–43 21 24 83, fax: ++420–5–43 24 82 19

Činnost CDV byla stejně jako v minulých letech zaměřena na organizační zabezpečení a realizaci akreditovaných vzdělávacích kurzů, řešení grantových úkolů, poradenskou a vydavatelskou činnost. Centrum spolupracovalo s fakultami MU, externím spolupracovníky, Českou školní inspekcí, školskými úřady a zahraničními institucemi. Výsledkem monitorování potřeb celoživotního vzdělávání mimo rezort školství bylo uzavření smlouvy mezi MU Brno a Institutem pro místní správu Praha, který je zařízením MV ČR pro vzdělávání pracovníků státní správy. Vzdělávací aktivity vyplývající z této smlouvy byly delegovány na CDV a ESF. Byly připraveny kurzy zvláštní odborné způsobilosti, které se začnou realizovat od roku 2000.

 Vzdělávací kurzy

Pracoviště má akreditováno celkem 159 kurzů, které byly nabízeny školám prostřednictvím celouniverzitního nabídkového katalogu.

Ve 457 seminárních dnech bylo proškoleno 5 886 účastníků.

Na základě uzavřeného kontraktu s Českou školní inspekcí byl realizován vzdělávací cyklus pro pracovníky ČŠI. V devíti 3 denních kurzech byli proškoleni všichni pracovníci, celkem 300 inspektorů.

Letní prázdninové aktivity

V průběhu letních prázdnin se uskutečnily
3 kurzy pro učitele cizích jazyků, organizované ve vzdělávacím středisku ve Šlapanicích a kurz češtiny pro rakouské učitele. Celkem se kurzů zúčastnilo
135 učitelů.

Poradenská a servisní činnost

Pracoviště provádělo poradenskou činnost zaměřenou především na orientaci učitelů v nových učebnicích, studijních materiálech a učebních pomůckách, a na postup při získávání studijních pobytů v zahraničí.

Servisní činnost spočívala v administrativním zajištění regionálních žákovských soutěží, rozesílání informačních materiálů k aktuálním pedagogickým tématům a zprostředkování nabídky vzdělávacích aktivit jiných pedagogických a vzdělávacích center.

Rozvojové programy

V rámci Fondu rozvoje VŠ byly řešeny a k obhajobě připraveny dva projekty:

1. Příprava neaprobovaných učitelů němčiny ke studiu na Pedagogické fakultě a pro výuku od 4. tř. ZŠ (441/1999)

2. Výuka matematiky na ZŠ ( 439/1999)

 

Program LEONARDO DA VINCI:

Srovnávání evaluace učňovského školství v České republice a ve Španělsku.

(CZ / 98/ 1/ 32/ EX I. 1. 2. c) – dokončen v červnu 1999

 

Vzdělávání v odborné němčině

(NL/98/I/74058/PI/III.1a/IVT)

– nově zahájen v únoru 1999

 

Mezinárodní spolupráce

Centrum pokračovalo v intenzívní spolupráci se zahraničními partnery nejen v metodice cizích jazyků, ale i v oblasti řízení a v přípravě tzv. moderátorů pro práci v DVU na okresech. V rámci spolupráce s rakouskými a německými partnery vyslalo CDV 129 vyučujících z celé ČR na nejrůznější 2 – 3 denní vzdělávací akce do zahraničí, 72 učitelů se zúčastnilo stáží v rozsahu 5 – 14 dnů.

Pro 45 vyučujících zorganizovalo CDV metodický kurz němčiny spojený s reáliemi Rakouska a Německa v Lechtalu. Pro učitele z Rakouska byly kromě letního kurzu češtiny uspořádány 3 vzdělávací semináře. 5 pracovníků CDV MU se zúčastnilo projektů, stáží, studijních pobytů a mezinárodní konference s aktivní účastí.

Centrum upořádalo 23 vícedenních seminářů a 1 celoroční studijní cyklus pod vedením špičkových rakouských lektorů (ve spolupráci s rakouským Ministerstvem pro vzdělávání a kulturu a KulturKontaktem ve Vídni), 3 semináře pod vedením lektorů z Německa, 2 ve spolupráci se Švýcarskem. Kontakty s těmito zeměmi umožnily konání letního kurzu pro učitele němčiny Příprava pro vstup do EU, kde přednesl významný příspěvek švýcarský velvyslanec pan Fetcherin.

Německá a rakouská strana se podílela lektorsky i sponzorsky rovněž na úspěšném 3 semestrovém vzdělávacím cyklu přípravy tzv. multiplikátorů
v německém jazyce, spojeném se stážemi v Německu (14 dní) a v Rakousku (4 dny). Ve spolupráci s rakouskou stranou byl ukončen 3 semestrový cyklus pro tzv. moderátory, probíhá cyklus pro
vedení škol Příprava škol pro vstup do EU a cyklus pro moderátory v oblasti sexuální výchovy. Spolupráce s partnery
z americké a britské strany se pozitivně odrazila na uspořádání 3 seminářů a dvou letních metodických kurzů.

Již dříve navázané styky s řadou zahraničních institucí a univerzit se dále rozvíjí, nově byly navázány kontakty s Pedagogickým centrem v Hamburku
a v Esslingenu.

Z kontaktů mezi CDV MU a KulturKontaktem ve  Vídni vzniklo 11 metodických materiálů vydaných pro potřebu účastníků seminářů se zahraničními lektory .

 

Publikační činnost

V edici CDV byla vydána publikace Obecná škola v zrcadle pětiletého výzkumu autorů Beran, Smékal nákladem 500 ks.

Pro potřeby účastníků seminářů byly průběžně vydávány pomocné metodické materiály.

 

Vzdělávací středisko

Na zajištění uváděných aktivit se podílelo vzdělávací středisko ve Šlapanicích, ve kterém byly pořádány kromě vzdělávacích kurzů i významné konference zajišťované nejen CDV, ale i fakultami MU a vědeckými společnostmi.