MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE A STYKY S VEŘEJNOSTÍ

Prof. PhDr. Jiří Fukač, CSc., prorektor

V souladu s hlavním cílem zahraniční politiky Masarykovy univerzity na r. 1999 byly aktivity zahraničního útvaru zaměřeny na další posilování internacionalizace univerzity. Hlavní důraz byl kladen na

  1. zvyšování objemu mobility studentů a učitelů,
  2. navázání nových kontaktů a smluvně podložených spoluprací s univerzitami, především v USA a Kanadě, zapojení do univerzitních sítí,
  3. zvyšování nabídky výuky v cizích jazycích,
  4. zkvalitnění soužití zahraničních studentů se studenty domácími, jejich zapojení do rozmanitých forem života na Masarykově univerzitě,
  5. předběžnou informovanost zahraničních zájemců i přicházejících studentů o obsahu studia,
  6. nabídku osvojení domácího jazyka pro zahraniční studenty,
  7. udržování a prohlubování bilaterálních a multilaterálních kontaktů navázaných v minulosti,
  8. zvyšování kvalifikace pracovníků útvaru.

 

MOBILITA STUDENTŮ A UČITELŮ

PROGRAM SOCRATES-ERASMUS

Školní rok 1998/1999

Studentská mobilita:

Z původně plánovaných 115 studentů bylo vysláno 103 studentů (celkově na 405 měsíců). Výše vyplacených grantů činila 17 895 EUR, k tomu přibylo z programu PHARE dalších 54 109 EUR. Z prostředků MU obdrželi studenti příspěvek formou mimořádného stipendia.

Z plánovaných 92 studentů ze 13 evropských zemí přijelo pouze 17 studentů z 5 zemí (Rakousko, Německo, Velká Britanie, Španělsko, Nizozemí).

Učitelská mobilita:

Z plánovaných 64 vyjelo pouze 26 učitelů.
Z plánovaných čtyř tzv. přípravných návštěv se uskutečnila jedna do Velké Britanie.

Další aktivity:

V rámci dalších aktivit (intenzívní programy, zavádění ECTS, rozvoj učebních osnov, evropské moduly) se účastnila Lékařská fakulta intenzivního programu koordinovaného univerzitou v Utrechtu.

Školní rok 1999/2000:

Kromě grantů na plánovanou studentskou mobilitu (vyslání – 165 studentů, přijetí – 132 studentů) a učitelskou mobilitu (47 učitelů) jsme obdrželi grant na zavádění ECTS, dále jako partner v projektu rozvoje osnov "Trade-Teaching, Reactivating (progressive education), Accompanying, Developing, Evaluating" a v projektu "European Masters in Language and Speech".

Z porovnání vyplývá, že se zvýšila plánovaná mobilita studentů, počet uzavřených bilaterálních smluv s univerzitami v zemích EU se zvýšil na 73. Naproti tomu plánovaná učitelská mobilita klesla na 47. Evropská komise snižuje finanční prostředky přidělované na učitelskou mobilitu, granty poskytované učitelům jsou určeny výhradně na výuku.

Potěšující je nárůst počtu zahraničních studentů v porovnání se školním rokem 1998/99, v podzimním semestru 1999 studovalo na MU v rámci programu SOCRATES-ERASMUS 14 zahraničních studentů z Německa, Portugalska, Velké Británie, Finska a Norska.

PROGRAM LEONARDO

V rámci programu LEONARDO byl zpracován a zaslán do Bruselu k posouzení a případnému schválení návrh projektu nazvaného "MUNI Partnership programme", na kterém se podílejí MU, Akademické informační centrum a brněnské podniky. Cílem projektu je vybudovat vazbu mezi studenty, akademickou obcí a obchodní sférou.

MOBILITA V RÁMCI MEZINÁRODNÍCH DOHOD MŠMT ČR

MŠMT ČR každoročně univerzitě přiděluje určitou kvótu stáží a studijních pobytů, které vyplývají z mezinárodních smluv České republiky. V roce 1999 takto do zahraničí vycestovalo 9 učitelů a 28 studentů MU.

 

NOVÉ SPOLUPRÁCE – UNIVERZITNÍ SÍTĚ

kontakty s univerzitami mimo Evropu

V lednu se uskutečnila první informativní návštěva p. Adriana Shermana, ředitele Kanceláře pro mezinárodní programy z Ithaca College, USA. Host se seznámil se zástupci MU a některých fakult, byly projednány možnosti výměny studentů a učitelů a v závěru pobytu byla podepsána smlouva o spolupráci. Další návštěva se uskutečnila v září a byla věnována přípravě letní školy středoevropské hudby, na které se budou spolupodílet JAMU a Vídeňská univerzita.

Dalším smluvním partnerem MU v USA se stala State University New York Oswego, jejíž zástupci nás navštívili v dubnu 1999. Smlouva zahrnuje výměnu studentů i učitelů. Prostřednictvím této univerzity se budou studenti z USA hlásit ke studiu na programy CESP a TESOL TE.

Rovněž smlouva s University of New Orleans ve státě Louisiana umožňuje výměnu studentů a učitelů.

Dr. Mould z Ohio University přijel s nabídkou spolupráce a vytvoření speciálního kurzu pro české a americké studenty v oblasti ekonomiky, který by zajišťoval také propojení na hospodářskou sféru.

Ředitel Evropského centra University of Georgia informoval představitele ESF o přípravě projektu a konference zaměřené na problematiku privatizace bankovnictví v zemích východní Evropy. Zástupce Právnické fakulty, Nejvyššího a Ústavního soudu informoval o tom, že připravují kurz pro právníky ze střední a východní Evropy, který by měl umožnit soudcům a administrativním pracovníkům soudů mj. praktické stáže v USA a seznámení s tamním soudním systémem. Všechna kontaktovaná pracoviště projevila o spolupráci zájem.

Zájem o spolupráci s MU projevila též univerzita v Torontu (Kanada), konkrétně Centrum pro ruská a východoevropská studia, které patří k předním pracovištím v tomto oboru v Kanadě.

V březnu navštívil MU koordinátor pro studium v zahraničí z Edgewood College v Madisonu, Wisconsin. Při této příležitosti byla prodloužena smlouva o spolupráci a výměně studentů na dalších 5 let. Na schůzku byli pozváni také 4 studenti MU, kteří v uplynulých letech absolvovali semestrální studium na Edgewood College. MU doposud přijala 2 studenty z Edgewood College. Studentka, která byla na MU v zimním semestru 1999, absolvovala internship na zahraničním oddělení rektorátu.

Významná byla návštěva zástupce Institute for International Education v New Yorku, který ve své přednášce informoval o existenci institucionálního TOEFLu zkoušce z angličtiny, která se uznává po dohodě mezi dvěma partnerskými institucemi. Tato zkouška se používá při výběru kandidátů na studijní pobyty v zemích, kde je vyučovacím jazykem angličtina.

V rámci tzv. “amerického programu” jsme se neomezili pouze na země Severní Ameriky. Dokladem toho je smlouva o spolupráci s Pontificia Universidade Catolica v Rio de Janeiru, Brazílie. Nabízí se výměny v oblasti věd humanitních, sociálních a přírodních. Cílem této spolupráce je mimo jiné zlepšit postavení studia portugalštiny na MU.

Byly navázány také první kontakty s University of Natal v Jihoafrické republice, uvažuje se o navázání smluvního vztahu.

UNIVERZITNÍ SÍŤ " STEPHAN BATHORY COLLEGIUM"

Z iniciativy rektora univerzity ve Vilniusu (Litva) se konalo dne 22. 9. 1999 ustavující shromáždění zástupců Karlovy univerzity v Praze, Masarykovy univerzity v Brně, Univerzity Komenského v Bratislavě, Univerzity Eötvöse Loránda v Budapešti, Jagellonské univerzity v Krakově, Kaliningradské státní univerzity, Vilniuské univerzity, Ekonomické školy ve Varšavě a Varšavské univerzity, kteří podepsali deklaraci nové univerzitní sítě nazvané "Stephan Bathory Collegium". Hlavním cílem sítě je podporovat kontakty mezi univerzitami střední a východní Evropy, usnadňovat výměnu informací a zkušeností a přispívat k internacionalizaci těchto univerzit.

 

CIZOJAZYČNÉ PROGRAMY

Základním problémem při získávání zahraničních studentů ke dlouhodobému či krátkodobému studiu na MU je nedostatečná nabídka výuky či krátko-dobých kurzů v cizích jazycích.

V uplynulém roce se ve spolupráci s fakultami podařilo zkoncipovat a nastartovat několik krátkodobých (zejména semestrálních) výukových programů především na bázi angličtiny:

 

TESOL TE – mezinárodní kurz výuky angličtiny

Projekt byl vytvořen pro studenty vysokých škol z Velké Britanie a USA a také pro studenty Filozofické a Pedagogické fakulty MU. Je určen především těm, kteří chtějí získat certifikát TOEFL – výuka angličtiny jako cizího jazyka. Studentům zahraničních univerzit projekt mj. nabízí možnost absolvovat zahraniční stáž v ČR, získat základní znalosti češtiny a blíže poznat život v naší zemi. Čeští studenti by kromě získání prestižního osvědčení TOEFL měli příležitost kontaktu s kvalitními zahraničními učiteli a jejich rodným jazykem. V průběhu roku program získal potřebnou akreditaci univerzity Cambridge, která umožňuje udělit absolventům kurzu mezinárodně uznávané osvědčení pro výuku angličtiny "CELTA". Pilotní kurz by se měl uskutečnit v jarním semestru 2000.

 

CESP – Program středoevropských studií

Na základě nabídky z fakult byl zpracován semestrální kurz zahrnující přednášky z oblasti české ekonomiky, sociologie, politologie a kultury, včetně základního kurzu češtiny. V průběhu roku získal program akreditaci na Státní univerzitě New York, Oswego, jejímž prostřednictvím se mohou studenti z USA tohoto programu účastnit. Pilotní běh tohoto programu se předpokládá v jarním semestru 2000.

 

Středoevropská hudba – letní hudební škola pro americké studenty

Jedná se o společný projekt MU, JAMU, Vídeňské univerzity a Ithaca College v USA. Program nabízí studentům k výběru tři okruhy přednášek: úvod do středoevropské hudby a kultury, tj. program povinný pro všechny účastníky, dále pak praktické studium hudby (zejména nástrojové hry) na JAMU či seznámení se s tradicemi a perspektivami středoevropské muzikologie (na MU). Součástí kurzu budou návštěvy koncertů a divadelních představení, exkurze do kulturních institucí v Brně, Kroměříži, Praze a Vídni. První běh kurzu se plánuje na červen 2000.

 

Evropská veřejná správa – dvojjazyčný francouzsko-český vzdělávací program

Ve spolupráci s Univerzitou v Rennes a za podpory Francouzského velvyslanectví v Praze byl zahájen výše uvedený výukový program otevřený studentům všech fakult po ukončení tří let studia. Podmínkou studia je znalost francouzštiny. Vzdělávací program zakončený dvojím diplomem má za cíl vychovat budoucí úředníky státní správy a místní samosprávy České republiky v souvislosti s jednáním o vstupu ČR do EU.

Příprava takovýchto výukových programů je nejen časově, ale i finančně velmi náročná, neboť vyžaduje průběžnou intenzivní reklamu prostřednictvím zahraničního partnera, reklamních časopisů i na stránkách Internetu, aby se potřebné informace dostaly do povědomí nejširší zahraniční veřejnosti a potenciálních zájemců o studium.

 

ČEŠTÍ A ZAHRANIČNÍ STUDENTI

Díky mobilitě studentů v rámci programu SOCRATES-ERASMUS se postupně zvyšoval počet zahraničních studentů přijíždějících ke krátkodobému studiu na MU. Pro usnadnění prvních dnů jejich pobytu v Brně pro ně byla zorganizována řada aktivit – seznámení se s městem, jeho historií a současností, jakož i s univerzitou a jejími zařízeními, studijními možnosti a příležitostmi kulturního i sportovního vyžití. Byly pro ně připraveny výlety do blízkého okolí města, filmová představení i přednášky s tematikou sociopolitickou a kulturní.

Ve svých hodnoceních studenti vysoce ocenili skladbu programu, který jsme jim na úvodní dva týdny připravili. Intenzívní jazykový kurz češtiny ocenili především studenti studující jazyk. Studenti však postrádali rady a pomoc českých studentů při seznamování se s městem a studentským životem v něm.

V závěru školního roku bylo uspořádáno setkání zástupců univerzity a jednotlivých fakult se zahraničními studenty studujícími na MU v rámci nejrůznějších programů a stipendií, které proběhlo ve velmi srdečné a přátelské atmosféře a přispělo k seznámení se s některými problémy zahraničních studentů u nás a úvaze o jejich možném řešení, jako například vybudování internetových učeben na studentských kolejích.

 

PREZENTACE V ZAHRANIČÍ

Byla vytvořena internetová stránka programu TESOL TE i programu CESP, která poskytuje zájemcům o programy veškeré informace a je průběžně aktualizována. Oba programy jsou k dispozici také ve formě tištěné brožury.

Pro potřeby zahraničních studentů byla vytvořena www stránka zahraničního útvaru v angličtině, která poskytuje zahraničním zájemcům o studium na MU (a to nejen v rámci programu SOCRATES- -ERASMUS) všechny zásadní a aktuální informace o podmínkách studia, ubytování a praktického života na univerzitě i v městě Brně.

V březnu se MU společně s Palackého univerzitou v Olomouci účastnila mezinárodního veletrhu pomaturitního vzdělávání ve Vídni. Zájem se soustředil na nejrůznější možnosti studia českého jazyka, studium společenskovědních oborů a možnosti studia PGS v cizích jazycích, dále také na mobilitu studentů v rámci programu SOCRATES-ERASMUS.

V květnu se MU prezentovala na 51. mezinárodní konferenci NAFSA (asociace podporující mezinárodní vzdělávání) v Denveru, USA. Ve spolupráci s Fulbrightovou komisí v Praze a Nadací Jana Husa byla v sekci specielně zaměřené na střední a východní Evropu uspořádána prezentace České republiky a jejího vysokého školství “Pohled na Českou republiku”, spojená s recepcí sponzorovanou Plzeňským pivovarem.

V prosinci jsme se zúčastnili konference Evropské asociace mezinárodního vzdělávání (EAIE) v Maastrichtu. Veškerá jednání byla vedena v duchu rozvoje regionální spolupráce mezi vzdělávacími institucemi. Zástupci MU zde uspořádali krátkou prezentaci naší univerzity spojenou s recepcí.

 

ČEŠTINA PRO CIZINCE

Jedním z cílů programu SOCRATES-ERASMUS je mj. umožnit zahraničním studentům studium jazyka země, ve které se nacházejí. Tuto službu poskytuje Kabinet češtiny pro cizince, který před začátkem semestru pořádá dvoutýdenní intenzívní kurz češtiny odstupňovaný podle pokročilosti frekventantů. Tento kurz je poskytován studentům zdarma a hrazen z prostředků programu. V průběhu semestru pak mají studenti možnost pokračovat ve studiu jazyka podle svého zájmu.

Základní kurz češtiny je také součástí semestrál- ního výukového programu CESP.

 

EVROPSKÉ BILATERÁLNÍ A MULTILATERÁLNÍ KONTAKTY

Mobilita učitelů i studentů se každoročně také uskutečňuje v rámci bilaterálních smluv se zahraničními partnerskými univerzitami a je dána kvótou výměnných dnů uvedených ve smlouvě. Tato výměna se v uplynulém roce realizovala s univerzi- tami v Szegedu, Řeznu, Greifswaldu, Vídni, Vratislavi, Poznani a Katovicích. Vysláno bylo
27
pracovníků a studentů MU. Na MU bylo přijato
25 pracovníků a studentů ze jmenovaných partnerských univerzit.

Nad rámec kvót nám některé zahraniční univerzity poskytly mimořádná stipendia k účasti na speciálních akcích:

Univerzita v Greifswaldu (Německo) –  1 stipendium na letní semestr 1999 – přiděleno studentovi FF,

Univerzita Utrecht (Nizozemí) – 5 stipendií pro studenty k účasti na letním kurzu Dutch culture and society,

Evropská univerzita Viadrina, Frankfurt n/Odrou (Německo) – 3 stipendia na šk. r. 1999/2000 pro 2 studenty PrF, 1 studenta ESF,1 stipendium na letní semestr 2000 pro 1 studenta PrF,

Univerzita Regensburg (Německo) – 4 stipendia k účasti na letním kurzu němčiny (přiděleno FF, PdF),

V letním semestru 1999 se realizovala bezdevizová výměna 10členné skupiny studentů polonistiky MU
a slavistiky Vratislavské univerzity (Polsko).

Skupina univerzit Compostela uspořádala týdenní intenzivní kurz o historii poutí a poutních míst, který se konal v říjnu v Santiagu de Compostela (Španělsko). MU obdržela 2 stipendia, která pokrývala veškeré náklady spojené s účastí na kurzu.

Generální shromáždění této univerzitní sítě, v pořadí již páté, se konalo na Univerzitě Lleida (Španělsko), která v letošním roce oslavila 700 let od svého založení. Byl zvolen nový výkonný výbor, jehož předsedou se stal Dr. Michael Cooper z Univerzity v Karlstadu (Švédsko). Členem výboru byl již po druhé zvolen zástupce MU, tentokrát prof. PhDr. Jiří Fukač, CSc.

Na 4. generálním shromáždění sítě v Brně v roce 1998 byla Václavu Havlovi udělena prestižní cena Skupina univerzit Compostela. V návaznosti na toto ocenění se v září konala na MU pod záštitou rektora mezinárodní konference pod názvem “Václav Havel – dramatik”. Konference byla odborně připravena organizačním výborem, jehož členy byli prof. Fukač, prof. Šrámek, prof. Srba a doc. Oslzlý. Václav Havel zaslal účastníkům konference pozdravný dopis.
Na konferenci přijelo 13 účastníků z Francie, Portugalska, Španělska, Polska, Německa a Malty
a 8 českých účastníků. Součástí konfe
rence byla také návštěva divadelního představení Havlovy hry “Zahradní slavnost” v divadle Husa na provázku
a výstavy “Václav Havel 1976–1989” ve Vídni.

Univerzitní síť Utrecht network měla své pravidelné každoroční generální shromáždění v dubnu na univerzitě v Lublani (Slovinsko).

 

ZVYŠOVÁNÍ KVALIFIKACE PRACOVNÍKŮ ÚTVARU

Pracovníci útvaru se účastnili pravidelných pracovních setkání pracovníků zahraničních oddělení českých vysokých škol a seminářů pořádaných národní kanceláří programů SOCRATES-ERASMUS a TEMPUS.

Pokračoval druhý rok projektu TEMPUS JEP–12187–97 zaměřeného na seznámení se a zavedení nových metod práce na zahraničních odděleních vysokých škol na Moravě, koordinovaného univerzitou v Glasgow (Velká Britanie). Do projektu nově přistoupila Univerzita v Mainzu (Německo), která pro zástupce univerzit zapojených do projektu uspořádala v září týdenní workshop, který obsahoval přednášky a semináře z nejrůznějších oblastí činnosti zahraničních oddělení. Přednášejícími byli pracovníci Univerzity v Mainzu a dalších německých vysokých škol a Univerzity v Glasgow.

Následně se konala v Brně krátká koordinační porada zástupců moravských vysokých škol s koordinátorem projektu, na které se projednávala organizační příprava mezinárodní konference s pracovním názvem “Mezinárodní univerzita”, která se uskuteční v první polovině roku 2000 a bude vrcholnou a závěrečnou akcí projektu.

Pracovníci útvaru se účastnili také orientačního týdne pořádaného Evropskou univerzitou Viadrina ve Frankfurtu nad Odrou (Německo) pro studenty prvního ročníku. Jedná se o revitalizovanou univerzitu, která se počtem studentů řadí k univerzitám malým, z hlediska internacionálního však zaujímá mezi německými univerzitami velmi důležité místo. Zářným příkladem dobře fungující příhraniční spolupráce Německa a Polska je Collegium Pollonicum, vědeckovýzkumné centrum vybudované společným úsilím univerzity Viadrina
a Univerzity Adama Mickiewicza v Poznani, Polsko,
za finanční podpory obou států.

Salzburg Seminar, americké vzdělávací
a poradenské centrum se sídlem v Rakousku, zahájilo koncem roku 1998 projekt konzultačních návštěv na univerzitách střední a východní Evropy. Účelem těchto návštěv je pomoci vedení univerzit v těchto zemích v rozvoji nových postupů při řešení zásadních problémů univ
erzit. MU byla jednou z prvních univerzit, kterou na pozvání rektora skupina poradců navštívila v květnu 1999. Ve spolupráci se zahraničním útvarem byl připravem velmi bohatý program pracovních setkání s představiteli vedení MU i jednotlivých fakult, pedagogickými i administrativními pracovníky. Poradenská činnost se zaměřila na tyto oblasti: mezinárodní vztahy, akreditace, financování, integrace studia, kretitní systém. Členy poradenského týmu byli: Andris Barblan, generální sekretář Asociace evropských univerzit, Jochen Fried, ředitel výše zmíněného projektu Salzburského semináře, Neil Grabois, prezident, Colgate University, New York, Peter Margrath, prezident, Národní asociace státních univerzit, Washington. Na základě získaných poznatků vypracoval tým poradců hodnotící zprávu současného stavu MU včetně doporučení pro optimalizaci práce ve výše uvedených oblastech činnosti. Se zprávou byla seznámena široká univerzitní veřejnost.

 Rok 1999 byl ve znamení oslav výročí založení nejen Masarykovy univerzity, ale i dalších brněnských vysokých škol. Nejstarší z nich – Vysoké učení technické – slavilo 100. výročí založení, MZLU a MU 80. výročí založení. Při této příležitosti vznikl ve spolupráci s Magistrátem města Brna projekt koordinovaný reklamní společností SNIP & CO nazvaný “Brno – univerzitní město”, do kterého se zapojily všechny brněnské vysoké školy. Tato idea by měla být dále soustavně rozvíjena v průběhu let 2000 a 2001 s vyústěním do brněnské mezinárodní konference, která by v roce 2001 v návaznosti na konferenci “Rozcestí evropské kultury 1998” pojednala o fenoménu univerzitních měst a jejich významu pro regionální i nadregionální kulturní vývoj. Byl zpracován kalendář celoměstských akcí organizovaných při příležitosti výše zmíněných jubileí.

První vzpomínkovou akcí bylo slavnostní shromáždění akademické obce Masarykovy univerzity dne 29. ledna 1999, neboť k tomuto datu byla univerzita před 80 lety založena. Účast na shromáždě-ní přijali zástupci MŠMT ČR, Magistrátu města Brna, domácích i zahraničních vysokých škol a dalších významných institucí. Ve spolupráci s Archivem MU byla při této příležitosti vydána publikace s textem vystoupení rektora Arne Nováka předneseného dne 16. prosince 1938 při vernisáži Procházkova obrazu “Oheň Prometheův”, který je dominantou univerzitní auly. Úryvek z textu byl přednesen dramatickým umělcem Ladislavem Lakomým. Večer se konal pod záštitou rektora MU a JAMU slavnostní koncert, účinkujícími byli učitelé a studenti JAMU.

Do plánu oslav bylo na MU zahrnuto více než 20 odborných konferencí domácího i mezinárodního charakteru, kterým byla poskytnuta nejen záštita rektora, ale dle možností i podpora finanční.

V květnu se uskutečnil Dies academicus brunensis. V jeho předvečer dne 11. 5. se konal koncert staré francouzské hudby, který MU věnovala VUT u příležitosti oslav 100. výročí jeho založení. Dopoledne 12. 5. následovalo slavnostní zasedání akademické obce MU, na kterém byly učitelům a studentům předány ceny rektora za vynikající vědecké a studijní výsledky a čestná uznání za vzornou sportovní reprezentaci na mezinárodní úrovni. Byly předány též zlaté a stříbrné medaile MU za celoživotní práci ve prospěch univerzity. Čestná uznání rektora obdrželi také vítězové jednotlivých kategorií výtvarné soutěže “Fenomén kniha” a prvního ročníku Studentské žurnalistické soutěže Arnošta Heinricha. Na závěr shromáždění přednesl prof. PhDr. Jiří Fukač, CSc., vyznamenaný cenou rektora za vynikající tvůrčí čin v roce 1998, odbornou přednášku na téma “Vynalezli Čechové hudbu?”.

V odpoledních hodinách připravili studenti MU pro občany města Brna na centrálním náměstí zábavné odpoledne komponované ze sportovních, tanečních a pěveckých vystoupení. V průběhu celého dne probíhala sportovní klání studentů MU a VUT organizovaná sportovními katedrami obou vysokých škol. Celodenní maraton vyvrcholil společným zábavným večerem studentů a učitelů obou škol za účasti představitelů města Brna v areálu VUT.

Dostaveníčkem širokého spektra brněnských i mimobrněnských osobností byla III. zahradní slavnost v interiérech a exteriérech Botanické zahrady PřF. Akce byla spojena s vernisáží výstavy umělecky ztvárněného skla z dílny prof. Jaroslava Svobody. Součástí programu byl rovněž křest publikace o osobnosti tvůrce výstavy a historii použitého materiálu.

Vyvrcholením společných akcí všech vysokých škol v rámci projektu “Brno – univerzitní město” bylo slavnostní shromáždění brněnské akademické obce, domácích i zahraničních hostů a představitelů města Brna v prostorách Nové radnice, sídla Magistrátu města Brna, dne 30. září 1999.

Ve dnech 1.– 3. 10. byla v Křížové chodbě Nové radnice instalována unikátní výstava insignií
a archiválií všech brněnských vysokých škol určená nejširší veřejnosti.

K uctění památky Bohuslava Martinů při příležitosti 40. výročí jeho úmrtí se konal koncert z jeho tvorby v podání pěveckého sboru MU VOX IUVENALIS pod vedením dirigenta Mgr. Jana Ocetka.

Již tradičně se v závěru roku uskutečnilo pracovní setkání akademických funkcionářů univerzity s představiteli významných institucí veřejného a kulturního života a podnikatelské sféry za účelem bilancování společně dosažených výsledků. Na setkání navázal vánoční koncert, tentokrát v podání pěveckého sboru MU GAUDEAMUS pod vedením sbormistra Alexandra Vacka.