PEDAGOGICKÁ ČINNOST

doc. MUDr. Zuzana Brázdová, CSc., prorektorka

Rok 1999 na MU doznal dalších změn mj. v oblasti studijního a zkušebního řádu. Nově proběhlo také přijímací řízení na MU: Přezkumnému řízení bylo podrobeno 4 525 případu, z toho rektor vyhověl ve 102 případech.

V roce 1999 byla udělena Cena ministra MŠMT ČR za pedagogiku prof. PhDr. Bořivoji Srbovi, DrSc., z Filozofické fakulty MU, medaili I. či II. stupně získali prof. MUDr. Milan Dokládal, CSc., a prof. MUDr. Karel Dvořák, DrSc., z Lékařské fakulty, prof. RNDr. Josef Gruska, DrSc., z Fakulty informatiky, prof. PhDr. Jiří Vysloužil, DrSc.,a prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc., z Filozofické fakulty a in memoriam prof. PaedDr. Igor Zhoř, CSc.

Cenu rektora pro nejlepší studenty magisterského studia MU získali Jana Francová, Petr Macháček, Veronika Řeháková a Zdeněk Dolníček, Cenu rektora pro nejlepšího sportovce MU získal Tomáš Krmíček.

V roce 1999 pokračovala práce na vývoji Informačního systému MU. Tento vývoj byl zahájen na přelomu listopadu a prosince 1998. První aplikace pro testování byly k dispozici pro omezený okruh uživatelů v lednu 1999. Oficiálně byl Informační systém uveden do provozu 1. března 1999. V době uvedení do provozu byly k dispozici aplikace pro sběr údajů o publikační činnosti, životopisy a Katalog předmětů. Od té doby jsou prioritně vyvíjeny aplikace pro studijní evidence. K 31. prosinci 1999 má Informační systém za necelý rok provozu 11 961 uživatelů, kteří se systémem aktivně pracují. Heslo a přihlašovací jméno má celkem 21 899 osob, celkem systém eviduje 44 738 osob. Do konce r. 1999 byly realizovány a rutinně využívány následující aplikace:

pro vyučující:

Seznamy a fotografie studentů, informace o nich

Evidence hodnocení předmětu

Evidence doplňujících informací o předmětech (sylaby apod.)

 

pro studenty:

Informace o kursech a studiu (Katalog předmětů)

Registrace, zápis, změny v zápisu kursů

Přihlašování na zkoušky

Žádosti o ubytování v koleji

Kontrola a náhled Průkazu studenta

 

pro studijní oddělení:

Manipulace s osobními údaji

Evidence průběhu studia

Evidence studovaných kursů a manipulace s nimi

Podpora prostupného studia

Matrika studentů

Tisk sestav a seznamů, síťový tiskový subsystém

Hromadné výběry studentů dle libovolných kritérií

prezentace údajů (u všech oblastí existuje vyhledávání a různé přehledové prohlídky):

Katalog předmětů

Osobní stránky, možnost doplnění údajů

Publikační činnost

Životopisy

Prezentátor (obecný mechanismus pro přejímání údajů z IS MU)

 

technická a systémová podpora:

Agenda přístupových práv

Správa přístupu (hesla)

Grafy využití systému

Evidence vytíženosti serveru a přenosové sítě

Zákon o vysokých školách stanovuje škole povinnost vydat studentovi Průkaz studenta poté, co je student zapsán do matriky studentů. Masarykova univerzita přijala pro vlastní průkazy formu mezinárodní studentské identifikační karty ISIC s bezdotykovým čipem, čárovým kódem a barevnou fotografií, a to zejména proto, že se rozhodla studentům poskytnout průkaz mezinárodně uznávaný a zároveň použitelný jako jednotný identifikační nástroj uvnitř univerzity. Platnost průkazu je 16 měsíců, a to vždy od 1. září do 31. prosince následujícího roku. ISIC vydávaný studentům MU obsahuje čip podporovaný (mimo jiné) objednávkovým systémem stravování MU a čárový kód využívaný studijními odděleními fakult či knihovnami MU pro evidenci čtenářů. Platný ISIC lze užít jako celoroční potvrzení k získání kuponů zlevněného jízdného u Dopravního podniku města Brna. Fakulty dále ISIC karty používají například pro vstup do počítačových sálů a dalších prostor s regulovaným přístupem nebo při poskytování samoobslužného kopírování. K 31.12.1999 bylo fakultám prostřednictvím studijních oddělení předáno 13 884 ISIC průkazů. Karty ISIC jsou jako průkazy studenta MU vydávány prezenčním studentům. Studenti ostatních forem studia disponují papírovým průkazem s čárovým kódem a fotografií.

Statistické údaje o počtech studentů MU přehledně udávají následující tabulky a grafy. Tabulky 1a, 1b a 1c ukazují, že na všech osmi fakultách MU studovalo v r. 1999 celkem 18 785 studentů, tj. o 4 % více než v loňském roce. I v tomto roce byl hlavní důraz kladen na studium magisterské a doktorské, i když na všech fakultách kromě FI probíhá také studium bakalářské.

Počty studentů v bakalářském a magisterském studiu za posledních pět let přehledně udává tabulka 2 a graf 1. Pro kvalitu pedagogického výkonu má význam též počet studentů na jednoho učitele. Z tabulky 3 vyplývá, že v posledních letech tento počet na většině fakult MU narůstá, a to při prokazatelně neklesající kvalitě výuky. V přijímacím řízení v roce 1999 podalo přihlášku celkem 33 037 uchazečů. Počet přihlášek opět několikanásobně přesahoval možnosti přijetí: PrF – 11krát, LF – 5krát, PřF – 7krát, FF – 9krát, PdF – 7krát, ESF – 6krát, FI – 3krát, FSS – 12krát; na MU v průměru 7krát. Celkový přehled o přijíma- cím a přezkumném řízení na MU dává tabulka 4, která však nezahrnuje tzv. studenty-samoplátce a cizince-stipendisty ani absolventy přijaté do doktorského studia.

Pro fakulty je rozhodující počet studentů, kteří se skutečně zapsali ke studiu. Oproti minulému roku se v r. 1999 zapsalo na MU o 2,5 % více studentů než v roce minulém. Rozdíl mezi počtem přijatých a těch, kteří se ke studiu zapsali a skutečně začali studovat (33 %), je způsoben tím, že řada uchazečů byla přijata na více než jednu fakultu či VŠ. Přehled počtu zapsaných studentů na jednotlivé fakulty MU ukazuje graf 2.

MU dynamicky reagovala na zvýšený zájem o studium akreditováním nových studijních oborů. Nabídka byla takto rozšířena na LF, FF, FSS, PdF, FI a ESF. Masarykova univerzita podporuje mezioborová studia, jedním z takových je společné studium zdravotních věd na LF a PdF.

Významným ukazatelem domácí i mezinárodní prestiže školy je mj. počet zahraničních studentů. Na MU studuje v řádném studiu celkem 572 zahraničních studentů, tj. 3 % všech řádných studentů. V akademickém roce 1999/2000 studuje na MU o 57 zahraničních studentů více než v roce minulém. V bakalářském a magisterském prezenčním studiu je nejvíce studentů ze Slovenska (319), dále z Řecka (91), Bahrajnu (12), Jemenu (6), Polska (5). Ostatních 139 studentů pochází z dalších 54 států. Většina fakult MU vyvíjí aktivity vedoucí ke zvýšení celkového počtu zahraničních studentů, a to nabídkou jednotlivých kurzů i celých studijních programů v angličtině, případně v dalších cizích jazycích, prezentací této nabídky na zahraničních reklamních a veletržních akcích i spoluprací se zahraničními agenturami.

Počty absolventů – občanů ČR ukazuje tabulka 5 a počty absolventů – cizinců tabulka 6.

V oblasti celoživotního vzdělávání dospělých zahájil v r. 1999 další Základní kurz Univerzity třetího věku a dále pokračovaly Základní kurz, Kurz praktické gerontologie a Klub absolventů U3V. Celkem navštěvuje přednášky v rámci U3V 433 posluchačů.

Stejně jako v minulých letech se podílel Útvar pro studium RMU společně se studijními odděleními jednotlivých fakult na přípravě a organizaci dvou významných akcí zaměřených na pomaturitní vzdělávání: Gaudeamus ` 99 v Brně a VĚDMA `99 v Praze. Pro tyto příležitosti byla zpracována brožura “Informace o studiu na MU v akademickém roce 2000/2001” a informační materiály všech 8 fakult MU.

 

Studijní a pedagogická činnost

Inovace již uskutečňovaných studijních programů

PrF – studijní program nebyl inovován, byla dokončena pouze přestavba studijního plánu magisterského studia a přestavba státní závěrečné magisterské zkoušky. Obojí proběhlo směrem k vyšší náročnosti v závěru studia. Současně bylo reagováno i na požadavky praxe a součástí povinného studijního plánu se stala výuka Právní informatiky.

LF – inovace probíhá v rámci rozvoje jednotlivých oborů.

PřF – v souvislosti s přechodem na kreditový systém kompatibilní s ECTS v ak. r. 1999/2000 byly inovovány všechny studijní programy.

FF – jednotlivé studijní obory jsou v rámci vymezeném daným studijním programem každoročně inovovány v oblasti povinně volitelných a volitelných předmětů, jejichž nabídka se jednak průběžně rozšiřuje o tématicky aktuální kurzy, jednak se mění i v závislosti na změnách v okruhu externích učitelů fakulty.

PdF – v souvislosti s přechodem univerzity na kreditový systém studia byly inovovány všechny studijní programy tak, aby vyhovovaly zaváděnému systému. Inovace se týkaly především struktury studijních programů (vytvoření nabídky povinných, povinně volitelných a volitelných předmětů, úprava objemu výuky).

ESF – ve studijním programu Hospodářská politika a správa byla realizována inovace oboru Národní hospodářství v tom smyslu, že do tohoto oboru byly zavedeny dvě specializace, a to Ekonomie a Hospodářská politika.

FI – inovuje jednotlivé studijní programy průběžně, v návaznosti na rychlý rozvoj vlastního oboru i podle aktuálních možností, využívajících především v nabídce externích přednášejících.

V rámci studijního programu učitelství došlo v roce 1999 k restrukturalizaci okruhů otázek ke Státním závěrečným zkouškám s cílem přesněji specifikovat požadavky na základní profil absolventa. Při této příležitosti došlo rovněž k explicitnímu oddělení odborných požadavků od pedagogických.

S inovací úzce souvisí i zavedení studijního programu Bakalář výpočetní techniky, což si vyžádalo úpravu přednášek magisterského studijního programu Informatika. V řadě základních matematických i informatických předmětů byla otevřena možnost výběru způsobu zakončení, čemuž samozřejmě odpovídá i nezbytná úprava jak vlastní přednášky, tak způsobu hodnocení absolventů.

Celkově byla podstatně zvýšena vzájemná prostupnost magisterských a bakalářských studijních programů včetně odpovídajících úprav ve studijním a zkušebním řádu fakulty s cílem zvýšit šance studentů na úspěšné zakončení některé z nabízených forem studia.

FSS – drobná inovace probíhá průběžně v souladu s vývojem vědní základny oboru.

 

Nové bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy

PrF – nové magisterské studijní programy nejsou a do budoucna se neplánují.

LF – v ak. roce 1999/2000 nebyly otevřeny nové studijní programy.

PřF – bakalářský program Aplikovaná biochemie, magisterský program Matematická biologie.

FF – v ak. roce 1999/2000 bylo poprvé otevřeno prezenční bakalářské studium oborů baltistika v kombinaci, portugalština v kombinaci, prezenční magisterské studium obecné jazykovědy v kombinaci s dalšími obory, prezenční bakalářské studium sociální pedagogiky a poradenství /dosud jen v kombinované formě) a prezenční magisterské studium oboru vědecké informace a knihovnictví (zatím pouze v kombinované formě studia).

PdF – v ak. roce 1999/2000 nebyly otevřeny nové studijní programy.

ESF – bakalářské a magisterské programy byly realizovány v roce 1999 beze změny (ty se připravují řádově od ak. r. 2001/2002). Do doktorského stupně studia byl akreditován nový studijní program Hospodářská politika a správa se dvěma obory a to Hospodářská politika a Veřejná ekonomika. Společně s Přírodovědeckou fakultou, Fakultou sociálních studií a filozofickou bylo zahájeno zatím dvousemestrové česko-francouzské studium oboru Veřejná správa ve spolupráci s Universite Rennes.

FI Pro akademický rok 1999/2000 Fakulta informatiky poprvé přijímala do bakalářského studijního programu výpočetní technika, 11097. Tento tříletý studijní program byl schválen již v roce 1998, první studenti do něj však řádným přijímacím řízením mohli nastoupit až v září 1999. V souladu s potřebami průmyslu je toto bakalářské studium orientováno výrazně praktičtěji než ostatní studijní programy FI. Jeho absolventi by měli nalézt uplatnění jako praktičtí programátoři, správci počítačových sítí, tvůrci prezentací na Internetu apod.

FSS – nový studijní program Mezinárodní
teritoriální studia.

 

Hodnocení nabídky studijních oborů s ohledem na uplatnění absolventů na trhu práce

PrF – zařadila nové disciplíny odpovídající dalšímu ekonomickému a politického vývoji v ČR (např. nové zařazení řady kurzů z oblasti Evropského práva, Práva mezinárodního a evropského obchodu, Správní vědy či rozšíření základních právnických disciplín na více semestrů).

LF – zatím nemá zprávy o nemožnosti uplatnění absolventů, pouze v některých oborech medicíny je nerovnoměrný zájem absolventů.

PřFpodle dostupných informací nachází drtivá většina absolventů PřF zaměstnání v absolvovaném nebo příbuzném oboru.

FF – nabídka studijních oborů v zásadě pokrývá okruh aprobačních předmětů gymnázií a dalších typů našich středních škol. Absolventi filologických oborů nacházejí uplatnění v učitelském povolání i jako předkladatelé a tlumočníci. Uměnovědné obory pokrývají potřeby kulturních zařízení, galerií, divadel a umělecké kritiky masmédií. Pedagogické a psychologické obory zabezpečují požadavky poradenských a klinických zařízení. Jak ukazují nově otevřené studijní obory, snaží se FF reagovat na potřeby trhu práce. Je třeba ovšem zdůraznit, že FF uplatnění absolventů v praxi nesleduje.

PdFse zaměřuje především na studium učitelství pro základní školy a částečně i pro střední školy, a dále na studium speciální pedagogiky a sociální pedagogiky. V učitelských programech otevírá takové obory a kombinace, které vyhovují potřebám základních a středních škol. Na zvýšenou poptávku po učitelích 1. stupně ZŠ reagovala fakulta dvojnásobným navýšením počtu přijímaných studentů do kombinované formy studia. Nedostatek učitelů cizích jazyků je řešen rozšiřujícím typem studia. S ohledem na vzrůstající počet zdravotně oslabených žáků a měnící se sociální situaci (nárůst kriminality, drogové závislosti apod.) lze na fakultě studovat různé typy studia speciální pedagogiky (doplňující, bakalářské, následné magisterské, rozšiřující ) a sociální pedagogiky (magisterské, následné magisterské a diferenční).

ESF – podle průběžně získávaných informací z různých statistických míst a od absolventů vedení fakulty v roce 1999 neměnilo strategické záměry týkající se počtu studentů v jednotlivých studijních oborech, neboť uplatnitelnost absolventů na trhu práce se jeví jako lepší průměr s ohledem na stav u jiných vysokých škol a regionů.

FI – dle průzkumu, který každoročně provádí MU mezi čerstvými absolventy, nemají absolventi FI žádné problémy se svým uplatněním na trhu práce. Absolventi se bez potíží uplatňují ve své profesi, případná změna profesního zaměření je dána zájmem absolventa, nikoliv nedostatkem pracovních příležitostí. Průzkumy trhu práce v USA a v EU ukazují velký nedostatek pracovníků – absolventů informatického zaměření – a to v řádu stovek tisíc volných míst. Všechny prognózy se shodují, že tento nedostatek bude v nejbližších letech (časový horizont minimálně 10 let) spíše růst, přes snahu vysokých škol a dalších vzdělávacích institucí.

FSS – evidenci uplatnění absolventů nevede. Nemá žádné signály o tom, že by absolventi fakulty byli mezi nezaměstnanými.

 

Uplatnění nových forem studia

PrF – nové formy nebyly zaváděny.

LF – nové formy nebyly zaváděny.

PřF – přechod na kreditový systém, uvolnění studijních programů tak, aby měl student, v souladu se zákonem reálnou možnost vytvářet si studijní plán.

FF – zavádění nových forem výuky a studia je limitováno dislokačními a technickými možnostmi FF. V uplynulých dvou letech FF zatím marně dvakrát žádala o grant Fondu rozvoje vysokých škol na zřízení digitální laboratoře a multimediální učebny, což by umožnilo modernizaci výukových postupů v řadě studijních programů fakulty a vytvořila podmínky pro vytváření nových výukových programů jednotlivých studijních předmětů, ale nebyla úspěšná. Distanční a kombinované formy studia jsou v naprosté většině oborů FF (filologie) obtížně realizovatelné.

PdF – na fakultě se tradičně studuje v prezenční formě studia a nebo v kombinaci prezenční a distanční formy studia. Výhradně distanční formu studia prozatím fakulta nenabízí.

ESF – zintenzívnila jednání s Fern Universitat Hagen s cílem postupného prohlubování technických aspektů klasického distančního studia.

FI – vypisuje pouze prezenční formy studia. Při realizaci přednášek a seminářů pedagogové fakulty v široké míře používají moderní audiovizuální techniku i prezentaci pomocí počítačů. Stále více rostou požadavky na samostatnou práci studentů, k jejíž realizaci jsou nezbytné schopnosti efektivně využívat počítače a Internet.

FSS – od ak. r. 1999/2000 nová forma – kombinované studium vybraných oborů

 

Studijní neúspěšnost

Tab. č. 7 ukazuje studijní neúspěšnost na MU.

 

Možnost studia handicapovaných uchazečů

PrF – vzhledem k masovému charakteru studia nelze nikterak hodnotit práci s těmito studenty.

Případné problémy těchto studentů jsou řešeny individuálně.

LF – handicapovaní studenti mohou na LF studovat, pokud zvládnou požadavky kladené na každého lékaře, v bakalářském studiu nemohou studovat pouze fyzioterapeutický směr, který klade značné fyzické nároky.

PřF – vzhledem k charakteru studia (převážně experimentální obory) jsou možnosti studia handicapovaných studentů zatím omezené. V současné době na fakultě studuje 7 handicapovaných studentů.

FF – v současné době studuje několik handicapovaných studentů. Příslušné ústavy a katedry zabezpečují obsahovou a formální stránku studia těchto posluchačů i ve spolupráci s pracovní skupinou na Fakultě informatiky. Problémem je forma a zdroje finanční výpomoci handicapovaných studentům (speciální studijní pomůcky, úhrada asistenční pomoci apod.).

PdF – každoročně přijímá ke studiu i handicapované studenty. V roce 1999 studovalo na fakultě 7 studentů se ZPS a 11 studentů se ZTP. Těmto studentům vychází fakulta vstříc přiměřenou úpravou přijímacích zkoušek i vhodným zpřístupněním průběhu studia (např. zajištěním tlumočení stěžejních přednášek do znakové řeči a pořízením videonahrávek pro sluchově postižené, audionahrávek pro zrakově postižené).

ESF – je připravena na výuku handicapovaných uchazečů.

FI – nabízí studium i handicapovaným uchazečům. Fakulta je umístěna v bezbariérové budově a v současné době na ní studuje jeden vozíčkář. Fakulta rovněž v roce 1999 založila Středisko pomoci nevidomým a slabozrakým studentům, které by mělo být v roce 2000 transformováno na celouniverzitní pracoviště. Na fakultě studuje jeden nevidomý student, jehož studium se mimo jiné fakulta snaží podpořit i vlastní výzkumnou prací v oblasti asistivních (podpůrných) technologií v oblasti syntézy řeči. Webové informační stránky FI jsou dobře “čitelné” pro slabozraké a nevidomé s pomocí speciálních programových prostředků pro řečovou syntézu.

FSS – v současnosti studují na fakultě 2 handicapovaní studenti.

 

Tab.1a – Stav studentů – občanů ČR na MU k 31.10.1999 

  

Řádné (diplomové) studium

Ostatní

Celkem

Fakulta

prezenční

Kombinované

celkem

formy

studenti

  

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

studia

MU

LF

197

1316

44

1 557

43

0

185

228

240

1316

229

1 785

0

1 785

FF

140

2281

90

2 511

45

48

344

437

185

2329

434

2 948

0

2 948

PrF

0

1991

3

1 994

173

0

99

272

173

1991

102

2 266

0

2 266

FSS

477

256

50

783

73

0

58

131

550

256

108

914

0

914

PřF

141

1766

228

2 135

0

0

189

189

141

1766

417

2 324

4

2 328

FI

99

1043

45

1 187

0

0

14

14

99

1043

59

1 201

23

1 224

PdF

60

2195

26

2 281

475

752

58

1 285

535

2947

84

3 566

570

4 136

EsF

0

1185

29

1 214

926

0

39

965

926

1185

68

2 179

0

2 179

RMU

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

433

433

Celkem

1114

12033

515

13662

1735

800

986

3521

2849

12833

1501

17183

1030

18213

 

 

Tab. 1b – Stav studentů - cizinců na MU k 31.10.1999

   

Řádné (diplomové) studium

Fakulta

Prezenční

kombinované

celkem

    

Bc.

Mgr.

Ph.D.

Celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

Bc.

Mgr.

Ph.D.

celk.

LF

4

201

7

212

3

0

3

6

7

201

10

218

FF

3

38

4

45

1

0

14

15

4

38

18

60

PrF

0

183

2

185

0

0

0

0

0

183

2

185

FSS

11

1

3

15

2

0

4

6

13

1

7

21

PřF

1

16

10

27

0

0

5

5

1

16

15

32

FI

2

12

1

15

0

0

1

1

2

12

2

16

PdF

0

6

0

6

1

0

1

2

1

6

1

8

EsF

0

23

1

24

4

0

4

8

4

23

5

32

Celkem

21

480

28

529

11

0

32

43

32

480

60

572

 

 

Tab. 1c – Stav studentů na MU k 31.10.1999

   

Diplomové studium

Ostatní

Celkem

Fakulta

obč. ČR

cizinci

celkem

formy

studenti MU

LF

1785

218

2 003

0

2 003

FF

2948

60

3 008

0

3 008

PrF

2266

185

2 451

0

2 451

FSS

914

21

935

0

935

PřF

2324

32

2 356

4

2 360

FI

1201

16

1 217

23

1 240

PdF

3566

8

3 574

570

4 144

EsF

2179

32

2 211

0

2 211

RMU

  

0

0

433

433

Celkem

17 183

572

17 755

1 030

18 785

 

 

Tab. 2 – Studenti Masarykovy univerzity 1)

Šk.rok 1995/96 1996/97 1997/98 1998/99 1999/2000

Fak.

DES3)

DAS2)

Celk.

DES

DAS

Celk.

DES

DAS

Celk.

DES

DAS

Celk.

PS4)

KS5)

Celk.

LF

1590

0

1590

1560

0

1560

1577

0

1577

1660

25

1685

1769

234

2003

FF

2103

215

2318

2674

186

2860

2675

125

2800

2291

135

2426

2556

452

3008

PrF

2093

91

2184

2249

26

2275

2256

101

2357

2245

148

2393

2179

272

2451

FSS

                   

529

0

529

798

137

935

PřF

1662

7

1669

1684

1

1685

1842

0

1842

1842

0

1842

2162

194

2356

FI

392

1

393

506

0

506

711

1

712

904

0

904

1202

15

1217

PdF

2052

520

2572

2141

519

2660

2135

839

2974

2441

1034

3475

2287

1287

3574

ESF

777

284

1061

877

335

1212

984

655

1639

1171

760

1931

1238

973

2211

MU

10669 1118 11787 11691 1067 12758 12180 1721 13901 13083 2102 15185 14191 3564 17755

1) pouze diplomové, tj. bakalářské a magisterské studium – občané ČR i cizinci

2) DAS – studium dálkové a distanční

3) DES – denní studium

4) PS – prezenční studium

5) KS – kombinované studium

 

Graf 1

 

4g.GIF (5353 bytes)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tab. 3 – Počet studentů na jednoho učitele MU

Fak./Šk. rok

1992/93

1993/94

1994/95

1995/96

1996/97

1997/98

1998/99

1999/00

LF

5,66 5,35 5,19 6,33 5,86 5,89 6,41 6,74

FF

12,73 14,01 13,23 14,38 19,24 18,49 18,29 20,36

PrF

31,17 33,18 33,87 33,37 35,05 33,63 33,03 34,24

FSS

               28,95 29,83

PřF

9,41 10,14 9,08 9,98 10,22 11,43 11,34 11,71

FI

    50 19,93 25,92 29,41 35,10 30,01

PdF

11,60 11,87 10,62 11,28 14,85 17,40 20,11 21,21

ESF

21,90 21,65 20,43 22,90 21,88 28,98 32,99 36,16

MU

10,08 10,70 10,50 11,79 13,57 14,63 15,66 16,62

 

Tab. 4 – Rozbor přijímacího řízení pro akademický rok 1999/2000

Fak.

Forma studia

Přihlášeno

Dostavilo se

Uspělo

Uspělo v %

Přijato děkanem

Auto- remedura

Přijato rektorem

Přijato celkem

Zrušilo přijetí

K zápisu

Zapsalo se

Plán stud. do 1. roč.

PrF PS

4167

3593

603

16,78

423

151

3

577

134

443

428

  
   KS + Dis.

693

571

68

11,91

50

0

0

50

0

50

50

  
  Celkem

4860

4164

671

16,11

473

151

3

627

134

493

478

450

LF PS

1866

1461

847

57,97

386

152

27

565

166

399

398

  
  KS + Dis.

164

138

90

65,22

18

7

1

26

2

24

24

  
  Celkem

2030

1599

937

58,60

404

159

28

591

168

423

422

418

PřF PS

3603

2665

1173

44,02

851

90

2

943

243

700

513

 
  KS + Dis.

0

0

0

0,00

0

0

0

0

0

0

0

  
  Celkem

3603

2665

1173

44,02

851

90

2

943

243

700

513

550

FF PS

4888

3126

714

22,84

606

27

49

682

31

651

559

 
   KS + Dis.

15

13

7

53,85

7

0

0

7

0

7

7

 
   Celkem

4903

3139

721

22,97

613

27

49

689

31

658

566

520

PdF PS

5693

4266

1521

35,65

683

129

8

820

211

609

656

 
    KS + Dis.

1886

1540

974

63,25

464

18

5

487

13

474

474

 
  Celkem

7579

5806

2495

42,97

1147

147

13

1307

224

1083

1130

1075

ESF PS

2887

2366

578

24,43

481

0

2

483

0

483

301

 
   KS + Dis.

1318

1069

375

35,08

373

0

1

374

0

374

374

 
  Celkem

4205

3435

953

27,74

854

0

3

857

0

857

675

650

FI PS

1559

1342

651

48,51

587

42

0

629

0

629

448

 
  KS + Dis.

0

0

0

0,00

0

0

0

0

0

0

0

 
  Celkem

1559

1342

651

48,51

587

42

0

629

0

629

448

600

FSS PS

3507

2993

481

16,07

288

54

3

345

55

290

246

 
   KS + Dis.

791

605

107

17,69

72

4

1

77

2

75

74

 
   Celkem

4298

3598

588

16,34

360

58

4

422

57

365

320

348

MU PS

28170

21812

6568

30,11

4305

645

94

5044

840

4204

3549

  
   KS + Dis.

4867

3936

1621

41,18

984

29

8

1021

17

1004

1003

  
Celkem

33037

25748

8189

31,80

5289

674

102

6065

857

5208

4552

4611

1998

    

37257

26844

8631

32,15

5559

318

5877

5877

4443

4543

Nárůst

-11,33

-4,08

-5,12

-1,08

-4,86

0,00

-67,92

3,20

0,00

-11,38

2,45

 

 

 

Tab. 5 – Absolventi Masarykovy univerzity – občané ČR 1)

 

1995

1996

1997

1998

1999

Fak.

DES

DAS

Celk.

DES

DAS

Celk.

DES

DAS

Celk.

DES

DAS

Celk.

PS

KS

Celk.

LF

267

0

267

264

1

265

247

2

249

263

0

263

211

10

221

FF

177

70

247

238

119

357

273

76

349

297

39

336

171

16

187

PrF

211

195

406

225

89

314

366

30

396

417

25

442

382

7

389

FSS

                    

21

0

21

64

1

65

PřF

272

15

287

264

26

290

297

19

316

302

25

327

302

25

327

FI

50

1

51

45

1

46

38

2

40

44

0

44

42

0

42

PdF

387

193

580

460

202

662

504

126

630

380

232

612

393

287

680

ESF

17

0

17

122

4

126

281

28

309

286

57

343

142

103

245

MU

1 381

474

1 855

1 618

442

2 060

2 006

283

2 289

2010 378 2388 1707 449 2156

1) Bakalářské, magisterské a postgraduální studium

 

 

 

Tab. 6 Absolventi MU – cizinci

Fak./Rok

1995

1996

1997

1998

1999

LF

8 12 14 14 24

FF

1 4 5 3 10

PrF

4 4 1 8 22

FSS

          1 0

PřF

5 6 2 7 0

FI

0 1 0 2 0

PdF

0 1 1 0 4

ESF

0 0 0 1 1

MU

18 28 23 36 61

 

Graf 2

5g.GIF (7359 bytes)

 

Tab. 7

   

Studium

Fakulta

prezenční

Kombinované

Celkem

   

celkem

neúspěšní

tj. %

celkem

neúspěšní

tj. %

celkem

neúspěšní

tj. %

LF

1 557

123

7,90

228

10

4,39

1 785

133

7,45

FF

2 511

134

5,34

437

10

2,29

2 948

144

4,88

PrF

1 994

71

3,56

272

45

16,54

2 266

116

5,12

FSS

783

15

1,92

131

0

0,00

914

15

1,64

PřF

2 135

213

9,98

189

7

3,70

2 324

220

9,47

FI

1 187

224

18,87

14

3

21,43

1 201

227

18,90

PdF

2 281

97

4,25

1285

11

0,86

3 566

108

3,03

ESF

1 214

52

4,28

965

276

28,60

2 179

328

15,05

Celkem

13 662

929

6,80

3521

362

10,28

17 183

1291

7,51