SHRNUTÍ

Masarykova univerzita předkládá pošesté výroční zprávu o činnosti za uplynulý kalendářní a hospodářský rok, v tomto případě za rok 1999. Zpráva svojí strukturou navazuje na předchozí ročníky s drobnými modifikacemi odpovídajícími požadavkům zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách.

Výzkum a vývoj

Vědecká rada zasedala v roce 1999 celkem pětkrát, bylo na ní projednáno 11 návrhů na jmenování profesorem, návrhy na udělení čestných vědeckých hodností, zlatých a stříbrných medailí a návrhy na akreditaci doktorských studijních oborů, dále projednala 5 návrhů na jmenování docenty, z nichž schválila 2, a udělila dvě vědecké hodnosti doktora fyzikálně-matematických věd.

Relativní počet profesorů na MU je 10 %, docentů 25 %, odborných asistentů I (Ph.D.) 36 %, odborných asistentů II (bez Ph.D.) 17 % a asistentů 4 %. Znepokojující je stále relativně vysoký počet odborných asistentů bez doktorské hodnosti.

Celkové počty studentů doktorského studia mají stále vzrůstající tendenci, relativní rozdělení podle fakult zůstává stejně jako procentuální podíl studentů presenční formy ve srovnání s předchozími lety fakticky stejné. Podíl absolventů na celkovém počtu studentů mírně klesá a zachovává se tak velmi nepříznivý poměr.

V rámci institucionálního financování výzkumné a vývojové činnosti byla na fakultách zahájena realizace naplňování výzkumných záměrů fakult. Rozvíjela se vědecká spolupráce s Akademií věd ČR a s resortními výzkumnými centry. Celkový počet grantů a objem finančních prostředků potvrzuje rostoucí tendenci i když i zde dochází k určitému nasycení, které signalizuje spíše rezervy než vyčerpání všech možností MU. Je též nutno uvažovat o optimální proporci investičních a neinvestičních prostředků získávaných z grantů.

Pedagogická činnost

V přijímacím řízení v roce 1999 podalo přihlášku celkem 33 037 uchazečů. Počet přihlášek opět několikanásobně přesahoval možnosti přijetí. Počet studentů rostl tempem, jež bylo příznačné pro celá 90. léta, a na sklonku roku 1999 činil 18 785. Došlo též k dalšími zvýšení počtu studentů připadajících na jednoho zaměstnance školy.

Na MU studuje v řádném studiu celkem 572 zahraničních studentů, tj. 3 % všech řádných studentů. V akademickém roce 1999/2000 studuje na MU o 57 zahraničních studentů více než v roce minulém.

MU dynamicky reagovala na zvýšený zájem o studium akreditováním nových studijních oborů. Nabídka byla takto rozšířena na LF, FF, FSS, PdF, FI a ESF, specificky jsou podporována mezioborová studia.

Ve výrazné míře začal být využíván Informační systém sloužící vyučujícím, studentům a studijním oddělením fakult.

Mezinárodní spolupráce a styky s veřejností

Zvyšoval se objem zahraniční mobility studentů, zejména v rámci projektu SOCRATES- -ERASMUS, třebaže zatím převažují výjezdy našich studentů nad počtem přijíždějících cizinců.

Ve školním roce 1999–2000 začaly poprvé fungovat cizojazyčné výukové programy nabízené Masarykovou univerzitou zahraničním zájemcům (3 projekty) a ve spolupráci s učiteli Univerzity v Rennes byl studentům z ČR nabídnut francouzsko-český vzdělávací program “Evropská veřejná správa”. Podstatně se zvýšil počet smluv uzavřených s americkými univerzitami.

K rozvoji styků s východoevropskými studenty přispívala svými akcemi Katedra UNESCO pro muzeologii a světové dědictví.

Základním problémem při získávání zahraničních studentů ke dlouhodobému či krátkodobému studiu na MU je nedostatečná nabídka výuky či krátkodobých kurzů v cizích jazycích.

V roce 1999 slavila Masarykova univerzita (podobně jako některé další brněnské vysoké školy) 80. výročí svého vzniku a v brněnském vysokoškolském prostředí se prosadila myšlenka výraznější vzájemné spolupráce, jakož i soustavné kooperace s městem. Tato idea nabyla podoby dlouhodobého integrativního projektu “Brno – univerzitní město”.

Péče o studenty a ediční činnost

V možnosti ubytování studentů na kolejích se podařilo zvýšit krytí poptávky, kdy z celkového počtu 14 191 studentů prezenčního studia bylo k zahájení školního roku ubytováno 30 % studentů a celkově podaných žádostí o ubytování bylo uspokojeno 71 % studentů. Kvalita ubytování studentů na kolejích se přitom zlepšila, aniž by bývalo došlo k růstu průměrného kolejného. Pro školní rok 99/00 byla schválena jednotná kritéria pro přidělování kolejí. Základní kritérium byla časová vzdálenost místa trvalého pobytu žadatele podle záznamu studijního oddělení a Brnem. Doplňkovým kritériem byly sociální poměry.

Klesá zájem o stravování v menzách, ačkoliv i zde lze konstatovat rostoucí kvalitu. Celkový počet porcí klesl oproti minulému roku o 13 %, což je vysvětlitelné i zavedením čipového systému, kde je důsledně kontrolováno vydávání porcí na konkrétní strávníky, které není možné u stravenkových systémů, a je tady zajištěna účinnější kontrola využití dotačních prostředků na stravování.

V roce 1999 ve Vydavatelství Masarykovy univerzity (VMU) vydáno 279 titulů neperiodických publikací, což je mírný pokles oproti předchozím letům. Z toho 53,4 % tvoří skripta (149) a 46,6 % vědecké publikace (130). Ve VMU bylo vyrobeno 59 % titulů (165) a u externích tiskáren 41 % titulů (114). Tržby VMU byly realizovány cca z 89 % z hlavní činnosti a z 11 % hospodářskou činností.

Činnost Poradenského centra se MU soustředila na poskytování služeb v oblasti studijně-profesního, právního a psychologického poradenství. Psychologickou poradnu využili celkem 92 klienti, v oblasti studijně-profesního poradenství 760 klientů.

Management

Od 1. ledna 1999 se Masarykova univerzita stala veřejnou vysokou školou. Nové vedení univerzity tak bylo postaveno před úkol řešit řadu legislativních a majetkoprávních otázek a vyrovnat se s dotační formou financování.

Intenzívně se hledaly též další finanční zdroje (mimo státní rozpočet), čemuž napomáhala nově ustavená Správní rada Masarykovy univerzity. Nově musely být definovány vztahy mezi univerzitou a fakultami.

Prioritním a strategickým rozvojovým zájmem školy zůstalo i nadále vybudování kampusu Masarykovy univerzity v areálu Brno–Bohunice. Významná jednání byla po celý rok vedena na úrovni Magistrátu města Brna, resortu i nadresortních vazeb.

Management řešil problematiku přerozdělování finančních prostředků uvnitř Masarykovy univerzity, přičemž navzdory všem snahám a pozitivním aktivitám škola zaznamenala poprvé po deseti letech účetní ztrátu 3,8 mil. Kč provozních prostředků. Srovnáme-li celková čísla roku 1999, kdy cel-kové výnosy dosáhly 1,177 mld. Kč a náklady 1,181 mld. Kč, je vykázaná ztráta minimální a je kryta prostředky z rezervního fondu.

V hlavní činnosti činí ztráta 29 mil. Kč. Tato skutečnost svědčí o nutnosti důsledně trvat při jednáních s MŠMT ČR na změnách podmínek dotační politiky rezortu. Univerzity typu MU prodělávají na již překonaném normativním financování fakult s nízkým koeficientem náročnosti. Nebylo nijak zohledněno vytvoření dvou nových fakult s profilem, který nejen nelze označit za duplikaci existujících kapacit (informatika a sociální studia), ale jedná se zde o disciplíny s velkou poptávkou na trhu práce, jejichž absolventi mohou sloužit i jako exportní artikl.

Podstatným faktorem ovlivňujícím provoz je růst účetních odpisů, které se staly součástí dotací do vzdělávací činnosti a zvláště u aktivních univerzit v oblasti investičních grantů a rozvíjející se infrastruktury neúměrně snižují objem prostředků určených na provoz.

Akademický senát MU

Akademický senát Masarykovy univerzity se věnoval zejména uvádění zákona o vysokých školách (111/98 Sb.) do života školy.

“Dlouhodobý záměr MU do r. 2005” byl připomínkován a po té jednomyslně schválen počátkem listopadu.

Výjezdní rozšířené zasedání kolegia rektora (s účastí zástupců AS MU) ve Šlapanicích bylo věnováno ekonomickým problémům MU v následujícím roce.

Archiv MU

Archiv Masarykovy univerzity k 31. 12. 1999 uchovával 26 tzv. úředních, 97 osobních fondů vědeckých osobností a 41 archivních fondů spolků, vědeckých společností a společenských organizací, jejichž činnost souvisela s Masarykovou univerzitou. Ústrojnou součást archivu tvoří i 10 historických sbírek.

Na oslavách 80. výročí Masarykovy univerzity se archiv podílel přípravou drobné jubilejní publikace a realizací expozice Masarykovy univerzity na Výstavě insignií a archiválií brněnských vysokých škol.

Centrum pro další vzdělávání

Pracoviště má akreditováno celkem 159 kurzů, které byly nabízeny školám prostřednictvím celouniverzitního nabídkového katalogu.

Ve 457 seminárních dnech bylo proškoleno 5 886 účastníků.

Na základě uzavřeného kontraktu s Českou školní inspekcí byl realizován vzdělávací cyklus pro pracovníky ČŠI. V devíti 3 denních kurzech byli proškoleni všichni pracovníci, celkem 300 inspektorů.

Centrum pokračovalo v intenzívní spolupráci se zahraničními partnery nejen v metodice cizích jazyků, ale i v oblasti řízení a v přípravě tzv. moderátorů pro práci v DVU na okresech.

Centrum jazykového vzdělávání

V sedmi odděleních katedry se učitelé a zahraniční lektoři zaměřují na specifika odborného jazyka a výuku akademických dovedností v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině a ruštině.

V roce 1997 bylo CJV přijato do CercleS, mezinárodní organizace jazykových pracovišť, centrum je koordinátorem připravovaného programu TESOL Teacher Education na Masarykově univerzitě a rovněž pokračuje v intenzivní spolupráci s Britskou radou.

Katedra tělesné výchovy MU

Katedra zajišťuje výuku a organizování TV na jednotlivých fakultách prostřednictvím svých fakultních oddělení TV. Katedra tělesné výchovy je zároveň jediným garantem činnosti Vysokoškolského sportovního klubu Univerzita Brno (VSK MU Brno).

Ve spolupráci s VSK uspořádala KTV řadu významných sportovních akcí: Mezinárodní akademické mistrovství ČR jako součást Evropského poháru UNI/FIS v alpském lyžování, akademické mistrovství ČR s mezinárodní účastí v klasickém lyžování, akademická mistrovství ČR ve stolním tenise, golfu, karate a ve sportovním aerobiku.

Ústav výpočetní techniky

Ústav výpočetní techniky zajišťoval rozšiřování integrované dvojjazyčné vnější internetové prezentace Masarykovy univerzity. Věnoval se dále provozu a rozvoji vnitřního ekonomického systému a knihovnicko-informačních služeb pro MU.

MU provozuje hlavní přípojný bod sítě TEN-155 k Brněnské akademické počítačové síti (BAPS). Ve spolupráci s VUT Brno spravuje 45 km optických kabelů, které tvoří základ metropolitní páteře, která propojuje lokality jednotlivých brněnských vysokých škol a Akademie věd. V rámci rozvoje BAPS došlo k podstatnému rozšíření rozsahu provozované optické kabeláže, zejména připojení Bohunic.

Na ÚVT jsou rovněž umístěny hlavní výpočtové servery související se superpočítačovým centrem, zejména superpočítač SGI Origin 2000, grafický superpocesor SGI InfiniteReality2 Onyx2 a superpočítač SGI Power Challenge XL.

 

Mezinárodní politologický ústav

Činnost MPÚ MU je zaměřena na oblast pořádání seminářů a konferencí, vydávání periodik a odborných publikací a na realizaci výzkumných projektů, zejména téma “Regiony České republiky v přeshraniční spolupráci”, nazvaná “ČR a její sousedé v procesu integrace I a II”, konference “Aktuálnost změn Ústavy ČR”, “Národnostní politika v postkomunistických zemích” a “Střední Evropa v transformaci”.

Ústav vydává čtvrtletník “Politologický časopis” a otevřel další ročník dvouměsíčního monitoringu “Politika v České republice”. Nově vydává čtvrtletní několikajazyčný internetový časopis “Středoevropské politické studie”. Mimo pravidelná periodika zahájil MPÚ vydávání publikací ve dvou edičních řadách – “studie” a “monografie”.

Ústav strategických studií

ÚSS se účastní širšího projektu The Central European Forum for Security and Cooperation – Středoevropského fóra pro bezpečnost a spolupráci, na němž se vedle Drážďanské univerzity a Jagellonské univerzity v Krakově podílí i Masarykova univerzita právě prostřednictvím ÚSS. V polovině tohoto roku začal ÚSS vydávat bulletin Analýzy & Studie.

Na základě uskutečněných aktivit věnuje ÚSS maximální pozornost dalšímu získávání finančních zdrojů a podpory z prostředí mimo univerzitu.

Informační systém Masarykovy university

Vývoj Informačního systému MU (is.muni.cz) byl zahájen v prosinci 1998. První aplikace pro testování byly k dispozici pro omezený okruh uživatelů v lednu 1999. Oficiálně byl Informační systém uveden do provozu 1. března 1999 a koncem roku 1999 v něm již pracovalo téměř 12 000 aktivních uživatelů.

Projekt realizace Informačního systému MU je prioritní aktivitou, která vytváří prostupné prostředí elektronické administrativy pro aktivity spojené s kreditovým studiem i dalšími činnostmi.

V první fázi se mj. realizovalo zřízení plně funkčních účtů pro všechny pracovníky i studenty MU a převedení operací s personálními daty a zápisy do tohoto sytému (oproti dosavadním personálním systémům vyčištěno 350 duplicit osob, odstraněna zavislost na nejednoznačné identifikaci rodným číslem). Významné je umožnění přístupu k systému z Internetu včetně zabezpečeného přenosu dat pomocí šifrování, kdy ze sítí mimo MU bylo přibližně 20 % přístupů a u hromadných operací náročných na výpočetní techniku (registrace kursů na velkých fakultách) šlo až o 90 % přístupů.

 

FAKULTY MASARYKOVY UNIVERZITY

Každá z osmi fakult Masarykovy univerzity usilovala svým specifickým způsobem o modernizaci výuky a rozšíření nabídky studijních programů , o zvýšení počtu studentů, o získávání dalších finančních zdrojů a v neposlední řadě o prohloubení kontaktů se zahraničními univerzitami.

Prudkým rozvojem procházela a bude v nejbližších letech procházet nejmladší fakulta, tj. Fakulta sociálních studií, která vešla do druhého roku své existence.

Fakulta informatiky pokračovala v dlouhodobých mezinárodních kooperacích se zahraničními univerzitami a laboratořemi.

U obou těchto fakult zůstává největším problémem politika financování nárůstu posluchačů vysokých škol ze strany MŠMT ČR a dosavadní ignorování doložených žádostí o výjimku z tohoto neúměrně tvrdého pravidla.

Na poslední z “mladších” fakult Masarykovy univerzity, tj. na Ekonomicko-správní fakultě, byl položen důraz na problematiku přípravy administrativních pracovníků pro éru vstupu ČR do Evropské unie.

Přírodovědecká fakulta zůstává “vlajkovou lodí” Masarykovy univerzity, pokud jde o objem získaných grantů i kapacitu výzkumné činnosti.

Podobně lze charakterizovat i Lékařskou fakultu, kde se navíc úspěšně rozvíjely nové směry bakalářského studia.

Na Filozofické fakultě a Pedagogické fakultě se podařilo výrazně rozšiřovat studentskou a učitelskou mobilitu.

Na Právnické fakultě se úspěšně ověřovala možnost výuky v angličtině (problematika mezinárodního uprchlického práva).