Katedra UNESCO pro muzeologii a světové dědictví

vedoucí: Prof. JUDr. Vinoš Sofka, Ph.D. h.c.

Žerotínovo nám. 9, 601 77 Brno

tel.: ++420–5–42 128 372, fax: ++420–5–42 128 396

nebo tel.: ++46–8–792 09 22, fax: ++46–8–758 14 74 

Činnost Katedry při realizaci jejího programu v oblasti dědictví a jeho úlohy v rozvoji současné společnosti se vyvíjela v minulém roce v příznivých podmínkách, k jejichž vytvoření přispěl souběh několika důležitých událostí na konci roku 1998 a dále i v průběhu roku 1999.

Vedení MU rozhodlo v dubnu 1999 o včlenění Mezinárodní letní školy muzeologie (ISSOM) do Katedry UNESCO. Vyslovilo rovněž plnou podporu programu Katedry a jejímu Transition Project pro pomoc postkomunistickým a posttotalitním zemím a upřesnilo vztahy mezi Katedrou a útvarem muzeologie na Katedře archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU. Z toho vyplynuly i určité reorganizační kroky.

Naléhavá programová příprava letního kurzu muzeologie se uskutečnila na základě dohody o spolupráci mezi Katedrou UNESCO a Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten v rámci česko-nizozemského projektu SCART a jeho subprojektu Museology Curricula Development. Letní škola muzeologie proběhla
za účasti 11 posluchačů z osmi zemí světa (Mexico, Německo, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, sibiřské o
blasti Ruska, Slovensko a Česká republika). Šest předních světových odborníků z Brazílie, Francie, Německa, Nizozemí, Norska a Švédska s jedním přednášejícím z České republiky tvořilo sbor učitelů. Ten byl dále rozšířen o vedoucí pracovníky a experty z vybraných brněnských muzeí, kteří při odpoledních miniexkurzích doplňovali teoretické poznatky zkušenostmi z jejich praktické aplikace.

Na výzvu České komise pro UNESCO byla ihned
po skončení kurzu zahájena práce na přípravě rezoluce podzimnímu zasedání
Generální konference UNESCO. Po registraci rezoluce sekretariátem UNESCO zajistila Katedra její interregionální status opatřením prohlášení Austrálie a Litvy o podpoře aktivitám navrženého projektu From oppression to democracy v letech 2000 – 2001. Při osobních jednáních v Moskvě a sibiřských oblastech bylo dosaženo plné dohody o úzké spolupráci při realizaci projektu také v Ruské federaci.

Na letním mítinku 4th Forum UNESCO v Paříži, kterého se rovněž zúčastnil rektor MU prof. Jiří Zlatuška, se dostalo Katedře zvláštního ocenění pověřením jejího vedoucího řízením závěrečného programového zasedání. Zájem představitelky Evropské RadyTransition Project vedl k uskutečnění setkání ve Strasbourgu v polovině srpna. Reprezentant World Monuments Foundation navrhl spolupráci s Katedrou při realizaci projektu nadace v Kambodži.
Z řady pozvání vedoucího Katedry k účasti na odbo
rných mezinárodních konferencích a seminářích bylo možné realizovat jen některé z nich. V Ruské federaci to byla např. v září přednáška na sympoziu Státní technické univerzity v altajském Barnaulu o prostředí a roli muzeí ve výchově společnosti k jeho ochraně
a dále tři semináře o otázkách muzeologie, dědictví
a rozvoje společnosti, jakož i porady o spolupráci s vedením Oblastního muzea a Oblastního archivu. Při oficiální úča
sti na 3. Krasnojarském muzejním bienále byl uspořádán workshop o situaci při provádění Transition Project na Sibiři a byly zorganizovány rozhovory o programu společných akcí v letech 2000 – 2001, zaměřených na objektivní záchranu paměti bývalého SSSR včetně sítě Gulagu. Velký seminář o muzeologii a o dokumentaci komunistické minulosti jako významného faktoru v  procesu systémových změn uspořádal v Moskvě na závěr pobytu v Rusku Federální institut pro další vzdělávání pracovníků kultury.

Obdobnou kampaň umožnilo také pozvání na sympozium Museology and Philosophy a zasedání ICOFOM a jeho regionální složky v Latinské Americe koncem listopadu a začátkem prosince ve Venezuele s aktivní účastí vedoucího Katedry v pěti vystoupeních a dále pak v sekcích zasedání 5th Forum UNESCO v Maroku.

Výrazem pozitivního mezinárodního hodnocení práce brněnské Katedry UNESCO se staly dvě významné akce na konci roku: v listopadu se obrátilo litevské ministerstvo kultury spolu s profesionálními organizacemi a institucemi z oblasti dědictví na Katedru UNESCO se žádostí o uspořádání 3-denního muzeologického semináře a workshopu o jejím programu v Brně. Akce byla určena pro zájezd 24 vedoucích pracovníků z litevských muzeí, památkové péče a univerzit s cílem uzavřít dohodu o spolupráci. Seminář se uskutečnil za aktivní účasti předních brněnských muzeí, měl velmi pozitivní průběh, potvrdil správnost orientace Katedry na problémy posttotalitních zemí
a přinesl řadu návrhů na společné akce.

Při pracovních setkáních na UNESCO Headquarters v Paříži v závěru roku vyslovilo vedení sekce kultury a dědictví své uznání a plnou morální i profesionální podporu vedení Katedry a akcím, které její vedoucí navrhne v zájmu realizace programu Katedry
a UNESCO Transition Project