logo_econ.gif (3324 bytes)

  EKONOMICKO - SPRÁVNÍ   FAKULTA

   Děkanát ESF, Lipová 41a, 659 79 Brno

   tel.: ++420–5–43 523 111
   fax: ++420–5–43 523 222
   http://www.econ.muni.cz/


   Děkan:    Doc. Ing. Ladislav Blažek, CSc.
   

   Proděkani:

   PhDr. Alena  Bendová
   Doc. PhDr. Kamil Fuchs, CSc.
   Doc. Ing. Antonín Slaný, CSc.
   
   Předseda akademického senátu:    JUDr. Ivan Malý, CSc.
   
   Tajemník:       Ing. František Křivánek


Zásadní změnu do denního života ESF MU v roce 1998 vneslo přestěhování do nové budovy na ulici Lipová 41a. Fakulta tak získala nadstandardní prostory a technické zázemí, které je srovnatelné s nejlépe vybavenými institucemi tohoto druhu u nás i v zahraničí.

Vývoj ESF MU v roce 1998 lze hodnotit ze dvou hledisek. Jednak z hlediska dlouhodobějšího, kdy fakulta očekávala přijetí  nového vysokoškolského zákona a nutnost jeho aplikace do našich podmínek, a dále z hlediska krátkodobého, kdy těžiště bylo položeno do oblasti efektivní restrukturalizace oborů na fakultě a do problematiky s tím souvisejících personálních přesunů. Precizace a racionalizace studijních předpisů vedla ke zkvalitnění celého pedagogického procesu. Nově byla koncipována Katedra podnikového hospodářství, která svým složením lépe odpovídá požadavkům na uplatnění posluchačů v praxi, a zřízen byl i nový obor podnikové hospodářství. Na základě reorganizace kateder řízení a obchodu vznikla také Katedra společenských věd. Provedené změny bylo nutno zakotvit do statutu fakulty.

Postupně se měnil charakter dálkového studia na studium distanční, a to především za pomoci zpracování nových učebních pomůcek.
ESF MU postupně zařazovala do studijního programu kurzy, které směřují k blízkému začlenění ČR do EU. Šlo především o kurzy zaměřené na evropské právo. Na aplikaci nového vysokoškolského zákona se intenzivně  pracovalo na přelomu roku 1998/99. Tohoto úkolu se ujala pracovní skupina ustanovená děkanem fakulty, která zpracovávala podle harmonogramu normativní dokumentaci řízení fakulty.

Vědecko–výzkumná činnost fakulty byla organizována prostřednictvím Vnitřního grantového systému, do kterého byly přijaty přihlášky většiny členů akademické obce. Cílem tohoto fakultního systému je vytvořit podmínky pro dlouhodobé zaměření výzkumné činnosti a rozvíjení výzkumné profilace kateder.
V roce 1998 bylo podáno šest grantů (GAČR), z toho byl zatím přijat jeden. Dva granty směřovaly na Fond rozvoje vysokých škol v Praze. Jeden z nich, totiž „Počítačová učebna s volným přístupem ESF MU v Brně", byl již realizován a jeho výsledkem je zprovoznění analytického informačního centra vybaveného výpočetní technikou na špičkové úrovni. Zároveň se zvýší kvalita těchto médií i pro ostatní uživatele sítě. Technické podmínky v nové budově umožnily i zavedení nového informačního systému použitelného pro řízení fakulty i pro potřeby studentů.  Jeden grant byl podán  Interní grantové agentuře MZČR.
Fakulta zorganizovala několik významných konferencí a seminářů. Z nich nejvýznamnější byla konference „Vysoké školy při přípravě ekonomů pro vstup do EU„. S velkým úspěchem se setkala konference „Obec a škola II" a seminář „Vliv vstupu do EU na řízení školství II".  Z dalších akcí je možno jmenovat semináře „Mezinárodní kolokvium o regionálních vědách", „Externality a jejich řešení", konferenci doktorandů, seminář Katedry financí ESF, OPF SU, FF UMB a PF EU Bratislava. Na podzim 1998 bylo schváleno studium oboru veřejná ekonomie, které bude realizováno od roku 1999, a byl projednán plán na zřízení oboru hospodářská politika.

Jako každoročně komise určená děkanem ESF vyhodnotila celofakultní soutěž o „Cenu děkana ESF" a udělila dvě první místa. Do soutěže mohli přihlásit své původní práce studenti fakulty, a to ve dvou kategoriích – soutěžilo se o nejlepší bakalářskou práci a o nejlepší studentskou odbornou práci. Oceněné práce byly dotovány z fondu děkana.

V oblasti zahraničních styků pokračovaly aktivity na základě bilaterálních dohod a smluv. ESF byla zapojena do dvou projektů TEMPUS, které byly zaměřeny na výměny studentů. Oba tyto programy končily v roce 1998 a byly  studenty vysoce hodnoceny. Tento typ projektů TEMPUS byl v EU již ukončen.
Někteří vyučující ESF byli  zapojeni do projektu TEMPUS SJEP „Espro". Cílem tohoto projektu byla příprava výukového materiálu a vyučujících na přednesení  devíti modulů, které se týkají přípravy vstupu ČR do EU. Projekt pokračuje v roce 1999.

Jednou z nejžádanějších institucí mezi zájemci o studijní pobyt v zahraničí se stala univerzita Viadrina (Frankfurt nad Odrou).  Z původního jednosemestrálního studia se přešlo na studium dvousemestrální, a to proto, že se nikdo ze studentů po jednom semestru vrátit domů nechtěl. Posluchači vysoce hodnotili úroveň výuky, individuální práci vyučujících i materiální zabezpečení. Od roku 1996 se datuje spolupráce s  Ecole Supérieure de Commerce Chambery ve Francii, jde o participaci na multiregionálním programu evropského charakteru (MIBP – PECO). Na základě této dohody poskytuje ESC Chambery jednoroční stipendium pro našeho studenta.

Haagse Hogeschool v Haagu nám přidělila v roce 1997/98 tři jednosemestrální stipendia.
Na Tilburg Institute of Advanced Studies in Management pokračuje ve studiu ke získání titulu  PhD. jeden z absolventů ESF.
ESF se podílela na přípravě materiálů, které byly použity pro jednání s Fernuniversität Hagen a s univerzitou v Nottinghamu. Jednání byla úspěšně završena uzavřením smluv o spolupráci.

Těžištěm výměn studentů byl projekt SOCRATES. Nabídku (11 smluvních institucí) jsme rozšířili o Trier a Mannheim. Tím chceme získat i další možnosti studia pro posluchače, kteří se zaměřují na němčinu.

Zkušenosti posluchačů ze studia v zahraničí jsou konkrétním přínosem pro možnosti začlenění ČR do EU.
Rok 1998 byl druhým rokem řešení projektu podaného společně s  rakouskou Wirtschaftsuniversität   Wien za podpory nadace AKTION. Společně s touto institucí byl vytvořen projekt, na jehož základě v zimním semestru 1998/99 proběhl na ESF cyklus přednášek v němčině, který by měl pokračovat i v roce 1999. V publikační činnosti byl ediční plán splněn v rozsahu finančních možností fakulty. Rozšířila se propagace našich publikací na půdě univerzity i ve veřejné prodejní knihkupecké síti jihomoravského regionu. Díky přesídlení ESF MU do nové budovy je na půdě fakulty prodejna knih, skript a učebních pomůcek.