logo_soc.gif (3590 bytes)

  FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍ

   Děkanát FSS, Gorkého 7, 602 00 Brno

   tel.: ++420–5–41 321 339
   fax: ++420–5–41 212 079
   http://www.fss.muni.cz/


   Děkan:    Prof. PhDr. Ivo Možný, CSc.
  
   Proděkani:    Doc. PhDr. Petr Macek, CSc.
   Doc. PhDr. Ladislav Rabušic, CSc.
   Csaba Szaló, M.A., Dr.
  
   Předseda akademického senátu:    Doc. PhDr. Lubomír Kostroň. CSc.
  
   Tajemník:    Ing. Vojtěch Moštěk


Fakulta sociálních studií vstoupila rokem 1998 do samostatné existence, přičemž její vědecká i pedagogická činnost navázala na bohatou tradici i výsledky z dob jejího fungování jako součást Fakulty filozofické. Veškeré fakultní aktivity se snažily o nastartování dynamického rozvoje.

Významným prvkem odborné práce fakulty zůstávají granty: v uplynulém roce jich bylo celkem řešeno 29, z toho 3 mimorozpočtové.  Devět z řešených grantů bylo zahraničních (nejvíce je zastoupen Open Society Fund – 3 granty). Mezi granty financovanými z tuzemských zdrojů šlo o 1 grant z Fondu rozvoje vysokých škol MŠMT a 7 grantů Grantové agentury ČR. V řešení grantových úkolů jsou poměrně rovnoměrně zastoupeny existující katedry a výzkumné ústavy, které se takto výrazně profilují k řešení určitých témat. Mezi významné projekty patří zejména „Laboratoř pro výzkum dětí a mládeže", projekty na podporu nového oboru humanitní environmentalistika a dále např. problematika menšin, nacionalismu. Nedílnou částí odborné práce zaměstnanců fakulty jsou expertízy, z nichž bylo v loňském roce 6 zadáno centrálními orgány České republiky.

Vedle činnosti výzkumné nelze opomenout ani aktivity vědeckoorganizátorské. Z pracovníků fakulty působilo 6 v uplynulém roce v oborových radách grantových agentur (z toho 2 zahraničních), 21 pracovníků zasedalo ve výborech odborných   společností (z toho 3 zahraničních); za zmínku stojí např. čestné členství prof. Librové v předsednictvu Společnosti pro trvale udržitelné žití, členství prof. Možného v Evropské společnosti pro vědy a umění a v Nizozemském institutu pro pokročilá studia, či doc. Kellera ve výboru Slovenské sociologické společnosti v Bratislavě.  Šest pracovníků se loni podílelo na organizaci a programu ve výborech mezinárodních sjezdů, z čehož je významné zejména předsednictví doc. Sirovátky na sjezdu konaném v říjnu v polském Lublinu.   Již tradičně se členové jednotlivých kateder věnují redigování sborníků (v loňském roce  6 pracovníků) a výkonnému redaktorství v odborných časopisech (takto působilo opět 6 pracovníků).

konferencí a dalších setkání vědecké komunity lze zmínit například konferenci na téma NATO a střední Evropa, kterou v květnu uspořádala katedra politologie ve spolupráci s Mezinárodním politologickým ústavem MU či seminář Katedry sociální politiky a sociální práce s názvem Komparace české a slovenské sociální politiky, který proběhl v prosinci.

Součástí výukového profilu fakulty je důsledné oddělení jednotlivých stupňů studia – bakalářského, magisterského a doktorandského, přičemž bakalářské studium chce fakulta i nadále rozvíjet jako kombinaci dvou oborů (v některých případech s FF MU), zatímco studium magisterské má být jednooborové. Počty uchazečů o přijetí na fakultu ukazují, že zájem o studium sociálních věd v současné době vzrůstá.
Výukové aktivity FSS se dotýkají též oblasti zahraniční spolupráce. Rovněž v loňském roce byl pořádán podzimní semestrální kurz pro 14 vybraných studentů z londýnské School of Slavic and East European Studies, který se skládal z tématicky zaměřených přednášek o realitě a studiu problémů zemí střední Evropy. Ve spolupráci s FF MU byla pro tyto studenty zajištěna výuka češtiny.

Mezinárodní kontakty mají na jednotlivých katedrách fakulty dlouholetou tradici. V loňském roce zdárně pokračovala smluvní spolupráce např. s univerzitami v Nottinghamu, Surrey, Bristolu, Gilfordu (UK), Stirlingu (Skotsko), s Pennsylvania State University v USA, probíhala každoroční výměna studentů s univerzitou v norském Lillehammeru. Byly rovněž uzavřeny další smlouvy s Katolickou univerzitou v nizozemském Tilburgu (o výměně 3 studentů a výuce našich učitelů v Tilburgu) a s univerzitami v Roskilde (Dánsko) a Lovani (Belgie). Přirozeně probíhaly také další mimosmluvní kontakty, jak s univerzitami, tak s odbornými pracovišti.

Fakultu během roku navštívilo mnoho významných zahraničních hostí, kteří zde trávili krátkodobé či delší pobyty a přednášeli. Jednalo se zejména  o odborníky z Německa, Británie, Polska, Maďarska, Nizozemí a USA.

Pracovníci fakulty odcestovali v loňském roce rovněž na množství zahraničních pobytů a přednášek (např. doc. Macek: San Diego, Bern; doc. Rabušic: Williamsburg, Dubrovnik;  doc. Mareš: Tilburg; dr. Marada: Brusel, Berlín, Trnava a New York; dr. Nováček: Toronto; dr. Szaló: Dubrovník, Budapešť, dr. Vašečka: Budapešť, Lublin). Doc. Kostroň je stipendista Fulbrightovy nadace na State University of New York v Albany, USA.

Pracovníci fakulty patří ve svých oborech k předním odborníkům, což se projevuje v publikační činnosti. Ta přinesla v uplynulém roce 7 monografií, 23 prací v recenzovaných sbornících (z toho 4 v zahraničních), 30 prací v excerptovaných časopisech (z toho 5 v zahraničí) a  řadu dalších původních prací. Velký podíl na veřejném vystupování pracovníků fakulty mají také popularizační aktivity (103 položek), kromě časopiseckých jsou to četná televizní a rozhlasová vystoupení. Z knih stojí za zmínku zejména: I. Možný, Sociologie rodiny: její vývoj, teorie a základní problémy; J. Keller, Naše cesta do Prvohor; P. Mareš, Sociologie nerovnosti a chudoby P. Fiala a  M. Strmiska, Teorie politických stran; M. Strmiska, Regionální strany a stranické systémy. Španělsko, Itálie, Velká Británie a Severní Irsko; J. Pavelka, Předpoklady literárního dorozumívání; I. Plaňava, Spolu každý sám. Průvodce soužitím v rodině a manželství, C. Szaló (ed.), On European Identity: Nationalism, Culture and History; P. Nováček, M. Huba, P. Mederly, Ohrožená planeta na prahu 21. století a mimo jiné také sborník Politický extremismus a radikalismus v České republice editovaný P. Fialou, na němž ze podíleli i další pracovníci FSS. O tématech, kterými se zabývají  jednotlivá pracoviště a odborníci, dále může vypovídat fakultní časopis Sociální studia, jehož třetí číslo loni vyšlo.