logo_edu.gif (2508 bytes)

  PEDAGOGICKÁ  FAKULTA

   Děkanát PdF, Poříčí 7, 603 00 Brno
   tel.: ++420–5–43 129 111
   fax: ++420–5–43 129 109
   http://www.ped.muni.cz/ 


   do 31. 8. 1998

   od 1. 9. 1998

   Děkan:    Doc. RNDr. Ota Říha, CSc.    Doc. RNDr. Ota Říha, CSc.
       
   Proděkani:    Doc. PhDr. Josef Budiš, CSc.    Doc. PhDr. Josef Budiš, CSc.
   Doc. PhDr. Naděžda Krsková, CSc.    Doc. PaedDr. Vladislav Mužík, CSc.
   Doc. PaedDr. Vladislav Mužík, CSc.    Doc. Ing. Jiří Strach, CSc.
   Prof. PhDr. Rudolf Šrámek, CSc.    Prof. PhDr. Rudolf Šrámek, CSc.
       
   Předseda akademického senátu:    PaedDr. Eduard Hofmann, CSc.    PaedDr. Eduard Hofmann, CSc.
     

   Tajemník:  

   Ing. Vlastimil Jarošek

   Ing. Vlastimil Jarošek

 
Nejvýznamnější událostí v životě fakulty v roce 1998 bylo druhé kolo akreditačního řízení, které se týkalo pracovišť fakulty, jejichž akreditace byla v roce 1995 odložena (pedagogika, psychologie, občanská výchova, technická výchova), a oborů, které tehdy byly akreditovány s podmínkou (geografie, anglický, německý a francouzský jazyk, tělesná výchova). Podklady pro toto druhé kolo akreditace fakulta odevzdala v září 1997. Dne 8. 6. 1998 fakultu navštívila tříčlenná akreditační skupina vedená doc. PhDr. J. Marešem, CSc. Při celodenním jednání si akreditační skupina ověřovala skutečnosti potřebné pro akreditační řízení přímo na fakultě. Výsledky druhého kola akreditace pedagogických fakult byly vyhlášeny 8. 12. 1998. V „Hodnotící zprávě o výsledcích akreditace pedagogických fakult ČR v roce 1998" se uvádí: „Akreditační řízení:

a)  Konstatovalo solidní výchozí stav už v roce 1995 a další zlepšení během posledních dvou let.
b)  Ocenilo koncepční práci vedení fakulty.
c)  Ocenilo příkladnou personální politiku.
d)  Kladně hodnotilo vědeckovýzkumnou činnost fakulty.
e)  Ocenilo úsilí o mezifakultní spolupráci v rámci MU."

Ve vědeckovýzkumné a umělecké činnosti pokračuje fakulta ve shodě se svým posláním spočívajícím v přípravě a výchově nové učitelské generace, odborně erudované, morálně vyspělé a metodicky dobře připravené. Z toho vyplývá, že převážná část tvůrčí činnosti se orientuje opět na pedagogický proces. Ze 24 vydaných monografií 10 pochází z kateder pedagogiky a speciální pedagogiky. O 120 % je vyšší autorský podíl na monografiích a knižních popularizacích. Téměř o 100 % přibylo původních prací, popularizací časopiseckých, televizních a rozhlasových, v oblasti umělecké nahrávek pro televizi a rozhlas, výstav nebo účastí na kolektivních výstavách. V oborových radách grantových agentur pracuje 21 učitelů, zvýšil se počet pozvání k přednáškám v zahraničí a rovněž počet publikací v zahraničí. Postgraduální doktorandské studium se nadále realizuje v pěti oborech.

V roce 1998 se fakultě podařilo získat 6 grantů Fondu rozvoje vysokých škol, 5 grantů GAČR, 1grant fondu Prezentace, 3 granty MŠMT, 1grant EU, 1 CEEPUS, 5 grantů HSEP a pokračovala spolupráce na projektu TEMPUS.

V roce 1998 se uskutečnila řada významných akcí, které propagují dobré jméno fakulty. Katedra české literatury získala certifikát nadace Zlatý fond české literatury pro děti a mládež, Katedra českého jazyka uspořádala mezinárodní konferenci Onomastika a škola a Forum bohemicum VIII, Katedra hudební výchovy již XVIII. konferenci Musica viva in schola. Fakultu navštívil básník Gary Snyder z USA;   byla podepsána smlouva mezi PdF MU a McLennan Community College, Waco, Texas, USA o vzájemných studijních pobytech studentů i vyučujících. Katedra francouzského jazyka a literatury zorganizovala mezinárodní sympozium „Nové tendence ve výuce francouzského jazyka".

Katedra historie uskutečnila již 13. archeologickou výzkumnou sezónu velkomoravského výšinného hradiště sv. Hypolita ve Znojmě, která přinesla významné  objevy (velkomoravské pohřebiště se zbraněmi a šperky, základy jedinečné církevní architektury kostela z pol. 9. stol.).
Katedry hudební a výtvarné výchovy se podílely na řadě akcí, které jsou specifické pro pedagogickou fakultu. Učitelé a studenti Katedry výtvarné výchovy se zúčastnili 21 samostatných a kolektivních výstav, z toho dvou s mezinárodní účastí a pěti zahraničních. Učitelé Katedry hudební výchovy účinkovali na řadě samostatných koncertů  pěveckých, klavírních a varhanních. Pěvecké sbory se úspěšně zúčastnily několika soutěží. Učitelé a studenti Katedry výtvarné výchovy se podíleli na vedení výtvarného ateliéru v uprchlickém táboře v Zastávce u Brna. Při Katedře hudební výchovy vznikl další pěvecký sbor GAUDEAMUS, jehož sbormistrem je Alexander Vacek.

Katedra tělesné kultury pořádala v roce 1998 Akademické mistrovství mužů   a žen ve volejbalu (družstvo žen PdF MU získalo titul akademických mistryň ČR, družstvo mužů PdF MU obsadilo 3. místo).

Ústřední knihovna obohatila své knihovní fondy o 5 891 dokumentů a odebírala 280 titulů periodik. Pro více než 3 100 uživatelů nabídla možnost práce s CDROM, zpracování rešerší, sledování citačního ohlasu, meziknihovní výpůjční službu v elektronické podobě a další informační služby. Výpůjčky přesáhly 41 000 svazků. Ve volném výběru studovny s 90 místy je připraveno 5 500 svazků. V roce 1998 využilo nabídky studovny 28 000 návštěvníků. Přijaté projekty (FRVŠ a HESP) přispěly k úspěšné činnosti ústřední knihovny PdF MU.

Magisterské studium je tradičně zaměřeno na obor učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů s aprobací pro základní školy a nižší ročníky gymnázií a na obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ, kde si všichni studenti 1. ročníku povinně volí specializaci ze 12 možností. Ve studijních předmětech, které získaly akreditaci pro 3. stupeň škol, jsou studenti připravováni i pro učitelství na středních a základních uměleckých školách. Všechny typy magisterského učitelského studia jsou dvoupředmětové.

Kromě magisterského studia probíhalo na fakultě denní bakalářské studium sociální pedagogiky se zaměřením na volný čas,  dálkové bakalářské studium speciální pedagogiky a několik směrů doplňujících a rozšiřujících studií v rámci celoživotního vzdělávání.

I přes ztížené ekonomické podmínky se dařilo    udržet rostoucí úroveň zahraničních styků. Realizovaly se především prostřednictvím pozvání ze zahraničí, různých grantů nebo mezinárodních programů, v menší míře pak prostřednictvím partnerských smluv mezi MU a zahraničními univerzitami, z kvóty MŠMT nebo AIA a na základě individuálních kontaktů. Celkem bylo uskutečněno 135 výjezdů do 25 zemí, při nichž vycestovalo 184 vědeckopedagogických pracovníků. Cílovými zeměmi byly nejčastěji: Slovensko (37 výjezdů / 60 pracovníků), Německo (25 / 31), Rakousko  (21 / 28), Polsko (9 / 10), dále Dánsko, Francie, Švýcarsko, USA, Itálie, Maďarsko, Švédsko aj. Nejčastějšími důvody cest byly studijní pobyty (55) a účasti na konferencích a seminářích (57). Řada pobytů byla využita k přednáškám. Pět pracovníků se zúčastnilo zasedání odborných komisí nebo vědeckých rad.

V roce 1998 se celkem 101 studentů zúčastnilo dlouhodobějších stáží a studijních pobytů  v zahraničí, nejčastěji v Německu, dále pak ve Francii,   Polsku, Finsku, Dánsku, USA atd. Kromě toho absolvovalo 254 studentů terénní praxi a lyžařský výcvik na Slovensku, v Německu nebo Itálii.
Návštěvy významných pracovníků  na PdF (47 akcí / 93 hostů)  byly spojeny buď s účastí na odborných setkáních a s realizací společných programů, nebo s přednáškami a odbornými diskusemi, popř. s krátkodobými studijními pobyty. Nejčastěji přijížděli hosté z Německa, Rakouska a Polska. Se zahraniční účastí se na PdF konaly zejména tyto akce: mezinárodní konference „Educational Needs for the Future", „Musica viva in schola", 36. mezinárodní symposium o funkcionálních rovnicích, mezinárodní seminář „Orffův Schulwerk".

Publikační činnost vykazuje ve srovnání z loňským rokem mírně   klesající tendenci, bylo vydáno celkem 49 publikací (4 450 stran). Přibylo monografií, recenzovaných sborníků bylo vydáno  7. Vydaná skripta jsou určena především pro studenty naší fakulty, některá se uplatňují i na jiných fakultách v ČR.
V roce 1998 pokračovala dobrá spolupráce akademického senátu PdF MU s vedením fakulty. Předseda AS byl průběžně informován o práci a záměrech vedení fakulty na schůzích kolegia děkana. Minimálně jedenkrát za 14 dnů se schází předseda a místopředseda studentské komory AS. Tato situace trvá i po nových volbách do studentské komory AS.

Masarykova univerzita udělila 26. 3. 1998 na návrh Pedagogické fakulty MU čestné doktoráty filologických věd prof. Dr. Janu Svartvikovi, emeritnímu profesoru švédské univerzity v Lundu, a prof. PhDr. Aloisi Jedličkovi, emeritnímu profesoru Karlovy univerzity v Praze.
 Jan Svartvik je nejvýznamnějším současným anglistou z neanglicky hovořících zemí. Je spoluautorem velkého kompendia anglické gramatiky, nazvaného A comprehensive grammar of the English language. Na univerzitě v Lundu vybudoval velký korpus mluvené angličtiny, který byl v roce 1980 vydán i v knižní podobě. Je autorem řady gramatik a cvičebnic, svůj zájem soustředil též na aplikovanou lingvistiku. Od šedesátých let úzce spolupracuje s brněnskou anglistikou.

Alois Jedlička je jedním z našich nejvýznamnějších bohemistů a slavistů. Podílel se na dvou našich nejvýznamnějších slovnících českého jazyka, Příručním slovníku a Slovníku spisovného jazyka českého. Dosud nepřekonaným pramenem poznání je jeho a Havránkova Česká mluvnice, která ve zkrácené verzi jako Stručná mluvnice česká dosáhla 25 vydání. Významnou částí jeho badatelské práce je také stylistika (Základy stylistiky). Prof. Alois Jedlička je autorem desítek dalších učebnic pro všechny typy škol.
 
 
Ocenění v roce 1998: