ÚSTAV VÝPOČETNÍ TECHNIKY

ředitel: Doc. RNDr. Václav Račanský, CSc.
Botanická 68a, 602 00 Brno
 tel.: ++420–5–41 512 211, http://www.ics.muni.cz/


V roce 1998 hlavní činnost ÚVT MU navazovala na úkoly předchozích let. Pozornost byla věnována provozu a dalšímu rozšiřování  Brněnské akademické počítačové sítě (BAPS). Pracovníci ústavu jsou nadále členy řešitelského kolektivu projektu TEN–34 CZ. Technologie ATM v současné době zajišťuje provoz páteře na 155 Mb/s. ÚVT  je hlavním přípojným bodem  BAPS  na tuto   vysokorychlostní páteř. Ve spolupráci s VUT Brno spravuje kolem 40 km optických kabelů, které tvoří základ metropolitní páteře. Ústav byl i v roce 1998 nositelem infrastrukturních projektů Fondu rozvoje vysokých škol a programu INFRA v oblasti počítačových sítí v celkové výši 8,4 mil. korun. Společně s příspěvkem univerzity tyto projekty umožnily dále rozšířit optické trasy metropolitní sítě a vybavit ji dalšími aktivními prvky na bázi ATM. V roce 1998 se vytvářely základní  předpoklady pro rozvoj lékařských aplikací v metropolitní optické síti. Jedná se zejména o oblast přenosu multimediálních dat mezi jednotlivými pracovišti umístěnými v připojených nemocnicích a posluchárnách.

Součástí ÚVT je Superpočítačové centrum, které v roce 1998 získalo tříletý projekt programu INFRA (2) na další dovybavení. V rámci tohoto projektu byl v roce 1998 zakoupen za téměř 23 milionů korun počítač firmy Silicon Graphics Origin 2000 s celkem 32 procesory a 16 GB hlavní paměti. Polovina počítače byla dodána již v roce 1998 a stala se součástí MetaCentra, virtuálního superpočítačového centra vysokých škol, které bylo budováno v rámci stejnojmenného projektu programu TEN–34 CZ. Po instalaci i druhé části bude v Superpočítačovém centru k dispozici nejvýkonnější paralelní superpočítač  v České republice. Projekt MetaCentrum bude od roku 1999 pokračovat jako součást výzkumného záměru CESNETu, kde představuje jednu  z nejvýznamnějších konkrétních aplikací vysokorychlostní sítě. Počítače Superpočítačového centra jsou k dispozici akademické veřejnosti jak z MU (především z PřF a FI), tak i z dalších vysokých škol a ústavů AV České republiky. Koncem roku byl do Superpočítačového centra zakoupen grafický superpočítač Onyx, vybavený 8 procesory, 2 GB RAM a dvěma grafickými subsystémy nejvyšší třídy Infinity Reality.

Skupina WWW a multimédia se v roce 1998 podílela na vývoji aplikací nad počítačovou sítí, a to jednak pro potřeby Masarykovy univerzity, jednak v rámci řešení rozsáhlejších projektů. Na Masarykově univerzitě udržovala a rozvíjela internetovou prezentaci MU na univerzitním WWW serveru, který zpřístupňuje přehledové informace o všech složkách univerzity (prezentace využívá informace udržované v personálních a studijních databázích MU, k nimž vytvoří další potřebné databázové nadstavby). V rámci naduniverzitní spolupráce skupina dokončila a úspěšně obhájila mezinárodní projekt Evropské unie
CP 94 – 0943 HYPERMEDATA, zaměřený na výměnu a prezentaci dat z autonomních informačních systémů (s primární aplikací ve zdravotnictví), který v letech 1995–98 koordinovala za ČR a SR, a na období 1999–2001 získala grant ES na mezinárodní projekt v oblasti strategického plánování.

Knihovnicko–informační centrum MU (celouniverzitní útvar při ÚVT pro koordinovaný rozvoj knihoven a jejich služeb) pokračovalo v zajišťování úkolů, které si vytýčilo při svém vzniku v roce 1996: všestranná koordinace dalšího rozvoje knihovnictví na MU, odborná pomoc při automatizaci knihoven, zavádění nových informačních technologií, budování a provoz centralizovaných informačních systémů. Celkový počet knihovních jednotek dostupných v ele ktronickém katalogu MU dosahuje 300.000, což je přibližně jedna čtvrtina knihovního fondu univerzity. Pět fakult (ESF, FI, FF, PřF, PrF) rozšířilo své automatizované služby též do oblastí výpůjčky dokumentů. Veškeré informační zdroje a služby provozované v rámci KIC MU byly zpřístupněny uživatelům v rámci nově vytvořené virtuální www–knihovny  MU http://www.muni.cz/library. Z mnoha dalších aktivit jmenujme alespoň získání neomezené celouniverzitní licence Current Contents Connect a instalace akademického Intranet–serveru pro provoz tohoto informačního zdroje a úspěšné řešení dvou projektů INFRA v celkové výši 5,4 mil. Kč.