MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE  A STYKY S VEŘEJNOSTÍ

Prof. PhDr. Jiří Fukač, CSc., prorektor


V průběhu roku 1998 usiloval Útvar pro zahraniční vztahy a styk s veřejností o prohloubení spolupráce s evropskými univerzitními sítěmi, do nichž se podařilo začlenit Masarykovu univerzitu již v minulých letech.

Z tohoto hlediska představovalo mimořádně významnou akci 4. valné shromáždění Skupiny univerzit Compostela (Compostela Group of Universities), které se konalo ve dnech 1. – 4. července 1998 na půdě Masarykovy univerzity. Naše univerzita stála na podzim roku 1993 u zrodu tohoto nejpočetnějšího evropského akademického sdružení a skutečnost, že dějištěm onoho červencového valného shromáždění se stalo právě Brno, znamenal pro Masarykovu univerzitu i pro Českou republiku opravdové vyznamenání.

To dokumentovala i Mezinárodní cena Skupiny univerzit Compostela, jež byla na brněnském valném shromáždění udělena prezidentu České republiky  Václavu Havlovi  (za nepřítomného prezidenta, který se ze zdravotních důvodů nemohl slavnostního aktu účastnit osobně, převzal cenu vedoucí kanceláře prezidenta republiky Ivan Medek). Předseda Skupiny univerzit Compostela profesor Marc Richelle obdržel pak na závěr valného shromáždění velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity. Skupina se v Brně rozrostla  o 2 nové členy, totiž o univerzitu ve Vratislavi a o Vysokou školu ekonomickou v Budapešti. Zasedání valného shromáždění Skupiny univerzit Compostela v Brně může být považováno za vyústění dosavadního aktivního zapojení MU do této sítě. Členství v této renomované akademické síti posiluje mezinárodní prestiž Masarykovy univerzity (naši univerzitu zde nominálně zastupuje až do roku 1999 profesor Jiří Šrámek) a poskytuje jí řadu možností k navázání partnerských vztahů potřebných k zapojení do evropských programů.

Rozvíjela se ovšem i spolupráce Masarykovy univerzity s členskými univerzitami sítě Utrecht Network. V dubnu se na univerzitě v Thessalonikách (Řecko) konalo pravidelné výroční setkání zástupců takto sdružených univerzit (včetně zástupce MU), v září se setkali rektoři členských univerzit při příležitosti oslav 70. výročí založení univerzity v Aarhusu. MU obdržela od Utrecht Network grant na uspořádání intenzivního kurzu veřejné ekonomiky.
Stejně jako v minulých letech byly i v roce 1998 přiděleny Masarykově univerzitě zahraniční cesty sjednané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci mezinárodních kulturních dohod. Díky tomu bylo umožněno 8 učitelům a 33 studentům realizovat přednáškové nebo studijní pobyty, respektive účastnit se jazykových kurzů.

Pokračovaly kontakty s univerzitami ve Vratislavi, Poznani, Katovicích, Szegedu, Vídni, Řeznu a Greifswaldu. Tyto styky jsou podloženy bilaterálními smlouvami o spolupráci a v rámci sjednaných kvót jsme mohli v roce 1998 přijat 54 a vyslat 56 vědeckých a pedagogických pracovníků.
Na bázi těchto bilaterálních smluv i v rámci některých univerzitních sítí bylo možno uskutečnit též mobilitu studentů. Univerzita Utrecht (Nizozemí) umožnila 5 studentům účast na letním kurzu „Holandská kultura"; univerzita Řezno (Německo) poskytla 3 stipendia na letní kurz němčiny; 3 studenti měli možnost absolvovat semestrální studium na univerzitě v Greifswaldu (Německo); Ekonomicko-správní fakulta využila pro svého PGS–studenta devítiměsíčního stipendia na univerzitě ve Fribourgu (Švýcarsko); student Pedagogické fakulty obdržel stipendium k semestrálnímu studijnímu pobytu na Edgewood College v USA; v rámci univerzitní sítě Skupina univerzit Compostela obdržely 2 studentky hispanistiky stipendium k účasti na pilotní fázi programu studentské mobility Peregrino, který umožňuje studentům získat zkušenosti na několika univerzitách  v jednotlivých jazykových oblastech.

Nadále se rozvíjela slibná a pro brněnské studenty výhodná spolupráce s Evropskou univerzitou Viadrina ve Frankfurtu nad Odrou (Německo); 4 studenti z
ESF a 3 studenti z PrF absolvovali dvousemestrální studijní pobyty na této univerzitě.

Uskutečnila se rovněž bezdevizová výměna 10členných skupin studentů polonistiky MU a slavistiky vratislavské univerzity (Polsko).
Za účasti představitelů Masarykovy univerzity byla v červnu na Komenského univerzitě v Bratislavě (Slovensko) oběma rektory podepsána smlouva o spolupráci mezi těmito univerzitami, což propůjčilo novou dimenzi našim kooperacím se Slovenskem.
V dubnu navštívila MU paní Petra Perazzini z TEMPUS oddělení v Torinu (Itálie), která spolu se zástupcem TEMPUS Office v Praze prováděla monitorování projektů TEMPUS, které se v letním semestru 1998 dostaly do závěrečné fáze:

– Projekt  9295 – Restrukturalizace vzdělávání  v oblasti sociálního zabezpečení, jehož cílem bylo    zaměřit výuku sociálního zabezpečení na českých univerzitách na evropské dimenze a přiblížit úroveň, strukturu a obsah vyučovaných kurzů úrovni obvyklé na univerzitách v zemích EU. Koordinátor: doc. Sirovátka, ESF;

– Projekt 11555 – Učební plány pro učitele fyziky. Koordinátor: doc. Janás, PdF.

V průběhu roku 1998 byly též realizovány aktivity vyplývající z projektu TEMPUS, jehož cílem je zavedení nových pracovních metod v zahraničních odděleních vysokých škol na Moravě. Koordinátorem projektu je univerzita v Glasgow (Velká Británie), dalšími zahraničními partnery jsou univerzity v Madridu a v Paříži. Z české strany se na projektu podílejí VUT,  MU, MZLU, JAMU, UP Olomouc a TU Ostrava.

V měsíci březnu se uskutečnila schůzka s koordinátorem projektu z univerzity v Glasgow panem Birksem  a byl projednán časový plán prvního roku projektu. V průběhu roku se uskutečnila stáž na zahraničním oddělení univerzity v Glasgow. Koncem srpna proběhl v areálu MZLU v Lednici týdenní kurz určený pracovníkům zahraničních oddělení, kteří se věnují programům EU. Část finančních prostředků v rozpočtu projektu byla  určena na nákup kancelářské a výpočetní  techniky  pro zahraniční útvar Masarykovy univerzity.

Zatímco TEMPUS prakticky přestal sloužit běžným formám mobility studentů, nabízí tyto možnosti ve velké míře program SOCRATES–ERASMUS, přístupný již i českým vysokým školám. Průběžně byl proto na Masarykově univerzitě připravován pilotní rok tohoto programu. Pro přijetí zahraničních studentů byly zpracovány potřebné formuláře a informační materiály, které pak byly zaslány všem koordinátorům tohoto programu na partnerských univerzitách. Paralelně se připravovalo vyslání našich studentů do ciziny. Ve spolupráci s Kabinetem češtiny byl pro zahraniční studenty připraven 14denní úvodní orientační a jazykový kurz. V zimním semestru 1998/99 jsme přijali ke 3-9měsíčním pobytům studenty oboru muzikologie, slavistiky, anglistiky a divadelní a filmové vědy z univerzity v Londýně, Řeznu, Antverpách, Bochumi a Greifswaldu. Naši studenti z ESF (13), FF (7) a PřF (2) odjeli k 3–10měsíčnímu dílčímu studiu na univerzitách ve Finsku, Německu, Velké Britanii, Rakousku, Itálii, Švédsku a Francii.

K 15. listopadu 1998 byl zpracován a do Bruselu odeslán návrh institucionální smlouvy na školní rok 1999/2000. Zájem o program SOCRATES lze charakterizovat jako rostoucí. Počet zahraničních partnerských univerzit vzrostl na 73, zvyšuje se též plánovaná mobilita studentů, a to na 165 vyjíždějících a 132 přijíždějících studentů.

Univerzita se kromě mobilit zapojí i do dalších aktivit,  tj. do ECTS (rozvoj kreditního systému), CDI a CDA (rozvoj učebních osnov bakalářského i magisterského stupně), jakož i do ILC (intenzivní jazykový kurz). Dále budeme koordinovat 3 IP (intenzivní programy) v oblasti přírodních věd (2) a medicíny. Popsanému rozsahu aktivit odpovídá i  navýšení rozpočtu, a to na cca 190 tisíc ECU.

V prvním pololetí roku 1999 proběhne v Technické kanceláři programu SOCRATES zpracování a posouzení všech institucionálních smluv ze všech evropských univerzit. O výsledcích budeme vyrozuměni  v  květnu nebo červnu roku 1999.

Masarykova univerzita se v  průběhu roku 1998 prezentovala na několika významných mezinárodních vysokoškolských veletrzích a konferencích. V březnu byla zastoupena svým stánkem na mezinárodním veletrhu pomaturitního vzdělávání ve Vídni a jako jediná vysoká škola zde reprezentovala Českou republiku. Zájem studentů, kteří akci navštívili, se soustředil především na společenskovědní obory, na možnost postgraduálního studia v cizích jazycích a na nejrůznější možnosti studia češtiny.

V květnu se představitelé MU poprvé zúčastnili prestižní konference mezinárodní asociace pracovníků vysokoškolského vzdělávání NAFSA, která se konala ve Washingtonu (USA). Zástupce univerzity byl zvolen místopředsedou speciální zájmové skupiny univerzit ze střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu (ECENIS). Tím byl položen základ jedné z  hlavních aktivit zahraniční politiky MU v roce 1999, totiž rozvoji kontaktů s americkými a kanadskými univerzitami.

Jubilejní 10. konference EAIE – European Association for International Education se konala za účasti  zástupců  Masarykovy  univerzity  v listopadu  ve Stockholmu (Švédsko) a jejím hlavním tématem byla „Interakce se širší komunitou". Zdůrazňovala se tu rovněž internacionalizace univerzitního dění.
Na doporučení bývalého rakouského vicekancléře Dr. Buseka byl navázán kontakt s Institutem molekulární patologie ve Vídni (Rakousko). Cílem jednání byla diskuse o návrhu ředitele Institutu prof. Nasmytha o vybudování evropského konferenčního centra v Brně, v místě, kde vznikla moderní experimentální biologická věda – genetika. Uskutečnila se jednání s představiteli brněnských genetických pracovišť, jakož i s opatem augustiánského kláštera, který přislíbil poskytnout část klášterních prostor pro službu vědě. Byl sestaven lokální a mezinárodní výbor: tato grémia budou myšlenku centra dále rozvíjet a posléze realizovat.
 

Útvar pro zahraniční vztahy a styk s veřejností zajišťoval v průběhu roku 1998 i propagaci Masarykovy univerzity nejen směrem do zahraničí, ale i v domácím prostředí a v českých médiích (tzv. public relations). Řada akcí byla realizována  ve spolupráci s Magistrátem města Brna a reklamní agenturou SNIP; obecně pak platilo, že leckdy přestával být relevantní rozdíl mezi iniciativami orientovanými na domácí terén a na zahraničí, což svědčí o stále hlubším zapojování brněnského dění do evropských souvislostí.

Nejvýznamnější z těchto akcí, na níž se organizačně spolupodílely i další instituce (VUT a BVV), byla mezinárodní konference „Rozcestí evropské  kultury 1998 – zodpovědnost a naděje", která proběhla ve dnech 30. 9. – 3. 10. Účastníci konference diskutovali o vývoji, jímž v průběhu 20. století procházel hodnotový systém evropské kultury, jakož i o aktuální situaci evropského kulturního dění. Významným historickým východiskem jejich úvah bylo hodnocení Výstavy soudobé kultury, tj. akce, která se v roce 1928 konala v Brně při příležitosti jubilea mladé Československé republiky a jejímž cílem bylo předložit světu ucelenou koncepci kulturního rozvoje. Lze se domnívat, že i na přelomu tisíciletí by bylo možné v duchu této tradice iniciovat aktivity sjednocující umění, vědu, techniku a politiku ve prospěch lidského života. V závěrečné proklamaci doporučili účastníci konference brněnským pořádajícím institucím, aby realizovaly obdobné akce i v příštích letech.

Podíleli jsme se rovněž na přípravě a realizaci akce „Dny Evropy v Brně" (duben). Cílem této akce bylo vzbudit zájem a zvýšit informovanost veřejnosti o EU. Právnická fakulta zorganizovala seminář nazvaný „Právní otázky přípravy ČR na vstup do EU", který byl určen právnickým institucím a dalším zájemcům. V areálu IBC byly instalovány panely, které informovaly veřejnost o zapojení MU do evropských programů spolupráce, jako je TEMPUS, SOCRATES,        LEONARDO apod., o členství v mezinárodních univerzitních sítích, o bilaterální spolupráci s univerzitami zemí EU a o významných osobnostech z EU, které v uplynulých letech navštívily MU.

Další společnou akcí byly „Italské dny v Brně" (červen). MU byla pověřena organizací přednášky prof. Bělohradského o politické situaci v Itálii a prof. G. Singha na téma „Giacomo Leopardi, evropský básník". Ve foyeru Rektorátu MU byla pak nainstalována výstava fotografií s názvem „ Obyčejní lidé mé země – Obrázky z Itálie".
Propagační tiskové materiály, vydané útvarem
Public relations v roce 1998:
– Výroční zpráva za rok 1997,
– Kalendář významných akcí na MU v roce 1998,
– Informační zpravodaj Rektorátu Masarykovy univerzity (vychází 2krát ročně),
– dotisk Skládačky o MU,
– soubor brožur MASARYK UNIVERSITY,
– STUDY PROGRAMME,
– novoročenky,
– různé pozvánky na akce MU a plakáty.

Ve spolupráci se španělským velvyslanectvím byly připraveny „Dny španělské kultury v Brně" (květen), především koncert na počet Federica Garcíi Lorcy.
Zástupce MU byl členem delegace města Brna, která v dubnu navštívila partnerské město Rennes (Francie), a účastnil se debaty na téma „Evropa vzdělávání". V prosinci pak následovala reciproční návštěva delegace z Rennes v Brně. Členy  delegace byli rovněž zástupci  univerzity Rennes 1, kteří uskutečnili jednání s vedením univerzity a se zástupci některých zainteresovaných fakult. Předběžně byly dohodnuty takové formy spolupráce, které by umožnily efektivní přípravu studentů Masarykovy univerzity pro působení ve státní správě na úrovni požadavků Evropské unie.

Na závěr akademického roku 1997/98 se po druhé v historii naší univerzity uskutečnil Dies academicus (14. 5.), na kterém byly učitelům a studentům předány ceny rektora za vynikající vědecké a studijní výsledky a čestná uznání rektora za vzornou sportovní reprezentaci na mezinárodní úrovni. V rámci Dies academicus byly na celouniverzitní úrovni nově zorganizovány dvě soutěže. Katedra slavistiky Filozofické fakulty se ujala organizace literární soutěže mladých poetů a prozaiků. Své práce do soutěže zaslalo 48 studentů ze všech fakult. Výtvarnou soutěž „Fenomén kniha" zorganizovala Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty. Do soutěže se přihlásilo 14 jednotlivců a 1 kolektiv. Vítězové obou soutěží byli rovněž slavnostně vyhlášeni a odměněni rektorem na shromáždění akademické obce. Na závěr slavnostního shromáždění přednesl prof. PhDr. Josef Válka, vyznamenaný cenou rektora za vynikající tvůrčí čin v roce 1997, odbornou přednášku na téma „Nové dějepisectví a české dějiny".

Od 1. září se ujalo svého tříletého funkčního období nové vedení MU. K předání symbolů akademické moci odstupujícím rektorem rektoru novému došlo 9. 10. na slavnostní inauguraci za účasti představitelů významných institucí.

V závěru roku (9. 12.) se uskutečnilo pracovní setkání vedení univerzity s představiteli významných institucí veřejného, kulturního a podnikatelského života v městě Brně, aby bilancovali výsledky, kterých bylo společně dosaženo v uplynulém roce. MU zde prezentovala své záměry, týkající se  nejrůznějších oblastí  činnosti v nadcházejícím roce.

Pro univerzitní i mimouniverzitní veřejnost byl v aule MU uspořádán pod záštitou rektora vánoční koncert, na kterém v podání Pěveckého sboru univerzity zazněla česká i světová vánoční hudba. Zájem veřejnosti o koncert byl tak velký, že do budoucna bude třeba uvažovat o realizaci podobných akcí v sálech s větší návštěvnickou kapacitou.

Informace o významných zahraničních aktivitách byly uváděny jednak v rubrice Akademických aktualit v Univerzitních novinách, jednak prostřednictvím Informačního zpravodaje, jehož anglická verze byla zasílána i našim partnerům v zahraničí.
Při příležitosti udělení ceny Skupiny univerzit Compostela byla vydána česko – anglická brožura „Václav Havel – divadelník".
Průběžně byl prováděn monitoring denního tisku a fotograficky dokumentovány významné akce konané na univerzitě.
Pro lepší orientaci zahraničních studentů v nabídce studijních možností byl vydán v angličtině přehled studijních oborů na jednotlivých fakultách.