CENTRUM PRO DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Činnost CDV byla zaměřena na realizaci akreditovaných vzdělávacích kurzů, řešení grantových úkolů, poradenskou a vydavatelskou činnost. Centrum v rámci těchto aktivit spolupracovalo s fakultami MU, Ministerstvem vnitra, regionálními Pedagogickými centry a zahraničními institucemi.

Svoji činnost pracoviště realizovalo v dobrých prostorových a materiálních podmínkách na Komenského nám. a částečně ve vzdělávacím středisku Šlapanice, jehož provoz byl od května do listopadu z důvodu rekonstrukce přerušen.

Vzdělávací kurzy

Cizí jazyky

Kurzy byly zaměřeny na metodiku cizích jazyků, vycházející z evropského referenčního rámce s důrazem na novou maturitu a evropské jazykové standardy. Celkem bylo realizováno 78 kurzů, cyklů a seminářů v rozsahu 133 seminárních dnů, kterých s účastnilo 1 992 učitelů, 24 akcí v délce trvání 52 seminárních dnů se 432 účastníky bylo realizováno ve spolupráci se zahraničními institucemi.

Mezinárodní spolupráce pokračovala úspěšně s PI Hollabrunn, PI Wien, KulturKontakt Wien Universitou ve Vídni,  Linzi a  Grazu,  s Goethe- Institutem Praha a Mnichov, s nakladatelstvím Hueber Mnichov a s ZFA – Bundesverwaltungsamt. Rovněž dobrá byla již tradičně spolupráce s kulturní sekcí Švýcarského velvyslanectví v Praze.

V rámci spolupráce s rakouskými a německými partnery vyslalo CDV  52 vyučujících z ČR na nejrůznější 2 – 3  denní vzdělávací akce do zahraničí, 19 učitelů se zúčastnilo stáží v rozsahu 5 – 14 dnů.. Pro učitele z Rakouska byl uspořádán letní kurz češtiny. 4 pracovníci CDV MU se zúčastnili  projektů, stáží, studijních pobytů a mezinárodní konference s aktivní účastí v zahraničí.

Státní správa

V docházkových a   internátních formách se vzdělávalo 80 úředníků obecních, městských a krajských úřadů ve 2 týdenních kurzech zvláštní odborné způsobilosti a ve vstupním vzdělávání 300 úředníků v 6 kurzech. Tyto semináře byly realizovány v rámci systému vzdělávání úředníků podle zákona č. 312/2002 Sb.

Informační technologie

V rámci projektu MŠMT ČR „P1 - Informační gramotnost – základní i pokročilá úroveň“  bylo proškoleno 241 učitelů ZŠ a SŠ v 19 kurzech o celkovém trvání 86 dní.

Testů ECDL se účastnilo 60 frekventantů. Počítačová učebna byla využívána i v rámci cizojazyčné výuky.

Specializační studium výchovného poradenství

Čtyřsemestrové vzdělávání úspěšně ukončilo 55 výchovných poradců ZŠ a SŠ. V rámci tohoto kombinovaného studia bylo vydáno 25 studijních textů, které tvořily základní  studijní literaturu.

Univerzita třetího věku

Na základě připraveného projektu byla provedena obsahová a organizační transformace prvního ročníku U3V. Druhý, třetí a čtvrtý ročník, vč. Klubu absolventů, probíhal podle stávající schválené koncepce. Postupně budou i v těchto ročnících provedeny obsahové inovace. Připravena je větší diverzifikace  metod a forem vzdělávání.

Základní počítačové kurzy, které byly pilotně ověřovány, absolvovalo 50 seniorů. Pokračovala spolupráce s univerzitami organizujícími U3V v ČR a na Slovensku.

V zimním semestru navštěvovalo U3V 620 seniorů. V letním semestru se počet zvýšil na 830 seniorů.

Rozvojové programy

Ve spolupráci s Pedagogickou fakultou MU byl  připraven a realizován „Kurz integrovaného poradenství pro znevýhodněné osoby na trhu práce v kontextu národní a evropské spolupráce“ v rámci projektu PHARE 2002 EQUAL. Tento kurz navštěvovalo a pilotně ověřovalo 25 účastníků.

Pracoviště aktivně pracuje v projektu THENUCE-THEG 5 a bude pracovat v následném projektu v roce 2003 – 2006.

V rámci rozvojových programů bylo pracoviště pověřeno zpracováním integrovaného projektu celoživotního vzdělávání na MU a projektu rozvoje U3V.

Publikační činnost

Byl proveden dotisk  pátého vydání učebnice „Právní nauka pro školy i praxi“ v nákladu 1 500 ks, v rozsahu 343 stran.

Pro potřeby distančního vzdělávání úředníků veřejné správy bylo vydáno 10 inovovaných studijních opor v celkovém rozsahu 350 stran a nákladu 500 výtisků.

Pro první ročník U3V bylo vydáno 7 studijních textů s problematikou zdraví a životního stylu seniorů, nákladem 250 výtisků.

Vzdělávací středisko

V roce 2003 byla provedena druhá etapa rekonstrukce  střediska - ubytovací části. Z těchto důvodů bylo středisko využíváno jen část roku. V prvních měsících roku, než bylo středisko uzavřeno, a v závěru roku se uskutečnilo celkem 42 akcí pracovišť Masarykovy univerzity a dalších institucí.

Zpět na obsah

Předchozí kapitola

Další kapitola