Centrum pro regionální rozvoj

 

V souladu s hlavní náplní „centra“ byla výzkumná činnost orientována na zpracovávání komplexních a případových studií zaměřených na interdisciplinárně pojaté řešení otázek regionálního rozvoje pro potřeby institucí státní správy a samosprávy. V roce 2003 bylo úspěšně ukončeno 17 projektů. Centrum nejvíce spolupracovalo s Jihomoravským krajem (osm vítězných výběrových řízení) a Statutárním městem Brnem (čtyři výběrová řízení).

V dubnu „centrum“ předalo Jihomoravskému kraji rozsáhlou studii „Koncepce zahraničních vztahů Jihomoravského kraje“, kde byly využity mj. i dosavadní poznatky ze spolupráce Masarykovy univerzity a jejích fakult se zahraničními univerzitami. S dílčími závěry a doporučeními bylo seznámeno zastupitelstvo kraje.

V druhém pololetí bylo pro Jihomoravský kraj realizováno více zakázek. Časově nejnáročnější bylo uskutečnění průzkumu zaměstnanosti v Jihomoravském kraji k 30. 6. 2003 včetně jeho vyhodnocení. Na realizaci průzkumu se kromě krajského úřadu podílely jednotlivé úřady práce v kraji. Jedním z cílů šetření bylo zjištění zájmu ekonomických subjektů v kraji o zaměstnávání čerstvých absolventů škol včetně požadovaných oborů. Závěrečná výzkumná zpráva se zabývá i posouzením výhledové situace na trhu práce v Jihomoravském kraji, a to zejména s ohledem na začlenění České republiky do Evropské unie.

Cílem díla „Cyklistika v geografickém informačním systému Jihomoravského kraje“ bylo nejen zmapovaní současného stavu cyklotras, ale také vymezení hlavních směrů žádoucího rozvoje, jakožto důležité součásti infrastrukturní vybavenosti cestovního ruchu. Ve studii byl důraz položen i na vytvoření přehledu finančních zdrojů, které umožňují financování rozvoje cykloturistiky. Problematiky rozvoje cestovního ruchu v Jihomoravském kraji se týkaly také dvě další zakázky. Konkrétně šlo o projekty „Turistický barometr Jihomoravského kraje 2003“ a „Analýza zahraničních trhů cestovního ruchu ve vztahu k návštěvnosti Jihomoravského kraje“. Zatímco v prvním projektu se jednalo o průzkum návštěvnosti v kraji prostřednictvím turistických informačních center, ve druhém potom o zvláštní šetření týkající se pouze zahraniční návštěvnosti ze sousedních zemí a z Nizozemí a Ruska. V obou projektech byl položen důraz mj. na hodnocení efektivnosti současných forem marketingové podpory prodeje turistické nabídky regionu Jižní Morava.

Zvláštní postavení mají dva dokumenty zpracovávané ve spolupráci s poradenskou firmou GaREP. Ve výzkumné zprávě „Situační analýza demografických trendů v Jihomoravském kraji a směry jejich podpory“ zpracovalo „centrum“ projekci obyvatelstva okresů a celého kraje do roku 2030, včetně předpokládaných dopadů v oblasti sociální politiky pro základní věkové skupiny obyvatelstva. Při zpracování „Aktualizace programu rozvoje Jihomoravského kraje“ univerzitní pracoviště zodpovídalo za problematiku hospodářství. Poslední zakázka pro Jihomoravský kraj se týkala technicko – odborné pomoci při přípravě a zpracování dotazníkového šetření ve všech obcích kraje, zaměřeného na jejich občanskou a technickou vybavenost.

Ze čtyř projektů zpracovávaných pro Statutární město Brno je nutno se zmínit především o  „Průzkumu maloobchodní sítě na území města Brna“. Těžištěm průzkumu bylo terénní šetření maloobchodní prodejní sítě za účelem zjištění prodejní plochy, sortimentní struktury a dalších doplňujících údajů. Údaje byly analyzovány nejen za město Brno, ale také za jednotlivé městské části. Mezi hlavní výstupy projektu, aplikovatelné zadavatelem v územně-plánovací činnosti, patří především zhodnocení vývojových tendencí brněnského maloobchodu, stanovení možných rizik a nastínění možných scénářů dalšího rozvoje. Centrum v roce 2003 dále realizovalo „Průzkum zaměstnanosti v okrese Brno-město k 31. 12. 2002“. Závěrečná zpráva výzkumného úkolu „Hospodaření průmyslových podniků se sídlem v Brně v roce 2001 (analýza a syntéza finančních ukazatelů)“ byla využita jako jeden z podkladů pro pravidelně prováděný rating města Brna. Posledním projektem zhotoveným pro město Brno byla studie „Současné demografické trendy a jejich dopad na vývoj obyvatel města Brna“.

Pozitivně lze hodnotit skutečnost, že většina projektů „centra“ je koncipována jako aplikační výzkumy se zapojením studentů a mladých vědeckých pracovníků do jejich řešení. Jde především o studenty a doktorandy oboru Regionální rozvoj a správa (ESF MU) a oboru Geografie (PřF MU). V pedagogické činnosti se pracovníci centra podíleli na výuce DSP nejen na mateřských, ale i spolupracujících fakultách. Centrum bylo spoluorganizátorem VI. mezinárodního kolokvia o regionálních vědách (Pavlov, červen 2003). Na tomto fóru bylo umožněno představit své dosavadní vědecko-výzkumné poznatky celkem deseti doktorandům.

Zpět na obsah

Předchozí kapitola

Další kapitola