MEZINÁRODNÍ POLITOLOGICKÝ ÚSTAV

 

Aktivity Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity (dále MPÚ) v roce 2003 sestávaly z tradiční publikační činnosti, pořádání odborných seminářů a rozvinuta byla i složka vzdělávacích aktivit MPÚ, která se zaměřuje na přiblížení vybraných odborných problémů širší veřejnosti. MPÚ realizoval tyto akce s podporou německé nadace Konrad-Adenauer-Stiftung, Ministerstva zahraničních věcí ČR a dalších partnerů.

Pořádání vědeckých konferencí a seminářů

Cílem konferenčních a seminárních aktivit MPÚ je zajištění přímého výstupu z rozličných výzkumů v oblastech politické vědy, právní vědy, mezinárodních vztahů či evropských studií. Prostřednictvím konferencí a seminářů je možno seznámit odbornou veřejnost s hlavními závěry aktuálních výzkumů a poskytnout tak případně i podnět k novým výzkumným otázkám.

Již v únoru roku 2003 uspořádal MPÚ workshop  s názvem Transformace komunistických stran, který byl zaměřen na problematiku nástupnických organizací někdejších komunistických státostran a jejich pokusů o transformaci na strany sociálně demokratické programové profilace.

V březnu roku 2003 byla MPÚ, při příležitosti desátého výročí rozdělení ČSFR, uspořádána dvoudenní mezinárodní konference Česko-slovenské vztahy deset let po rozdělení federace. Mimo špičkové odborníky na danou problematiku (Petr Fiala, Filip Křepelka, Lubomír Kopeček) se dané konference zúčastnili i čelní političtí představitelé či významné osobnosti společenského života (Petr Pithart, Rudolf Slánský, Jiří Zlatuška, Petr Osuský). Konference pojednávala o nejrůznějších as­pektech vzájemných vztahů obou zemí a nastínila i možnosti další česko-slovenské spolupráce, obzvláště v kontextu nového rozšíření Evropské unie.

V průběhu dubna pak MPÚ uskutečnil sérii drobných seminářů pro studenty zaměřující se na politickovědné výzkumné otázky (Americké think-tanky a jejich postavení v politickém systému USA, Role analýz a plánování v české diplomacii, Utváření a nástroje ekonomické diplomacie České republiky, Blízký východ – přítomnost a perspektivy).

Na konci dubna zorganizoval MPÚ ve spolupráci s Katedrou politologie FSS MU workshop Strany a stranické rodiny v transformujících se zemích. Workshop se věnoval problematice politických stran a stranických rodin ve střední a jihovýchodní Evropě. Za účasti předních českých i slovenských odborníků byla diskutována možnost využívání konceptu stranických rodin v tomto areálu obecně i na konkrétních příkladech stranických soustav jednotlivých zemí.

Při příležitosti referenda o vstupu České republiky do Evropské unie, byla v květnu uspořádána konference Referendum o vstupu České republiky do Evropské unie a české politické strany. Přední odborníci na výzkum politických stran, evropské otázky, právních aspektů „evropského referenda“ či na výzkum veřejného mínění (Břetislav Dančák, Grigorij Mesežnikov, Markéta Pitrová, Vojtěch Šimíček) se společně s čelními představiteli českých politických stran (Miroslav Topolánek, Libor Rouček, Jiří Dolejš) věnovali hlavním otázkám procesu přistupování České republiky k Evropské unii.

V září 2003 zorganizoval MPÚ společně s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně mezinárodní konferenci Financování územní samosprávy ve sjednocující se Evropě. Konference se věnovala problematice financování územní samosprávy v evropských zemích. Mezi účastníky konference i referujícími byli přední odborníci na tuto problematiku z právnických fakult i z orgánů státní správy a samosprávy z České republiky, Chorvatska, Litvy, Maďarska, Polska a Slovenské republiky. Konference reagovala na změny, k nimž v uplynulých letech došlo ve střední a jihovýchodní Evropě, ale zejména reagovala na potřebu (nejen) kandidátských zemí adaptovat úpravu financování územní samosprávy na podmínky panující v Evropské unii.

V říjnu až listopadu uspořádal MPÚ opět sérii seminářů pro studenty (Působení think-tanků v ČR a zemích Visegrádské čtyřky, Hlavní priority zahraniční politiky ČR, Působení nezávislých organizací v České republice,Komunikační kampaň před referendem o vstupu do EU, Politické působení think-tanků na Slovensku,Strategie negociací v mezinárodních vztazích, Proevropské organizace v České republice,Think-tanky a mezinárodní bezpečnost – možnosti a působení), v rámci kterých byly na katedru politologie FSS MU Brno pozváni různí odborníci na vybrané otázky nejen z akademických kruhů, ale i z praxe.

Na konci listopadu 2003 proběhla konference Dělba soudní moci, kterou MPÚ uspořádal spolu s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity Brno. Konference se věnovala aktuálním problémům spojeným s otázkou vnitřního rozdělení soudní moci, postavením ústavních a nejvyšších soudů v České republice, na Slovensku i v širším evropském kontextu. Vedle těchto otázek byla diskutována i témata vlivu soudní moci na politický systém.

V prosinci 2003 uspořádal MPÚ odborný workshop na téma Evropská referenda, který shrnoval základní poznatky o výzkumu všelidových hlasování, která se v evropských zemích konala v souvislosti s přistupováním dané země k Evropské unii.

Pořádání vzdělávacích kursů

Vzdělávací kursy pořádané MPÚ jsou zaměřeny na konkrétní cílové skupiny: a) úředníky státní správy a samosprávy; b) středoškolské pedagogy společenskovědních a humanitních předmětů. V první polovině roku 2003 proběhla série kurzů o Evropské unii, jejíž hlavní cílovou skupinou byli středoškolští učitelé. Uskutečnilo se na 15 kursů po celém území ČR. V druhém pololetí roku 2003 pak proběhla další série vzdělávacích kurzů pro středoškolské učitele, tentokrát o NATO. Série čítala 15 kurzů, které byly pořádány ve vybraných velkých městech České republiky. V druhé polovině roku 2003 proběhlo školení zaměstnanců krajských úřadů. Školení mělo seznámit krajské úředníky se základními otázkami spjatých s Evropskou unii, v kontextu přistupování České republiky do Evropské unie. Školení proběhlo téměř na všech krajských úřadech.

U všech tří vzdělávacích kurzů garantoval MPÚ odbornou kvalitu a kompletně zajišťoval přednášející. Partnerem MPÚ bylo mj. i Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Ediční činnost

MPÚ pokračoval ve vydávání odborných periodik Politologický časopis a Středoevropské politické studie. Díky podpoře Konrád Adenauer Stiftung vydával MPÚ v roce 2003 informativní bulletin monitorující politickou situaci v České republice Politika v ČR.

V rámci edičních řad Monografie, Sborníky a Studie vyšly následující tituly: Balík, S. (ed.): Komunální volby v České republice v roce 2002; Balík, S. Hloušek, V. Holzer, J. Šedo, J.: Politický systém Českých zemí 1848-1989; Barša, P.: Hodina impéria; Fiala, P. Herbut, R. (eds.): Středoevropské systémy politických stran. Česká republika, Maďarsko, Polsko a Sloven sko; Hloušek, V. Kopeček, L. (eds.): Demokracie; Kolesár, P. (ed.): Česko-slovenské vztahy 10 let po rozpadu federace; Kopeček, L. (ed.): Od Mečiara k Dzurindovi. Slovenská politika a politický systém v prvním desetiletí samostatnosti; Schneider, Jiří: Think-tanky a obhajoba zájmů v zemích Visegrádské čtyřky; Szaló, C. Nosál, I. (eds.): Mozaika v rekonstrukci. Formování sociálních identit v současné Střední Evropě; Šedo, J. (ed.): Evropská otázka ve volebních kampaních.

Mezinárodní politologický ústav v roce 2003 pokračoval v rozvoji politologického výzkumu a jeho propagace, posílena byla vzdělávací činnost, kterou MPÚ organizoval z vlastních zdrojů nebo spolupracoval jako odborný garant. Aktivity MPÚ v roce 2003 tak napomohli nejen dalšímu rozvoji brněnské politologie a příbuzných oborů (mezinárodní vztahy, evropská studia), ale přispěly k prohloubení spolupráce MPÚ s akademickými pracovišti v českých zemích i v zahraničí, s politickou i administrativně-byrokratickou sférou.

Zpět na obsah

Předchozí kapitola

Další kapitola