FAKULTA INFORMATIKY

Děkanát FI
Botanická 68a
602 00 Brno
tel. 41 512 111, fax. 41 212 568
  Děkan:   Prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc.
  Proděkani:   Doc. RNDr. Renata Ochranová, CSc.
    Doc. Ing. Jan Staudek, CSc.
  Předseda akademického senátu:   RNDr. Luděk Matyska, CSc.
  Tajemník:   Ing. Jana Foukalová

Studium informatiky na Fakultě informatiky MU je koncipováno jako studium univerzitního typu, stavící na vědecké průpravě a teoretických základech oboru. Fakulta informatiky buduje systém studia, který je v maximální míře otevřený vzhledem ke studentům a možnostem volby jejich zaměření podle individuálních zájmů. Fakulta od školního roku 95/96 používá kreditní systém studia zahrnující v sobě kombinaci předmětů povinných pro zvolený typ studia, předmětů specializací a doplnění zapisovaných předmětů studenty samými podle svých vlastních odborných preferencí. V r. 1997 na fakultě studovalo 833 studentů, proti roku 1996to představuje nárůst 38 procent. Na fakultě informatiky byl zprovozněn administrativní systém na bázi Intranetu, který podstatnou měrou usnadňuje většinu činností spojených s administrativou studia jak ze strany studentů, tak i učitelů v prostředí velmi různorodých verzí studia realizovaných jednotlivými studenty. Byla posílena výpočetní kapacita fakulty tak, že nyní dosahuje poměru zhruba osmi studentů na jeden počítač (většinou pod systémem Unix) připojený na síti počítačových laboratořích a přístupný mimo organizovanou výuku. Byl posílen základní výpočetní server fakulty na počítač Sun Enterprise. Fakulta informatiky zahájila v roce 1997 rekonstrukci budovy na Botanické 68a, která se od konce ledna 1996 jejím sídlem. Působení v této budově mělo dosud částečně provizorní charakter. Byla dokončena výstavba dvou velkých učeben ve dvorním traktu.

Oblast vědy a výzkumu

Akademičtí pracovníci Fakulty informatiky pracují aktivně ve výzkumu, zahrnujícím oblasti, které navazují na bezprostředně úspěšné projekty realizované v rámci grantů na národní úrovni i účasti v běžících projektech v oblasti mezinárodní. Oblasti, ve kterých akademičtí pracovníci Fakulty informatiky aktivně výzkumně pracují jsou zejména: Teoretická informatika, základy paralelních a distribuovaných systémů a problematika jejich návrhu, počítačové sítě, superpočítání, elektronická sazba a příprava publikací, grafika a virtuální realita, lingvistika, hypertextové systémy, WWW, multimediální systémy a společenské dopady rozvoje IT obecně, vědecké výpočty a vizualizace vědeckých dat, softwarové inženýrství a metodologie programování, systémy založené na specifikacích apod. Fakulta informatiky byla přímým řešitelským pracovištěm 5 grantů v celkovém finančním objemu 2,2 miliónů Kč. Dále fakulta získala koncem r. 1997grant GAČR na komplexní projekt v rozsahu 12 miliónů Kč orientovaný výzkum ve virtuální realitě a dále dva dlouhodobé granty z programu rozvoje vědy MŠMT zaměřené na aplikace spojené s přirozeným jazykem a komunikací v něm a na zpracování prostorových obrazových informací genetické informace v buňkách. Pracovníci fakulty aktivně participovali na 15 významných mezinárodních a světových konferencích a kongresech konaných v zahraničí na 15 obdobných akcích v ČR.

Pedagogická činnost

Fakulta v současné době poskytuje vzdělání v rámci studijních programů na bakalářské, magisterské i doktorandské úrovni. Řada předmětů studijních programů je organizována v součinnosti s Přírodovědeckou fakultou (zejména matematika), ve studiu učitelských kombinací se pak jedná o mezifakultní studium. Studenti odborného studia mají jako hlavní studijní obor informatiku s vedlejším oborem zaměření (specializace). Fakulta informatiky umožňuje absolvovat studium odborné informatiky ve dvou formách – buď v praktičtěji zaměřeném bakalářském studiu nebo v náročnějším a teoretičtěji zaměřeném magisterském studiu. Základní kursy se pro obě tyto formy ze značné části překrývají a je umožněn značně pružný způsob přechodu mezi nimi. Magisterské studium předpokládá splnění jistých kvalifikačních předpokladů ke konci třetího ročníku, které zároveň umožní získání bakalářského titulu i studentům, kteří pokračují dál ve studiu magisterském (získaný bakalářský titul studentům umožňuje rovněž přechod na vyšší formy studia na jiných vysokých školách doma nebo v zahraničí). Odborné studium informatiky předpokládá, že zaměření studenta bude profilováno do alespoň jedné ze specializací. Bakalářské studium informatiky je doporučeno jako tříleté, studenti si v jeho průběhu volí specializaci podle svých zájmů nebo plánů dalšího studia. Studium je ukončeno praktickým projektem a závěrečnou bakalářskou zkouškou. Magisterské studium informatiky je typicky pětileté a je ukončeno obhajobou diplomové práce a závěrečnou magisterskou zkouškou. Absolvent magisterského odborného studia informatiky získává hluboké teoretické i praktické znalosti v informatice pro to, aby se stal vysoce kvalifikovaným odborníkem v oblasti návrhu, vývoje a provozu softwarových a informačních systémů. V závislosti na zvolené specializaci se buď dále specializuje v určité oblasti informatiky, nebo získává základní znalosti z jiného oboru. Magisterské studium učitelství výpočetní techniky (v kombinaci s dalším oborem učitelství -- například matematika, fyzika, ...) je pětileté studium připravující učitele výpočetní techniky pro všechny typy škol druhého a třetího stupně. Po absolvování magisterského studia lze pokračovat ve studiu zpravidla tříletým postgraduálním studiem.

Oblast mezinárodní spolupráce

Dvacet pracovníků fakulty je činných ve výborech mezinárodních konferencí, ve výborech mezinárodních profesionálních společností a v redakčních radách. Devatenáct pracovníků fakulty bylo pozváno na studijní a přednáškové pobyty v zahraničí a na fakultě působili 2 zahraniční přednášející. Fakulta informatiky v r. 1997 pořádala mezinárodní konferenci SOFSEM'97, orientovanou na teorii a praxi tvorby softwarových systémů. Skupina studentů FI MU se úspěšně zúčastnila mezinárodní akce The ACM Profesional Programmers Contest. Pokračovala aktivní a dlouhodobá spolupráce v oblasti teoretického výzkumu s City University London, U. K. a Universitou v Namuru, Belgie a s INRIA Rocquencourt, Francie. Spolupracuje se s RAL (Ratherford Appleton Laboratory, UK ) z hlediska superpočítání a budování rychlých sítí a v rámci programu COPERNICUS na řešení projektu nemocničních informačních systémů, heterogenních distribuovaných databázových systémů, integrace a vzájemné výměny dat a hypermediální prezentace dat. Byla navázána 15měsíční spolupráce na projektu EC EuroWordNet 2 (EC Telematics) s výší příspěvku 43 000 ECU. Pracovníci FI MU pracují ve funkci členů výborů IEEE CZ, TUG (TeX User Group), ACM Chapter CZ, ERCIM. Fakultu navštívilo 10 zahraničních návštěv, v rámci konference SOFSEM'97 pak dalších 22 pozvaných zahraničních přednášejících. Publikační činnost Pracovníci fakulty v r. 1997 publikovali 141 prací, 93 prací v tuzemsku a 48 prací v zahraničí. Byly publikovány tři monografie (dvě v zahraničí) a 82 prací v recenzovaných sbornících nebo v časopisech s impakt faktorem. Ostatní práce měly popularizační charakter, charakter skript apod. Osobnosti, kterým byly uděleny čestné doktoráty, medaile Prof. RNDr. Jozef Gruska, DrSc. obdržel Zlatou medaili MU a Computer Pioneer Award of IEEE Computer Society, USA, Doc. RNDr. Jiří Hořejš, CSc rovněž obdržel Computer Pioneer Award of IEEE Computer Society, USA.