LÉKAŘSKÁ FAKULTA

Děkanát LF
Komenského nám. 2
662 43 Brno
tel. 42 126 111, fax. 42 126 200
  Děkan:      Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
  Proděkani:   Doc. MUDr. Zuzana Brázdová, CSc.
    Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc.
    Prof. MUDr. Nataša Honzíková, CSc.
    Prof. MUDr. Libor Páč, DrSc.
    Doc. MUDr. Jiří Vítovec, CSc.
  Předseda akademického senátu:   Doc. MUDr. Jindřich Vomela, CSc.
  Tajemník:   RNDr. Jiří Krška

V únoru 1997 došlo na Lékařské fakultě k výměně vedení: děkanem se stal prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. Prioritou vedení fakulty zůstává kvalitní vzdělávání pregraduálních i postgraduálních studentů a podpora výzkumu teoretických i klinických oborů. Trvalým úkolem nového vedení fakulty je přichystat rozsáhlé změny v dislokaci ústavů, vyplývající z nutnosti rekonstrukce bloku budov na Komenského nám. 2.

Po přidělení nového areálu v Bohunicích je postupně připravováno stěhování anatomického a biochemického ústavu, ústavu patologické fyziologie, ústavu jazyků a některých dalších. V návaznosti na tyto změny jsou operativně připravovány rozvrhy výuky, aby byl pedagogický proces narušen co nejméně. V rámci fakulty v současné době je zařazeno do postgraduální vědecké přípravy 144 lékařů a lékařek, resp. absolventů jiných než lékařských fakult s tituly Mgr., RNDr. a ing., z toho interní formou 23. V klinických a teoretických oborech probíhá postgraduální vědecká příprava 2 cizinců samoplátců a tzv. vládních stipendistů.

Pracovníci školy se účastnili řešení grantových úkolů vypsaných v rámci RŠ (3), FRVŠ (8), IGA (57) a GAČR (12), 2 granty byly řešeny v rámci PECO, 2 v rámci jiných forem (interní MU). Bohatá je bilaterální spolupráce pracovišť LF MU se zahraničními partnery, např. Rakouskem, Francií, Německem a dalšími. V rámci edukace úspěšně probíhá dlouhodobá spolupráce s lékařskou fakultou v Dijonu, a to jak pro lékaře, tak pro studenty vyšších ročníků. Lékařská fakulta se v průběhu roku 1997 vyjadřovala k mnoha aktuálním problémům ve školství i zdravotnictví. Byl připraven komentář ke znění navrhovaného vysokoškolského zákona, týkající se mj. postavení univerzitních nemocnic.

Členové vedení LF MU pracovali v dozorčích radách brněnských fakultních nemocnic. V pedagogickém procesu na LF MU byla věnována pozornost těmto evropským trendům: problémově orientované výuce a zavádění kreditového systému, který mj. umožňuje mobilitu studentů v rámci programu Erasmus. Problémový přístup k výuce je již postupně realizován v rámci jednotlivých soustav předmětů. LF zahájila práci na přípravě kreditového systému a iniciovala též jednání o kreditech v rámci setkání děkanů, proděkanů a zástupců senátů lékařských fakult, které bylo uspořádáno v Brně. Návrh kreditového systému LF MU byl koncem roku předložen ostatním českým lékařským fakultám jako vzor k diskusi. Studium lékařství má velmi dlouhou tradici, a proto nedochází k výrazným změnám v obsahu studijního programu.

V roce 1997 byl vypracován nový organizační systém programu klinických stáží, který umožňuje studentům lepší časový rozvrh studia. Od roku 1993 úspěšně pokračuje tříleté studium bakalářských oborů, o které je stále velký zájem. Ve školním roce 1997/1998 byl otevřen nový obor tříletého bakalářského studia ošetřovatelství, který je určen pro absolventy zdravotnických škol. Lékařská fakulta připravila a na zasedání kolegia děkana, akademického senátu a vědecké rady LF schválila plán dvouletého magisterského studia zdravotních věd, které naváže na tříleté bakalářské obory ošetřovatelství, výživy člověka, optika - optometrie a fyzioterapie. Toto magisterské studium je plánováno jako mezioborové, částečně i mezifakultní společně s PdF MU. Zahájení studia se připravuje ve školním roce 1998/1999. Na naší fakultě probíhá studium všeobecného lékařství a stomatologie v angličtině pro zahraniční samoplátce. Toto studium již dospělo do pátého ročníku. Do prvního ročníku bylo ve školním roce 1997/98 přijato 22 posluchačů - samoplátců studujících v angličtině.

V oblasti péče o sociální záležitosti studentů došlo k několika změnám, např. v systému přidělování kolejí: nyní je zohledňována sociální situace studentovy rodiny, skutečná doba dojíždění z místa trvalého bydliště, nikoli vzdálenost od Brna a prospěch studenta, resp. jeho zapojení do studentské vědecké práce. Lékařská fakulta dostála v roce 1997 svým mezinárodním závazkům: v rámci meziuniverzitní dohody s Univerzitou Vídeň a Univerzitou Szeged vycestovali na pracovní stáže celkem 3 učitelé LF, v rámci mezifakultní dohody o spolupráci se S.W. Medical School, Dallas, Texas uskutečnili pracovní pobyt 2 učitelé LF. V r. 1997 se realizovalo celkem 383 zahr. cest (319 v Evropě, 64 v ostatních zemích). Z toho se jednalo v 72% o aktivní účast na odborných konferencích, v 6 % o studijní pobyty. V ostatních případech šlo o pracovní pobyty založené na partnerské spolupráci, o přednáškové pobyty, o kurzy a školení, o oponentury. Příprava projektu Erasmus: do celouniverzitní smlouvy byly zakotveny stáže 14 učitelů a 4 studentů. V rámci studentské organizace IFMSA vycestovalo 15 studentů a na základě fakultní smlouvy s Dijonem 14 studentů. Také Lékařské fakulty se nepříjemně dotkla restriktivní ekonomická opatření, která výrazně brzdí rozvoj výuky i motivaci úspěšných absolventů pracovat zvl. na teoretických oborech. Koncem roku 1997 se fakulta začala vyrovnávat s nutností omezit počet tzv. neučitelských odborných míst. Tento proces byl fakultní veřejností přijat jako nutnost, nicméně je sledován s obavami. V roce 1997 vydali pracovníci celkem 24 monografií jako první autoři, v excerptovaných časopisech bylo vydáno 340 sdělení v tuzemsku a 111 v zahraničí. Učebních textů bylo vydáno celkem 58, z toho 49 činila skripta.

Ocenění v roce 1997:

prof. MUDr. J. Šmarda, DrSc. - Cena ministra školství MUDr. David Šmajs - Cena rektora MU Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc. - čestný člen Společnosti pro využití laseru Prof. MUDr. Jindřich Lokaj, CSc. - čestný člen Slovenské imunol. společnosti Prof. MUDr. Jan Šmarda, DrSc. - čestný člen Čs. Biologické společnosti - Honorary member of the International Biographical Center Advisory (Cambridge) Prof. MUDr. Karel Benda, DrSc. - čestný člen Club de limfologia (Španělsko) Prof. MUDr. Jaromír Švestka, DrSc. - čestný člen Čs. Psychiatrické společnosti Doc. MUDr. Zdeněk Boleloucký, CSc. - čestný člen Společnosti pro psychosomatické integrace a behaviorální medicínu ČLS Prof. MUDr. Otto Vlach, DrSc. - čestný člen Bulharské spondylochirurgické společnosti v Sofii Medaile:

Stříbrná medaile Lékařské fakulty UK v Plzni k 650. Výročí KU - prof. MUDr. Otto Vlach, DrSc. Stříbrná medaile MU: prof. MUDr. Jaroslav Kotulán, CSc., prof. MUDr. J. Kos, DrSc., LF Plzeň LF MU: MUDr. Libuše Hrnčířová, CSc., prof. MUDr. Alexandra Šulcová, CSc., prof. MUDr. Josef Bilder, CSc., prof. MUDr. Jan Šmarda, DrSc., doc. MUDr. Jiří Toman, CSc., prof. MUDr. Jiří Vyskočil, DrSc., prof. MUDr. Adolf Žáček, DrSc., p. Věra Dřezová - laborantka Anatomického ústavu Čestný doktorát: prof. Dr. Med. Miroslav Dave Poulik (Kanada).