CENTRUM PRO DALŠÍ VZDĚLÁVÁNÍ UČITELŮ

vedoucí:
PhDr. Jan Beran

Pellicova 43, 602 00 Brno
tel. 43 211 865, fax 33 82 19

V roce 1997 byla činnost CDVU orientována na oblast pedagogicko organizační a oblast výzkumnou. V oblasti pedagogicko-organizační šlo především o podpůrné aktivity související s vnitřní transformací základních a středních škol. Centrum spolupracovalo s fakultami MU, externími spolupracovníky z praxe, příslušnými odbory MŠMT ČR, ČŠI, ŠÚ a také se zahraničními institucemi. Hlavní úkoly pracoviště byly realizovány těmito formami a prostředky:

1. Vzdělávací kurzy Celkem bylo akreditováno 152 kurzů, které byly nabízeny školám prostřednictvím celouniverzitního nabídkového katalogu. Cílem bylo přispět ke gradaci profesního růstu učitelů. V 478 dnech proškolilo CDVU 4 913 učitelů.

Letní prázdninové aktivity: V průběhu letních prázdnin uspořádalo pracoviště celkem 9 kurzů, kterých se zúčastnilo 778 účastníků.

2. Výzkumná činnost (rezortní výzkum) Do výzkumu "Obecná škola po čtvrtém roce ověřování" bylo zahrnuto celkem 90 škol, na kterých je tento program ověřován. Do výzkumu "Občanská škola po třetím roce ověřování" bylo zahrnuto celkem 49 škol. Oba tyto výzkumy patří vzhledem ke svému rozsahu a délce ověřování (5 let) k největším a nejrozsáhlejším rezortním výzkumům v ČR. Výzkumy byly úspěšně obhájeny s doporučením, aby v nich bylo pokračováno v dalších letech.

3. Rozvojové programy: V rámci Fondu rozvoje vysokých škol byly řešeny a úspěšně obhájeny dva programy. 1. Modely vnitřní evaluace školy 2. Pohybová výchova mentálně postižených dětí

4. PHARE V rámci programu PHARE bylo pracoviště zapojeno do řešení čtyř projektů. - Modern School Management - Odborný jazyk v němčině a angličtině - Projekt "Management for School Development and Change" - Rozvoj kurikula

5. Mezinárodní spolupráce Proběhly projekty v oblasti školského managementu s Univerzitou v Helsinkách a s Kompact Group Hertogenbosch v Holandsku. Úspěšně byl rovněž realizován projekt Tvorba kurikula s Univerzitou Oxford a EDSAL Londýn. Ukončeny projekty v jazyce německém a anglickém v rámci PHARE pro 19 pilotních škol, které probíhaly ve spolupráci s Goethe Institutem a Britskou radou, zahájeny přípravné práce na pokračování projektu. V rámci spolupráce s rakouským Ministerstvem školství a KulturKontakt ve Vídni bylo uspořádáno 38 vícedenních seminářů a 5 týdenních kurzů, spolupráce s německými partnery umožnila konání 4 vícedenních seminářů a 3 týdenních kurzů, s britskou a americkou pomocí byly realizovány 3 desetidenní kurzy. Všechny tyto akce byly částečně sponzorovány zahraničními partnery. Nadále pokračuje vybavování rakouské odborné knihovny za finanční podpory KulturKontaktu. V rámci projektů PHARE a další spolupráce vyjelo do zahraničí na semináře a studijní pobyty 56 učitelů na kratší dobu, 92 na dobu nejméně 1 týden. Pokračuje výměna zkušeností a materiálů s Pedagogickým ústavem ve Vídni, v Hollabrunnu, dále s univerzitami v Grazu, Innsbrucku a Vídni. Dobře se rozvíjí spolupráce s Pedagogickou akademií v Dillingen, nové kontakty byly navázány s Landeszentrale fur politische Bildung ve Stuttgartu. Ve spolupráci s rakouskými partnery byla vydána česko-německá publikace "Také školy se mohou učit", která vycházela z projektu spolupráce mezi školami a univerzitou v Innsbrucku a Vídni. Z kontaktů mezi CDVU MU a PI Vídeň čerpaly 4 metodické materiály vydané pro potřeby účastníků seminářů se zahraničními lektory.

6. Publikační činnost: V edici CDVU byly vydány 2 odborné publikace v celkovém nákladu 1 000 výtisků a 25 metodických materiálů v nákladu 2 745 výtisků.

7. Vzdělávací středisko Na zajištění uváděných aktivit se podílelo vzdělávací středisko ve Šlapanicích, ve kterém byly pořádány kromě vzdělávacích kurzů i významné konference zajišťované nejen CDVU, ale i fakultami MU a vědeckými společnostmi.