Cvičení ke kapitole 11

 

 

1.    Zaměstnavatel propustil neschopného řidiče z pracovního  poměru. Ten se mu chtěl pomstít a v noci propíchal pneumatiky jeho nákladního automobilu. Bude se náhrada škody posuzovat podle zákoníku práce nebo podle občanského zákoníku ? Jaká bude eventuelní výše náhrady škody ?

Řešení

 

2.    Zaměstnanec byl vyslán k vyřízení úředních záležitostí na krajský úřad. Tam na chodbě pověsil kabát na věšák. Po vyřízení záležitostí zjistil, že kabát je pryč. Kdo bude za ztrátu kabátu odpovídat ? Podle kterého předpisu se bude posuzovat případná náhrada škody ?

Řešení

 

3.    Řidič služebního BMV během cesty musel zastavit vozidlo u lesa, aby vykonal fyziologickou potřebu. Vozidlo odstavil tak, aby na ně viděl, ale nezamkl je a klíče ponechal v zapalování. Toho využil mladistvý XY, auto  ukradl a v nejbližší zatáčce s ním havaroval. Na vozidle  vznikla škoda 985.000 Kč. Určete podíl odpovědnosti řidiče na vzniklé škodě !

Řešení

 

4.    Zaměstnanec uklouzl na schodech, upadl, utrpěl úraz a byl 3 týdny neschopen práce. Uplatnil vůči zaměstnavateli náhradu škody podle § 194 zákoníku práce. Zaměstnavatel však tvrdil, že neporušil žádný  právní předpis, naopak, že zaměstnanec se choval neopatrně,  protože se přes výslovný příkaz (tabulku umístěnou na schodišti) nepřidržoval zábradlí, nevěnoval chůzi po schodech dostatečnou pozornost, bavil se se spolupracovníkem a tím si způsobil uvedený úraz sám. V důsledku toho zaměstnavatel odmítl vzniklou škodu  nahradit. Jaké argumenty lze uvést na obranu požadavku zaměstnance ?

Řešení

 

5.    Vedoucí účtárny podepsal při nástupu do funkce hmotnou odpovědnost za zařízení kanceláře uvedené v inventárním seznamu. Při inventuře se zjistí, že schází kávovar a jedna židle. Odpovídá vedoucí za ztrátu těchto věcí ? Jestliže odpovídá, o jakou odpovědnost se jedná ?

Řešení

 

6.    V kanceláři společně pracují tři zaměstnanci. Jeden z nich  převzal na základě písemného potvrzení do své péče PC. To bylo umístěno na zvláštním stolku v rohu  kanceláře. Jednoho dne se však ztratilo. Kdo a v jaké výši bude za ztrátu odpovídat ?

Řešení

 

7.      Laborant převezme na základě písemného potvrzení měřící  přístroj v ceně asi 79.564 Kč. Po práci přístroj uloží do  skříně, zamkne laboratoř a odejde domů. Ráno přístroj  nalezne před skříní rozbitý. Kdo bude odpovídat za vzniklou škodu ? O jakou odpovědnost se jedná ?

Řešení

 

8.      Opravář televizorů v zimě při přecházení od jednoho  zákazníka ke druhému uklouzl na neposypaném chodníku před rodinným domkem. Rozbil si přitom hodinky, roztrhl kalhoty a znehodnotil koženou bundu. Celková škoda činila 8.765 Kč. O jaký druh odpovědnosti se jedná ? Mohl za takto vzniklou škodu odpovídat zaměstnavatel ?

Řešení

 

9.      Zaměstnanec skončil pracovní poměr výpovědí. Po uplynutí  výpovědní doby se dostavil za zaměstnavatelem a žádal vydání  potvrzení o zaměstnání a pracovní posudek. Zaměstnavatel mu  odmítl tyto listiny vydat, protože zaměstnanec doposud neuhradil  škodu, kterou svou neopatrností firmě způsobil. Věc se  dostala až k soudu a zaměstnanec byl ve své žalobě úspěšný.  Potvrzení o zaměstnání i pracovní posudek mu byly vydány,  avšak až po deseti měsících od skončení zaměstnání. Celou  tuto dobu byl zaměstnanec bez práce, ani nepobíral hmotné  zabezpečení uchazečů o zaměstnání od úřadu práce. Může se zaměstnanec domáhat náhrady škody, která mu nezaměstnaností  vznikla ?

Řešení

10.  Zaměstnanec se domáhal náhrady škody ve výši 950 Kč, což je  rozdíl mezi jeho průměrným výdělkem a nemocenskou, kterou  pobíral po dobu 7 denní pracovní neschopnosti. Pracovní  neschopnost byla způsobena nemocí (silným nachlazením) a měla svou příčinu údajně v nedostatečném vytápění  kanceláře. Teplota pracoviště dosahovala díky špatnému  vytápění prokazatelně maximálně 12oC. Má zaměstnanec nárok na náhradu ušlého výdělku ? Podle kterých ustanovení zákoníku práce budete posuzovat  tento případ ?

Řešení

11.  Zaměstnanci, který byl vyslán zaměstnavatelem na pracovní cestu, ujel vlak.  Protože měl na této cestě vyřídit důležité záležitosti,  které nesnesly odklad, použil k cestě vlastní osobní  automobil. V důsledku nepřiměřené rychlosti však havaroval a způsobil na vozidle  škodu cca 500.000 Kč. Při nehodě se zranil a byl 10 dnů práce neschopen. Havarijní pojištění neměl sjednáno. Mohl by zaměstnanec v takovém případě požadovat náhradu škody po zaměstnavateli, v jehož prospěch pracovní cestu  vykonával.

Řešení

 

12.  Zaměstnanec při odchodu z kanceláře vyprázdnil popelník nedopalků do odpadkového koše. Když se do kanceláře po  chvíli vrátil, zjistil, že koš hoří. Duchapřítomně svlékl  sako a oheň jím udusil. Sako ovšem bylo zcela zničeno. Může zaměstnanec uplatnit vůči zaměstnavateli náhradu  škody za zničené sako ?

Řešení

 

13.  Zaměstnanec pracoval 5 let v uranových dolech Zbýšov, pak 10 let na šachtě Ludvík na Kladně. Poté pracoval  v zoologické zahradě v Brně. Asi za rok po příchodu do  zoologické zahrady se u něj objevily příznaky silikózy.  Klinika nemocí z povolání konstatovala, že se jedná o nemoc z  povolání. Kdo bude za tuto nemoc z povolání odpovídat a v jakém rozsahu ?

Řešení

 

14.  Svářeči při svařování vlítla do oka žhavá okuje. Při  šetření úrazu se prokázalo, že měl k dispozici předepsané ochranné pomůcky, ale že je nepoužil. Co bude muset zaměstnavatel prokázat, aby se zprostil  odpovědnosti za tento pracovní úraz ?

Řešení

 

15.  Zaměstnanec utrpěl pracovní úraz kolena. Uplatnil ve smyslu § 193 zákoníku práce mimo jiné také nárok na náhradu za ztížení společenského uplatnění ve výši trojnásobku zákonného maxima s odůvodněním, že po úrazu nemůže hrát fotbal, čímž jeho vážnost u občanů v místě bydliště značně utrpěla. Posuďte uvedený požadavek !

Řešení

Obsah Kapitola 11 Cvičení k předchozí kap. Cvičení k další kap. Test kapitoly 11