Cvičení ke kapitole 6

 

 

  1. V rámci výběrového řízení na místo vedoucího prodejny obuvi požadovala firma po uchazečích,  aby předložili následující materiály:

*     osobní dotazník

*     podrobný životopis

*     doklady o získání kvalifikace

*     přehled dosavadní praxe

*     výpis z trestního rejstříku

*     potvrzení finančního úřadu, že nemá splatné nedoplatky na dani z příjmů

*     potvrzení lékaře o tom, že jsou schopni ze zdravotního  hlediska vykonávat práci

*     lustrační osvědčení

Může firma tyto materiály požadovat ?

Řešení

  1. Občan XY navrhl dne 12.3. firmě ABC uzavření pracovní smlouvy s nástupem do zaměstnání dne 1.5. Protože firma na jeho nabídku čtyři týdny nijak nereagovala,  nastoupil občan do jiného zaměstnání. Dne 28.4. jej však  firma ABC vyzvala, aby nastoupil ve sjednaný den do práce, že jeho nabídku akceptuje. Byla uzavřena pracovní smlouva ?

Řešení

  1. Musí se uchazečka o zaměstnání podrobit gynekologické  prohlídce a sdělit firmě, zda je těhotná ?

Řešení

  1. Zaměstnanec měl v pracovní smlouvě sjednán druh práce  „řidič“. Dva roky jezdil jako řidič osobního automobilu ředitele. Pak dostal pokyn, aby nastoupil jako řidič nákladního automobilu. Je takový pokyn v souladu s právem ? Co by mohl zaměstnanec proti pokynu namítat ?

Řešení

  1. V pracovní smlouvě bylo ujednáno, že zaměstnanec bude pro  firmu vykonávat práci „nepravidelně, podle potřeb firmy“. Je platná taková pracovní smlouva ?

Řešení

  1. Občan XY, který nevlastnil řidičský průkaz, sjednal s firmou  ABC pracovní smlouvu na druh práce „řidič“. Bude platná taková pracovní smlouva?

Řešení

  1.  Firma ABC hodlala uzavřít pracovní smlouvu s mladistvým XY. V souladu s § 164 odst. 1 zákoníku práce si vyžádala  stanovisko jeho rodičů. Rodiče vyslovili s pracovní  smlouvou kategorický nesouhlas. Je možné uzavřít s mladistvým zaměstnancem pracovní smlouvu i přes odpor rodičů (zákonných zástupců) ?

Řešení

  1. Občanka XY-ová uzavřela s firmou ABC pracovní smlouvu, ve které  bylo ujednáno, že „zaměstnankyně nastoupí do práce 1. března, pokud do té doby nesežene zaměstnání blíže místa  svého bydliště, které by jí umožňovalo lepší péči o nezletilé děti“. Je taková pracovní smlouva platná? Může být v pracovní smlouvě sjednána podmínka  (conditio)? 

Řešení

  1. V pracovní smlouvě se členem úklidové čety sjednal obecní úřad jako den  nástupu do práce „den, kdy poprvé začne sněžit“. Je takové ujednání možné ?

Řešení

  1. Pan XY byl jmenován technickým ředitelem podniku. Dva dny po nástupu do funkce mu osobní oddělení doručilo pracovní smlouvu, ve které bylo uvedeno jako druh práce „Technický ředitel podniku“ a požadovalo její podpis. V čem bylo základní pochybení personálního oddělení ?

Řešení

  1. Zaměstnavatel trval na tom, aby v pracovní smlouvě všech zaměstnanců firmy bylo obsaženo ujednání o konkurenční doložce. Zaměstnanec se v ní zavazoval, že nebude po dobu jednoho roku po skončení pracovního poměru provádět výdělečnou činnost, která byla předmětem činnosti zaměstnavatele. Pokud závazek poruší, zaplatí zaměstnavateli smluvní pokutu ve výši pětinásobku průměrného výdělku. V čem je taková dohoda v rozporu se zákoníkem práce ?

Řešení

Obsah Kapitola 6 Cvičení k předchozí kap. Cvičení k další kap. Test kapitoly 6