Cvičení ke kapitole 8

 

 

1.    Zaměstnanec poslal zaměstnavateli dopis, ve kterém jej žádal o rozvázání pracovního poměru ke dni 15.3. Zaměstnavatel obratem zaměstnanci sdělil, že nesouhlasí s jeho návrhem, avšak podle § 45 odst. 1 zákoníku práce považuje dopis za  výpověď s tím, že jeho pracovní poměr končí uplynutím výpovědní doby dvou měsíců. Posuďte právní situaci !

Řešení

2.    V pracovní smlouvě bylo sjednáno trvání pracovního poměru do 31.5. Zaměstnanec však přišel do práce i následující den, tj. 1.6. a celý den pracoval. Další den (tj. 2.6.) mu však již zaměstnavatel přístup  do firmy zakázal. Jaké nároky by mohl zaměstnanec vůči zaměstnavateli  vznést ?

Řešení

3.      Zaměstnanec X.Y. předložil dne 1.3. majiteli firmy posudek smluvního ošetřujícího lékaře, ve kterém lékař na závěr uvedl: „S ohledem na aktuální zdravotní stav, doporučuji převedení na jinou, psychicky méně náročnou, práci“. Majitel firmy však zaměstnanci sdělil, že  pro něj jinou práci nemá. Zaměstnanec tentýž den okamžitě zrušil pracovní poměr. Posuďte platnost tohoto způsobu skončení pracovního  poměru !

Řešení

4.      Firma ABC zaměstnávala jako technika cizince. V dubnu mu úřad práce odebral povolení k zaměstnání. Měla tato skutečnost vliv na jeho pracovněprávní postavení ?

Řešení

5.      Zaměstnanec, který pracoval jako účetní, byl vyšetřován pro  podezření z trestného činu ublížení na zdraví. Vyšetřování skončilo  vznesením obžaloby s návrhem trestu odnětí svobody na čtyři  roky nepodmíněně. Zaměstnavatel skončil s tímto účetním  okamžitě pracovní poměr podle § 53 odst. 1 zákoníku práce. Jakých právních pochybení se dopustil zaměstnavatel v  tomto případě ?

Řešení

6.      Zaměstnankyně XY-ová uzavřela pracovní smlouvu s tříměsíční zkušební dobou. Jako den nástupu do práce byl určen 1. březen. Dne 20. dubna lékař konstatoval  rizikové těhotenství a uznal paní XY-ovou za dočasně práce neschopnou.  Pracovní neschopnost trvala do 31. srpna, kdy paní XY-ová  nastoupila na mateřskou dovolenou. Po skončení mateřské  dovolené, tj. dne 16.3. příštího kalendářního roku nastoupila paní XY-ová znovu do práce. Dne 20.3 s ní zaměstnavatel rozvázal  pracovní poměr ve zkušební době. Je postup zaměstnavatele v souladu s právem ?

Řešení

7.      Zaměstnanec se dostavil za svým nadřízeným a sdělil mu, že  už nechce u firmy dále pracovat. Ten prohlásil, že s tím souhlasí a poslal jej na osobní  oddělení k vyřízení potřebných formalit. Pracovnice osobního oddělení vystavila zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a řekla mu, že tím jeho pracovní poměr skončil. Skončil skutečně zaměstnanci pracovní poměr ?

Řešení

8.      Zaměstnavatel dal výpověď těhotné zaměstnankyni z důvodu ­ 46 odst. 1 písmeno c) zákoníku práce z důvodu jiných  organizačních změn [rušil oddělení, na kterém byla žena  zaměstnána]. Je možné s těhotnou zaměstnankyní skončit pracovní poměr ?

Řešení

9.      Odborový orgán odmítl dát předchozí souhlas k výpovědi  zaměstnanci XY, který byl členem závodního výboru odborového svazu. Zaměstnavatel se domnívá, že odmítnutí je neopodstatněné, protože zaměstnanec XY hrubě porušil pracovní kázeň. Jaký je právní charakter předchozího souhlasu odborového orgánu k  výpovědi ? Jak má postupovat zaměstnavatel, jestliže na této výpovědi  trvá?

Řešení

10.  Zaměstnanec doručil majiteli firmy dopis tohoto znění: „Dávám výpověď z pracovního poměru, protože se mi dělá nevolno, jen když vidím své neschopné spolupracovníky“. Posuďte platnost takové výpovědi !

Řešení

11.  Zaměstnanec dostal výpověď z pracovního poměru podle § 46  odst.1 písmeno c) zákoníku práce pro nadbytečnost v důsledku technologických změn. Zaměstnanec se domnívá, že  výpověď je zneužitím práva, protože současně bylo přijato  do pracovního poměru 5 jiných zaměstnanců. Jaké skutečnosti budou rozhodující pro posouzení  platnosti této výpovědi ?

Řešení

12.  Zaměstnanec je často nemocen a práci za něj musejí  vykonávat jeho kolegové. Zaměstnavatel se domnívá, že to tak dál nejde a dá zaměstnanci výpověď z pracovního poměru  podle § 46 odst. 1 písmeno d). Za jakých podmínek by bylo možné se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr výpovědí se zdravotních důvodů ?

Řešení

Obsah Kapitola 8 Cvičení k předchozí kap. Cvičení k další kap. Test kapitoly 8